"Elini kesti, kafasını kesmekle ve akıl hastanesine yatırmakla tehdit etti": Bir petrol işçisinin eski karısı, kocasının uğradığı tacizi anlattı.

Kocasının hatası yüzünden ellerini kaybeden - kıskançlıktan ellerini kesti - Margarita Gracheva, Rus kadınlarının aile içi şiddete karşı mücadelesinin sembolü oldu. Adaşı Svetlana Gracheva bir yandan daha şanslıydı: Sol eli yalnızca ciddi şekilde sakatlanmıştı ve yırtık tendonun yerinde hayatının geri kalanında metal bir yapı ayakta kalacaktı, ancak diğer yandan o, Eski kocasının üç yılı aşkın süredir yargılandığı dava...

“Rusya'da aile içi şiddet nedeniyle cezai soruşturma başlatmayı 11 kez reddeden tek kadın benim. Bu sadece bir Guinness rekoru. 41 yaşındaki Svetlana Gracheva, bu süre zarfında başvurumu "sürükleyen" aktif olmayan polis memurlarını adalet önüne çıkarabildim" diyor.

Bu arada, geçen hafta, zaman aşımı süresinin dolmasından önce tam anlamıyla bir ceza davası başlatmayı başardı.

Olayın ardından Margarita Gracheva gibi Svetlana Gracheva da aile içi şiddetten kurtulan kadınları konu alan yıllık takvimin yüzü oldu.

Her ne kadar bu bir kadının hayalini kurduğu şan ve şöhret olmasa da.

"Kafasını kesmekle tehdit etti"

“O gün, yani 8 Eylül 2019'da kocam, kar amacıyla kafamı ve böbreklerimi kesmekle tehdit etti. Polisi aramak için telefonu almaya çalıştım ve işaret parmaklarımı bükmeye başladı, sol elimi büktü, arkamdan büktü, acı cehennem gibiydi - boksla ve çocukluğuyla ilgileniyor (kendi sözleriyle) karate yaptı, görünüşe göre baskının nerede olduğunu biliyordu” diyor Svetlana Gracheva. “O zamana kadar sadece bir yıldır evliydik.”

Sanatın 1. Bölümü uyarınca O. V. Grachev aleyhindeki suçlamalara ilişkin 12101450118000450 sayılı ceza davasının ön duruşmasında. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 112'si (“Sağlığa orta derecede zarar verme kasti”), gazetecilerin içeri girmesine izin verilmedi. Destek grubu olarak havasız koridorda Svetlana Gracheva'yı bekliyorum, sonunda dayanamayıp temiz hava almak için dışarı çıkıyorum.

Aynı zamanda Svetlana'nın eski kocası Oleg Grachev olan sanık, mahkemeye tek başına çıkmadı. Etrafı kadınlarla çevrilidir: avukatı, kız kardeşi, yeni kız arkadaşı. Herkes onun ne kadar iyi olduğuna tanıklık etmeye hazır.

Yalnızca Anna'nın ilk eski karısı kayıptır. Svetlana'dan önceki kişi. Bir zamanlar, adamın da kendisine karşı son derece agresif davrandığını açıkça söyledi. Ancak ifadesi videoda:

Anna videoda "Saldırganlık vardı, alkolizm vardı, psikozlar vardı" diyor. "Gömleği askıda düzgün asılı olmayabilir ama onu alıp kafasına bir şey sokacaktır." Bir noktada hayatımın tehlikede olduğunu anladım, kalkıp gittim.”

Anna, "Hayatta kalamayacağımı düşündüğüm bir gün vardı, birdenbire bana saldırdı" diye devam etti Anna. Grachev'in eski karısı, "Sinirli bir ses tonuyla taksi şoförünün nerede olduğunu sordum, çünkü beklemekten yorulmuştum ve o beni dövmeye başladı... Daha sonra eşyalarımı toplayıp gittim" diye bitirdi Grachev'in eski karısı.

Google görüntüleri

Oleg, Sveta ile Moskova'da tanıştı. Uzun boylu, çarpıcı bir esmer, Japonya'daki sözleşmesini yeni bitirdi ve başkente kariyer peşinde koşmak için geldi. Bir sohbette Oleg daha önce evli olduğunu söyledi, ancak Svetlana ilk karısından neden boşandığını belirtmedi. Ne için? Ama aralarında ne olduğunu kim bilebilir? O, büyük bir petrol şirketinde gelecek vaat eden bir lider olan genç ve yakışıklı bir adamdır. Her bakımdan mükemmel bir damat.

Düğünden sonra Sveta arkadaşlarına kocasının onu dövdüğünü söylediğinde, sakin ve dengeli Oleg'in böyle bir şey yapabileceğine inanmadılar. Dışarıdan bakıldığında bir kadına sesini bile çıkaramayan bir erkek izlenimi veriyor.

Mağdurun mahkemeye sunduğu ses kaydında onunla yaşamaktan korktuğunu haykırıyor: “Bir bıçak alıp odama bıçakla geliyorsun. Neye battın? Odama bıçakla girdin. Beni sürekli tehdit ediyorsun. Dün kafamı kesmekle tehdit etmiştin. Zaten seninle nasıl uyuyabilirim? Zaten seninle yatmaktan korkuyorum... Bir adamı öldürmeye hazır mısın? Ne için?”

Sadık, Svetlana'nın söylediği hiçbir şeyi reddetmeden sessizce cevap verir:

"Çünkü beni sen sürükledin..."

Google görüntüleri

Engelli olabilir

Svetlana ile bahsettiği olaylardan bir yıl sonra, 2020 yazında tanıştım. Kötü görünüyordu ve konuşma sırasında sürekli acıdan yüzünü buruşturuyordu. Kadın sakat elini bir pozisyonda tuttu. Ona göre eli sürekli ağrıyordu; özel bir cihaz - ortez - sol elini sabitledi. Ancak uzun süre onunla yürümek zor ve imkansızdı.

Svetlana hikayesine kocasıyla nasıl tanıştığıyla başladı. Bana çok güzel baktı. Beni hediyelerle şaşırttı. Balayı için Küba'ya uçtular.

Google görüntüleri

Özgürlük Adası'ndan döndükten hemen sonra ilk zil çaldı. Kocam, havaalanında neredeyse birdenbire bagajındaki bir valiz yüzünden öfke nöbeti geçirdiğinde: 

"Şikayetleri kabul eden masum bir çalışana karşı o kadar saldırgandı ki ondan utandım."

Gracheva'ya göre kocası ilk kez 2019 baharında, düğünden sadece 2,5 ay sonra elini ona doğru kaldırdı. Hastanede doktorlar beyin sarsıntısı teşhisi koydu ancak genç kadın sevdiği kişiyi affetmeye karar verdi. Ona bu sadece bir kaza, bir yanlış anlaşılma gibi geldi; yanlış bir şey yapmış olmalı.

Google görüntüleri

Sveta, "8 Eylül 2019'da beni tekrar dövdü" diye anımsıyor. “Bir gün önce kız kardeşine şikayet ettiğimi ve ona morluklarla çekilmiş bir fotoğrafımı gönderdiğimi öğrendi. Bu kocamı çılgına çevirdi..."

Bu kez yine de darp raporuyla birlikte polise gitti. Parmaklarımı bükmek imkansızdı, çok şişmişlerdi.

Sonraki tıbbi muayeneden: “Birden fazla bağ kopması, el bileği ekleminde yırtıklar. Parmakların falanjları kavislidir..."

Ceza davasında, Svetlana'nın kocasının onu dövdüğü sözlerine yanıt olarak kolluk kuvvetlerinin kayıtsız bir şekilde cevap verdiği bir ses kaydı var: "Ve o da sen olduğunu söylüyor."

Vücut yok - iş yok

“Polis sanırım açıkça zaman oyalıyordu ve hala yaraların incelenmesini emretmedi; daha sonra ortaya çıktığı gibi sağlık kartımı kaybettiklerini söylediler, bir nedenden dolayı kartı ve resimleri sakladılar. travmatolog,” diye devam ediyor kız. "Ve incelemeyi yaptıklarında, verilen zararın ciddiyetini yazmadılar." Ve bu olmadan bir ceza davası başlatmak genellikle imkansızdır. Üstelik sonuç kısmında neden benim sözde sporcu olduğumu, sutopu veya hentbol oynadığımı ve yaralanmanın spor yaptığım için meydana gelmiş olabileceğinin söylendiği belli değil. Bu tamamen saçmalık."

İlk muayene sadece yedi ay sonra yapıldı. İkincisi - zaten on ay sonra: "07/09/2020 tarih ve 2034107429 sayılı bilirkişi görüşü", sonuçlarına göre "07/09/2020 tarihinde yapılan adli tıp muayenesi sırasında S.V. Gracheva'nın gözle görülür herhangi bir bedensel varlığı yoktu" yaralanmalar (yaralar, sıyrıklar, morluklar) tespit edildi."

Ancak Svetlana'nın anlatımına göre dayak Eylül 2019'da gerçekleşmişse ve adli tıp muayenelerinden biri 9 Temmuz 2020'ye dayanıyorsa, o zaman bu kadar zaman sonra hangi morluklar ve morluklar tespit edilebilir?

Mağdura göre, aynı 2019 yılının Eylül ayında ilk kez ceza davası açması reddedildi. Ve 11 kez daha reddettiler. Ve inatla tekrar tekrar haklı olduğunun kabul edilmesini istedi.

Svetlana Gracheva'nın yardım için başvurduğu herkes, ceza davasının geleceği konusunda oldukça şüpheciydi. “Bana şunu söylediler: ‘Ne istiyorsun? Cezai kovuşturma süresinin dolmasına yalnızca birkaç ay kaldı, bunların hepsi anlamsız.”

Nisan 2021'de Svetlana Gracheva nihayet Moskova'nın Kuzey İdari Bölgesi savcısı Grigory Radionov ile kişisel bir görüşme yaptı. “Bana yardım edebilecek son kişinin o olduğu söylendi. Bakıyor: Bir kadın oturuyor, sarkık, eli ortezde. Davanın kontrolünü bizzat eline aldı ve bu tür yaralanmalar nedeniyle bir ceza davası başlatamadığıma şaşırdı.”

Zaman aşımı süresinin dolmasından tam bir hafta önce, Svetlana Gracheva'nın sağlığına kasıtlı olarak zarar verme gerçeğine ilişkin bir ceza davası açıldı.

“Daha sonra eski kocamın avukatının ısrarı üzerine gönüllü olarak psikiyatrik muayeneye girmem teklif edildi. Mesela benim bunun için onay imzalamam gerekiyor ve burada böyle bir şey yok. Daha sonra eski kocamın avukatının yatarak muayene talep ettiği (bu dava materyallerinde var), yani beni 30 gün boyunca psikiyatri hastanesine kapatmak istedikleri ortaya çıktı. O asla bir kurban olarak tanımlanmaz. Üstelik materyaller hiçbir yerde gözlemlenmediğim ve PND'ye kayıtlı olmadığım tüm alıntıları ve sertifikaları içeriyor. Ve birdenbire kabul edersem, hastaneden bu kadar çabuk ve hatta tamamen sağlıklı ayrılacağımın bir gerçek olmadığını fark ettim. Kocaların, eşleriyle olan sorunlarını çözmek için özellikle eşlerine teşhis koyduğuna dair bu tür hikayeler her zaman vardır!”

Google görüntüleri

Eski koca aslında Svetlana'ya "onu akıl hastanesine yatırma" sözü veren bir SMS gönderdi, yani kadının psikiyatrik muayeneye tabi tutulup tutulmayacağına dair şüpheleri birdenbire ortaya çıkmadı.

Kusursuz itibar

Grachev duruşma öncesinde gazeteciyle iletişim kurma isteğini dile getirmedi ve kadınları da yanına yaklaşmama izin vermedi. Savunmada kaldılar.

Zaten mahkemede avukat, hakime Svetlana'nın iftira suçundan sorumlu tutulmasını talep eden bir ifade verdi. Eski koca, kendisine karşı elini kaldırdığını kabul etmeyi reddetti ve onun aile içi şiddet mağduru gibi görünmediğine inanıyor.

“Boşanmayı başlatan bendim. Mahkeme kararıyla boşandık. Ayrıca dairemden çıkışını da kontrol ettim. Boşanma ve evimden taşınma konusundaki isteksizlik, aile içi şiddet mağduru için son derece şaşırtıcı bir davranış” diye özetliyor.

Sanık, çok sevdiği büyükannesinin Novosibirsk'te ölmesi ve acilen cenazeye uçması gerektiği için hakimden, mekanı terk etmemesi için tanığının kaldırılmasını istedi. Svetlana buna karşı çıktı: Eski kocasının yurt dışına kaçabileceğinden ve ondan gelecek yeni tehditlerden korkuyor. İftira davasında aynı ifadede Svetlana'nın uzun süre yaşadığı dairenin adresini belirttiği için kocasına bu daireden hiç bahsetmedi.

"Yani beni mi takip ediyordu? Sıradaki ne? Başka ne yapmaya istekli? - o endişeli.

Gracheva'nın dövülmesiyle ilgili dava yeni başladı: Oleg suçlu bulunursa üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Bu arada anne ve babası da başsavcılığa yeni bir açıklama yazıp gönderdi: Onlar da kızlarının güvenliğinden endişe duyuyorlar.

Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Konsorsiyumu'na (STK'lar) göre 2020 ve 2021'de Rusya Federasyonu'nda en az 2.680 kadın aile içi şiddet nedeniyle öldü. Bu, ülkedeki tüm kadın cinayeti vakalarının yaklaşık %70'ini oluşturuyor.

Son 18 yılda Devlet Duması aile içi şiddete ilişkin yaklaşık 50 yasa tasarısını değerlendirmeyi başardı. Bunlardan sonuncusu Kasım 2019'da Federasyon Konseyi internet sitesinde yayınlandı, ancak toplumun bir kısmının aile içi şiddet sorununun olmadığına içtenlikle inanması nedeniyle toplumda ciddi bir bölünme tehdidi oluşturan tartışma nedeniyle hiçbir zaman son aşamaya getirilmedi. Rusya, bunların hepsi feministlerin spekülasyonları.

Ancak Eylül 2022'ye kadar kendi ülkelerinde yardım bulamayan mağdurlar taleplerini AİHM'ye ulaştırabildilerse, Avrupa Mahkemesi neredeyse üç aydır Ruslardan gelen hiçbir başvuruyu kabul etmiyor. Aynı zamanda, geçen yılın sonunda AİHM, Rusya'da aile içi şiddete karşı yasal çözüm yolunun bulunmadığını kabul etti.

Bir diğer aile içi şiddet mağduru Margarita Gracheva ise AİHM'e başvurarak 375 bin avroluk rekor tazminat almayı başardı:
“Benim trajedimin üzerinden neredeyse beş yıl geçti. Bu süre zarfında mevzuatta hiçbir şey değişmedi” dedi Rita. “Muhtemelen tek olumlu şey kadınların aile içi şiddet hakkında konuşmasının daha kolay hale gelmesidir. Bu konu sürekli işleniyor, mağdurlar başlarına gelenleri anlatıyor. Gerçi “bu benim hatamdır” tavrını takınanların sayısı hâlâ çok fazla. Evet, adaşım Svetlana Gracheva'nın hikayesini duydum. Davasında kararın hala derdest olduğunu bilmiyordum, davayı tamamlamış görünüyordu. Bana öyle geliyor ki erkekler nadiren kendilerini suçlu hissederler; benim durumumda kesinlikle. Eski koca tövbe ettiğini ancak hakimi etkilemek için bunun gerekli olduğunu söyledi. Çoğu erkek, bir kadına elini kaldırdığında doğru olanı yaptığından emindir.”

“Yasa, mağdurları işkenceciyle baş başa bırakıyor!”

Anatoly Panfilov, aile içi şiddet davalarında avukat:

“2016 yılında aniden aile içi şiddetle mücadele etmeye karar verdiklerinde ve ardından Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 116. Maddesini suç olmaktan çıkararak darpı cezai kovuşturmadan çıkardıklarında, yaralı kadının faili adalet önüne çıkarması neredeyse imkansız hale geldi.

Daha önce mağdur, bağımsız olarak özel bir suçlama formüle etmiş, sulh hakimine bir ifade sunmuş ve dava esasa göre değerlendirilmişti. Adalete erişim bizzat sulh hakimi tarafından sağlandı.

Artık Rusya Federasyonu Ceza Kanunu yalnızca "holigan saikleriyle" dayakları içeriyor. Ve aile içi şiddet mağduru, şiddet uygulayan kişiyi adalet önüne çıkarma fırsatından mahrum kalıyor, çünkü dayakla ilgili idari dava açılabilmesi için polisin müdahalesi gerekiyor.

Polis, kadınla mahkeme arasında ara bağlantı haline geldi. Muayene erteleniyor, sınavlara talimat verilmiyor, bölge polis memurları idari ihlallere ilişkin protokoller düzenlemiyor, suçun üzerinden bir yıldan fazla zaman geçiyor ve dayakların suçlusu asla adalet önüne çıkarılmıyor.

Eski mevzuata göre Svetlana Gracheva davasındaki şüpheli, tam anlamıyla üç ay içinde dayak yemekten suçlu bulunsaydı, şimdi ceza davası ancak üç yıl sonra mahkemeye taşınıyordu. Bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum."

Fotoğraf: kahramanın kişisel arşivi