"Ülkemizde salgının gelişimi için temelde farklı bir senaryo var": Kommunarka'daki bir hastaneden koronavirüs şüphesi olan bir Moskovalı şunları söylüyor.

Şu anda Moskova'nın ana gözaltı merkezi olan Kommunarka'nın duvarlarının arkasında neler oluyor? Aynı 40 No'lu Şehir Klinik Hastanesi'nin gerçek bir hastasıyla iletişime geçerek, koronavirüs tedavisinin nasıl gittiğini, oradaki doktorların neler konuştuğunu ve süresiz olarak koğuşlarda kilitli kalan hastaların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu öğrenmeyi başardık.  

Sadece birkaç hafta önce Rusya'da insanlar korona virüse karşı hafif bir gülümsemeyle yaklaşıyordu ve yalnızca en kaygılı insanlar tahıl ve temel ihtiyaç maddelerini stokluyorlardı. Bazı cesur insanlar yurtdışına gezilere çıktı ve kahramanımız 34 yaşındaki Alena Kharitonova da bu çaresiz turistlerden biriydi. Bir eş, anne ve yarı zamanlı başarılı bir avukat olarak Almanya'ya yaptığı mini gezinin nasıl biteceğini hayal edemiyordu. Spoiler: 40 Nolu Şehir Klinik Hastanesi'ne, koronavirüs hastaları için aynı "izolasyon merkezine" gezi. Kısacası Kommunarka'ya.

Alena Kharitonova

Şimdi kendimi harika hissediyorum; buraya gelmeden öncekiyle aynı. Ateş yok, nefes almada zorluk, ateş... Hiçbir şey.

İki günlüğüne Almanya'yı tek başıma ziyaret ediyordum. Ailem evde kaldı. Oraya ilk uçtuğumda boğazım ağrımaya başladı. Ama kronik bir sorunum var; kronik bademcik iltihabı. Bu hastalığa eşlik eden semptomları çok iyi biliyorum. 

Almanya'da iki gün boyunca soğukta ve üstelik dağlarda durumum kötüleşti ama paniğe kapılmadım. Kısa sürede kendimi ayağa kaldırmayı biliyordum, ne mutlu ki bu konuda yeterince tecrübem var. 

9 Mart'ta Şeremetyevo'ya döndüğümüzde ben ve diğer yolcular hiçbir şekilde kontrol edilmedik. Termometre, anket, bilgi içeren kağıt parçaları yoktu; kimse bir şey açıklamadı ya da hiçbir şeyi kayda geçirmedi. Genel olarak her şey her zamanki gibi gitti. Dikkatimi çeken tek şey pasaport kontrolündeki büyük kalabalıktı. Ama sadece belgelerimi aldılar, damga vurdular ve ben de şehre çıktım. 

O anda karantina ve vaka istatistiklerindeki durum her geçen gün değişiyordu, bu yüzden bundan sonra ne olabileceğini hayal bile edemedim. Karantinayı evde geçireceğimi düşündüm; elbette kilitli, ama rahat bir şekilde, ailemle birlikte, teslimatları kabul etme ve en azından çevrimiçi olarak arkadaşlarımla iletişim kurma fırsatına sahip olacağım.

Ama gerçekte her şey farklı çıktı. 

Google görüntüleri

Aslında talihsiz bademcik iltihabını birkaç gün içinde mükemmel bir şekilde iyileştirdim. Ateşim ya da herhangi bir “koronavirüs” semptomum yoktu, sadece boğaz ağrım vardı ama sonra geçti. Kocam ve oğlumla birlikte evde sessizce oturdum ve kimseyi rahatsız etmedim.

Daha sonra Pazar günü ambulans beni aradı ve ailede herhangi birinin koronavirüs testi yaptırıp yaptırmadığını sordu. "Hayır, almadılar." Diğer tarafta: Tugayı bekleyin, yarım saat sonra yanınıza gelecekler dediler.

Ve gerçekten geldiler: kocamdan ve oğlumdan testler aldılar ve bana acilen Kommunarka'ya hazırlanmam gerektiğini söylediler. Reddetme hakkım yok - bu idari sorumlulukla sonuçlanacaktır. Peki hiçbir belirti yoksa ve kendimi iyi hissediyorsam hangi sebeple tecrit koğuşuna gitmeliyim? Bu öfkeye yanıt olarak, yanımdaki doktorlar meydan okurcasına kontrol odasını aradılar, Almanya uçağımın numarasını aradılar ve orada onlara söylendi: Moskova'ya döndüğüm uçağın "potansiyel olarak tehlikeli" olduğu kabul edildi.

Hannover'den küçük bir kasabadan yarı boş bir uçakla uçuyordum. Artık her gün haberleri izliyorum, koronavirüsle ilgili tüm bilgileri takip ediyorum ama hiçbir yerde uçuşumdan bahsedildiğini görmedim. Kabul edip ambulansla Kommunarka'ya gitmek zorunda kaldım.

Alena Kharitonova Kommunarka'daki odasının banyosunda

Doktorlar hemen bana artık 14 gün karantinada kalmam gerektiğini söyledi. İlk başta, ben ve benzer şekilde kabul edilen diğer "turistler" - sıcaklığın yaklaşık 10-14 derece olduğu soğuk resepsiyon alanında uzun süre oturduk. Bir buçuk saatimi, daha sonra çoğunun yüksek ateşi olduğu ortaya çıkan, öksüren insanların yanında oturup geçirdim. Biz kabul edilirken, işlemlerimiz yapılırken herkes kalabalık bir şekilde oturuyordu, hastalarla sağlıklılar birbirine karışıyordu.

Hemen smear, kan testi ve röntgen çektiler. Resim hiçbir şey göstermiyordu. Herhangi bir anormallik tespit edilenlere hemen tomografi çekilir ve ek bir idrar testi yapılır. Böyle bir şeye ihtiyacım yoktu.  

Daha sonra koğuşa götürüldüm. Aslında hepsi bu. Ve sonra bilgiler her gün değişti, personel de değişti - bilmiyorum, bana geldiler, ya doktor ya da hemşire... Kendilerini pek tanıtmadılar, sorulara cevap vermediler.

İlk başta bize ancak üç korona virüs testi negatif çıktıktan sonra taburcu olacağımız söylendi. Ancak sonuçlar gecikmeyle gelir. Mesela 21 Mart'ta insanlara 10'uncu tarih için bilgi gelmedi. Kısa süre sonra durum kötüleşti: çok fazla insan olduğu ortaya çıktı ve ortaya çıktıkça herkese yetecek kadar yer yoktu, bu yüzden doktorlar bir koğuşa 3-4 kişiyi yerleştirmeye başladı. Her ne kadar tüm “tatilciler” birbirinden izole edilmelidir. Ve şimdi birdenbire yeni bir bilgi ortaya çıktı: İki olumsuz testten sonra taburcu olabiliriz.

Görünüşe göre bu iyi! Ama bugün elimde tek bir sonuç yok. Coronavirüs testi pozitif çıkanların hemen steril kutulara yerleştirildiğine dair -ne kadar güvenilir bilmem- söylentiler var. Yani doktorlarla laboratuvar arasında bilgi aktarımı devam ediyor.   

Alena Kharitonova Odası

Coronavirüs olduğuma dair inancım çok az. Eşim ve oğlum Pazartesi gününe kadar evde karantinada kalacaklar ve onların da herhangi bir semptomu yok.

Her seferinde yenileri olan yerel doktorlarla konuştum. İlk başta tüm testlerin Novosibirsk'e gönderileceğini söylediler. Bu arada, personel her gün güncelleniyor. Onlar hakkında hiçbir şikayetim olmadığını hemen söyleyeceğim - anladığım kadarıyla, bir tür çerçeveye sürüklendiler ve seçeneksiz bırakıldılar. Durumun kendisi aslında bir çıkmaz sokak. Ne de olsa artık diğer doktorlar, testlerin Moskova'da yakın zamanda açılan birkaç laboratuvarda yapıldığını söylüyor. Peki analizim şu anda tam olarak nerede, onu kim inceliyor ve sonuçlar hangi zaman diliminde sağlanacak? Bu konuda en ufak bir fikrim yok.  

Doktorlar hiçbir şey açıklamıyor ya da söylemiyor. Daha doğrusu şöyle açıklıyorlar: Ellerine bir kağıt alır almaz bana bir şeyler söyleyebilecekler. 

Başlangıçta sözlü veya yazılı olarak evet veya hayır şeklinde bir yanıt alırlar. Ve sonra, fiziksel olarak buradan çıkıp ifadenizi alabilmeniz için, bu iki negatif testin kağıt versiyonlarını almanız gerekiyor. Ancak yine genel sohbetimizde (Kommunarka hastaları - yaklaşık ProPedia) kesinlikle inanılmaz hikayeler anlatıyorlar. Bazıları iki hafta boyunca soğuk algınlığıyla yattı, bazıları başka bir sorunla...

Google görüntüleri

Veya şunu: Dün bazı insanlar bana geldi - kim olduklarını bilmiyorum - ve kişisel verilerin işlenmesine ilişkin rıza için imza almayı unuttuklarını söylediler. Ateş ve bazı semptomlarla hastaneye kaldırıldığımı belirten gazetelerde yazılanlara bir göz attım. Soru sormaya başladım ama cevap alamadım. Kommunarka'ya girerken başkalarının bilgilerimi yazdığını ve bu nedenle soracak kimsenin olmadığını söylüyorlar. Bu evraklar tarafıma teslim edilmedi. 

Buraya geldiğimde doktor ambulansın isteği üzerine getirildiğimi görünce şaşırdı - görünüşe göre böyle olmamalıydı. Görünüşe göre tıp uzmanları arasındaki rehberlik yalnızca günlük olarak değil, saat başı değişiyor ve pandemideki benzeri görülmemiş durum göz önüne alındığında bu anlaşılabilir bir durum. 

İlk kez artık her şey farklı ve insanlar ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Görünüşe göre acil doktorları başka bir talimatı daha ihlal etmekten korktular ve riskten uzak durmaya karar verdiler. Ancak, potansiyel olarak yeni bir virüse yakalanmış biri olarak kocam ve oğlumla bir hafta boyunca temas halindeysem ve aynı zamanda onlar evde asemptomatik kalıyorsa ve ben semptomsuz olarak yerleştiriliyorsam bunun mantığı nedir? tecrit koğuşunda mı? Ama dedikleri gibi geri dönüş yok.

Buradaki denetim nedir? Her gün sabah saat 6'da hemşireler uyuyan kişiye yaklaşıyor, onu lazerle veya uzaktan termometreyle dürtüyor ve sessizce oradan ayrılıyor. Muhtemelen orada bir şeyler kaydediyorlardır. Bazen saat birde, bazen on iki buçukta -her zaman ne olacağı belli olmayan- doktor beliriyor. Odaya gelir ve sorar: "Nasıl hissediyorsun?" Komşum ve ben her zaman "Tamam" diye cevap veririz. Başını sallıyor ve gidiyor.  

Bu arada komşum benden iki gün sonra geldi. Personele buradan ayrılmak istediğimi söylediğimde bana şu cevabı verdiler: “Durun, şimdi komşunun sonucunu beklemem gerekiyor. Ya o pozitifse ve sen değilsen?" Bu durumda karantina süresi doğal olarak sıfırlanır. 

İlk başta sizi korkutuyorlar çünkü bekleme odasında hasta insanlarla bir buçuk saat temas halinde kaldınız. Kimin sağlıklı, kimin olmadığını bilmiyorsunuz, o yüzden bekleyin. Ta ki seni dışarı çıkarana kadar."

Google görüntüleri

Komşulara da aynı şey söyleniyor. Mesela benimki Amerika'dan kızımdan döndü. Bir terapistin kendisini fizyoterapiye yönlendirmesi için rutin kontrole gitti; bacağında bir sorun vardı. "ABD'den döndü" kod ifadesini duydu, hepsi bu. Eve dönmesine, eşyalarını toplamasına bile izin vermediler, hemen uzay giysili bir ekip çağırdılar ve onu eşyasız, kıyafetsiz, her şeyi olmadan getirdiler. Adam tedavi olmadan burada yatıyor. Hasta değilsek neden tedavi olalım?

Bu arada komşunun kızına Amerika'da koronavirüs testi yapıldı ve sonuçlar 48 saat içinde kendisine bildirildi. Doğal olarak olumsuz.

Google görüntüleri

Söylemeliyim ki, yerel bir polis memuru periyodik olarak ailemin yanına geliyor. Ne sıklıkta olduğunu bilmiyorum. Maskesiz, özel kıyafetsiz, eldivensiz. Ben henüz evdeyken karşımda bir gün kapıyı çaldı, üçümüzün de kilitli oturduğumuzu gördü ve şöyle dedi: “Moskova'nın her girişinde kameralar var, buna göre kayıt yaparlarsa. yüzünüzü çevirirseniz, idari suçlamalara maruz kalacaksınız.” sorumluluğu ve gözleme gönderileceksiniz. Her şey çok katı.

Kommunarka'da kendimi çalışarak - bir avukatım ve uzaktan iş yapmaya gücüm yetiyor - ve yabancı dil öğrenerek eğlendim. Oğlum ara sıra beni görüntülü arardı. 

Kendisiyle ve eşimle de telefonda konuşuyoruz. Tabii hastaneye ziyaretten söz edilmiyor, bu yasak.

Burada su konusunda da ufak tefek sıkıntılarımız var. Dayanamayıp resepsiyonu aradım ve “Kaynar su yok, su yok, ne yapayım?” dedim. Herhangi bir saldırı veya şikayet olmadan. Bir süre sonra personelden bir kız yanıma geldi, önüme bir şişe su koydu ve şöyle dedi: “Neden şikayet ediyorsun? Vardiyamdan şikayet etme!” Herkesin uzay giysisi giydiğini düşünürsek bu değişimleri ayırt edebilmek güzel olurdu!

Kazanlar ve su ısıtıcıları burada saklanamaz. Yerde soğutucular var ama odadan çıkmamıza izin verilmiyor; dolayısıyla içme suyuna erişim hâlâ sınırlı. 

Kommunarka'da öğle yemeği

Cidden konuşursak, yemek burada iyidir. Bu beş yıldızlı bir otel değil. Her şeyin sıkıcı hale geldiği açık - bulaşıklar yumuşak ama yaşayabilirsin. Günde beş kez her şey paketleniyor. İkinci kahvaltıda size elma cipsi, çörek ve meyve suyu veriyorlar. Öğle yemeği tamamlandı: çorba, ana yemek, garnitür ve sebzeler (tabii ki hepsi kesinlikle tuzsuz). Öğleden sonra atıştırmalık olarak kefir, fermente pişmiş süt ve kurabiyeler veriyorlar. Akşam yemeği garnitürle birlikte balık veya etten oluşur. Yemek benim en az endişe ettiğim şey, özellikle de zar zor hareket ettiğinizde.  

Burada günlük işler yolunda. Personel de iyi ve arkadaş canlısı; ancak taburculuk veya tedaviden bahsetmiyorsak. Bazıları sadece konuşmak için geliyor. 

Mesela bu akşam doktor geldi. Hastane başhekiminin internetteki tüm olumsuzluklara anında müdahale ettiğini söyledi. Ve tüm evsel ve teknik sorunları olabildiğince çabuk çözmeye çalışıyor çünkü bu onun çıkarına. First Gradskaya'dan gönüllü olarak çalıştığını söyledi. Orada yoğun bakım ve anesteziyoloji bölümünün başkanıdır. Kommunarka'da ekstra ücret karşılığında değil, işe olan ilgisi ve sevgisinden dolayı çalışıyor.

Ve diyor ki: “İyi para kazanıyorum, ikramiyelerle ilgilenmiyorum. Beni ilgilendiren, ülkemizin salgının gelişimi konusunda temelde farklı bir senaryoya sahip olması.” Şükür ki böyle insanlar var. 

Google görüntüleri

Bu hastane yalnızca ücretli bir klinikle karşılaştırılabilir - odalar ve duşlar aynı seviyededir, hatta yatak uzaktan kumanda kullanılarak yükseltilip alçaltılabilir. Tek şikayet durumun kendisiyle ilgili: Kimse için hiçbir şey net değil. Orada yatıyorsun, hastalanmıyorsun, tedavi olmuyorsun ve burada daha ne kadar vakit geçirmen gerekiyor bilinmiyor. Ancak tekrar ediyorum, bu kimsenin hatası değil - henüz bu kadar büyük salgınlarla karşılaşmadık, ancak bence doktorlarımız mükemmel bir iş çıkarıyor. 

Durumunun belirsizliğine rağmen Alena iyimserliğini ve hızlı bir taburcu olma umudunu kaybetmiyor. Yakın gelecekte koronavirüs testinin negatif çıkacağına, ailesiyle tanışacağına ve nihayet normal hayatına döneceğine eminiz!