Bekar Baba Olmanın 9 Yolu vs: Bekar Bir Anne Tamamen Farklıdır.

Bekar Baba Olmanın 9 Yolu vs: Bekar Bir Anne Tamamen Farklıdır

Ebeveynlik söz konusu olduğunda iş bölümü çoğu zaman eşitsizdir. Toplumun "anne işleri" ve "baba işleri" konusundaki önyargılı beklentileri masum görünebilir. Ancak babanın işi bitince soğuk bir tane içip onun yerine annemin tüm işlerini yapmasını izleyince bunlar ileride tartışmalara yol açabilir.

Ancak bunun da ötesinde, cinsiyet stereotiplerine göre görev atamak son derece yanlış, sade ve basittir. Eşim bana "kız işi" ile "erkek işi" diye bir şeyin olmadığını öğretti. Sadece yapılması gereken görevler var ve bunların yapılması gerektiğini biliyorsanız, o zaman bunları yapması gereken kişi sizsiniz.

Oldukça iyi bir takım oluşturduk. Ben yemek pişirdiğimde o bulaşıkları yıkıyordu, ya da tam tersi. Cinsiyet kalıplarına giren birkaç işimiz vardı - örneğin çöp devriyesindeydim - ama işi cinsiyete göre değil iş yüküne göre bölmek konusunda iyi bir iş çıkardık. Yapılması gerekenin yapılmasıyla ilgiliydi.

Bekar ebeveynlerin bu bölünme lüksü yoktur. Dul kalmadan önce bekar annelere baktığımı ve "Bunu nasıl yapıyorlar?" diye düşündüğümü hatırlıyorum. Şimdi, bekar bir baba olarak, ebeveynlik işini yapan erkekler için belirlenen çıtanın inanılmaz derecede düşük olduğunu görüyorum. Her bekar annenin yapması gereken şeylerin hepsini ben de yapmak zorundayım, ancak çoğu zaman en temel ebeveynlik işlerini bile yaptığım için kendimin alkışlandığını görüyorum.

Bekar erkekler... hepimiz bu kadar zavallı mıyız? Kadınlar ebeveyn olma konusunda bu kadar mı iyi? Yoksa toplum olarak kadınlar ve anneler için, erkek meslektaşlarının asla karşılamasının beklenmeyeceği beklentiler mi oluşturuyoruz?

Aşağıda, bekar bir baba olarak insanların benden beklentilerinin bekar annelerden tamamen farklı olduğu dokuz durum var:

1. Çocukları uyandırmak

Bekar Baba Olmanın 9 Yolu vs.  Bekar Bir Anne Tamamen Farklıdır
Google görüntüleri

Annenin Beklentisi: Çocukları nazik bir öpücükle uyandırın. Saçları yüzlerinden geriye doğru düzeltin. "Kalkma zamanı, uykulu kafa" diye fısılda. Kahvaltıyı onlar için masaya koyun. Bulaşıkları temizleyin ve mutfak tezgahını fırçalayın. O gece güzel bir ev yapımı akşam yemeği için çözülmesi için bir şeyler hazırlayın.

Babanın beklentisi: Alarm çocukları uyandırsın. Otobüse giderken onlara kağıt tabakta bir pop tart verin. O gece pizza sipariş etmek için masaya bir not yazın.

2. Okula dahil olmak

Bekar Baba Olmanın 9 Yolu vs.  Bekar Bir Anne Tamamen Farklıdır
Google görüntüleri

Annenin Beklentisi: PTA'ya kaydolun. Toplantılara katılın ve sınıf annesi olmaya gönüllü olun. Doğum günleri için ikramlar yapın. Üç aylık performansı tartışmak ve ardından konuyu ele almak için öğretmenlerle bir toplantı planlayın.

Babanın beklentisi: Çocuğunuz hastalanırsa e-posta göndermeniz gerekebilir diye sınıf öğretmeninin adını yazın.

3. Çocuklarınızın arkadaşlarını tanımak

Annenin Beklentisi: Çocuklarınızın arkadaşlarıyla tanışın. Oyun tarihlerini ayarlayın. Ebeveynleri akşam yemeğine davet edin. Antrenmanlara ve etkinliklere gidip gelmeyi teklif edin.

Babadan beklenti: Diş teli olanla babası müzik grubunda olan kişiyi karıştırmamaya çalışın. İsimler üzerinde çalışmayı denemek için not alın.

4. Çamaşır yıkamak

Anneden Beklenti: Her gün olmasa da en az haftada bir çamaşırların üstünde kalın. Demir Gömlekler kurutucudan çıkar çıkmaz. Kırışmayı önlemek için kıyafetleri katlayın ve kaldırın.

Babanın beklentisi: Koklama testini geçen her şey su israfıdır. Sepetin üstündeki yığın kendi ağırlığı altında çökene kadar çamaşırların yıkanmasına gerek yoktur. Kırışırsa banyoya asın, duşu iyice ısıtın ve kapıyı kapatın.

5. Evin temizlenmesi

Anneden Beklenti: Haftada bir süpürün ve toz alın. Tavan vantilatörüne ulaşmak için yatağın üstüne çıkın. Kitapları ve lambaları komodinlerden çıkarın. Masanın tozunu alın, ardından değiştirmeden önce nesnenin tozunu alın.

Babanın beklentisi: Hangi toz? Neden toz alıyoruz?

6. Çocuklarınıza iyi sosyal görgü kurallarını öğretmek

Annenin Beklentisi: Çocuklarınızın okul dramalarında psikolog oynayın. Nasıl davranmaları gerektiğini veya davranmaları gerektiğini tartışın. İlgili diğer çocuğun ebeveynlerini arayın ve çözümleri tartışın.

Babadan beklenti: Onlara düzgün yumruk yapmayı öğretin. Şu tavsiyeyi sunun: "Bir dahaki sefere bunu denediğinde, onun suratına yumruk at."

7. Evcil hayvanların bakımı

Annenin Beklentisi: Çocuklarınızın evcil hayvan bakımıyla yakından ilgilenin. Çöp kutusunun günlük olarak temizlenmesine yardımcı olun ve çöpü haftalık olarak değiştirin. Su kabının içinde daima su bulunmalı ve mama kabı her beslemeden önce temizlenmelidir.

Babanın beklentisi: Çöp kutusu yeterince kötü kokmaya başladığında, hepsini çöpe taşıyın ve yenisini alın.

8. Banyoyu temizlemek

Annenin Beklentisi: Her hafta tuvalet ve duşları temizleyin. Kalsiyum birikintileri için Tilex ve küvet ve tuvalet için Lysol. Armatürler parlamalı!

Babanın beklentisi: Koltuğu silin. Yeni gibi iyi!

9. Çocukları beslemek

Anneden Beklenti: Sağlıklı öğünleri araştırın. Taze organik malzemeler için alışveriş yapın. Doğru hazırlıkla ilgili öğreticiyi izleyin ve internette dolaşan moda Fransız tekniğini benimseyin. Uygun oranda protein, sebze, yıldız, meyve ve yağ içeren bir yemek pişirin.

Babanın beklentisi: Kim ızgara peynir ister?

Sonuç olarak

Eşimin vefatından bir süre sonra sabah erkenden bazı arkadaşlarımın eve geldiğini hatırlıyorum. Ağır işler için giyinmişlerdi; kamyonlar, botlar, eldivenler. Yabani otları temizlemek, bahçeyi malçlamak ve ağaçları budamak için oradaydılar.

Eşim bunu aylar önce hastane yatağında kurmuştu. Tüm "ebeveyn işlerinin" yalnızca bana düşeceğini biliyordu, bu yüzden yardım organize etti. Ölümünün üzerinden altı hafta geçmesine rağmen o hâlâ aileye benden daha iyi bakıyordu. Ebeveynlik budur.

Her şey göz önüne alındığında, yemek pişirme, temizlik ve genel olarak çocuklarıma bakma konusunda oldukça iyi bir iş yapıyorum. Ve babalar için çıta gülünç derecede düşük gibi görünse de - iş incelemesinde "tatmin edici performans gösterdiğini" düşünün - bazen bunun nedeni kadınların çıtayı gülünç derecede yükseğe koymasıdır.

Jim Walter, Just a Lil Blog'un yazarıdır ve burada biri otizmli iki kız çocuğunun bekar bir babası olarak maceralarını anlatır. Onu Twitter'da takip edebilirsiniz .