Rap Müzik Akıl Hastalığı Damgasını Nasıl Kaldırıyor?.

Rap Müzik Akıl Hastalığı Damgasını Nasıl Kaldırıyor?

Tonya Russell, zihinsel sağlık, sağlıklı yaşam ve kültüre tutkuyla bağlı, Philadelphia merkezli bir gazetecidir. Yazmadığı zamanlarda maratona hazırlanıyor ya da ata biniyor.

• Hip-hop şarkılarındaki mesajlar zihinsel sağlık sorunlarına yönelik olarak değişiyor.
  • Pek çok popüler rap sanatçısı kaygı, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu ile ilgili deneyimlerini şarkı sözlerine entegre ediyor.
  • Siyahi kültür uzmanları, bu mesajların zihinsel sağlık üzerindeki damgalamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olacağına ve daha fazla insanı hastalıkları için yardım aramaya teşvik edeceğine inanıyor.

Geleneksel olarak rap müziği akıl sağlığı konusuyla ilişkilendiremezsiniz, ancak birçok çağdaş hip-hop sanatçısı şarkılarını kişisel mücadeleleri paylaşmak ve akıl hastalığının damgalanmasının ortadan kaldırılmasıyla ilgili sohbeti ilerletmek için kullanıyor.

JAMA Pediatrics'te yakın zamanda yayınlanan bir analiz, müzik ile genç erkeklerde, özellikle de genç siyah erkeklerde artan zihinsel sağlık sorunları arasında bir ilişki bulmak amacıyla 1998'den 2018'e kadar 125 şarkının sözlerini inceledi. Bulgulara göre pek çok popüler şarkı kaygı, depresyon, stres, intihara atıfta bulunuyor ya da zihinsel sağlığı tanımlamak için bir metafor kullanıyor.

Araştırmaya göre, "Rap sanatçıları ABD'de en tanınmış ünlüler arasında yer alıyor ve giderek daha fazla çeşitlilik gösteren dinleyici kitlesine rol model olarak hizmet ediyor. Şarkı sözleriyle bu sanatçılar zihinsel sağlık söylemini şekillendirme ve damgalanmayı azaltma potansiyeline sahip.” 

Araştırmacılar, 1998'de popüler şarkıların %32'sinin akıl sağlığını konu aldığını ve 2018'de bu sayının iki katına çıktığını buldu. Jay-Z, Eminem ve Lil' Wayne gibi popüler sanatçıların şarkılarını incelediler ve ilişkiler, polis vahşeti ve çevre koşulları yaygın temalardı.

Uzmanlar: Her şey yolunda 

MFT'den psikoterapist Alanna Gardner'a göre, “Sanatınız aracılığıyla kırılganlığın olumlu bir etkisi var. Bir başkasının yaşadığı deneyime dil ve duygu katmasına yardımcı olmak zorundasınız. Bu, dinleyen insanlar için her zaman güçlüdür.”

Rap'in etkisi özellikle savaş sakinlerinin %90'ının yaşam boyu travma yaşadığı ve %40'ının TSSB'den muzdarip olduğu kentsel topluluklarda önemlidir.

DuShaun Branch, travma konusunda bilgili yoga öğretmeni

Siyahi topluluklarda bize gözyaşlarımızı içimizde tutmamız, güçlü olmamız, işimizi paylaşmamamız ve tüm acılarımızı içimizde tutmamız öğretiliyor. Gençlik yogası derslerimde ve yetişkin çevremde bu konu hakkında sık sık konuşuyoruz ve neden olduğu zararlardan bahsediyoruz.

— DuShaun Branch, travma konusunda bilgili yoga öğretmeni

Philadelphia'da yaşayan Gardner, rap müziğin her zaman zor konuları ele aldığını açıklıyor. “Hip-hop müziğinde zihinsel sağlıkla ilgili bir tarih var; Geto Boys'un ' My Mind Playing Tricks on Me' şarkısı gibi , ancak artık çok daha fazla rapçinin açık olduğunu ve deneyimlerini bu şekilde adlandırdığını fark ediyoruz. Depresyon ve anksiyete gibi.”

Referans verdiği şarkı aslında 1991'den, Tupac'ın ABD'de Siyah bir adam olmanın iç ve dış stres faktörlerini anlatan  " Changes " gibi popüler şarkılarından yedi yıl öncesine ait.

Gardner, "Zihinsel veya duygusal sağlıkla yaşamanın nasıl bir şey olduğunu normalleştirmeye yardımcı oluyor" diyor. “Rapçilerin kullandıkları ilaç türünü düşürdüğü şarkı sözlerini duydum. Bunların hepsi, insanların zihinsel sağlıkla ilgili sorunlarla yalnız yaşamadıklarını hissetmelerine yardımcı olmanın bir yolu." Hip-hop'a bitişik bir şarkının adı Bupropion'dur. Bupropion, antidepresan Wellbutrin'in jenerik bir şeklidir . 

Herkesin Bilmesi Gereken Depresyon İstatistikleri

Bu Mesajlar Gençlere Ulaşıyor

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, Z Kuşağının ortalamanın üzerinde zihinsel sıkıntı ifade ettiğini ortaya çıkardı. Pandemi ve sosyal mesafeli eğitim kaygı ve depresyonu artırsa da bu faktörler tek başına genç yetişkinlerde 2007'den bu yana ruh sağlığıyla ilgili endişelerdeki artışı hesaba katmadı.

APA'nın icra kurulu başkanı PhD Arthur C. Evans Jr.'a göre, “Toplum olarak, gençleri ve genç yetişkinleri desteklemek için kaynaklarımızı harekete geçirmeliyiz. Bir yandan stresi azaltma kaynağı olabilecek sistemik adaletsizliklerle mücadele etmek için onların yanında yer almalı, bir yandan da dayanıklılıklarını geliştirmelerine destek olmalıyız. Irkçılık ve Kovid salgını hızlı bir şekilde aşılmayacak. Daha eşitlikçi, dayanıklı ve yenilikçi bir toplum için mücadele ederken hepimizin stresimizi yönetmemize yardımcı olacak beceriler öğrenmesi gerekiyor.” 

Chicago'da yaşayan bir topluluk organizatörü ve travma konusunda bilgili yoga öğretmeni olan DuShaun Branch , gençlere bulundukları yerde ulaşmanın etkisini ilk elden gördüğünü söylüyor. "İşimde zihinsel sağlık sorunları hakkında konuşmanın damgalandığını görüyorum. Siyahi topluluklarda bize gözyaşlarımızı içimizde tutmamız, güçlü olmamız, işimizi paylaşmamamız ve tüm acılarımızı içimizde tutmamız öğretiliyor. Gençlik yogası derslerimde ve yetişkin çevremde bu konu hakkında sık sık konuşuyoruz ve neden olduğu zararlardan bahsediyoruz. Açıkçası bundan bıktık.”

Alanna Gardner, MFT

Rapçilerin kullandıkları ilaçların türünü düşürdüğü şarkı sözlerini duydum. Bunların hepsi, insanların zihinsel sağlıkla ilgili sorunlarla yalnız yaşamadıklarını hissetmelerine yardımcı olmanın bir yolu.

— Alanna Gardner, MFT

Aynı zamanda onarıcı adalet çemberi sorumlusu olan Branch, çocukların hayran olduğu kişilerin bu konuşmaları normalleştirmesinin önemli olduğunu söylüyor. “Genç yogası derslerimde hip-hop dersleri veriyorum ve gençlerin sakinleşmelerine yardımcı olacak şarkıları seçmelerini sağlıyorum. G Herbo, Young Durk gibi birçok matkap sanatçısını seçiyorlar. Bunlar geldikleri yerden gelen, onlar gibi hayatı deneyimlemiş insanlar ve şimdi onlar da savunmasız durumdalar. 

G Herbo bu yıl "PTSD: Travma Sonrası Stres Bozukluğu" başlıklı bir albüm çıkardı ve albümde duygu yüklü "Gangsta's Cry", "PTSD", "Feelings" ve "Intuition" parçaları yer alıyor. 

2017'de intihar düşünceleriyle mücadele etme niyetiyle bir şarkı ses getirdi. Logic'in 1-800-273-8255 numaralı şarkısı aslında Ulusal İntiharı Önleme Yardım Hattının telefon numarasıdır. Şarkı sohbet havasındadır ve kasvetli bir mesajla başlar; şarkıcı yaşamak istemiyor ve hayatının önemli olduğunu düşünmüyor.

İlk koro şöyle diyor: 

"Yaşamak istemiyorum, hayatta olmak istemiyorum,
sadece bugün ölmek istiyorum, sadece ölmek istiyorum,
hayatta olmak istemiyorum, hayatta olmak istemiyorum,
sadece ölmek istiyorum
ve sana söyleyeyim Neden" 

İkinci koro yanıttır:

"Hayatta olmanı istiyorum, hayatta olmanı istiyorum
Bugün ölmene gerek yok, ölmene gerek yok
Hayatta olmanı istiyorum, hayatta olmanı istiyorum Ölmene
gerek yok, şimdi bırak sana nedenini söyleyeyim"

Şarkının sonunda mesaj değişir ve şarkıcı "Sonunda hayatta olmak istiyorum" der. 

Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde Today Show'dan Carson Daly, Logic ile röportaj yaptı ve kendisi şiddetli kaygıyla mücadelesini paylaştı. Akıl sağlığıyla baş etme konusunda tavsiyesi: "Onu dışarı çıkarın, içeride tutmayın." Şöyle devam etti: "Her insanın tek başına yaşayabileceği, zihninin derinliklerinde yaşadığı ve içinden çıkamayacağını hissettiği şeyler." 

Bu Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Çalışmanın sonucu, bu yaygın temaların olumlu ya da olumsuz bir etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor ancak birçoğu, nasıl alınırsa alınsın bu mesajların gerekli olduğunu söylüyor. 

Takip Edilecek 10 Siyah Ruh Sağlığı Etkileyicisi 3 Kaynak Verywell Mind, makalelerimizdeki gerçekleri desteklemek için hakemli çalışmalar da dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır. İçeriklerimizin doğruluğunu nasıl kontrol ettiğimiz ve içeriğimizi doğru, güvenilir ve güvenilir tuttuğumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazım sürecimizi okuyun .
  1. Kresovich A, Reffner Collins MK, Riffe D, Carpentier FRD. Popüler rap müziğinde ruh sağlığı söyleminin içerik analiziJAMA Pediatr . 2021;175(3):286. doi:10.1001/jamapediatrics.2020.5155

2. Gillikin C, Habib L, Evces M, Bradley B, Ressler KJ, Sanders J. Travmaya maruz kalma ve TSSB semptomları şehir içi sivillerde şiddetle ilişkilidir . J Psikiyatr Arş . 2016;83:1-7. doi:10.1016/j.jpsychires.2016.07.027

3. Amerika Psikoloji Derneği. Amerika'da Stres™ 2020: Ulusal Bir Ruh Sağlığı Krizi .

Rap Müzik Akıl Hastalığı Damgasını Nasıl Kaldırıyor?

Tonya Russell
Tonya Russell, zihinsel sağlık, sağlıklı yaşam ve kültüre tutkuyla bağlı, Philadelphia merkezli bir gazetecidir. Yazmadığı zamanlarda maratona hazırlanıyor ya da ata biniyor.

Editörlük Sürecimizi Görün İnceleme Kurulumuzla Tanışın Görüşlerinizi Paylaşın Bu sayfa faydalı oldu mu? Geri bildiriminiz için teşekkürler! Geri bildiriminiz nedir? Faydalı Hata Bildir Diğer Gönder