Ebeveynler Bebeklerde Astımı Nasıl Önleyebilir?.

Ebeveynler Bebeklerde Astımı Nasıl Önleyebilir?

Astım, birçok farklı genetik ve çevresel risk faktöründen kaynaklanan karmaşık bir akciğer hastalığıdır. Hiçbir strateji tek başına astımı önleyemez, ancak bebeğinizin astımı geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olacak adımlar atabilirsiniz.

astım hastası bir bebek taşıyan ebeveyn-1
Maskot/Getty Images

Astım çok karmaşık olduğundan ve birçok faktörden kaynaklandığından, bebeklerde ve çocuklarda gelişmesini önlemek zor olabilir.

Astım geliştirip geliştirmeyeceğiniz, çeşitli çevresel maruziyetlerle etkileşime giren yüzlerce farklı genin etkileriyle belirlenir. Semptomlar kişiden kişiye benzer görünse de, bir çocuğun astımının altında yatan tetikleyiciler diğerininkinden çok farklı olabilir.

Yine de çocuğunuz için sağlıklı bir akciğer ortamı yaratacak adımları atabilirsiniz. Bebeğinizin astım geliştirme riskini nasıl azaltacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeklerde astım hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bebeklerde astımı önlemek için ebeveynler ve bakıcılar neler yapabilir?

Sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının

Hem hamilelik sırasında sigara içmek hem de doğumdan sonra bebekleri sigaraya maruz bırakmak, çocuklarda astım riskinin önemli ölçüde artmasıyla ilişkilidir. Hamilelik sırasında sigara içmek aynı zamanda ABÖS gibi diğer ciddi sağlık sonuçlarıyla da bağlantılıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız sigarayı bırakma konusunda doktorunuzla konuşun.

RSV aşınızı yaptırın

Tüm bebekler soğuk algınlığına yakalanır ve rutin çocukluk çağı mikroplarına maruz kalmak astımı önlemenin önemli bir parçası olabilir.

Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, bebeklik veya yürümeye başlayan çocukluk döneminde ciddi bir solunum sinsityal virüsü (RSV) enfeksiyonuna sahip olmak, astım gelişme olasılığının artmasıyla bağlantılıdır.

Yaşamın ilk yılında RSV bronşiyoliti nedeniyle hastaneye yatış, defalarca astım ve hatta alerji gelişimi ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar şiddetli bronşiolit enfeksiyonunun astım gelişiminde tetikleyicilerden biri olabileceğini öne sürüyor.

CDC artık hamilelerin hamileliğin üçüncü trimesterinde RSV aşısı yaptırmasını öneriyor.

Bu aşıyı hamileyken yaptırmadıysanız doktorunuza nirsevimab hakkında danışın. Bu, biyolojik ebeveyni RSV aşısı almamış 8 aylık veya daha küçük bebeklere RSV sezonunun başlangıcında verilen bir monoklonal antikor enjeksiyonudur.

Bebeğiniz prematüre doğduysa veya başka sağlık sorunları varsa, doktorunuz RSV'yi önlemek için farklı bir aylık antikor enjeksiyonu önerebilir.

Beslenme konusunda doktorunuzla konuşun

Hamilelik sırasında sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilo alımı konusunda doktorunuzun tavsiyelerini alın. Gebelikte aşırı kilo alımı, çocukluk çağı astımı ve alerjik durumların görülme sıklığının artmasıyla ilişkili olabilir.

Ayrıca aşağıdaki gibi belirli takviyelerin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz:

• D Vitamini: 2020'deki önceki araştırmalar, anneleri hamileyken yüksek dozda D vitamini alan okul öncesi çocuklarda hırıltılı solunumun azaldığını gösterdi.
  • Balık yağı (omega-3 yağ asitleri): 2018'deki araştırmalar, hamilelik sırasında belirli türdeki balık yağının daha yüksek dozlarda alınmasının olası astımı önleyici etkiyi öne sürüyor.

Hemşire eğer yapabilirsen

Astımın önlenmesi için emzirme veya emzirmeye ilişkin kanıtlar karışıktır. Önceki çalışmalarda hemşireliğin astım gelişimi üzerinde koruyucu bir etkisi bulunmamıştır. Ancak Amerikan Pediatri Akademisi'nin 2019 tarihli bir raporu, daha yeni kanıtların herhangi bir hemşireliğin potansiyel yararlı etkilerini gösterdiği sonucuna varmıştır.

Bebeklerde astım nasıl tedavi edilir?

Çocuğunuzun çocuk doktoru astım tanısı koyarsa çocuğunuz için inhale astım ilacı önerebilir.

Albuterol, astımın neden olduğu dar hava yollarını hızla açar ve ara parça ve maske içeren bir inhaler veya nebülizör adı verilen bir solunum makinesi aracılığıyla verilebilir.

Bebeğinizde tekrarlayan hırıltılı solunum dönemleri varsa doktorunuz budesonid veya flutikazon gibi önleyici bir inhale steroid de önerebilir. Bu günlük olarak veya soğuk algınlığının başlangıcında aralıklı olarak verilebilir.

Doktorunuz ayrıca yaygın çevresel astım tetikleyicilerini ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz büyüdükçe, belirtiler devam ederse daha kesin alerji ve astım testleri istenebilir.

Astım ne zaman acildir?

Çocuğunuzun astım ilacı işe yaramıyorsa veya durumu kötüleşiyorsa hemen çocuk doktorunuzu arayın.

Çocuğunuz ciddi nefes alma sorunu yaşadığında 911'i arayın.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda nefes almada ciddi zorluk belirtileri şunlardır:

• Nefesleri çok sert ve hızlıdır.
  • Burun delikleri genişliyor.
  • Kaburgaların arasındaki veya altındaki deri nefes alırken içeri ve dışarı doğru emilir (geri çekilmeler).
  • Nefes almada zorluk nedeniyle konuşamıyor, içemiyor veya ağlayamıyorlar.
  • Mavi veya gri dudakları veya derileri vardır.
  • Yanıt vermiyorlar.
Bu yardımcı oldu mu?

Astımı olan bebeklerin görünümü nedir?

Doktorlar genellikle 6 yaşın altındaki bir çocuğun astım hastası olduğunu söylemekte zorluk çekerler. Bu yaş grubu için pratik tanısal akciğer fonksiyon testi mevcut değildir.

Hava yolları çok küçük olduğundan çocukların yaklaşık %50'si hayatlarının ilk yılında hırıltılı solunum sorunu yaşar. Ancak araştırmalar, hırıltılı solunum yapan bebeklerin çoğunun semptomlarının ortadan kalkacağını ve kronik astım gelişmeyeceğini gösteriyor.

Bir bebekte hırıltılı solunumun astımı temsil edip etmediğini söylemek zor olabilir. Semptomları yönetmek ve çocuğunuzu güvende tutmak için doktorlar, küçük çocuklarda ve küçük çocuklarda tekrarlayan hırıltıyı astımla aynı şekilde tedavi edeceklerdir.

Bazı ipuçları bebeğinizin kronik astım hastası olup olmayacağını tahmin etmenize yardımcı olabilir. Bir çocukta daha yüksek astım olasılığını öngören risk faktörleri şunları içerir:

• Genellikle geceleri kötüleşen viral soğuk algınlığı (10 günden fazla) ile birlikte uzun süreli hırıltı ve öksürük
  • Yılda üçten fazla hışıltı atağı ya da acil servis ya da hastane bakımı gerektiren ciddi ataklar
  • Soğuk algınlığı veya diğer tetikleyiciler (örn. aktif oyun, gülme veya ağlama) arasında öksürük, hırıltı ve nefes darlığı
  • ailede astım öyküsü
  • Egzama, alerjik rinit veya gıda alerjileri gibi kişisel atopi öyküsü

Çocuğunuz büyüdükçe semptomları ve daha ileri testler astım teşhisini doğrulayabilir. Astım genellikle ömür boyu sürer, ancak semptomlar zamanla hafifleyebilir ve kötüleşebilir.

Doktorlar çocuğunuzun astımını çok iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Tedavi ve izleme ile çocuğunuzun yaşına uygun tüm aktivitelere minimum semptomla veya hiç semptom olmadan serbestçe katılmasına yardımcı olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukluk çağı astımı tedavi edilebilir mi?

Şu anda astımın tedavi edilebilir olduğu düşünülmemektedir, ancak semptomları yönetebilirsiniz. Bazı çocuklar ve yetişkinler astım semptomlarının tamamen gerilemesini yaşayabilir.

Çocuğunuzda bir yıl veya daha uzun süredir astım semptomları yoksa, ilacı kesme, akciğer fonksiyon testini tekrarlama veya her ikisi hakkında doktorunuzla konuşun. Astım semptomları daha sonraki yaşlarda, hatta 30'lu ve 40'lı yaşlarında bile tekrarlayabileceğinden çocuğunuzun yine de takip edilmesi gerekecektir.

Bir bebeğin astımı kaybolabilir mi?

Viral soğuk algınlığı nedeniyle hırıltılı solunum yapan bebeklerin yaklaşık %60'ı, 6 yaşına gelindiğinde semptomları ortadan kalkacak ve astım hastası olmayacaktır.

Götürmek

Astım birçok farklı genetik ve çevresel tetikleyicinin etkileşiminden kaynaklanan karmaşık bir hastalıktır. Bebeklerde teşhis koymak zor olabilir ve herkese uyan tek bir önleyici strateji mevcut değildir.

Yine de, sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı bir diyet ve doktor tarafından önerilen doğum öncesi vitaminleri tüketmek, önerilen aşıları yaptırmak ve mümkün olduğunda emzirmek gibi bazı kanıta dayalı önleme stratejileri size ve ailenize uygun olabilir.