“33 yaşında omurgamı kırdım, sonra osteoporoz hastası olduğumu öğrendim ve bugün doktorların tahminlerinin aksine üçüncü çocuk doğurmayı planlıyorum”: kırılgan ama güçlü bir kadının hikayesi.

“33 yaşında omurgamı kırdım, sonra osteoporoz hastası olduğumu öğrendim ve bugün doktorların tahminlerinin aksine üçüncü çocuk doğurmayı planlıyorum”: kırılgan ama güçlü bir kadının hikayesi

“Gerçek Hikaye” sütununun bir sonraki kahramanı popüler blog yazarı ve iki oğlu olan Irina Akopyan'dır. Instagram'daki (Rusya'da yasaklanmış aşırılık yanlısı bir örgüt) (@irina_mamaclub) sayfasında 1,3 milyon takipçi var ve bu takipçiler her gün yararlı yaşam tüyoları öğreniyor ve güncel konuları tartışıyor. Ancak Irina'nın takipçilerinin yalnızca küçük bir kısmı onun üç yıl önce neler yaşadığını biliyor.

Adım Irina Akopyan. Evliyim ve büyüyen iki oğlum var: Ian ve Aron. Blogumu Instagram'da (Rusya'da yasaklanmış aşırılık yanlısı bir örgüt) sürdürüyorum ve MamaClub topluluğunu geliştiriyorum. Üç yıl önce bir kaza sonucu hayatım alt üst oldu: Sahneden inerken sırtımda keskin bir ağrı hissettim. Bunun bir omurga kırığı olduğu çok geçmeden anlaşıldı...

Belki de en baştan başlayacağım. 2014 yılında doğum izninde olan, bu Köstebek Günü'nü atlatmak ve kocamı aklımı karıştırmayı bırakmak için ne yapacağını bilemeyen bir anneydim. Bir yere ders çalışmam konusunda ısrar eden kocamdı.

“Bir zamanlar farklı yönleri denedim ama işe yaramadı. Bu sefer kendimi fotoğrafçı olarak bulmaya karar verdim ve uygun kursları aldım.”

Çalışma iki ay sürdü - Ocak'tan Şubat 2015'e kadar ve Nisan ayında kendimi test etmeye karar verdim ve bir Paskalya fotoğrafı çekimi planladım.

O zamanlar Instagram'ımın (Rusya'da yasaklanmış aşırılık yanlısı bir örgüt) çok az abonesi vardı, bu yüzden çekim günü için gerekli sayıda kişiyi işe almadım ve stüdyo kirası zaten ödendiğinden, sadece müşteri bulmam gerekiyordu. Daha sonra arkadaşlarım bana genç anneler kulübü MamaClub'un hesabında reklam vermemi tavsiye etti. Ben de öyle yaptım: Topluluğun yaratıcısı Roman ile doğrudan iletişim kurdum. Fotoğraf günü iyi geçti ve kısa süre sonra o çekimin en iyi fotoğrafını hesabımda yayınladım. Önce popüler bir Avrupa hesabı yayını yeniden yayınladı, ardından Roman fotoğrafımı MamaClub hesabında yayınladı. Gönderi, benzeri görülmemiş bir şekilde en fazla beğeni ve yaklaşık 400 yorum aldı. Roman'la iletişim kurmaya başladık, ona halka açık bir sayfa için çeşitli fikirler sundum ve o da beni projeye davet etti. Zaten Nisan ayının sonunda MamaClub hesabımın şifresini aldım ve fikirlerimi hayata geçirmeye başladım. Ve haziran ayında abonelerimle canlı olarak buluşmaya karar verdim ve annelere yönelik ilk toplantıyı gerçekleştirdim.

“Ne tecrübem ne de param vardı ama pervasızlığım, yaratma arzum ve inanılmaz bir coşkum vardı.”

Kısa süre sonra ikinci çocuğuma hamile olduğumu öğrendim. Ancak topluluktaki işleri bırakmadım çünkü o zamanlar bu konuda çalışan tek kişi bendim, görünürde bir ekip yoktu. Kendime bir hedef belirledim - en iyi Instagram topluluğu (Rusya'da yasaklanmış aşırılık yanlısı bir örgüt) olarak ödül almak. İtiraf ediyorum, gergin bir dönemdi, çok çalıştım, fikirler ürettim, insanların bize oy vermesi için kampanya yaptım. Mayıs 2016'da ise en küçük oğlum üç aylıkken MamaClub'un en iyi topluluk olarak seçildiği bir ödül töreni düzenlendi.

O zamana kadar kelimenin tam anlamıyla tükenmiştim, bu yüzden kendi kendime şöyle dedim: "Şimdi bu ikramiyeyi alacağım ve bunu bir gün sonra bitireceğim." Bugün sözlerimin ne kadar yanlış olduğunu anlıyorum. Düşüncenin gücüne, pozitif düşünceye inanıyorum, o yüzden bugün şunu söyleyebilirim: “Şimdi bir bonus alacağım, biraz dinlenip yoluma devam edeceğim.” Ama sonra mesajım farklı geldi.

Sonunda sahneden benim adım okundu ve ödülümü almak için dışarı çıktım. Duygular çok yoğundu. Yaptım!

"Sahneden indiğimde, kelimenin tam anlamıyla tek ayağımın üzerine bastığımda (ve çok hafif bir yükselme oldu), sırtımda bir şeyin olduğunu hissettim."

Oditoryumda ikisi de doktor olan iki arkadaşım vardı. Onlara sarılarak omurgamda bir sorun olduğunu söyledim ama bir süre sonra bu düşünceyi kafamdan attım.

En küçük oğlum emzirildi. Sırtımda ağrı hissetmeye başladım ama yine de buna pek önem vermedim. Ancak ödülden yaklaşık bir hafta sonra artık bebeği besleyemiyordum: omurgam ve göğüs bölgemin tamamı çok ağrıyordu ve bebeği kollarımda tutmak bile benim için zordu.

Kocama her şeyi anlatmaktan korkuyordum çünkü MamaClub kulübü içindeki projelerimiz ivme kazanıyordu - Instagram'daki (Rusya'da yasaklı aşırılıkçı bir örgüt) kişisel blogum bir değerdi; aynı zamanda filme davetler, etkinlikler, yayınlar ve reklam projeleri için teklifler gelmeye başladı. Bütün bunlar benim için çok şey ifade ediyordu ve eğer eşime ağrımı anlatırsam kesinlikle çalışmamı yasaklayacağını, beni doktora gitmeye zorlayacağını ve değerli zamanımı kaybedeceğimi anladım. 

Sessiz kaldım ama çok geçmeden artık gözyaşlarımı tutamadım. Deneyimlerimi Roman'la paylaştım ve eğer MR çektirmezsem MamaClub sayfasının şifresini değiştirmekle tehdit etti. Benim için ölümden daha kötüydü çünkü kendimi topluluğa adadım.

Cümle olarak teşhis

Gerekli sınavları geçtim. Sonuçlar hazır olduğunda doktora gittim ve göğüs omurgamda kırık olduğu söylendi. Hayatımdaki ilk kırığımdı ve çok ciddiydi! Hemen anneme ve kocama her şeyi anlattım. Söylemeye gerek yok, herkes şok oldu. Bunun nasıl olabileceğini kimse anlamadı. Arkadaşlarım beni en iyi uzmanlarla görüştürdüler ama onlar bile ellerini kaldırıp şöyle dediler: “Sahneden inerken böyle bir sakatlık yaşanması mümkün değil. Genellikle bu tür ciddi hasarlar yüksekten düşme veya araba kazası sonucu oluşur.”

Birden fazla ünlü klinikte muayene edildik ve yalnızca CITO'da (N.N. Priorov adını taşıyan Ulusal Travmatoloji ve Ortopedi Tıbbi Araştırma Merkezi - yaklaşık. ProPedia) teşhis konuldu. Orada osteoporoz olduğumu öğrendim (kemik yoğunluğunda azalma ve kırılganlığında ve kırılma riskinde artışla karakterize bir iskelet hastalığı - yaklaşık ProPedia).

“33 yaşında omurgamı kırdım, sonra osteoporoz hastası olduğumu öğrendim ve bugün doktorların tahminlerinin aksine üçüncü çocuk doğurmayı planlıyorum”: kırılgan ama güçlü bir kadının hikayesi
Google görüntüleri

Teşhis benim için ölüm fermanı gibi geldi. Ofiste gözyaşlarına boğuldum. Doktorların tahminleri hayal kırıklığı yarattı. Hastalığımın tedavisi yok, yalnızca stabil bir durumu koruyabilirsiniz. Aktif bir yaşam tarzını sonsuza kadar unutabileceğim (çünkü yaralanma riski var) ve 40 yaşıma geldiğimde kemiklerim kaçınılmaz olarak kuruyacağı için eğilip küçüleceğim konusunda uyarıldım. Genel olarak pek çok dehşet söylendi.

“Depresyona girdim, hayatım bitmiş gibi hissettim.”

Annem de kendine yer bulamadı, gizlice benden ağladı ama ben elbette her şeyi gördüm. Kocam da neşelenmeye çalıştı ama bunun onun için ne kadar zor olduğunu biliyordum. Şans eseri ameliyat olmadı. Bana sıkı bir yatak istirahati reçetesi verildi: ilk ay sadece uzanabiliyor ve sadece tuvalete gitmek için kalkabiliyordum. Doktorlar ayrıca en küçük oğlumu emzirmemi ve genellikle onu kucağıma almamı yasakladı, bu nedenle çocuklarla ilgili tüm endişeler kocamın ve annemin omuzlarına düştü.

Annem zor zamanlar geçirdi: Aron çok iri bir bebekti. Kendimi kötü hissettiğimi hissetmiş gibiydi, bu yüzden çok huzursuz oldu. Ama onu göğsüme koymadan önce annenin bebeği sakinleştirmesi gerekiyordu. Her şey bir anda karmaşıklaştı: Aron biberonu reddetti ve çok az uyudu. Oğlumuzu bebek arabasında uyutarak sallayarak uyutmanın bir yolunu bulduk. Daha sonra onu bir buçuk ila iki yaşına gelene kadar apartman dairesinde gezdirdik çünkü buna çok alışmıştı. Kısa süre sonra bir dadı yardımına başvurdular çünkü tamamen hareketsiz kalmıştım.

"Depresyonum yaklaşık iki hafta sürdü ama sonra bu tür bir hayat istemediğime karar verdim."

Benim için en kötü şey çocukların beni yatarken görmeleriydi. Yaşamak ve neşe içinde yaşamak istedim, bu yüzden kendime her şeyin değişeceği tavrını verdim.

Google görüntüleri

Bir ay sonra kalkmama izin verildi ve sonraki üç süre boyunca korse giydim; çok rahatsız edici, sinir bozucu. Ancak hareketsiz kalmaktan daha iyiydi. Sonunda annemin günlük hayatını biraz daha kolaylaştırabildim: Mesela artık yan yatma fırsatı bulduğum için Aron'u uyusun diye yanıma aldım. Ve kendime daha çok güvenmeye başladım, hatta korse ile fotoğraf çekimi yapmaya bile karar verdim çünkü hayatın burada bitmediğini kendime kanıtlamak istedim. 

“Yaklaşık bir yıl sonra kocam ve ben Almanya'ya uçmaya karar verdik çünkü teşhisin doğru olduğuna son ana kadar inanmak istemedik. Ne yazık ki Rus doktorların sözleri orada doğrulandı.”

Yine de Alman uzmanlar daha olumluydu: Bu hayattan kesinlikle yaşayacağımı ve keyif alacağımı, sadece kaslarımı güçlendirmek için spor yapmam, vitamin almam ve genel olarak sağlığıma dikkat etmem gerektiğini söylediler.

Sıfırdan

Beni iyileştirebilecek sihirli bir hap ya da iğne yok. Bunu anladım. Yine de Almanya'dan sonra ciddi anlamda en iyiye kararlıydım. Bugün bana sorunum hatırlatılmazsa, her gün acı hissetmeme rağmen ben de bunu düşünmeyeceğim. Şimdi bile bir masada oturuyoruz ve gelişigüzel sohbet ediyoruz. Üç yıl boyunca ağrı benim ve durumumun normal bir parçası haline geldi. Yorgunluk, stres - tüm bunlar beni hemen şiddetli acıyla etkiliyor. Bununla yaşamayı ve kendime bakmayı öğrendim.

“Bu yüzden bir dadım ve yardımcılarım var. Bunu saklamıyorum ama bununla övünmüyorum da.”

Bu, takipçilerimin bazen bana yazdığı gibi yıldız ateşinin bir tezahürü değil, bir zorunluluktur. Elektrikli süpürgeyle yürüyebilirim, yerleri yıkayabilirim ama en ufak bir bükülmeden sonra bile acı o kadar güçlü olacak ki! Ve acı içinde yaşamak istemiyorum.

Örneğin geçen gün bir belge bulmam gerekiyordu, klasörleri ve dosyaları sıralamaya başladım. Ve görünüşe göre, ellerimin yoğun hareketinden dolayı akşama doğru tüm vücudum ağrıyordu. Ayrıca neredeyse üç yıldır saçlarımı kendim yıkamadım çünkü saçlarım kalın ve yıkamak bana acı veriyor. Bu nedenle uzmanların beni gereksiz acılardan kurtardığı komşu evdeki güzellik salonuna gidiyorum.

“Hala ağır bir şey kaldırmama izin verilmiyor. Ama itiraf ediyorum, yine de yapıyorum.”

En küçük oğlum şu anda 19 kilo ağırlığında ve tabii ki sevgi ve şefkatle onu hâlâ kucağıma alıyorum. Sorun şu ki yükü nasıl doğru şekilde dağıtacağımı bilmiyorum. Kısa süre önce spor yapmaya başladım ve antrenörüm bana bunu öğretiyor. Peki bebeğiniz size doğru koşarken kuvvetlerin dağılımını hatırlayacak mısınız? Elbette düşünmüyorsun.

Google görüntüleri

Geçenlerde blogum için bir video çekiyorduk, Aron'u kaldırıp masaya yatırmak zorunda kaldım. Bunu son derece başarısız bir şekilde yaptım ve ciddi şekilde korktum. Maalesef henüz pek çok şeyi kontrol edemiyorum ama öğreniyorum. Etrafta kimse olmadığında bir şeyi kendim kaldırıp taşıyabilirim. Şikayet etmek benim için günah olsa da, evde ailem beni gereksiz endişelerden koruyor ve işte meslektaşlarım beni koruyor.

"Böyle bir hastalıkla karşı karşıya kaldığınızda hayatın ne kadar kırılgan olduğunu kelimenin tam anlamıyla anlıyorsunuz."

Görüşlerimi gözden geçirdim ve bugün birçok şeye ihtiyatlı yaklaşıyorum: örneğin kışın pratikte yürümemeye çalışıyorum çünkü düşme riski yüksek. Ne kadar dikkatli olursanız olun, hiç kimse kazalardan muaf değildir; buraya çarptınız, oraya tökezlediniz. Elbette düzenli olarak kalsiyum ve D vitamini de alıyorum - burada şaşırtıcı bir şey yok, sadece benim durumumda bunlar artan dozlar.

Bugün deneyimlerime dayanarak abonelerime kendinize bakmanın, bedeni dinlemenin, onun bazı sinyallerine, ağrıya yanıt vermenin ne kadar önemli olduğunu aktarmaya çalışıyorum. Sizi rahatsız eden bir şey varsa doktora danışmaktan çekinmeyin veya tembel olmayın. Zamanındalık hayatınızı kurtarabilir.

“Mesela hamileliğimde sırtım ağrıyordu. Ve öyle görünüyor ki, hamile annelerden hangisi buna sahip değil? Ama belki o zamanlar buna dikkat etseydim teşhisimi daha erken öğrenebilirdim.”

Bugün doktorlar ne yazık ki hastalığımın doğuştan mı yoksa edinilmiş mi olduğunu cevaplayamıyorlar, çünkü her şeyi geç öğrendik - kırıktan sonra. Genel olarak osteoporoz, osteokondroz, altmış yaş civarındaki kişilerde görülür, yani yaşa bağlı bir hastalıktır, ancak istisnalar da vardır. Son zamanlarda osteoporozdan muzdarip birçok genç kız bana yazıyor. Yaş sınırı büyük ölçüde düştü. Bu nedenle çocuklarımız biraz büyüyünce endişelerimizi ortadan kaldırmak için eşimle birlikte onları muayeneye göndermeye karar verdik.

İki oğlum, tatlı bir kıza ihtiyacım var

Üçüncü kez anne olmayı hayal ediyorum ki bu, tahmin edebileceğiniz gibi mevcut gerçekliklerde benim için kontrendikedir. Kelimenin tam anlamıyla kırılabileceğim korkusu var çünkü hamilelik sırasında kalsiyum kemiklerden yıkanıyor. Rus doktorlar doğum yapmamı yasaklıyor. Alman uzmanlar daha az kategorik davranıyor ve şöyle diyor: “Hamile kalabilirsiniz, hatta kendi başınıza doğum yapabilirsiniz, ancak kemiklerinizin durumunun daha da kötüleşeceği ve size yardım edemeyeceğimiz gerçeğine hazırlıklı olmalısınız. .” Tüm sorumluluğu ve riskleri de bana yükledikleri açık. Ama risk almaya hazırım çünkü bunu gerçekten istiyorum ve olumluyum. Evet ve Ian ara sıra ne zaman bir kız kardeşinin olacağını soruyor.

"Sanırım şu anda kocam beni engelliyor; sağlığım konusunda çok endişeli."

Üstelik eşim ve ben farklı Rh faktörlerine sahibiz, dolayısıyla hamilelik sırasında Rh çatışması riski var. Yine de inanç ve umut beni bırakmıyor. Kendim için bu yılı sağlığıma adamaya, kendimi dinlemeye, hazır olduğumu anlarsam her şeyin olacağına karar verdim. Karar vermezsek yine bir çocuğumuz olacak. Muhtemelen benimsenmiştir. Ancak bu adıma dikkatli bir şekilde hazırlanmamız gerektiğini anlıyorum. Hep büyük bir aile hayal ettim, dedim ki: “Dört çocuk doğuracağım, beşinciyi de yetimhaneden alacağız.”

Google görüntüleri

Bugünkü hayatımı bir diyagram şeklinde hayal ederseniz, o zaman benim için her şey yolunda demektir. Kocamla mükemmel bir ilişkim var, mutlu çocuklarım var, işte tam bir düzenim var, mutlak mali istikrarım. Bu nokta yalnızca tıbbi kayıtlara yansıtılsa da yalnızca sağlık başarısız olur. Teşhisimle yaşamaya alıştım, pes etmedim ve her şeye olumlu bakıyorum. 40 yaşıma geldiğimde doktorların öngördüğü gibi küçülmeyeceğime, aksine çiçek açıp koklayacağıma inanıyorum.

“Bence pozitif kalmak hayattaki her durumda en önemli şeydir.”

Bana söylenen her şeyi ciddiye alsaydım, bana acıyanları, azarlayanları dinleseydim, kendime acısaydım, o zaman delirebilirdim. Kişisel tutum önemlidir. Hala doktorların fikirlerini dinliyorum ama çok filtreliyorum. Mesela 2016'dan beri daha da güzelleştiğimi ve küçülmeyeceğimi not ediyorum. Tavsiyem: İyiye, iyiye, olumluya sarılın ve hayatı bu tavırla sürdürün.

Bu benim hikayem, bu böyle. İnsanları motive etmeye, onlara ilham vermeye ve muayene olmanın ve vücudunuzu dinlemenin ne kadar önemli olduğunu örneğimle göstermeye çalışıyorum. Ama ben doktor değilim, bu yüzden hangi ilaçları alacağım, hangi testleri yapacağım veya hangi klinikleri seçeceğim konusunda talimat vermiyorum. Bunu yapmaya hakkım yok.

Sağlığınızı ve yalnızca bir taneye sahip olduğunuzu unutmayın. Kaç yaşında olursanız olun, her konuda dikkatsiz olmayın. Ara sıra en azından genel bir kan testi yaptırmanızı öneririm. Çok önemsiz görünebilir, ancak yine de vücuttaki çeşitli bozuklukları ortaya çıkarabilir. Daha önce buna da önem vermiyordum ama artık ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Sonuçta kim bilir: Belki de en başından beri kendime daha dikkatli davransaydım ve en azından bazı testler yapsaydım, o zaman omurga kırığı önlenebilirdi.