Akupunktur Gerçekten Astım Tedavisinde Çalışıyor mu?.

Akupunktur Gerçekten Astım Tedavisinde Çalışıyor mu?

Araştırmalar sınırlı olsa da akupunkturun ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkili olduğu görülüyor.

Astım , yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 26 milyon insanı , yani yaklaşık 13 kişiden 1'ini etkileyen kronik bir solunum rahatsızlığıdır . Bu rahatsızlıkla yaşayan kişiler için, kronik semptomların yönetilmesine yardımcı olacak çeşitli geleneksel ve tamamlayıcı tedavi seçenekleri mevcuttur.

Akupunktur, araştırmaların astım semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdüğü alternatif tedavi seçeneklerinden biridir.

Aşağıda, akupunkturun astım semptomları için ne kadar etkili olduğuna dair araştırmayı inceleyeceğiz ve astım için akupunktur yaptırdığınızda neler bekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız.

Akupunktur astım semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir mi?

Akupunkturun kronik sağlık durumlarında alternatif bir tedavi olarak uzun bir geçmişi vardır, ancak akupunkturun astımdaki etkinliğine ilişkin araştırmalar sınırlıdır.

Son zamanlarda yapılan iki literatür incelemesi, akupunkturun astım semptomları için bazı faydalar sağlayabileceğini öne sürüyor .

2019'da yapılan bir analizde araştırmacılar, astımlı yetişkinlerde ve ergenlerde geleneksel tedavilerin yanı sıra akupunkturun etkinliğini araştırdı. Analiz sonuçları, geleneksel tedavilerle birleştirildiğinde akupunkturun katılımcılarda semptomları azaltmaya ve bağışıklık tepkisini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

2021'deki daha yeni bir analizde , akupunkturun öksürük varyantı astım tedavisindeki etkinliği üzerine 11 çalışma incelendi. Çalışma sonuçlarına göre akupunktur, astımlı kişilerde semptomları hafifletmede, nüksetme oranlarını azaltmada ve akciğer ve bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmede etkili oldu.

Akupunkturun astım semptomlarının tedavisinde faydalı olabilmesinin nedenlerinden biri, antiinflamatuar faydalara sahip olmasıdır . Aslında birçok çalışma, akupunkturun inflamatuar hücre üretimini azaltabileceğini ve bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor .

Astım kronik inflamatuar bir durum olduğundan, bu durum akupunkturun potansiyel olarak semptom şiddetini azaltabildiğini ve bu durumdaki kişilerde bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebildiğini açıklayabilir .

Yine de, akupunkturun astım tedavisinde tek başına bir tedavi olarak etkinliğine ilişkin araştırmalar hâlâ karışıktır ve araştırmacılar, yararları ve riskleri belirlemek için hâlâ çok daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğuna inanmaktadır.

Astım tedavisinde akupunktur kullanmanın olası yan etkileri

Akupunktur çoğu insan için nispeten güvenli bir tedavi yaklaşımıdır. Ancak iğne akupunkturunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yaygın reaksiyonlar meydana gelebilir:

• iğne yerinde ağrı
  • iğne yerinde kanama
  • iğne bölgesi çevresinde şişlik
  • İğne bölgesinin yakınındaki diğer cilt reaksiyonları

Akupunkturun diğer olası yan etkileri şunlardır:

• iğne bölgesinde olmayan uzak ağrı
  • semptomların kötüleşmesi
  • sindirim, uyku veya libidodaki değişiklikler
  • merkezi sinir sistemi belirtileri

Herhangi bir kalıcı yan etkiyle karşılaşırsanız akupunktur uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Astım için en iyi akupunktur noktaları nelerdir?

Akupunktur noktaları, meridyen adı verilen “enerji otoyolları” veya yollar üzerinde yer alır . Her meridyen vücudun farklı bir bölgesiyle ilişkilidir ve akupunktur uzmanları semptomları potansiyel olarak hafifletmek için bu meridyenler boyunca noktaları manipüle edebilir.

Hem akciğer hem de kalp meridyenlerinin astım da dahil olmak üzere akciğerlerle ilgili durumların tedavisinde rol oynadığına inanılmaktadır. İşte bu iki meridyen neye benziyor:

• Akciğer meridyeni: Akciğer meridyeni, göğsün üst orta kısmından kolun üst kısmı boyunca başparmağın ucuna kadar uzanan 11 akupunktur noktası içerir. Dirseğin iç kısmında bulunan akupunktur noktası olan LU5, özellikle solunum sağlığı ile ilişkilidir.
  • Kalp meridyeni: Kalp meridyeni, koltuk altından küçük parmağın ucuna kadar kolun alt kısmı boyunca uzanan 9 akupunktur noktasını içerir. Bu meridyen üzerindeki akupunktur noktalarının akciğerleri dolaylı olarak etkileyebileceğine inanılmaktadır.

Akupunktur seansı sırasında akupunktur uzmanınız bu noktaları ve vücuttaki diğer noktaları potansiyel olarak astım semptomlarını azaltmaya ve bağışıklık sistemi fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanabilir.

Akupunktur uzmanını nasıl bulurum?

Akupunkturu astım tedavisi olarak denemekle ilgileniyorsanız, birinci basamak doktorunuza tavsiyede bulunup bulunamayacaklarını sorarak başlamak isteyebilirsiniz. Veya Amerika Birleşik Devletleri'ndeyseniz akupunktur uzmanlarına yönelik ulusal sertifika kuruluna göz atabilirsiniz: www.nccaom.org .

Bu yardımcı oldu mu?

Astımda kaç seans akupunktur önerilir?

Alternatif ve tamamlayıcı tedaviler söz konusu olduğunda herkesin tedavi ihtiyacı farklıdır. Bazı insanlar yalnızca birkaç kısa seansta iyileşme görebilirken, diğerleri değişiklikleri görmenin birkaç hafta sürdüğünü fark edebilir.

2020'deki araştırmalar, 6 haftalık bir süre boyunca her hafta 1 akupunktur seansının çoğu klinik çalışmada genellikle sonuç üretebildiğini buldu; çoğu çalışmada 15'ten fazla tedavi kullanılmadı.

Diğer tamamlayıcı astım tedavileri

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'ne göre astım için kullanılan başka tamamlayıcı tedavi yaklaşımları da vardır. Her ne kadar bu tedavi yaklaşımlarının hepsinin etkili olduğu gösterilmese de umut vaat eden iki kategori şunları içeriyor:

• Fiziksel yaklaşımlar: Akupunktur, astımda sıklıkla kullanılan birçok tamamlayıcı fiziksel yaklaşımdan sadece biridir. Diğer potansiyel olarak faydalı yaklaşımlar arasında yoga , nefes alma teknikleri ve meditasyon yer alır .
  • Beslenme yaklaşımları: Besin takviyesi astımın tamamlayıcı tedavisi olarak da faydalı olabilir. Daha umut verici takviyelerden bazıları arasında omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve soya izoflavonları bulunur.

Geleneksel tedavi yaklaşımlarıyla birlikte kullanıldığında bu alternatif tedavilerden bazıları semptom şiddetinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ancak araştırmacılar hâlâ bu tedavilerin astım için sunabileceği kesin faydaları araştırıyor.

Yeni bir tedaviye başlamadan önce daima doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bu yardımcı oldu mu?

Götürmek

Çeşitli çalışmalar, akupunkturun astımla yaşayan kişilerde semptomları iyileştirmeye ve bağışıklık sisteminin tepkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ancak bu faydaların kapsamını belirlemek için, özellikle de daha büyük insan grupları için hâlâ daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Tamamlayıcı seçenekleri astım tedavinize entegre etmeyi düşünüyorsanız, hangi seçeneklerin sizin için güvenli ve etkili olabileceğini tartışmak üzere doktorunuza ulaşmayı düşünün.