“Kızım rozetini aldığında sıranın geldiğine karar verdik:” GTO standartlarını kim ve neden geçiyor?.

“Kızım rozetini aldığında sıranın geldiğine karar verdik:” GTO standartlarını kim ve neden geçiyor?

İkonlar arasında sadece genç sporcular yok. Ulusal “Demografi” projesinin “Spor hayatın normudur” federal projesiyle birlikte GTO hareketine farklı yaşlarda katılan insanlarla konuştuk. Ayrıca eğitime başlamak isteyenler için testleri geçmek için faydalı ipuçları da topladık.

Beden eğitimi kompleksi “Çalışmaya ve Savunmaya Hazır” (GTO) 1931'de SSCB'de ortaya çıktı ve 60 yıl boyunca varlığını sürdürdü. 2014 yılında Rusya'da yeniden canlandırıldı. Bugün programda farklı zorluk seviyelerinde spor testleri yer alıyor. Herhangi bir Rus GTO'yu geçebilir ve özel gereksinimler yaşa bağlıdır.

Standartların başarılı bir şekilde yerine getirilmesi için onlara bir rozet verilir: altın, gümüş veya bronz. Puan sahibi olan adaylar üniversiteye girerken ek puan alabilirler. Altın ödül alan öğrenciler ise artırılmış burs almaya hak kazanıyor. Ancak ülke çapındaki insanların GTO'yu almaya karar vermesinin tek nedeni bu değil.

İnsanlar neden GTO standartlarını geçiyor?
Resim: ANO “Ulusal Öncelikler”

“GTO bize ailece boş vakit geçirme ve seyahat etme fırsatı verdi”

Nadezhda Myshkina

Kocam Sergei ve ben çocukken spor yapmamıza rağmen spor her zaman hayatımızda değildi. Spor balo salonu dansına gittim, voleybol oynadım ve atletizmle ilgileniyordum. Sergei Kyokushinkai karate eğitimi aldı.

Çocuklarımız doğduğunda koşu, fitness gibi amatör sporlara geri dönmeyi başardık. Onları farklı bölümlere götürdük. Ortanca kız Lisa 6 yaşındayken anaokulunda ilk aşamadaki GTO standartlarını geçerek bronz rozet aldı. Sonra Sergei ve ben ebeveynlerin zamanının geldiğine karar verdik. O dönem bölgemizde herkesin haftada iki gün antrenman yapabileceği “GTO Maratonu” yapılıyordu. Altı ay boyunca düzenli olarak bir eğitmen eşliğinde derslere katıldık. Sonuç olarak hem eşim hem de ben kompleksi başarıyla tamamladık.

Şimdi kocamın iki altın nişanı var, benim bir gümüşüm ve iki altınım var. Lisa, bronzun yanı sıra daha sonra iki altın da aldı. Ve en gençleri Ulyana, geçen yıl ilk kez standartları geçti ve ilk altın rozetiyle ödüllendirilmeyi bekliyor.

GTO ailesi festivallerine üç kez katıldık. Her yıl farklı şehirlerde yapılıyorlar. Örneğin, 2022'de yarışma Kaliningrad'da ve 2023'te St. Petersburg'da düzenlendi. Bu arada Kaliningrad'da Elizaveta kızlar arasında mutlak şampiyon oldu. Ve Sergei podyumda birkaç puan kaçırarak dördüncü sırada yer aldı.

Ulusal “Demografi” projesinin “Spor hayatın normudur” federal projesi sayesinde beden eğitimi ve spor için daha fazla fırsat ortaya çıkıyor. Ülkede çocuklara ve yetişkinlere yönelik spor merkezleri ve kulüpleri açılıyor, ortaokul ve spor okullarına yeni eğitim ekipmanları ve ekipmanları kuruluyor. 2023 yılında beden eğitimi ve spor alanında 7,6 bin uzman antrenman ve ileri antrenman programını tamamladı. Ve 2024 yılı Rusya'da Aile Yılı ilan edildi. Bu, sağlıklı alışkanlıkları tüm aileye yaygınlaştırmak ve spora katılmak için harika bir fırsattır.

Daha fazlasını bul

“Standartları geçmeye hazırlık, kendinizi iyi durumda tutmanıza olanak tanır”

Yuri Tsvetkov

Okulda sporla uğraştım: Hentbol ve futbol oynadım, yüzdüm. Ama gençliğimde GTO kompleksini geçemedim. İlk altın rozetimi ancak 59 yaşımda, neredeyse tesadüfen aldım: O zamanlar şehrimizde standartlara uyum konusunda bir eylem vardı ve benden sadece konuşmam istendi. İlk başarımdan sonra 60 ve 65 yaşlarımda iki ödül daha aldım.

Standartları karşılarken asla gergin olmadım. Ancak şehir ve bölge GTO festivalleri öncesinde emekliler arasında heyecan yaşandı. Orada üç kişilik bir takımda oynadım ve onları gerçekten hayal kırıklığına uğratmak istemedim. Bunun sonucunda bölgesel yarışmalarda bireysel yarışmada ben ikinci oldum, takımımız ise üçüncü oldu.

Geçen yıl St. Petersburg'da düzenlenen GTO aile festivaline katıldım. Hepimiz buna hazırlanıyorduk; kızım, oğlum, torunum ve ben. Oğlumun sakatlığı nedeniyle takım müsabakalarında ilk 10'a giremedik. Ve kişisel olarak kendi kategorimde birinci oldum.

Bana öyle geliyor ki yaşlı insanlar kendilerini iyi durumda tutmak için GTO hareketine katılmalı. Gençler yardım alabilirler - örneğin, işverenler bazen standartları başarıyla geçen çalışanlara fazladan ödeme yapar.

“Oğlum spor için yaşıyor ve yeni standartlara geçme fırsatını kaçırmıyor”

Anastasia Kotova

Oğlum Vlad 14 yaşında. Çocukluğundan beri sporla ilgileniyor ve kelimenin tam anlamıyla bununla yaşıyor. Haftanın altı günü antrenman yapıyor ve pazar günleri de havuza gidiyor. Artık sambo ve judoda II spor kategorisine ve yüzmede II gençlik kategorisine sahiptir. Ve Vlad aynı zamanda Genç Ordu'nun bir üyesi.

Sekiz yaşından beri düzenli olarak GTO programına katılmaktadır. Vlad'a okuldaki bir beden eğitimi öğretmeni tarafından çocuklar için birinci seviyede şansını denemesi önerildi. Oğlum bunu beğendi ve o zamandan beri yeni spor yarışmalarını kaçırmadı.

TRP'nin her aşamasının zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere kendi test listesi vardır. Örneğin beşincisinde Vlad, 60 metre ve 2 kilometrelik bir koşuyu, şınavları, şınavları ve jimnastik bankında eğilmeyi geçmek zorunda kaldı. Ek testler olarak mekik koşmayı, karın kaslarını çalıştırmayı ve elektronik silahlarla ateş etmeyi seçti.

Her ne kadar Vlad için eğitim ve standartları karşılamak zaten bir tür rutin olsa da, biz her zaman oğlumuzu destekliyoruz. İlk altın işareti aldığında inanılmaz bir gurur duydular çünkü emekleri boşa gitmemişti. Artık Vlad'ın 1., 2., 3. ve 4. seviyelerde dört altın ödülü var. Beşinci altın rozetin sunumunu bekliyoruz.

“Koleksiyonum için böyle bir ödül almayı uzun zamandır istiyordum”

İnsanlar neden GTO standartlarını alıyor?
Resim: ANO “Ulusal Öncelikler”
Anton Zimirev

Sambo'da spor ustasıyım, Ulan-Ude'de antrenör olarak çalışıyorum. GTO programını henüz üniversitedeyken sınıf arkadaşlarımdan öğrendim. Testleri seçerken koşmaya odaklandım çünkü onu seviyorum. Testler Buryat Ziraat Akademisi sahasında küçük bir sporcu grubuyla birlikte gerçekleştirildi. 30 metre ve 3 kilometre koşu, mekik koşusu ve 5 kilometre kros koşusunu yaptım. Başka standartlar da vardı; örneğin atış ve şınav.

İtiraf ediyorum, o zamanlar herkes standartları karşılamayı başaramadı. Rozete ulaşamayan adamlara bir buçuk ay sonra şansını denemeleri teklif edildi. Görünüşe göre hazırlanmak için zamanımız var. Hemen altın madalyaya geçtim.

Sporla dostluk kurmak, vücudu güçlendirmek ve daha özgüvenli olabilmek için öncelikle GTO hareketine katılmakta fayda var diye düşünüyorum. Ve eğer standartları başarılı bir şekilde yerine getirmeyi başarırsanız, rozet hoş bir bonus haline gelecektir.

Gücünüzü, çevikliğinizi ve hızınızı test etmek için GTO web sitesine kaydolmanız ve kişisel hesabınızdan bir başvuru göndermeniz gerekir. Harekete halihazırda 22 milyondan fazla insan katıldı. 14,7 milyondan fazla kişi standartlara uymaya başladı ve 10,23 milyon kişi şimdiden rozet aldı. Rusları fiziksel aktiviteye teşvik etmek, ulusal “Demografi” projesinin “Spor hayatın normudur” federal projesinin önceliğidir. Onun çalışmaları sayesinde ülkede 2,6 binden fazla GTO test merkezi ve 2 bine yakın GTO spor sahası açıldı.

Standartları geçmek

GTO standartlarına uymak için hazırlanmaya nereden başlamalı?

Testleri seçin

Yaş grubunuzdakilerin bir listesini hareketin resmi web sitesinde bulabilirsiniz. Bunları ne zaman almak istediğinize karar verin ve eğitime başlayın. Spesifik, ulaşılabilir ve zaman sınırlı bir spor hedefi belirlemek önemlidir. Örneğin iki ayda hiç durmadan 5 kilometre koşmaya ya da ayda 10 barfiks çekmeye karar verebilirsiniz.

Anton Zimirev

Sürekli antrenman yapıyorum ve testleri geçmeye hazırlanırken normal koşularıma birkaç kilometre ekledim. Bu nedenle ilk defa standartları geçtim.

Tekniği öğrenin

Bu, hazırlık sırasında yaralanmaların önlenmesine yardımcı olacaktır. Profesyonel olarak spor yapmayanların teoriye özellikle dikkat etmesi gerekir. Her standardın açıklamalarını içeren video analizlerini YouTube'daki resmi TRP kanalında bulabilirsiniz.

Yavaş yavaş büyük bir hedefe doğru ilerleyin

Örneğin, hedefiniz 5K koşmaksa ve daha önce hiç koşmadıysanız, bunu küçük adımlara bölün. Koşu ve yürümeyi birleştiren yarım saatlik egzersizlerle başlayın. Vücut alışınca yavaş yavaş yürümeyi bırakıp koşma süresini artırabilirsiniz.

Düzenli egzersiz

Vücudunuzun strese uyum sağlamasını sağlamak için haftada en az 2-3 kez antrenman yapın. Ruh halinize göre egzersiz yaparsanız önemli sonuçlar elde etme olasılığınız düşüktür. Ayrıca motivasyon düşecektir: Zaten birkaç antrenmanı kaçırdıysanız, neden bir başka antrenmanı da görmezden gelmeyesiniz?

Yuri Tsvetkov

Sırtım ağrıdığında reçete edilen, her gün 30-40 dakika boyunca tedavi edici bir dizi egzersiz yaptım. Ve içindeki egzersizler neredeyse GTO testlerindekilerle aynı: gövdeyi kaldırmak, bacakları kaldırmak.

Bir şirket bul

Standartları birlikte karşılamak için bir arkadaşınızı veya evdeki birini davet edin; eğitimi sabote etmek daha zor olacaktır. Sevdikleriniz sizin heyecanınızı paylaşmıyorsa sosyal ağlarda ve mahallenizdeki sohbet odalarında arkadaşlık arayabilirsiniz. Grup derslerine katılın - aynı zamanda, iletişimin yavaş yavaş arkadaşlığa dönüşeceği benzer düşünen insanlarla tanışma şansı da vardır.

Nadezhda Myshkina

GTO hareketi, ailemize ortak eğlence, özgüven ve uzun süredir hazırlandığınız sonucu gösterme fırsatı verdi. Rusya'yı dolaşıyoruz ve benzer spor aileleriyle tanışıyoruz.