Çocukluk Astımı Tedavi Edilebilir mi?.

Çocukluk Astımı Tedavi Edilebilir mi?

Çocukluk astımının tedavisi yoktur ve bu durum çocuk yaşlandıkça çözülmeyecektir. Ancak inhalatörler ve ağızdan alınan ilaçlar gibi tedaviler semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

astım ilacı kullanan annesinin yanında oturan küçük çocuk-1
DragonImages/Getty Images

Astım, hava yollarının şişmesine neden olan bir solunum rahatsızlığıdır. Astımlı çocuklar nefes almakta zorluk yaşayabilir ve semptomlarını kontrol altına almak için sıklıkla inhaler ve ilaç gibi tedavilere ihtiyaç duyarlar.

Astımın tedavisi yoktur ve çocuklar yaşlandıkça bu durumu aşmazlar. Ancak tedavi semptomları ve alevlenmeleri minimumda tutmaya yardımcı olabilir.

Çocukluk astımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocukluk çağında astım tedavi edilebilir mi?

Çocukluk astımının tedavisi yoktur. Çocukluk çağı astımını tedavi yoluyla kontrol altına almak mümkündür ancak tamamen düzelmez.

Bazı çocuklar yaşlandıkça daha az semptom yaşarlar. Ancak astım, kişide semptom görülmese bile solunum yollarında değişikliklere neden olur.

Çocukluk çağı astımının tedavisi nedir?

Astım tedavisi çocuğun yaşı ve semptomlarının şiddeti gibi faktörlere bağlıdır. Astım tedavisinin temel amacı, çocuğun astım semptomlarını azaltmak veya ortadan kaldırmak ve astım alevlenmelerini çok az yaşamasına olanak sağlamaktır.

Astım tedavisinin ek hedefleri arasında çocukları spor ve diğer fiziksel aktivitelerde aktif tutmak ve kurtarma inhalatörlerine olan bağımlılıklarını azaltmak yer alır.

Çocukluk çağı astımı için yaygın tedavi seçenekleri şunları içerir:

• İnhale kortikosteroidler: İnhale kortikosteroidler arasında flutikazon (Flovent HFA) ve budesonid (Pulmicort) gibi ilaçlar bulunur. Hava yolu inflamasyonunu azaltabilir ve uzun süreli astım kontrolüne yardımcı olabilirler.
  • Lökotrien değiştiriciler: Lökotrien değiştiriciler, astım semptomlarını 24 saat boyunca önlemeye yardımcı olabilecek oral ilaçlardır.
  • Kombinasyon inhalerleri: Kombinasyon inhalatörleri hem bir kortikosteroid hem de flutikazon/salmeterol (Advair Diskus) gibi uzun etkili bir beta-agonist içerir. Standart inhale kortikosteroidlerin yardımcı olmadığı astım vakaları için iyi bir seçenek olabilir.
  • İmmünomodülatör ajanlar: İmmünomodülatör ajanlar, bağışıklık sistemi tepkisini sakinleştirmeye yardımcı olan ilaçlardır. Astımla ilişkili iltihabı azaltabilirler.
  • Omalizumab: Omalizumab, alerjilerin tetiklediği astımı olan çocuklar için bir seçenektir. Bağışıklık sisteminin toz, polen ve diğer yaygın alerjenlere karşı reaksiyonunu azaltabilir.
  • Antihistaminikler: Antihistaminikler, alerjinin tetiklediği astımı olan çocuklar için başka bir seçenektir. Semptomları azaltabilirler ve astım ataklarını kontrol altına almak için iyi bir seçenek olabilirler.
  • İmmünoterapi alerji çekimleri: İmmünoterapi, alerjileri zamanla kademeli olarak azaltabilen bir alerji tedavisidir. Alerjilerin tetiklediği astıma yardımcı olabilir.
  • Kısa etkili beta-agonistler: Astım krizi sırasında insanlar, bir inhaler veya nebülizör adı verilen bir makine kullanarak beta-agonistleri (bronkodilatörler olarak da bilinir) alabilirler. Tipik olarak, bu ilaçlar sadece birkaç dakika içinde etki eder.
  • Oral ve intravenöz kortikosteroidler: Bazen şiddetli astım atakları oral ve intravenöz kortikosteroidlerle tedavi edilebilir. Bu kortikosteroid seçenekleri iltihabı hızla azaltabilir.

Çocukluk çağı astımının risk faktörleri nelerdir?

Astıma bağlı çeşitli risk faktörleri vardır. Bu risk faktörlerinin bazıları doğumda mevcuttur. Örneğin erkek olmak, siyahi olmak ya da Porto Rikolu olmak astım riskini artırıyor. Sigara dumanına maruz kalma gibi diğer risk faktörleri çevreseldir.

Ek astım risk faktörleri şunları içerir:

• genç yaşta pnömoni dahil viral enfeksiyonlar
  • ailede astım öyküsü
  • ailede alerji öyküsü
  • Deri döküntüleri de dahil olmak üzere alerjik reaksiyonların erken öyküsü
  • Genç yaşta toza, dumana veya kirliliğe maruz kalma
  • kronik alerjiler
  • gastroözofageal reflü hastalığı
  • obezite

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukluk astımı ortadan kalkabilir mi?

Astım kronik bir durumdur. Çocuk yaşlandıkça kaybolmaz.

Çocukluk çağı astımı kaç yaşında düzelir?

Astımlı çocuklar bazen yaşlandıkça daha az semptom yaşarlar, ancak çocukluk çağı astımı düzelmez. Astımı olan kişiler aylarca, hatta yıllarca semptomsuz kalabilirler, ancak herhangi bir şey astımı herhangi bir zamanda tetikleyebilir ve semptomların geri dönmesine neden olabilir.

Çocukken astımdan kurtulabilir misiniz?

Hayır, çocukluk çağı astımı kroniktir.

Çocukluk çağı astımı akciğerlere kalıcı hasar verir mi?

Çocukluk çağı astımı solunum yollarında kalıcı hasara neden olur. Ayrıca kalıcı akciğer hasarına ve akciğer fonksiyonunda kalıcı bir düşüşe yol açabilir. Bir çocuğun astımını iyi kontrol etmek bu riskin azalması anlamına gelebilir.

Astımlı çocukların görünümü nedir?

Çocukluk astımı kroniktir. Ancak tedavi semptomların kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir ve astımlı çocukların çoğu dolu ve aktif bir yaşam sürdürebilir.

Götürmek

Çocukluk astımı çocuk büyüdüğünde çözülmez. Astım kronik bir durumdur ve bu hastalığa sahip kişilerin her zaman tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Ancak tedavi semptomları kontrol altında tutabilir ve alevlenmeleri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Tedaviyle astımlı çocuklar ve yetişkinler durumlarını yönetebilir ve aktif yaşamlar sürdürebilirler.