Sürdürülebilir Yatırım Hakkında Müşterilerime Ne Anlatıyorum?.

Sürdürülebilir Yatırım Hakkında Müşterilerime Ne Anlatıyorum?

Sürdürülebilir yatırım, yatırımcılar arasında giderek daha yaygın bir arayış haline geldi. Bu, yatırımların finansal getirilerin ötesinde yaratabileceği etkiye ilişkin artan farkındalığı yansıtıyor.

Morgan Stanley tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünya çapındaki bireysel yatırımcıların dörtte üçünden fazlası (%77), olumlu sosyal/çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak piyasa seviyesinde finansal getiri elde etmeyi amaçlayan şirket veya fonlara yatırım yapmakla ilgilendiklerini söylüyor. Ancak sürdürülebilir yatırıma yön vermek her zaman kolay değildir. 

Bir mali müşavir olarak müşterilerimin çoğu, yatırım dolarlarını değerleriyle uyumlu hale getirmek istiyor. Bu, farklı insanlar için farklı tatlarda gelir. Dahası, başlangıçta bu konuyu soran ancak sonunda takip etmemeyi seçen müşterilerim var.

Her finansal kararda olduğu gibi, müşterilerin öyle ya da böyle karar vermeden önce sürdürülebilir yatırımın ne gibi tavizler vereceğini anlamalarını istiyorum.

Temel Çıkarımlar

• Müşteriler giderek daha fazla değerleriyle uyumlu yatırımlar arıyor, ancak bazıları ödünleşimleri düşündükten sonra bu rotayı izlememeyi tercih ediyor.
  • Sürdürülebilir fonlar genellikle fosil yakıt yatırımlarından kaçınıyor, ancak petrol fiyatlarının yükseldiği dönemlerde performans geçici olarak düşebiliyor.
  • "Mükemmel" bir yatırım dizisi yoktur, bu nedenle müşteriniz için hangi nedenlerin en fazla anlam ifade ettiğini tartmak önemlidir.

Müşterilerime Ne Anlatıyorum

Müşterilerime herkesin kolaylıkla erişebileceği, değer odaklı yatırımların mevcut olduğunu söylüyorum. Portföylerini çok spesifik hale getirebiliriz, bu da hem sürdürülebilir bir yatırımcı olmayı kolaylaştırabilir hem de onlar için en önemli stratejiler veya nedenler arasında seçim yapmayı aynı anda daha da zorlaştırabilir.

Artık danışmanların gerçekten işe yarayan yatırımları bulmalarına yardımcı olacak çeşitli araştırma araçları bulunmaktadır. Ethos ESG'ye aboneyim ve Fidelity'nin ESG Pro ve YourStake gibi diğerlerine de baktım. Amaç, fonlarının başlığına ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) gibi terimleri dahil ederek Yeşil aklayanları ayıklamaktır. Çoğu, müşterilerin portföylerinde neyi görmek veya kaçınmak istedikleri konusunda daha spesifik olmalarına yardımcı olacak bir değerlendirme de içerir.

Birçok sürdürülebilir fon, uzun vadede gezegen için muhtemelen en iyisi olan fosil yakıtlara yatırım yapmaktan kaçınıyor. Ancak müşterilerime, özellikle petrol fiyatları yükseldiğinde performanslarının düşeceği dönemler olacağını söylüyorum. Petrol fiyatları şu anda düşüşte olsa da, yükseldiğinde bu durumun normale dönmesi gerekiyor.

Konuşmanın diğer kısmı ise “mükemmel” yatırım planına sahip olmanın imkansız olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Yıllar önce sürdürülebilir olmak isteyen bir müşterim vardı. Onu, kadınların liderlik ettiği şirketlerin bulunduğu bir fon da dahil olmak üzere birçok fonda tuttuk. Spesifik şirket holdingleri hakkında sorular sordu ve baktığımızda General Motors'un fosil yakıtlara bağımlılığı teşvik eden şirketlerden kaçınmak istediği için dahil edildiğini görünce dehşete düştü. Ancak Mary Barra'nın GM'nin CEO'su olması nedeniyle şirketleştirildi ve böylece müvekkilimin arzu ettiği kadın yönetimi hedefine ulaşıldı. En sonunda hangi konunun kendisi için daha önemli olduğuna karar vermesi gerekiyordu.

Alt çizgi

Müşterilerim değer odaklı şirketleri portföylerine dahil etmek istediklerinden, sürdürülebilir yatırım giderek daha fazla rağbet görüyor. Sihirli bir formül olmasa da, bu misyona ulaşmaya yardımcı olacak erişilebilir araçlar ve stratejiler mevcuttur. Sonuçta, hiçbir yatırım planının mükemmel olmadığını anlamak ve mevcut seçenekleri tartmak, müşterilerinizin değerlerini ve finansal hedeflerini yansıtan bilinçli kararlar almalarını sağlayacaktır.