Koşu yaralanmalarına yol açan batıl inançlar ve saçmalıklar.

Koşu yaralanmalarına yol açan batıl inançlar ve saçmalıklar

Modern medya ve onların ürettiği koşma kültü, çok sevdiğimiz şeyi, yani koşmanın kendisini yapma fırsatını tehdit eden “zararlı memlerin” ortaya çıkmasına yol açıyor. Kaçınmanıza yardımcı olmak istediğim hatalar nedeniyle altı aydan fazla süren iyileşme sürecimi kaybettim.

1. Moda... Ana akımdan kaçmaya çalışan modern gençler, yeni, teknolojik açıdan gelişmiş ve güzel olan her şeye koşmayı severler, aslında yeni bir ana akım oluştururlar ve daha fazlasını değil. Tüm bu süper minimalist 100 gramın altındaki spor ayakkabılarını, koşu kaydıraklarını, Vibram'ları ve diğer harika ve devrim niteliğindeki spor ayakkabılarını düşünün. Onları gerçekten satın almak istiyorum. O kadar iyi pazarlanıyorlar ki, onlara şans vermemek mümkün değil. Ancak asıl önemli şeyi unutmayın: 10 yıl boyunca bir ofis koltuğunda kıçınızın üstüne oturduktan sonra koşu bandında durmak sizi deneyimli bir koşucu yapmaz ve ayağınız "Tarumara sandaletleri" veya "çıplak ayak ultramaratonlar" için hazır değildir.

Bu ayakkabılar neden en iyi ultramaraton koşucuları arasında popülerken, yeni başlayanlar her şeyi minimuma indiriyor?

Bu arada bu spor ayakkabılar oldukça pahalı.

Spor ayakkabılarda ana parametre topuk ve ayak parmağı arasındaki farktır. Minimum düzeyde olmalı!

2. Bir profesyonel gibi görünün. Koşu ve triatlon hakkındaki motive edici kitaplar sizi kışın, sabahın erken saatlerinde veya tatilde koşmaya ve antrenman yapmaya motive eder. Ancak birkaç yıl içinde aynı ofis ortamından bir maraton koşucusu veya triatletçi olabileceğiniz gibi yanlış bir yanılsama yaratıyorlar. Vücudumuz mucizeler yaratma yeteneğine sahiptir; dayanıklılık, iyileşme, akut ağrının neredeyse gerçek yarış zamanında hafifletilmesi. Ancak 10 saatlik koşu ya da 3 saatlik maraton koşusu yapmak için kat etmesi gereken çok yol var. Chrissie Wellington veya Craig Alexander gibi ünlülere göz atın. Orta yaşlı insanlar iken şampiyon oldular. Ancak hayatları boyunca ofis koltuklarında değil, en zor biçimlerde spor yaptılar. Bugün sizi motive eden ve size ilham veren arkadaşlarınıza bakın. Biri eski bir boksör, diğeri eski bir ordu genel şampiyonu, üçüncüsü altı yıldır cehennem gibi antrenman yapıyor ve dördüncüsü bir Avrupa ülkesinin emekli bir triatlon şampiyonu (benim standartlarıma göre yaşlı ama Yakında ona yetişemeyeceğim!). Bir amatörün her başarısının arkasında, sizin mucizeye inandığınız, gözden kaçırdığınız BÜYÜK bir hikaye vardır.

Çok ünlü bir yazar ve podcast yayıncısı Rich Roll var (IRONMAN, ULTRAMAN ve onun kemerinin altında birçok ultramaraton). Alkolik olduğunu, 50'ye yaklaştığını ve vejetaryen olduğunu söylemesi, basit cevaplar vermesiyle kendisi gibi bir kesimin motivasyonunu artırıyor. O havalı. Ama aynı zamanda gençliğinde uzun yıllar boyunca Stanford'un şampiyon yüzücüsüydü. Eğer siz de 50 yaşındaysanız ve 20 yıldır ofis koltuğunuzu, arabanızı, kanepenizi evde bırakmadıysanız bu fırsatı kaçırmanıza gerek yok.

3. İnternetten program. Bugün adidas miCoach programlarından biriyle koşmak için antrenman yapıyorum. Amaç yarı maratonda iyi bir zaman. Antrenman, süresi ne olursa olsun (160 adım/dakika ile başladı, hedef - 180, şimdi - 175) kardiyo dayanıklılığı parametresine ve tüm antrenman seansı boyunca tempoyu korumanın kritikliğine göre başlatılacaktır. Eğitim altı ay boyunca sürüyor. Üç yıldır koşuyorum, IRONMAN ve diğer yarışmaların yarısını bitirdim. Yeni başlayan birinin hatası, Runkeeper programını kullanarak 20 $ ödeyerek 3, 4, 6 ayda bir maratona antrenman yapabileceğine inanmasıdır. Bunu yapmak zorunda değilsin. Başarısız olan bir arkadaşınız olsa bile. Yaralanma riski yüksektir.

Bunun yerine daha küçük hedefler belirleyin: 5K, 10K, yarı maratonlar. Bu mesafeleri tamamlayın ve daha sonra bu mesafelerde kendinizi geliştirin. Onlarda yüksek sonuçlar elde ettikten sonra devam edin.

4. “Maraton benim hayalim!” Gerçek şu ki, maratonlar yalnızca onları koşmamış olanlar için bir fenomen olarak etkileyicidir. Spordan uzak sıradan bir insan, 5 km koşabiliyor olmanızdan bile etkileniyor. 10 km onları gergin kahkahalara sürüklüyor. Daha fazlası prensipte "kafalarına sığmayacaktır". Maraton bölgesinde izlenimi yaratan, onu tamamlama gerçeğinden ziyade zamandır. Byrik'te bir maratonu tamamlamaya çalışırken üstlendiğiniz riskler çok büyük.

5. “Bu şarkı beni ileri taşıyor!” Koşu antrenmanı sırasında müzik dinlememek ve hiç kulaklıksız koşmak idealdir. Sorumlu bir şekilde egzersiz yaptığınızda, uzun saatler süren uzun koşularda bile yapacak bir şeyiniz olur. Her adım karmaşık bir süreçtir ve kendinizi dinlemeniz, neyin yanlış gittiğini anlamanız ve olup biteni kontrol etmeniz gerekir. Bazen vücudun bir veya başka kısmının tuhaf davranışları nedeniyle eğitimin durdurulması gerektiğini anlamalısınız. Müzik dikkati düşünceli ama ilginç ve sıkıcı olmayan koşudan uzaklaştırır.

6. Koşmak yalnızlığınızın çözümü değil. Birçok koşucu bazı kulüplere katılmaya çalışıyor ve her şey biraz tuhaf görünüyor. Harika bir eğitmenin dersine gidip yeni beceriler öğrenmenin yanlış bir tarafı yok. Ancak kalabalıkta koşmanın iyi bir yanı yok. Farklı koşucularla koştuğum ve sonunda yapmam gerekenin dışında bir şey yaptığım birden fazla durum oldu. Yeni gelenlere karşı düşük performans gösterebilir veya vücudunuzun uyarı işaretlerini görmezden gelebilirsiniz çünkü daha deneyimli takım arkadaşlarınıza ayak uyduramayacağınızı göstermek istemezsiniz. Ayrıca koşarken konuşmak da sizi dikkatli koşmaktan alıkoyan bir şeydir.

İtiraf edin, koşu kulübünüzde kendinizi böyle mi hayal ediyorsunuz?  Bu sadece reklamların size empoze ettiği bir davranış modelidir!
İtiraf edin, koşu kulübünüzde kendinizi böyle mi hayal ediyorsunuz? Bu sadece reklamların size empoze ettiği bir davranış modelidir!

Ve eğer yalnız bir insansanız koşmak sorunlarınızı çözmez. Instagram'da* en havalı fotoğrafları paylaşırken aynı anda zıplayan havalı bir koşu kulübü olsa bile arkadaşlığı vekillerle değiştirmeye gerek yok.

7. Eğitim oturumlarının paylaşılması. Kimse senin eğitimini ya da seni umursamıyor. Bir partide yabancıların beğenisine koşuyorsanız, haberleri Facebook*'ta yeniden yayınlamak daha iyidir; daha fazlasını toplarsınız. Motivasyonu kendi içinizde arayın, yorumlarınızda kanepede oturan bir patatesin inlemesinde değil.

6. Ayaklarınızın altında ne var? Koştuğunuz yüzeyi ciddiye alın. Beton çok tehlikelidir, asfalt daha iyidir. Ancak ormanda veya sahilde koşmaktan daha iyi bir şey yoktur. Asfalt ve beton sadece inanılmaz derecede sert oldukları için değil, aynı zamanda düz, tek tip bir yüzeyin yükleri monoton hale getirmesi ve vücudun aynı kısımlarının sürekli aşırı yüklenmesi nedeniyle de kötüdür. Bu da sıklıkla yaralanmalara neden olur. Ormanda veya kumda koşarak sadece darbeleri yumuşatmakla kalmayacak, aynı zamanda yükleri o kadar çeşitlendireceksiniz ki, eski acılar geçmişte kalacak ve sadece çok sevdiğimiz acılar kalacak - hayatta olduğumuzu ve olduğumuzu belirterek. dün iyi iş çıkardın. ;)

Yaralanmanın ve hepimizin sevdiği şeyi yapma fırsatını kaçırmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmek istiyorsanız “ Koşmanın Mutluluğu ” adlı materyalimi okuyun. Sağlıklı kalın ve kalabalıktan daha akıllı olun.

*Meta Platformları A.Ş.'nin Faaliyetleri ve sosyal ağları Facebook ve Instagram Rusya Federasyonu'nda yasaktır.