Tasarrufla ilgili yazılar yazarken insanlar, kendim ve para hakkında öğrendiklerim.

Tasarrufla ilgili yazılar yazarken insanlar, kendim ve para hakkında öğrendiklerim

Devrimci olmayan ama önemli keşifler.

15 yılı aşkın süredir metin yazıyorum ve işim her zaman finansla ilgili oldu. İlk başta bölgesel ve belediye bütçelerinin, şirket gelirlerinin ve kârlarının ve diğer büyük süreçlerin inceliklerini anladım. Ancak 2017'de kişisel finansa geçtim. O zamandan beri kendim üzerinde yüzlerce ipucu denedim, biriktirdim ve biriktirdim, beyannameler verdim ve vergi indirimleri aldım, gayrimenkul alıp sattım, para aktardım ve ipotek ödedim, çeşitli tavsiyeleri inceledim, yorumları okudum ve elbette bir fikir edindim. pay. Ve paylaşmak istediğim birkaç gözlemim var.

Tasarruf ancak fazlalıktan gelebilir

Tasarrufun yalnızca yaşamak için yeterli parası olmayan insanlar için önemli olduğuna inanılıyor. Yeterli sayıda varsa, bunu düşünmenize gerek yok, sadece fazla geliri koruyun.

Fakat gerçekte durum tam tersidir. Tasarrufun, mali durumuyla ilgili her şeyi yolunda olanlara yönelik bir faaliyet olduğunu normalleştirmenin zamanı geldi. Bu, gereksiz bir şey satın alabileceğiniz, ancak kaçınabileceğiniz zamandır - ne harika bir adam. Bu, belirli bir miktarı harcamak yerine kumbaraya koymanızdır. Bu, gelirin tüm temel ihtiyaçları ve ayrıca ruhla ilgili şeyleri karşılamaya yeterli olduğu zamandır. İşte insan bu oyunları ekonomiyle oynamaya başlıyor.

Parası olmayanların gerçeği farklıdır. Bu insanların, “Her gün 100 rubleye paket kahve almayı bırakırsan yılda 36,6 bin tasarruf edebilirsin” gibi fikirlere ihtiyacı yok. Çünkü zaten satın almıyorlar. Onlar için gereksiz harcamalardan kaçınmak hayati bir zorunluluktur. Eğer bir kişi şimdi gereksiz bir şey alırsa, o zaman gelecek hafta yeterli yiyeceğe sahip olmayacaktır. Promosyon ve indirimlerden birkaç yüz ruble tasarruf etmeyi başarırsa, bu parayı biriktirmeyecek, örneğin çocuklar için meyve satın alacak.

Buna tasarruf demeyelim. Sonuçta, herhangi bir parayı harcamayı bilinçli olarak reddetmeniz gönüllü bir eylemdir.

Temel ihtiyaçları karşılamayı göze alamadığınızda, bu tasarruf etmek değil hayatta kalmaktır.

Bu fikir hem basit hem de açık değildir. Çünkü kendi kendimize yargılamaya alışkınız, bu normaldir, bu insanın doğasıdır. Eğer birisi hiç yoksulluk içinde yaşamamışsa, bu durumu kendi üzerinde denemek onun için kolay değildir. Sonuç olarak birçok kişi, tasarruf ipuçlarını takip ederek herkesin daha fazla tasarruf edebileceğini düşünüyor.

Ama bu doğru değil. Bir şeyi biriktirmek için biriktirecek bir şeyin olması gerekir. Ve temel tasarruf ipuçları bile bütçesi kısıtlı olan kişiler için işe yaramayabilir. Çünkü - sürpriz (ironi olmadan): Bu önerileri etkili bir şekilde kullanmak için genellikle bir miktar para rezervine ihtiyacınız vardır.

Ben de hemen aydınlanmış sayılmam. Örneğin yiyecek için yeterli paranın olmadığı bir durumla karşılaşmadığım için şanslıydım. Ama bir gün kendime meydan okudum ve ayda 3,5 bin ruble yemeyi planladım. Deney başarısız oldu ama miktarın bitmesi nedeniyle değil. Bunu yapacak cesaretim yoktu çünkü çok sinir bozucu bir aktiviteye dönüştü; istediğini yemek yerine, elinde olanı yersin. (Ayrıntılar “3.500 ruble ile bir ay boyunca nasıl yedim ve devrim hakkında düşünmeye başladım” materyalinde bulunabilir.)

Ancak bu deneyim beni sadece duygusal olarak tüketmekle kalmadı, aynı zamanda bazı tavsiyelerin neden bütçede işe yaramadığını da gösterdi. Bu aynı zamanda metin haline geldi.

Tasarruf konusunda arka plan ve psikolojik durum motivasyondan daha önemlidir

Tasarruf konusunda arka plan ve psikolojik durum motivasyondan daha önemlidir
Cankurtaran / yolculuk ortası

Yıllar boyunca Propedia, nasıl tasarruf edileceğine ve nasıl tasarruf edileceğine dair tavsiyeler içeren birçok makale yayınladı. Farklı yöntemler öğrendik, oyun mekaniği üzerinde çalıştık ve ortaya çıktık ve kelimenin tam anlamıyla tüm süreçleri kemiklerine kadar parçalara ayırdık.

Ama aslında algoritma basit: Biraz daha zengin olmak için daha fazla kazanmanız ve daha az harcamanız gerekiyor. Gerçekten işe yarayan şey budur ve yöntemler ikincildir. Ancak aynı eylemler insanlara farklı şekilde yapılır. Disiplinsiz oldukları veya yeterince motive olmadıkları için değil. Ama geçmişimizin tüm bagajlarından büyük ölçüde etkilendiğimiz için.

Çocukluk hayatımızda önemli bir dönemdir. Psikolojik savunma mekanizmalarını, davranış kalıplarını ve tutumları buradan sürüklersek, bunun parayla ilişkimizi etkilemediğine inanmak saflık olur. Ne büyük bir etki! Tasarruf yaklaşımımız da öyle.

Bir keresinde Linor Goralik'in* “Utanç ve Gurur: Perestroyka ve Perestroyka Sonrası Dönemde Giysilerin Yeniden Yapımı” başlıklı bir konferansını izlemiştim. İçinde bir moda teorisi öğretmeni insanların bazı şeyleri nasıl ve neden değiştirdiğinden bahsetti. Seyirciler de aynı anda sohbet etti. Eskimiş kot pantolonların önce eteğe, sonra çantaya dönüştüğü günleri nostaljiyle ananlar oldu. Bazıları ise artık kıyafet değiştirmeye gerek kalmadığı anda iğneye veya dikiş makinesine dokunmadıklarını yazdı.

Bir kişinin çocukluğunda bir şey yüzünden o kadar travmatize olduğu ve yetişkin olarak bununla baş etmenin dayanılmaz olduğu fikri genellikle makalelerime yapılan yorumlarda bulunur.

Örneğin bir okuyucu, gereksiz harcamaları kısmaya hazır olmadığını çünkü bunların kendisini gerçekten mutlu ettiğini ve bunlardan vazgeçmenin kaygıya yol açtığını yazıyor. Elbette düşünebilirsiniz, vay be, sadece istemiyorlar. Veya duruma diğer taraftan da bakabilirsiniz.

Mesela ben tasarrufta şampiyonum. Bir keresinde sekiz yıllık bir ipoteği iki yıldan kısa bir sürede ödeme hedefi koymuştum ve bunu başardım. Ve bu benim için acı verici değildi, her şeyi bir oyun olarak algıladım. Hatta yüksek manşetli bir makale yayınlamak için günde 16 saat çalıştığını söyleyerek şaka bile yaptı.

Ama sonra ayrıcalıklarımı kontrol ettim. Yukarıda da yazdığım gibi nasıl hayatta kalacağımı bilmediğim için şanslıydım. Bu nedenle tasarruf uygulamaları benim için kolaydı.

Bu yüzden çocukluğumdan beri yıpranmış kıyafetleri değiştirmeyi ve yeniden yapmayı severdim. Bunu giyecek hiçbir şeyim olmadığı için değil, eğlenceli olduğu için yaptım. Yaşlı akrabalarımın artık büyüdüğü kıyafetleri memnuniyetle aldım. Gerekmediği için bir sürü şey arasından beğendiğimi seçtim. Bu gardırobumdaki beşinci elbiseydi ve tek değil, var olduğu için teşekkür ederim.

Çocukluğumdan beri istediğim her şeyi alabileceğim parayla dolu bir kumbaram vardı. Evde ekmek olmadığı için kimse onu öldürmeye kalkışmadı. Üstelik çocukken örneğin anneme bir hediye için para harcayabiliyordum. Çünkü bu son para değildi.

Çocukluğumda yemekten dayanılmaz derecede sıkıldığım hiçbir şey de yok bende. Zengin bir aileden geliyormuşum gibi görünebilir ama öyle değil. Sadece fakirlerden değil ve ortaya çıktığı üzere bu, ciddi şekilde yaralanmamak için yeterliydi.

Ama her şeyin farklı olacağını hayal edelim. Diyelim ki pantolonumu milyonlarca kez değiştirmek zorunda kaldım çünkü başka hiçbir şeye param yok ve her gün inci arpa yiyorum. Bu oyunları ekonomik olarak oynayabilir miyim? Olası değil.

Çünkü şu anda duygusal rahatlık hissetmek, uzak bir finansal hedeften daha önemlidir.

Taksi yerine gece otobüsünü seçmek acı dolu anıların, endişe ve korkunun uçurumuna düşmek anlamına geliyorsa, bir kişiyi daha pahalı bir ulaşım aracıyla seyahat ettiği için suçlayabilir miyiz?

Elbette ideal olarak bizi yavaşlatan travmaların bir psikolog tarafından ele alınması gerekir. Ama sadece seni gerçekten rahatsız ediyorlarsa.

Zorluk, öncelikle sorunu tanımanız gerekmesidir. Ve çok az insan kendi kendine şöyle diyor: “Eh, bu ay yine her şeyi nar ve üzüme harcadım çünkü çocukluğumda bunlar tatil yemeği olarak kabul ediliyordu ve şimdi onları istediğim kadar satın alabileceğimi anlamaktan memnuniyet duyuyorum. Ve ne zaman kendime bunun biraz pahalı olduğunu söylesem, bir endişe dalgasına ve yemek için bile yeterli param olmadığı hissine kapılıyorum. Ve kendime yeterli olduğumu defalarca kanıtlıyorum.” Aksine, bu sadece bir tür anlaşılması zor rahatlık ve rahatsızlık hissidir.

Psikolojik durumlar da tasarruf yaklaşımınızı etkileyebilir. Örneğin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan kişi dürtülere karşı çok hassastır. Ve bu aynı zamanda alışveriş için de geçerlidir. Burada biraz para biriktirmek üzeresiniz ve bir saniye sonra çevrimiçi bir mağazada büyük bir sipariş için ödeme yapıyorsunuz çünkü o tam anlamıyla sizden daha güçlü.

Dışarıdan bakıldığında birisinin davranışları bize çoğu zaman mantıksız görünse de, herkesten bilinçli, düşünceli ve duygularını anlamalarını talep etmek tuhaftır. Hele ki bizimle hiçbir ilgisi yoksa. Bu nedenle, tasarruf ve birikim stratejileri daha az etkili olanların geçmişine karşı daha az gösterişli olmaya değer.

Psikolojik savunma sağduyudan daha güçlüdür

Psikolojik savunma mekanizmaları, ruhumuzun travmatik bilgilerle karşılaşmaktan kendini koruma yollarıdır. Farklıdırlar ve bilinçsizdirler, yani kişi bilerek böyle davranmaz, sadece bununla yaşar.

Aynı metni 3.500 rubleye yiyecekle ilgili olarak alalım. Başlangıçta diyetimin nelerden oluştuğunu anlattım. Buna et, balık, birçok sebze ve meyve dahildir. Genel olarak beslenmem dengeli ve sağlıklı olarak tanımlanabilir. Ve bu bana daha pahalıya mal oldu. Bu dengeyi korumaya çalışmak istediğimi yazdım. Ve başlangıçta başarılı olacağıma inanmıyordum. Çünkü 3.500 ruble ile normal yemek yiyemezsiniz.

Ancak yorumlarda çoğu kişi bunun mümkün olduğundan emin olmaya başladı. Sanki kötü bir şeymiş gibi, “sağlıklı, pahalı ve çeşitli yiyecekler yemeye alışkın olduğum için” açgözlü olduğumu söylediler. Daha fazla tahıl yemeniz ve turta pişirmeniz gerektiğini. Etsiz çorba tarifleri paylaştılar ve bana yemek pişirmeye daha fazla zaman ayırmam, yani 3,5 binle yaşamanın iyi olduğunu kanıtlamak için yaşam tarzımı tamamen değiştirmem gerektiği konusunda güvence verdiler. Bu normaldir ve iyi beslenme değildir. Bu zaten bir lüks.

Ancak kimsenin yiyecek alışverişinde nasıl tasarruf edileceğini düşünmesine gerek yok. İstese yapabilir ama yapmamalı.

Sağlıklı gıda almaya yetecek kadar gıdanın olmadığı bir durum normal değildir. Bizi ne kadar aksi yönde ikna etmeye çalışırlarsa çalışsınlar, tüm insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kazanmalıdır. Ve biz ıstakozlardan bahsetmiyoruz, aileniz için aynı anda tavuk yemenin korkutucu olmamasını ve ondan üç farklı yemek yapmaya çalışmamamızı sağlamaktan bahsediyoruz.

Ancak yeterli paranın olduğu bir durumdan bunu söylemek kolaydır. Aksi takdirde, kendinizi herkesin berbat olduğuna ve harika iş çıkaranın siz olduğunuza inandırırsanız çok daha sakin olacaktır. Psikolojik savunma bu şekilde çalışır. Ve mekanizmaları, elinizden geldiğince iyi yaşamadığınız anlayışından daha güçlüdür. Bu yaklaşım insanları kötü yapmaz, onların suçu yoktur. Ancak hayatta kalmayı normalleştirmeyi bırakmanın zamanı geldi.

Paralı olmak parasız olmaktan iyidir

Fikir devrim niteliğinde değil ama açıklayacağım. Sık sık bizi paranın mutluluğu satın almadığına inandırmaya çalışırlar. Ölüm döşeğindeki hiç kimsenin çok az çalışmaktan pişman olmadığı. Herkes sağlıklı olduğu ve para mutluluğu satın alamadığı sürece.

Bu da birçok kişide, eğer para ortaya çıkarsa mutluluk, sağlık ve diğer her şeyin olmayacağı yönünde bir tutuma yol açıyor. Ancak bu yanlış bir karşıtlıktır.

Yoksulluk adeta tüm talihsizliklere karşı bir tılsım haline gelir. Ancak elbette bu kapasitede çalışmıyor.

Sorunlar aniden ortaya çıkar. Dışarıdan gelen hiçbir dış etkene maruz kalmadan, doğru ve sağlıklı bir hayat sürerek bir trafik kazasına kurban gidebilir, hayatınızın aşkından ayrılabilir, bunalıma girip mutsuz olabilirsiniz. Ve bu durumda finans kullanışlı olacaktır.

Para istemenin ve onu elde etmek için her şeyi (yasal ve etik!) yapmanın yanlış bir yanı yoktur. Sağlıklı ve mutlu olmayı çok daha kolaylaştırırlar.

Başka ne okumam gerekiyor?
  • 9 ay boyunca nasıl kıyafet ve kozmetik almadım ve bunun sonucunda ne oldu?
  • Bizi fakirleştiren 13 düşünce tuzağı
  • 80 ruble için öğle yemeği nasıl pişirilir: 10 bütçe tarifi
  • Davranışsal ekonomi: parayı neden akılsızca harcıyoruz ve bu konuda ne yapmalıyız?
  • Para biriktirmenin ebeveynlerinizden öğrenmeniz gereken 6 yolu

* Linor Goralik, Adalet Bakanlığı tarafından yabancı ajanlar siciline dahil edildi.