TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor.

TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor

Programcıların dizüstü bilgisayarlar için özel gereksinimleri vardır; sahibinin ihtiyaçlarına kolayca uyum sağlayabilecek hızlı ve akıllı cihazlara ihtiyaçları vardır. Ayrıca rahat bir klavye ve net renk üretimine sahip bir ekran olmadan da yapamazsınız. ProPedia geliştiricisi Andrey Bazarov, yeni TECNO MEGABOOK T1'in bu parametreleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etti. Dizüstü bilgisayarı 7 gün boyunca test etti ve bu cihazın neler yapabileceğine dair izlenimlerini paylaştı.

1. Hesaplamalar yapın ve kodla çalışın

Bir programcının dizüstü bilgisayarı, proje oluşturmak için gerekli tüm hizmetleri kullanmanıza olanak tanıyan güçlü bir donanıma ihtiyaç duyar. MEGABOOK T1'in içerisinde 10. nesil Intel Core işlemci ve cihaz modeline göre 12 veya 16 GB RAM yer alıyor. Ayrıca dizüstü bilgisayarın önceden yüklenmiş Windows veya Linux işletim sistemlerine sahip versiyonları da mevcuttur. Programcılar özellikle kullanışlı komut satırı ve çalışma alanını kendilerine göre özelleştirebilme yeteneği nedeniyle ikincisini takdir ediyor.

TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor Andrey Bazarov ProPedia'ın ön uç geliştiricisi.

Bir programcının asıl görevi kod yazmaktır. Tarayıcı pek çok dili anlamıyor: öncelikle HTML biçimlendirme dili, CSS basamaklı stil sayfaları ve JavaScript programlama dili. Ancak etkili bir şekilde çalışmak için çok sayıda ek programa ihtiyacınız vardır: örneğin, kodu eski tarayıcılara uyarlamak için araçlar veya boyutlarını küçültmek için birkaç dosyayı bir araya getirmek için araçlar. Çoğu, JavaScript'in sunucu tarafı sürümü olan Node.js'de çalışır. Bu nedenle, herhangi bir ön uç geliştiricide Node.js sürüm yöneticisi olan NVM de yüklüdür. Bazen arka uca biraz girmeniz gerekir, bu da uygun yazılımın kullanışlı olacağı anlamına gelir - benim için bu bir PHP yorumlayıcısıdır. Peki Git projesi sürüm kontrol sistemi olmasaydı nerede olurduk?

Deneyimlerime göre geliştirme için 8 GB RAM'e sahip bir dizüstü bilgisayar yeterli. Ama test için bana gelen MEGABOOK T1 örneği gibi 16 GB rezerv ile çok daha rahat olacaktır. Ayrıca modern bir işlemciye de ihtiyacınız var; örneğin bir TECNO dizüstü bilgisayar, dört çekirdekli 10. nesil Intel® Core™ i5'e sahiptir. Bu özelliklere sahip bir cihaz çalışırken iyi performans gösterir.

MEGABOOK T1'de görüntüle

2. Büyük miktarda bilgiyi indirin ve saklayın

TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor
Resim: Andrey Bazarov / Cankurtaran

Geliştiricinin, yazılım ve mevcut projeler için öncelikle cihazın dahili belleğine ihtiyacı vardır. Ancak cihaz yalnızca bir çalışma aracı olarak kullanılmazsa, ek gigabaytlar kişisel arşivler, oyunlar ve diğer programlar için de faydalı olacaktır. MEGABOOK T1 belleği tüm bunlar için yeterlidir: versiyona bağlı olarak sabit disk kapasitesi 256 veya 512 GB'dir.

TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor Andrey Bazarov

Ön uç geliştirme yazılımı fazla yer kaplamaz. Ancak tamamlanan projeler oldukça ağır olabilir, ancak bunları cihazınızda saklamanıza gerek yoktur - bunun için uzaktan kod depoları vardır. Örneğin Gitlab'ı kullanıyoruz ve yalnızca şu anda geliştirilmekte olan projeleri yerel olarak saklıyoruz.

MEGABOOK T1'in çalıştığım versiyonu 512 GB'lık bir sürücüye sahip. Ev bilgisayarımın depolama kapasitesinin yarısı var, dolayısıyla yazılımı yükledikten sonra fazlasıyla boş alan olacak. Ancak hacmin yanı sıra diskin türü de önemlidir - uygulamaların ve dosyaların indirilme hızı buna bağlıdır. MEGABOOK T1'in içinde bir SSD, yani katı hal sürücüsü bulunmaktadır. Böyle bir cihaz, eski HDD'lerden (geleneksel sabit diskler) çok daha hızlı çalışır.

3. Her fikri doğru bir şekilde uygulayın

Programcılar genellikle tasarımcılarla birlikte çalışır, dolayısıyla yüksek kaliteli renk üretimine sahip bir monitör olmadan yapamazsınız. Bozulmalar projenin son görünümünü etkileyebilir, bu da kodu birkaç kez yeniden yazmanız gerekeceği anlamına gelir. %100 sRGB renk gamına ve 350 nit parlaklığa sahip MEGABOOK T1 ekran , gereksiz düzenlemelerden kaçınmanıza yardımcı olur. Uyarlanabilir arka ışık DC Karartma, akşam ve gece gözlerinizi yormadan çalışmanıza olanak tanır.

TECNO MEGABOOK T1 dizüstü bilgisayarın çözeceği 7 geliştirici görevi: ProPedia'ın ön ucu anlatıyor Andrey Bazarov

Bir front-end geliştiricinin çalışmasının sonucu, öncelikle kullanıcının tarayıcıda gördükleridir. Tasarım fikrini tam olarak aktarabilmek için iyi renkli ekrana sahip bir ekrana ihtiyacınız var. Çalışmaya ve serbest çalışmaya ilk başladığımda, resmin sürekli maviye döndüğü eski bir monitörüm vardı. Müşteriyle görevlerden birini tartışırken ekranın bazı renkleri ya hiç göstermediğini ya da onları çok zayıf bir şekilde gösterdiğini öğrendim. Sonuç olarak, proje yerleşim planına uymuyordu - her şeyin yeniden yapılması gerekiyordu.

MEGABOOK T1, renk üretimiyle mükemmel bir şekilde başa çıkıyor - bu, IPS matrisli bir ekrandan beklenecek bir şey. Hiçbir şikayet yoktu: Bitmiş projelerdeki renk tonları tasarımcının gereksinimlerini karşıladı.

Tüm iş gününü ekran karşısında geçirenler, uyarlanabilir arka aydınlatmayı kesinlikle takdir edeceklerdir. Parlaklık ayarlarıyla manuel olarak oynamaya alışkınım, ancak işlev oldukça kullanışlı - ekranın kendisi etrafındaki ışığa göre ayarlanıyor.

MEGABOOK T1 başka neler yapabilir?

4. Bütün gün çalışın

Uzaktan çalışma geliştiriciler için yaygın bir durumdur. MEGABOOK T1 ile  bir kafeye veya ortak çalışma alanına kolayca gidebilir ve yakınlarda bir priz olup olmadığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Cihaz, tek şarjla 17,5 saate kadar dayanabilir; bu, çalışma ve sonrasında dinlenme için yeterlidir. Dizüstü bilgisayarınızın şarjı gün içinde biterse, gücünü hızlı bir şekilde geri kazanabilirsiniz. Sadece 40 dakikada enerji rezervlerinizi %50'ye geri getirebilirsiniz.

Prizin yakın olduğu evde çalışmayı tercih ediyorum, bu nedenle benim için pil boyutu en önemli gösterge değil. Ancak sırf eğlence olsun diye MEGABOOK T1'in şarjını bir iş gününde tamamen boşaltmaya çalıştım - denememe rağmen işe yaramadı.

Ancak dizüstü bilgisayar oldukça hızlı şarj oluyor. Gözlemlerime göre pil 3 saatten kısa sürede %0'dan %100'e çıkıyor. Bir prize erişimin sınırlı olması durumunda bu kullanışlıdır. Cihazı günde bir kez şarj ettim ve yarına kadar sessiz çalışacak.

5. Verileri koruyun

Uzaktan çalışmanın yalnızca avantajları değil aynı zamanda bazı riskleri de vardır. Rastgele ortak çalışan komşuların projelere erişmesini önlemek için, dizüstü bilgisayarı bir parolayla veya daha ciddi "kilitlerle" (örneğin parmak izi tarayıcıyla) korumak daha iyidir. MEGABOOK T1'in güç düğmesinde gizli bir tane var : ekranın kilidini yalnızca cihazın sahibi açabilir.

Şifrelerin güçlü bir savunucusuyum. İş arkadaşlarıyla çevrili bir ofiste çalışırken ve hatta evde uzaktan çalışırken oldukça yeterli görünüyorlar.

Ancak gizli bilgilerle uğraşıyorsanız ek korumanın zararı olmaz. MEGABOOK T1'in kilidi parmak izinizi kullanarak açılabilir; yabancılar verilerinize erişemez. Aynı zamanda kullanışlıdır; parmağınızı yerleştirmek, karmaşık bir şifre yazmaktan çok daha hızlıdır.

6. Kodu iki elinizle yazın

Klasik düzene ve rahat vuruşlu büyük tuşlara sahip bir klavye, vazgeçilmez bir geliştirici aracıdır. On parmakla yazmaya uygundur ve hızlı ve rahat dokunarak yazma olanağı sağlar. MEGABOOK T1 klavye ayrıca özelleştirilebilir bir arka ışığa sahiptir: zayıf aydınlatma koşullarında bile (örneğin sabahın erken saatlerinde veya akşamın geç saatlerinde) sorunsuz çalışabilirsiniz.

Bir zamanlar alışılmadık bir düzene sahip bir cihaz üzerinde iki ay çalışmak zorunda kaldım - bu oldukça maceraydı. MEGABOOK T1'in alışık olduğum tüm tuşlara sahip standart bir klavyesi var. Yeniden öğrenmenize gerek kalmaması kullanışlıdır; kodu sakince yazdınız ve düğmelere bile bakmadınız.

Genellikle hareket topuyla çalışıyorum ancak deneyimi tamamlamak için dokunmatik yüzeye geçmeyi denedim. Test sırasında alışmak için zamanım olmadı, ancak bir dizüstü bilgisayarla bu etkileşim yöntemini tercih edenler MEGABOOK T1 dokunmatik yüzeyi beğenecek - net ve yavaşlama olmadan çalışıyor.

7. Meslektaşlarınızla çalışmayı tartışın

Geliştiriciler projeleri ekip olarak oluştururlar, bu nedenle ayrıntıları meslektaşlarınızla tartışmadan bunu yapmak imkansızdır. Yabancı sesleri bastırabilen mikrofon ve 2 MP web kamerası sayesinde MEGABOOK T1 ile ister ofisten ister gürültülü bir kafeden olsun her yerden arama yapabilirsiniz .

Aramalar benim için alışılmadık bir durum değil; projeleri müşterilerle, tasarımcılarla ve editörlerle tartışmam gerekiyor. Bazen bir gün içinde birden fazla arama olabiliyor. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarın iyi bir yerleşik mikrofona ihtiyacı vardır, böylece konuşma sırasında arka planda hiçbir yabancı ses yayılmaz. MEGABOOK T1, elektronik bir gürültü azaltma sistemine sahiptir - sesi “temizler” ve çeşitli gürültüleri bastırır.

Web kamerası da beni memnun etti - görüntü iyi ve net ve gizliliği korumak için özel bir perde var. Geri çekerseniz herkesin sizi aniden görebileceğinden endişelenmenize gerek kalmaz.

Ve başka?

MEGABOOK T1 eğlence için de uygundur. 180° açılma açısına sahip 15,6 inç diyagonal ekran, filmleri veya videoları her pozisyonda, hatta yatar pozisyonda bile rahatça izlemenize olanak tanır. Müzik severler de DTS X stereo hoparlörlerden ve TECNO ses laboratuvarındaki sesi kişiselleştirme olanağından memnun kalacaklar.

MEGABOOK T1,  seyahatlerde ve iş seyahatlerinde yanınızda taşımaya uygundur: cihaz yalnızca 1,48 kg ağırlığında ve kalınlığı 14,8 mm'dir. Dizüstü bilgisayar dört renkte mevcuttur: Stardust, Silver, Roman Mint ve Denim Blue.

Dizüstü bilgisayar seçerken tasarıma dikkat ettiğimi söyleyemem ama genel olarak minimalizmi seviyorum. MEGABOOK T1 bu isteği karşılıyor: ince ve neredeyse hiç dekorasyonu yok; tek ek unsur, kapağında model adının yazılı olduğu bir şerit. Ancak cihazın ağırlığı benim için önemli - genellikle evde çalışmama rağmen bazen acil işler seyahat ederken bana yetişiyor. MEGABOOK oldukça hafiftir ve sırt çantama mükemmel şekilde sığar.

Genellikle kulaklıkları tercih ederim ama aynı zamanda dahili hoparlörleri de kontrol ettim - ses net ve net. İş ve oyun için evrensel bir cihaz arıyorsanız MEGABOOK kesinlikle bir göz atmaya değer.

MEGABOOK T1'i satın alın