“Her gün bir önceki gün gibidir”: 105 gün boyunca yemek yemeyi bırakan kızın korku dolu hikayesi.

“Her gün bir önceki gün gibidir”: 105 gün boyunca yemek yemeyi bırakan kızın korku dolu hikayesi

Sarışın, arkadaşlarının iğneleyici şakaları sayesinde 40 kilo verdi. İyileşmesi yıllar alacak.

27 yaşındaki Anastasia Frantenko'nun aynadaki yansıması ona her gün kızın kelimenin tam anlamıyla yaşam ve ölümün eşiğinde olduğunu hatırlatıyor. Hiçbir zaman aşırı kilolu olmadı, ancak fazladan birkaç kilo verme takıntısı sağlığının bozulmasına neden oldu.

Vücudu "çökmüştü"; neredeyse 105 gün boyunca yemek yememişti ve her türlü yiyecek reddedilmeye ve mide bulantısına neden oluyordu. Bugün bir Buryatia sakini durumu düzeltmeye çalışıyor, ancak kilo almanın onu kaybetmekten daha zor olduğu ortaya çıktı.

Kız aşırı diyet sonrası durumunu şöyle anlatıyor: "Her gün bir önceki gün gibiydi, yarın uyanmayacağımı düşünüyordum."

Birkaç yıl boyunca ideal figürün peşindeydi. Bir noktada, bir tarikat haline getirilen PN'nin yerini yemek yemeyi tamamen reddetme aldı.

“Her gün bir önceki gün gibidir”: 105 gün boyunca yemek yemeyi bırakan kızın korku dolu hikayesi
Anastasia Frantenko

Beslenme eksikliği maraton içerek telafi edildi, en azından bir şekilde güçlerini korudular. Kız birkaç gün boyunca su, kahve ve enerji içecekleriyle idare edebildi, ancak ara sıra diyetine kartopu ekledi.

“Başarılarını” kişisel blogunda paylaştı. Anastasia birkaç kez bozulduğunu ama yeniden başladığını itiraf etti. Ve bu en şiddetli rejim, 185 santimetre yüksekliğiyle 37 kilograma kadar kilo vermesine neden oldu! Şimdi Nastya bir hastane yatağında ama sevilen 90-60-90'ı hayal bile etmiyor.

Anastasia Frantenko

Geçmişini hatırlatan Anastasia, su maratonlarının kendisi için her zaman zor olduğunu itiraf ediyor. Baş ağrısı, mide ağrısı, sürekli üşüme ve baş dönmesi yaşadığı şeylerden sadece birkaçıydı ama durduramıyordu.

“Ölüme doğru gittiğimi anladım ama durmak yoktu. Bu yaz her şey tepetaklak oldu. Bırakın yürümeyi, nefes almakta bile zorlanıyordum... Bayılma öncesi halim geçmedi. Hava sıcak olduğunda şapka, ceket ve birkaç pantolon giydim çünkü donuyordum," diye paylaşıyor kız kp.ru ile .

Vücut her yönden başarısız olmaya başladı. Midem ağrıyordu, bağırsaklarımla ilgili sorunlar başladı, saçlarım kümeler halinde dökülmeye başladı ve cildim tam anlamıyla soyuldu ve kıyafetlerimin üzerinde kaldı.

Anastasia Frantenko

“Kramplarım vardı ve damarlarım şişmişti. Ağrı o kadar şiddetliydi ki geceleri gözlerimi kapatamadım. Panik ataklar, sürekli histeriler, ruh hali değişimleri. Son aşamalarda zaten stresten kilo vermeye başlamıştım” diyor kız.

Çaresizlik içinde, yemenin çabuk iyileşmesine yardımcı olacağını umarak katı yiyecekler yemeye başladı. Ama her şeyin üstüne mide bulantısı da eklendi.

Şimdi aynadaki yansımasına bakan Anastasia, kendisini nasıl böyle bir duruma getirebildiğini merak ediyor. Sonuçta bir zamanlar neredeyse model görünümüne sahipti. 185 cm boyunda, 75 kg ağırlığında ve ilk güzel olarak kabul edildi.

Anastasia Frantenko

Okuldan mezun olduktan sonra Nastya, memleketi köyünden Ulan-Ude'ye taşındı ve genç bir adamla tanıştığı üniversiteye girdi. Her zaman sevgilisinin muhteşem göründüğünü vurguladı. Ancak kompleksler hala kızı atlamadı. Bir çocuk kampında çalışırken erkek danışmanlar ona "dolaplı" ve "uzun boylu" lakabını takmışlardı. İşte o zaman Nastya fazla kilolarını vererek daha zarif olmaya karar verdi.

“Şaka yapanlar elbette bunu artık hatırlamayacaklar bile. Ve sözlerinin neye yol açtığından şüphelenmiyorlar” diyor kız.

Kilo vermenin manik fikri, genç adamla olan ilişkiyi çok hızlı bir şekilde mahvetti. Ebeveynler de kızlarındaki tuhaflıkları fark etmeye başladı, ancak kız, herhangi bir yardım girişimine düşmanca davrandı. Kavgalar, ihmaller ve bazen açık histeriler, Nastya'nın kendi içine kapanmasına ve arkadaşlarından uzaklaşmasına neden oldu.

Anastasia Frantenko

Durum ilk kez 2022 yılında kontrolden çıktı. Daha sonra 46 kg ağırlığındaki Anastasia hastaneye kaldırıldı. Doktorlar blog yazarının kabul etmek istemediği bir teşhis koydu: anoreksi.

“Bende bir sorun olduğunu zaten anladım, ancak anoreksiyanın kişinin aşırı derecede bitkin olduğu zaman olduğundan emindim. Aslında hastalık bundan çok daha önce kafadan kaynaklanmaktadır. Geriye kalan her şey sonuçtur” diye düşünüyor şimdi.

Akrabalar, Nastya'yı şehrin gürültüsünden uzaklaşıp ev yemeklerine daha yakın olan küçük memleketine taşınmaya ikna etti. Şimdi annesi diyet yemeklerini hazırlıyor çünkü vücudunu tekrar yiyecek kabul etmeye zorlamak için çok denemeniz gerekiyor. Zor durumdan çıkmak kolay olmayacak, kızın eski formuna dönmesi yıllar alacak. Hatta doktorlar bunu yapmanın imkansız olacağından bile korkuyor çünkü bu tür sorunlar yıllarca kendini gösterebilir.

Telegram kanalımızda daha da ilginç materyaller var  .

Fotoğraf: kişisel arşiv, sosyal ağlar, kp.ru