Çocuğunuzu neden çevrimiçi öğrenmeye aktarmalısınız ve iyi bir okulu nasıl seçmelisiniz?.

Çocuğunuzu neden çevrimiçi öğrenmeye aktarmalısınız ve iyi bir okulu nasıl seçmelisiniz?

Uzaktan eğitimin ebeveynlere ne zaman yardımcı olabileceğini ve eğitim kurumu ararken nasıl hata yapmamanız gerektiğini “Online Okul No. 1”* ile birlikte anlatıyoruz.

Hangi durumlarda online eğitime ihtiyaç duyulabilir?

1. Çocuklar normal okulu sevmezler.

Çocukların karakteri ve mizaçları farklılık gösterir. Geleneksel derslerden ve derslerden hoşlanmamak için de nedenler var. Bazen eğitimin kalitesinden duyulan basit bir memnuniyetsizlik bazen de zorbalık gibi ciddi sorunlar olabiliyor. Bir VTsIOM araştırması, bu tür olayların özellikle okulda sıklıkla meydana geldiğini gösterdi: Hayatlarında en az bir kez zorbalığa maruz kalan kişilerin %38'i bunu eğitimleri sırasında yaşadı.

Bu tür olaylar ciddi psikolojik travmaya neden olabilir ve derslere uzun süre devam etme isteğini engelleyebilir. Çocuğun yeni bir okula nakledilmesiyle sorun kısmen çözülüyor, ancak şehrinizde değerli bir yedek bulmak her zaman mümkün olmuyor. Uzak format burada yardımcı olacaktır. Sakin bir ev ortamında ve çalışmalarınıza ara vermeden zorlu bir adaptasyon dönemine dayanmanızı sağlayacaktır.

2. Uygun öğretim kadrosuna sahip okul bulmak imkansızdır.

Çeşitli nedenlerden dolayı zorluklar ortaya çıkabilir. Örneğin bir çocuğun öğretmenlerinin sunduğu konulara hakim olma yöntemlerini ve hızını öğrenmesi zordur. Ya da veliler öğretim elemanlarının niteliklerinden memnun değiller.

Uygun bir alternatifi seçerek durumu düzeltmek mümkündür. Ancak tuzaklar da var. Tatmin edici bir okul çok uzakta olabilir; ona yolculuk zaman alacak ve hem çocuğu hem de ebeveynleri yoracaktır. Dersler evde yapıldığı için mesafe formatı bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bu durumda kayıt yaptırmadan önce öğretim kadrosunu detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ve canlı derslerden vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız; dersler yalnızca video formatına geçecek.

3. Çocuk birçok sporla ya da yaratıcılıkla ilgileniyor.

Çevrimiçi bir okulda eğitimi harika spor veya yaratıcılıkla birleştirebilirsiniz
Resim: Dikushin Dmitry / Shutterstock

Etkileyici bir atletik veya sanatsal kariyer genellikle erken çocukluk döneminde başlar. Profesyonel artistik patinaj, ritmik jimnastik veya yüzme eğitimi okul öncesi çağda başlamalıdır. Çocuk oyuncuların film setlerinde yer alması, müzisyenlerin yarışmalarda sahne alması gerekiyor. Bu gibi durumlarda, normal bir okul yoğun bir programa uymaz ve aile zor bir seçimle karşı karşıya kalır: eğitim veya gelecekteki kariyer. Çocuğunuzun akranlarına ayak uydurabilmesi ve Birleşik Devlet Sınavını ve Birleşik Devlet Sınavını başarıyla geçebilmesi için çevrimiçi öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Bu formatta, kural olarak, bireysel bir program mevcuttur, bu nedenle hobileri ve çalışmaları birleştirmek daha kolay olacaktır.

Çocuğunuzu uzaktan eğitime transfer etmeye hangi nedenle karar verirseniz verin, modern eğitimin tüm standartlarını karşılayan bir kurum bulmanız önemlidir. “Online okul No. 1”* normal bir okulla aynıdır, yalnızca dijital alandadır. Dersler, öğretmenler, sınıf arkadaşları ve ödevler var. Bu format, 1'den 11'e kadar olan çocukların, ikamet yeri ne olursa olsun, rahat bir eğitim almalarına olanak tanır. Öğretmenler, büyüyen sporcuların ve sanatçıların mesleki ilgi alanlarından ödün vermeden bireysel programlar uygulamalarına yardımcı olur. Ayrıca, şu ya da bu nedenle geleneksel eğitimden memnun olmayan herkese de bir yaklaşım buluyorlar.

1 Numaralı Çevrimiçi Okul'da* dersler küçük gruplar halinde yürütülür: ilköğretim sınıflarında - 12 kişiye kadar; daha büyük çocuklarda - 30 yaşına kadar. Ev ödevi, çocuğun zayıf yönlerini ve ilerlemesini objektif olarak değerlendiren gerçek bir öğretmen tarafından kontrol edilir.

Danışmanlık almak için

4. Aile sık sık seyahat eder

Ebeveynler iş için veya sadece yaşam tarzı nedeniyle, örneğin kışı sıcak bir iklimde geçirmeyi tercih ettikleri için başka şehirlere veya ülkelere taşınabilirler. Bu durumda çocuklar lojistiği önemli ölçüde karmaşık hale getiriyor. Öğrenmeleri gerekiyor ama birkaç ayda bir okul ve ortam değiştirmek tüm aile için stresli oluyor. Çocuğun sürekli olarak yeni takıma uyum sağlamak ve uyum sağlamak için enerji harcaması gerekecek. Ve ebeveynler, kızlarının veya oğullarının değişen koşullara uyum sağlayıp sağlayamayacağından endişe ediyor.

Online eğitim bu kaygıyı ortadan kaldırıyor. Aile nereye giderse gitsin, çocuk her zamanki öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla aynı okula “gitmeye” devam edecektir. Ayrıca dersler ana dilde verilecek ve derslerin formatı ve öğretim standartları aynı kalacak.

İyi bir çevrimiçi okulun 4 işareti

1. Eyalet lisansına ve ortak okullardan oluşan bir ağa sahiptir

Derslik, kayrak tahtası ve hoşaf servisi yapılan kantinin olmamasına rağmen böyle bir kurum hala bir okuldur ve bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ruhsat alması gerekmektedir. Bu, programın federal standartlar dikkate alınarak hazırlanmasını ve çocuğun zorunlu konularda kendinden emin bilgi almasını garanti eder. Bu, final sınavlarına sakince hazırlanabileceği ve üniversiteye girmeyi düşünebileceği anlamına gelir. Lisansın kullanılabilirliğini Rosobrnadzor web sitesindeki kayıt aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer gerekli kriter ise klasik ortak okullardan oluşan bir ağın varlığıdır. Gerçek şu ki, yasaya göre çevrimiçi kurumlar bağımsız olarak devlet sertifikasyonu gerçekleştiremez. Ortak okullar bu sorunu çözüyor - orada çocuklar bilgi testini sakince geçiyorlar. Ve en önemlisi eğitimin sonunda hiçbir zahmete girmeden devlet tarafından verilen bir sertifika alıyorlar.

2. Canlı bir öğrenme süreci sağlar

Bazı çevrimiçi okullar aslında kayıtlı video derslerinin olduğu düzenli platformlara dönüşüyor. Sosyal ağlardaki eğitim videolarını da aynı kolaylıkla izleyebilirsiniz. İyi bir uzaktan eğitim, öğrencilerin yalnızca paragrafları okuyup ardından otomatik testler yapmaları gereken, kişisel olmayan bir öğrenme sistemi değildir. Bu tür okullarda öğretmenler, canlı iletişim ve geri bildirim bulunmalıdır.

Bir eğitim kurumu seçerken öğretim kadrosunu kontrol edin, notlandırma sistemine alışın ve dersleri çevrimiçi çağrı formatında sunduklarından emin olun. Okulun her çocuğa bir küratör sağlaması harika: böyle bir uzman, geleneksel öğrenme modelinden uzaktan öğrenmeye sorunsuz bir şekilde geçişe yardımcı olacak ve herhangi bir öğrencinin sorununu çözecektir. Ayrıca sınıf mevcutlarına da bakın. Normal bir okulda bir öğretmen hala 30 öğrenciden oluşan bir izleyici kitlesiyle başarılı bir şekilde başa çıkabiliyorsa, Zoom'da bu zordur.

3. Pratik yapmak için uygun bir platform sunar

İyi bir çevrimiçi okul, dersler için uygun bir platform sunar
Resim: Prostock‑studio / Shutterstock

Uzaktan eğitim bilgisayarda çalışmayı gerektirdiğinden okulun çevrimiçi platformunun modern standartları karşılaması gerekir. Videonun dondurulması ve sesin gecikmesi, çocuğun dijital sınıfına geri dönmek istemesine neden olmayacak ve materyali anlamayı kesinlikle zorlaştıracaktır. Okulun teknik donanımıyla ilgili hoş olmayan keşiflerden kaçınmak için, kaydolmadan önce sistemle bir deneme süresi isteyin. Bu şekilde her şeyin nasıl çalıştığını ve en önemlisi bu formatın çocuk için uygun olup olmadığını gerçek koşullarda kontrol edebilirsiniz.

4.Sosyalleşme fırsatı sağlar

Okul sadece konularda uzmanlaşmak ve not almak için değil, aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirmek için de gereklidir. Bu nedenle derslere ve ödevlere ek olarak iletişim için de zaman ayrılmalıdır. Bu aynı zamanda çevrimiçi eğitim için de geçerlidir. Gerçek öğretmenlerle yapılan canlı video dersleri, bir çocuğun sosyal becerilerini zaten bir miktar geliştirebilir. Ancak başka seçenekler de mümkündür: bir proje üzerinde çiftler halinde veya grup halinde çalışmak, ortak sunumlar oluşturmak, ders dışı etkinlikler, sınıf arkadaşlarıyla toplu görüşmeler. Bütün bunlar öğrencinin yeteneklerini keşfetmesine ve sadece ders programı çerçevesinde gelişmesine yardımcı olacaktır.

Okulda bununla birlikte bir psikolog da olsa iyi olurdu. Onunla anonim olarak iletişim kurabiliyorsanız özellikle harika. Böyle bir uzmanla çocuk, sınıf arkadaşları veya öğretmenleriyle ilişkilerini sakin bir şekilde tartışabilecek, kişisel sınırlar oluşturmayı ve çatışmaları çözmeyi öğrenebilecektir.

1 Numaralı Çevrimiçi Okul mezunları* devlet tarafından verilen bir sertifika alır ve kurumun kendisi de resmi bir lisansa sahiptir. Okulda 350 öğretmen ve metodologun yanı sıra uyum, motivasyon kaybı ve birikmiş yorgunluk ile ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olacak tam zamanlı bir psikolog bulunmaktadır. Ayrıca her çocuğa, eğitim boyunca ortaya çıkan soruları yanıtlayacak bireysel bir küratör atanır.

Canlı derslere ek olarak öğrenci, okul platformundaki kişisel hesabında bilgisini geliştirebilir: ek video materyalleri, sunumlar ve kendi kendine testler vardır. “Online School No. 1”e* kaydolmak için giriş sınavlarını geçmenize gerek yoktur. Çocuğunuzun bu formattan memnun olup olmadığını okul yılı boyunca istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz; okulun bir haftalık ücretsiz deneme süresi vardır.

Daha fazla öğrenmek için

* Eğitim kalitesinden memnuniyet açısından “En İyi Uzaktan Eğitim Okulu” kategorisindeki Tüm Rusya “Rusya'nın En İyi 100 Okulu” 2019 yarışmasının sonuçlarına dayanmaktadır.