Mesih'i Hayatınıza Nasıl Davet Edebilirsiniz?.

Mesih'i Hayatınıza Nasıl Davet Edebilirsiniz?

İsa'yı kalbinize kabul etmek Hıristiyan olmanın ilk adımlarından biridir, fakat bunu nasıl yapacaksınız? Mesih'i Rabbiniz ve Kurtarıcınız olarak kabul etmek düşündüğünüz kadar zor değildir. Evet, biraz ruhsal arayış ve özveri gerektirir, ancak O, yolun her adımında size rehberlik etmek için oradadır. Bu makalede size kurtuluşun ABC'sini öğreteceğiz: İtiraf Et, İnan ve İtiraf Et. Bu temeller imanınızı geliştirmenize ve Mesih'i hayatınıza davet etmenize yardımcı olabilir.

Bilmeniz Gerekenler

• Yaptığınız yanlışların üzerine düşünerek tövbe etmek için hatalarınızı kabul edin.
  • Rab'bin sizi kurtarmak için çarmıhta öldüğünü hatırlayarak Kurtarıcınız olduğuna inanın.
  • İsa Mesih'i hayatınıza kabul etmek için dua ederek günahlarınızı itiraf edin.

Adımlar

1

İtiraf etmek

1. Günah işlediğinizi kabul edin ve Tanrı'dan bağışlanma dilemek için tövbe edin.
    Google görselleri Günah işlediğinizi itiraf edin ve Tanrı'dan bağışlanma dilemek için tövbe edin.
    Günah işlediğinizi kabul edin ve Tanrı'dan bağışlanma dilemek için tövbe edin. Bizler doğuştan kusurluyuz ve bu yüzden her gün ayartılmalarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Sayısız kararla karşı karşıyasınız ve bunu kabul etmeye hazır olduğunuz sürece hata yapmanızda sorun yoktur. Mesih'in yaşamınıza tamamen girmesine izin vermeden önce, suçlarınızın farkına varmalısınız; tövbe etmelisiniz.
    • Tövbe etmek, bağışlayıcı, hoşgörülü ve anlayışlı bir hayat yaşamak için hatalarınızı sahiplenmek amacıyla zihninizi ve tutumunuzu değiştirme sürecidir.
    • Kendi içinizdeki günahı tanımak kolay değildir. Unutmayın, hatalarınızı kabul etmeyi reddederseniz değişim gerçekleşemez.
    • Her şeyi hissetmenize izin verin. Hatalarınızı sahiplenmek geçmiş travmalarınızı ve duygularınızı gündeme getirebilir, ancak Tanrı size rehberlik etmeye yardımcı olacaktır. Zor duygulara girmekten korkmayın çünkü bunlar inancınızın gelişmesine yardımcı olabilir.
    • Unutmayın, “Günahsız olduğumuzu iddia edersek kendimizi kandırırız ve gerçek içimizde değildir. Eğer günahlarımızı itiraf edersek, O sadık ve adildir; günahlarımızı bağışlayacak ve bizi her türlü kötülükten arındıracaktır” (1 Yuhanna 1:8-9).
2

İnanmak

1. İsa'nın sizi günahlarınızdan kurtarmak için öldüğüne inanın.
    Google görselleri İsa'nın sizi günahlarınızdan kurtarmak için öldüğüne inanın.
    İsa'nın sizi günahlarınızdan kurtarmak için öldüğüne inanın. Rab tarafından kurtarılmak için O'na inanmalısınız. Tanrı, siz özgür olabilesiniz diye biricik oğlunu çarmıhta ölmeye gönderdi. Günah işlemiş olsanız da olmasanız da O sizi seviyor ve bunu tüm kalbinizle tanıyıp kabul etmek, İsa'nın hayatınıza girmesine izin vermenin bir sonraki adımıdır.
    • Yeni Ahit'in Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncillerinde İsa Mesih'in çarmıha gerilmesini ve dirilişini inceleyin.
    • Şunu aklınızda tutun: “Çünkü Tanrı dünyayı o kadar sevdi ki, biricik oğlunu verdi; öyle ki, ona iman eden herkes mahvolmasın, sonsuz yaşama sahip olsun” (Yuhanna 3:16).
3

İtiraf etmek

1. Günahlarını itiraf et...
    Google görselleri Günahlarınızı itiraf edin...
    Günahlarınızı açıkça ve dürüstçe dua yoluyla Tanrı'ya itiraf edin. Tövbe ve itiraf el ele gider. Hatalarınızı kabul ettiniz ve Mesih'in size daha iyi olma seçeneğini sunduğuna inandınız, bu yüzden şimdi dua ederek özür dileme zamanı. Allah'a ve kırmış olabileceğiniz kişilere “Özür dilerim” diyerek günahlarınıza tövbe edin.
    • Şöyle dua edebilirsiniz: “Tanrım, beni sevdiğine inanıyorum. Lütfen günahlarımı bağışla ve daha iyi bir insan olmama yardım et. Amin” veya “Sevgili Tanrım, ben bir günahkarım ve bağışlanmana ihtiyacım var. İsa Mesih'in değerli kanını döktüğüne ve benim günahım için öldüğüne inanıyorum. Değişmeye ve günahımdan dönmeye hazırım.”
    • Tanrı her şeyi biliyor, bu yüzden özrünüzde samimi olun. Özür dilemeye hazır değilseniz, hazır olana kadar birkaç adım geriye gidin; siz hazır olduğunuzda Mesih hâlâ yanınızda olacaktır.
    • Unutmayın, “'İsa Rab'dir' diye ağzınızla itiraf ederseniz ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman ederseniz, kurtulacaksınız” (Romalılar 10:9).
4

Davet etmek

1. Kurtuluşun ABC'sini tamamladıktan sonra Mesih'i hayatınıza davet edin.
    Google görselleri Kurtuluşun ABC'sini tamamladıktan sonra Mesih'i hayatınıza davet edin.
    Kurtuluşun ABC'sini tamamladıktan sonra Mesih'i hayatınıza davet edin. Günahlarınızı itiraf ettiniz, inancınızı kanıtladınız ve günahlarınızı itiraf ettiniz ama iş bitmedi. Tanrı'nın size olan sevgisi sonsuzdur ve siz de O'nun sevgisine şu şekilde karşılık verebilirsiniz:
    • İncil'i okumak. Her gün Kutsal Kitaptan birkaç ayet okumaya, günlük ibadete ya da Kutsal Kitap çalışma kitabındaki bir aktiviteyi tamamlamaya zaman ayırın.
    • Her gün dua ediyorum. Rab'den hayatınıza girmesini ve hayatınızın yönlendiricisi, yöneticisi veya yazarı olmasını isteyin.
    • Kilise hizmetlerine ve etkinliklerine katılmak. İman hakkında bilgi edinmeye ve Tanrı'ya şükretmeye devam etmek için yerel bir kilisede topluluk duygusu bulun.
    • Hıristiyan bir yaşam tarzı yaşamak. Her güne Tanrı'nın sözünü takip ederek başlayın ve bitirin. Nazik, anlayışlı ve sevgi dolu olun.
    • Vaftiz edilmek. Vaftiz, inancınızı Tanrı'ya adamanın ve O'nun üzerinize sonsuz damgasını bırakmanın yoludur.

Video