Telefon dolandırıcılarının sizi aramasını kesin olarak nasıl durdurabilirsiniz: 15 esprili fikir.

Telefon dolandırıcılarının sizi aramasını kesin olarak nasıl durdurabilirsiniz: 15 esprili fikir

İtiraf ediyoruz ki, dolandırıcılardan, spam gönderenlerden ve soğuk çağrılardan zaten bıktık. Sizin de öyle yapacağınızdan eminiz. O halde buna katlanmayı bırakın! Yandex uygulamasıyla birlikte dolandırıcıların kafasını karıştıracak ve sizi numaranızı veritabanlarından çıkarmaya zorlayacak komik cevap seçeneklerini ortaya çıkardık.

Dolandırıcılarla iletişim kurmanızı önermiyoruz! Aramayı cevaplarsanız ve şüpheli bir şey hissederseniz telefonu kapatmak daha iyidir. Ancak biraz eğlenmek istiyorsanız işte bazı eğlenceli seçenekler.

“Kartınız artık bloke edilecek...”

Görünüşe göre geçen yıl boyunca sahte banka çalışanları etraftaki tüm insanları aradı. Dolandırıcılar farklı senaryolar kullanıyor: Bir kartı bloke etmekten veya şüpheli bir transfer yapmaktan bahsediyorlar veya bir kredi kartı vermeyi veya yeniden düzenlemeyi teklif ediyorlar. Aynı zamanda güven kazanmak için tam adınızı, kart numaranızı ve diğer kişisel verilerinizi ararlar.

Bu tür aramaların amacı para çekmek için gerekli bilgileri elde etmektir: SMS kodu, şifre ve kartın CVV kodu. Bunları veya sizinle veya banka hesabınızla ilgili diğer bilgileri ifşa etmek kesinlikle yasaktır. Ayrıca bazı dolandırıcılar, banka adına numarayı geri arama teklifiyle korkutucu mesajlar gönderiyor. Bunu da yapmanıza gerek yok: Öncelikle resmi bankalar her zaman kendilerini çağırıyor; ikincisi, görüşme sırasında hesabınızdan para çekilecektir.

Bu tür dolandırıcılara ne cevap verilecek?

1. "Uzun zamandır şunu söylemek istiyordum: Bankanız berbat!"

En zehirli müşterinin tarzında bir skandal yaratın: hizmetten, mobil uygulamadan ve tabii ki bitmek bilmeyen çağrılardan şikayet edin. Dolandırıcı sizden soruna odaklanmanızı isteyecektir ancak pes etmeyin ve tartışmaya devam etmeyin. Er ya da geç pes edecek ve telefonu kapatacaktır.

2. “Aslında ne oldu? Çeviri yapıyorum ama bu seni ne ilgilendiriyor ki?”

Dolandırıcıların kafasını karıştırmak için soruları kaba ve kendinden emin bir şekilde yanıtlayın. Örneğin: “Hesabınızdan bir transfer var…” - “Ne olmuş yani? Ne umurunda? Kime istersem tercüme ederim!” Çizginizi sonuna kadar takip edin ve diyaloğa girmeyin.

3. "Ah, görünüşe göre biz meslektaşmışız!"

Bankanın adını duyar duymaz şaşkınlıkla orada çalıştığınızı söyleyin. Dolandırıcı hatta kalırsa onu şu sorularla bombalayın: "Hangi departmanda çalışıyorsunuz?", "Bir şirket partisinde birbirimizi görebilir miyiz?", "Polina Viktorovna'yı tanıyor musunuz?" Son olarak ısrarla ondan öğle yemeği çayı istemeye çalışın.

Dolandırıcılar hakkında şaka yapmak eğlenceli olabilir ve moralinizi düzeltebilir ancak sürekli trollemek yorucudur ve hiç de eğlenceli değildir. Yandex'in ücretsiz otomatik arayan kimliği, istenmeyen aramalardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır . Bağlanmak için Yandex uygulamasını yüklemeniz gerekir . Bunu yapmanın en kolay yolu sesli asistandır. Uygulamada şunu söyleyin: "Alice, arayan kimliğini aç." Fonksiyonu manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz. Uygulamada “Tüm Hizmetler” bölümüne gidin ve orada “Arayan Kimliği”ni bulun ve ardından talimatları izleyin.

Yandex - Alice Yandex LLC ileFiyat: ÜcretsizTelefon dolandırıcılarının sizi aramasını kesin olarak nasıl durdurabilirsiniz: 15 esprili fikir

İndirmek

Fiyat: Ücretsiz

“Akrabanız kaza geçirdi…” / “Anne, acil paraya ihtiyacım var…”

"Sevilen kişinin başı belada" senaryosunu kullanan aramalarda dolandırıcılar aşağıdaki karakterler gibi davranabilir:

• Akraba. Aldatan kişi yakın biriymiş gibi davranır ve para konusunda hızlı yardım ister. Sesi anlaşılamadığı için kaza geçirdiğini, çenesini kırdığını mırıldanıp telefonu başkasına verebilir. Ancak bu gibi durumlarda daha sık olarak dolandırıcı aramaz, ancak SMS gönderir.
  • Polis memuru. Arayan kişi, sevdiğiniz kişinin karakola götürüldüğünü ve serbest bırakılması için kefaletle serbest bırakılması gerektiğini bildiriyor.
  • Sigorta acentası. Dolandırıcı, iddiaya göre bir akrabanın bir kişiye vurduğunu ve cezadan kaçınmak için büyük miktarda paraya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Bu tür çağrılar genellikle geceleri, insanların henüz tam olarak uyanmadığı ve herhangi bir masalın inanabileceği bir zamanda gelir.

1. “Arabayı o mu sürüyordu? Ama o sadece 5 yaşında!

Hikayeyi geliştirmek için iki seçeneği kullanabilirsiniz: hayali bir akrabanızın yeteneklerine şaşırın veya onu itaatsizlikten dolayı azarlayın. Her durumda, konuşma uzun sürmeyecek.

2. “Uzun zamandır şunu söylemek istiyorduk... Sen bizim değilsin”

Bundan sonra çağrı başarısızlıkla sonuçlanmazsa, aile dramını canlandırın. Gülünç, trajik bir hikaye uydurun, birkaç kez ağlayın, sonra özür dileyin ve telefonu kapatın.

3. “Önce parayı bana iade edin!”

Hayali bir akrabanızı sizden makul bir miktar borç alıp bir yıl boyunca ortadan kaybolmakla suçlayın. Onu bulamadığınızı söyleyin, ancak artık yeni numarasını aldığınıza göre polisi arayacak, mahkemeye gidecek, tahsildarlara veya "ciddi tanıdıklarınıza" başvuracaksınız.

“Size özel bir teklifimiz var…”

Mağazalardan, salonlardan ve tıp merkezlerinden gelen soğuk aramalar bir tür dolandırıcılık olarak adlandırılamaz. Ancak açılışlara yapılan sonsuz davetler, promosyonlar ve hizmetler hakkındaki hikayeler yine de çok can sıkıcıdır.

1. “Evde yetişkin yok”

Operatör reşit olmayanlara hizmet sunamaz, bu nedenle 10, 13 veya 16 yaşında olduğunuzu söylemekten çekinmeyin. Sesiniz bir gencin sesinden tamamen farklı olsa bile, arayan kişinin tartışması pek olası değildir çünkü bu satış kurallarına aykırıdır.

2. “Biliyorsunuz ben X'te çalışıyorum (herhangi bir rakip şirketin adı)”

Genellikle böyle bir mesaj arayanın şevkini hızla soğutur. Ancak özellikle ısrarcı olanlar sadece kendi tekliflerinde bulunan bonuslardan bahsetmeye devam edebilirler. Bu durumda sürekli olarak ilgilenmediğinizi söyleyin veya her şeyi göze alıp kendi indirimlerinizi zorlamaya başlayın. Büyük olasılıkla, bundan sonra operatör size hızla veda edecek.

3. “Ürününüzü dini nedenlerden dolayı satın alamıyorum.”

Daha fazla bir şey açıklamaya gerek yok. Ancak arayan kişi hâlâ ayrıntıları istiyorsa duruma uygun ve komik görünen herhangi bir bahane bulun. Makarna canavarına olan inanç, çoklu pişiricileri kullanmanızı yasaklıyor veya akıl hocanız Aziz Athanasius, mobil iletişimi hoş karşılamıyor. İnançlar ve mentorlar uydurulabilir. Yalan büyük olasılıkla keşfedilmeden kalacaktır; telefonun diğer ucunda bir din alimi olması pek olası değildir. En kötü ihtimalle deli sanılırsınız.

Tüm durumlar için cevaplar

Bu seçenekler istenmeyen aramalar için kullanılabilir.

1. “Beni kendin araman harika! Benzersiz bir kozmetik seti satın almak ister misiniz?

Kendinizi bir pazarlama ağı satıcısı olarak tanıtın ve aklınıza ne kadar aptalca ve gereksiz şey gelirse satmaya başlayın. Böyle bir konuşmanın hızla sona ereceğinden ve onu bölen kişinin siz olmayacağından eminiz.

2. “Ah, tekrar söyleyebilir misin? Ne? Hayır, anlamıyorum. Tekrar yapabilir miyiz?"

Yeni uyandığınız için işitme güçlüğü çekiyormuşsunuz veya kafanız karışmış gibi davranın. Ve arayan kişiye tekrar, tekrar ve tekrar sorun.

3. “Nasılsın? Çok baştan çıkarıcı bir sesin var"

Önemli soruları yanıtlamak yerine, arayan kişiyle flört edin. İltifat edin, kişisel sorular sorun ama en önemlisi alçak, durgun bir sesle konuşun.

4. “Bagajdayım! Yardım!"

Tüm oyunculuk becerilerinizi bir araya getirin ve başı belada olan bir adamı canlandırın. Yardım dileyin, çeşitli açıklamalar ve ayrıntılar verin ve ardından duruma göre hareket edin. Arayan kişi basit bir dolandırıcıysa telefonu kapatacaktır. Değilse ve yardım teklif ediyorsa, oyunculuk öğrencisi olduğunuzu ve bir ödevin provasını yaptığınızı söyleyin. Hızlı yanıtınız için teşekkür ederim ve telefonu kapattım.

5. "Okul/Polis/Hastane"

Bazı hükümet veya özel kuruluşların çalışanı gibi davranın. Arayanın bir şey teklif etme veya korkutucu hikayeler anlatma arzusu anında ortadan kalkacaktır. Ve eğer bir reklam mesajı planlandıysa, numaranız da veri tabanından silinecektir.

Konuşma aniden bitmezse, aramayı başka bir çalışana aktaracağınızı söyleyin ve telefonu kapatın.

6. “Selam!” Je ne pas'ı anlıyor"

Bir yabancı olduğunuzu ve Rus dilini çok ama çok az anladığınızı hayal edin. İngilizce yanıt vermemeniz tavsiye edilir; arayan kişi bunu en azından temel düzeyde biliyor olabilir, ancak Fransızca, İspanyolca veya Almanca kafasını karıştırabilir.

Yandex'in otomatik arayan kimliği, arayanın telefon numarasını Yandex.Rehber'deki bilgilerle kontrol eder. Altı milyondan fazla Rus kuruluş ve şirketin verilerini saklıyor. Hizmet, gelen aramayı kontrol edecek ve size kategorisini söyleyecektir; örneğin, "Bir finans kurumu için reklam", "Muhtemelen izinsiz girenler" veya "Malların teslimi". Numara tanımlanamıyorsa ancak arama spam ise şikayette bulunabilirsiniz ve arama Yandex listesine dahil edilecektir. Veritabanı otomatik olarak güncellenir.

Daha fazla öğrenmek için