Hayatınıza Nasıl Anlam Katabilirsiniz?.

Hayatınıza Nasıl Anlam Katabilirsiniz?

Bir şeyin anlamı varsa bir amacı vardır; bu önemli. Benzer şekilde, anlamı olan bir yaşam da anlamlı ve anlamlı hissettirir. Hayatının anlamsız olduğunu hissetmek depresyona ve umutsuzluğa yol açabilir. Hayata anlam katmak kesin bir bilim değildir, ancak sürece biraz zaman ayırmaya ve düşünmeye istekli olursanız, kendiniz için anlamlı bir yaşam geliştirmeniz mümkündür.

Adımlar

Yöntem 1

Hayata Bakış Açınızı Değiştirmek

1. Adım 1 Amacınızı keşfedin.
    Google görselleri 1. Adım Amacınızı keşfedin.
    Amacınızı keşfedin. Hayatınızın bir amacı olduğunu, bir etkinizin olduğunu, yeteneklerinizden ve zamanınızdan en iyi şekilde faydalandığınızı hissetmek hayatınıza anlam katabilir. Bu, birçok farklı konuda elinizi denemenizi gerektirebilir. Fotoğrafçılık ilginizi çekiyorsa, bir fotoğraf makinesi ödünç alın veya bir derse katılın ve nasıl hissettiğinizi görün. Ya da belki başkalarına yardım etmekle ilgileniyorsunuz ve iletişim kurmada iyisiniz; öğretmenin kendinizi tatmin hissetmenize yardımcı olup olmadığını görmek için özel ders vermeyi deneyin. Amacınızı bulmanıza yardımcı olabilecek diğer egzersizler:
    • Kendinizi yaşlılıkta, hayatınızı yansıtırken hayal edin. Nasıl bir hayat yaşamak isterdin? Tüm dünyayı dolaşarak geçirdiğiniz ama mutlaka bir aile kurmak zorunda olmadığınız bir hayattan memnun kalır mıydınız? Yoksa büyük, sağlıklı bir aileniz olsaydı gurur ve mutluluk duyar mıydınız?
    • Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi yazın. Bunları hangi şekillerde kullanabilirsiniz? İşinde mi? Gönüllü olarak mı yoksa arkadaş olarak mı?
    • Bir hafta boyunca her gece, size enerji, zevk ve amaç duygusu veren, ancak sağlamayan olay ve etkinlikleri yazmak için bir dakikanızı ayırın. Hafta sonunda listeyi gözden geçirin ve hayatınızdaki keyifli, enerji verici şeyleri en üst düzeye çıkarmanın yollarını düşünmeye çalışın.
  2. Adım 2 Sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin.
    Google görselleri 2. Adım Sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin.
    Sizin için neyin önemli olduğunu anlayın. Herkesin farklı öncelikleri vardır; Sizin için neyin önemli olduğunu anlamak, anlamlı bir hayat yaşamak için çok önemlidir. Sizin için önemli olan beş şeyin bir listesini yapın, ardından şu anda yaşamınızı yaşama şeklinizin bu şeylerle uyumlu olup olmadığını düşünün. Değilse, sizin için önemli olan şeyleri daha iyi bir şekilde birleştirmek için bunu nasıl değiştirebilirsiniz?
    • Aile veya sağlık gibi şeyleri listelemek isteyebilirsiniz. Veya yaratıcılık, büyüme, başkalarına yardım etme, özgürlük, merak gibi şeyleri sıralayabilirsiniz.
    • Eğer "yaratıcılık" listenizin başında yer alıyorsa ancak muhasebeci olarak çalışıyorsanız, iş değişikliği hakkında düşünmek veya yaratıcılığı hayatınıza dahil etmenin yollarını bulmak isteyebilirsiniz (resim dersi almak, boş zamanlarınızda yazı yazmak gibi) , bir topluluk oyununda rol almak vb.).
  3. Adım 3 Hayatınıza daha fazla anlam katmanız gerektiğini hissetmenizin nedenlerini yazın.
    Google görselleri 3. Adım Hayatınıza daha fazla anlam katmanız gerektiğini hissetmenizin nedenlerini yazın.
    Hayatınıza daha fazla anlam katmanız gerektiğini hissetmenizin nedenlerini yazın. Bunu neden yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz? Hayatınızda büyük bir olay yaşadınız mı? Belki de bir çıkmaza girmiş gibi hissediyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, hayatınıza anlam katmak istemenizin nedenlerini yazın. Bunları kağıda yazabilir veya bilgisayarınıza yazabilirsiniz. Bu, bunun sizin için neden önemli olduğunu anlamanıza ve aynı zamanda düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.
    • Amaçlı yaşamanın önemini anlayın. Bir amaç duygusuna sahip olmak yaşam kalitesini artırır ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.
    • Anlamın mutlulukla aynı şey olmadığının farkında olun. Mutlu olabilirsiniz ama anlamlı bir hayat yaşamıyor olabilirsiniz. Öte yandan anlamlı bir hayat yaşamak mutlaka mutlu olacağınız anlamına gelmez. Bu, mutlu olmanın önemli olmadığı anlamına gelmez; bunun yerine anlam bulmanın, mutluluğu bulmak anlamına gelmesini beklememeniz gerekir.
  4. Adım 4 Bir hedef belirleyin...
    Google görseller 4. Adım Bir hedef belirleyin...
    Kendinize bir hedef belirleyin . Her zaman yapmak istediğin bir şeyi düşün. Belki koşmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsunuz ya da belki bir roman yazmak istiyorsunuz. Ne olursa olsun, bu hayali tamamlamak için bir hedef belirlemek kendinizi bir amaca yönelik hissetmenize yardımcı olacaktır.
    • Amacınız maraton koşmaksa bunu nihai hedefiniz olarak belirleyebilirsiniz. Ancak bu hedefi daha spesifik, yönetilebilir hedeflere ayırmak önemlidir. Büyük bir hedefi daha küçük, uygulanabilir adımlara ayırmanın o hedefe ulaşma olasılığınızı artırdığını gösteren pek çok kanıt vardır.
    • İlerlemenizin bir günlüğünü tutun. Bu, kendinizi daha az motive hissettiğinizde size yardımcı olacaktır çünkü size kendinizi yeniden motive etme ve ne kadar ilerlediğinizi görme fırsatı verir. İşler planlandığı gibi gitmese bile öğrenilecek veya gelişilecek bir şeyler vardır.
  5. Adım 5 Kariyeriniz hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin.
    Google görselleri 5. Adım Kariyeriniz hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin.
    Kariyeriniz hakkındaki düşüncelerinizi değiştirin. Martin Luther King Jr. bir keresinde şöyle demişti: "Hayatınızdaki iş ne olursa olsun, onu iyi yapın." Anlamlı bulmadığınız bir işiniz varsa o zaman işinizin en iyisi olmaya odaklanın. Bu, başlı başına anlam katabilir çünkü her gün işe bir amaç doğrultusunda gitmenizi gerektirir.
    • Ayrıca, işlerinizin başkalarına ve hatta yalnızca kendinize yardım etmenize olanak sağlamasının küçük yollarını da arayabilirsiniz. Örneğin, bir kreşte çalışıyorsanız, yalnızca baktığınız çocuklara değil, aynı zamanda çocukların ailelerine de işe gitmeleri veya kişisel şeylerle ilgilenmeleri için zaman tanıyarak yardımcı oluyorsunuz. Eğer bir öğretmenseniz, yalnızca başkalarının öğrenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok konu hakkında da birçok şey öğrenirsiniz.
  6. Adım 6 Minnettar olduğunuz şeylerin farkına varın.
    Google görselleri 6. Adım Minnettar olduğunuz şeylerin farkına varın.
    Minnettar olduğunuz şeylerin farkına varın. Aptalca gelebilir, ancak yazmaya zaman ayırmak veya en azından minnettar olduğunuz şeyleri fark etmek, hayatınızın daha anlamlı olduğunu hissetmenize yardımcı olabilir. Sahip olmadıklarınız için endişelenmek yerine, sahip olduklarınıza şükran duymak, yeniden odaklanmanıza ve etrafınızdaki dünyayla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Doğayla, diğer insanlarla veya daha yüksek bir güçle bağlantı kurmak hayatınıza anlam katmanıza yardımcı olabilir.
    • Örneğin, belki rahat yatağınız için minnettarsınız, belki sabah erken kalkmak zorunda olmadığınız için ya da günün veya gecenin her saatinde arayabileceğiniz bir arkadaşınızın olduğu için minnettarsınız.
    • Düzenli olarak sahip olduğunuz harika şeylerin farkına varmayı ve duygularınızın farkında olmayı deneyin. Her gün fazladan birkaç saniye daha minnettar hissetmenizi sağlayacak bir şeyi fark etmek bile olsa.
    • Minnettarlığı geliştirmek bize, kötü şeyler olsa veya planladığımız gibi gitmese bile, hayatımızda hala iyi şeylerin olduğunu hatırlatır. Her zaman daha fazlasına sahip olmanız gerektiği duygusunu ortadan kaldırmak, yaşamınızda gerçekten neyin anlamlı olduğunu görmenize yardımcı olabilir.
  7. Adım 7 Yardım isteyin.
    Google görselleri 7. Adım Yardım isteyin.
    Yardım aramak. Bazen kendi düşüncelerimize kendimizi kaptırabiliriz, bu da çözüm bulmamızı zorlaştırabilir. Zor zamanlar geçiriyorsanız size tarafsız bir bakış açısı sunabilecek bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşabilirsiniz. Ayrıca güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya aile üyenizle de konuşabilirsiniz; onların da benzer deneyimleri olmuş olabilir veya yalnızca deneyebileceğiniz şeyler hakkında önerilerde bulunabilirler.
    • Terapiyi çevreleyen damgalamanın sizi denemekten vazgeçirmesine izin vermeyin. Neredeyse herkes, korkularını ve endişelerini tarafsız bir kişiyle konuşabilmenin avantajından yararlanabilir.
Yöntem 2

Yaşam Değişiklikleri Yapmak

1. Adım 1 Yakın ilişkiler kurun...
    Google görseller Adım 1 Yakın ilişkiler kurun...
    Yakın ilişkiler kurun . Bu, halihazırda sahip olduğunuz aileniz veya arkadaşlarınızla olabilir, ancak yeni insanlarla da olabilir. Her iki durumda da başkalarıyla yakın ilişkiler kurmaya zaman ayırın. Bu, hayatınıza anlam katmanın harika bir yoludur çünkü bu ilişkiler derindir ve size sevgi ve destek şeklinde de fayda sağlar. İlişkilerinizi güçlendirmenin bazı yolları şunlardır:
    • Harika bir dinleyici olun. Konuşma sırasının size gelmesini beklemek veya birisi konuşurken telefonunuzu kontrol etmek yerine, odak noktanızı o kişiye ve onun söylediklerine çevirin. Başınızı sallayarak, takip soruları sorarak ve onlara söylediklerini tekrarlayarak ("Yani, sen ne diyorsun..." gibi) dinlediğinizi gösterin.
    • Duygularınızı ifade etmenin sağlıklı yollarını öğrenin. Öfkenizi nasıl yöneteceğinizi bilmek, bağırmanızı, bağırmanızı veya başkalarına karşı taciz edici davranışlarda bulunmanızı engellemenize yardımcı olabilir.
    • Güvenilir olduğunuzu gösterin. Bir şeyi yapacağınızı söylediğinizde peşinden gidin ve yapın. Gerçeği söyleyin, tutarlı olun ve yanılıyorsanız bunu kabul edin.
  2. Adım 2 Mevcut ilişkilerinizdeki sorunların üstesinden gelin.
    Google görselleri 2. Adım Mevcut ilişkilerinizdeki sorunları çözün.
    Mevcut ilişkilerinizdeki sorunların üstesinden gelin. Bazen insanlarla yakın ilişkiler kurmak çok zorlayıcı olabilir. Zor olmalarının birçok nedeni olabilir, ancak bunun bir nedeni, yakınınızdaki insanların sizi açılmaya veya inançlarınız üzerinde düşünmeye sık sık zorlamalarıdır.
    • Bu ilişkilerin zaman zaman getirebileceği strese rağmen araştırmalar, fiziksel ya da duygusal olarak istismarcı olmadıkları sürece, bir anlam duygusu geliştirmek için önemli olduklarını göstermiştir.
    • Ailenizle ya da önemli kişilerle yaşadığınız sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olması için aile ya da çift terapisini düşünün. Bir terapist arabulucu olarak hareket edebilir ve sağlıklı, üretken yollarla iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.
    • Sınır koymayı öğrenin. Sağlıklı sınırlar koymak, kendinizi korumanın ve benlik duygunuzu geliştirmenin bir yoludur.
    • İddialı bir şekilde iletişim kurun. İddialı olmak agresif olmak anlamına gelmez; bu, başkalarının ihtiyaçlarına saygı duymaya devam ederken ihtiyaçlarınızı belirttiğiniz anlamına gelir.
  3. Adım 3 Şefkatli olun.
    Google görselleri 3. Adım Şefkatli olun.
    Şefkatli olun. Dalai Lama şöyle dedi: "Merhamet, hayatlarımızı anlamlı kılan şeydir." Bazen bu kolaydır, ancak çoğu zaman zorludur. Birinin acı çektiğini veya sizi rahatsız eden bir şey yaptığını gördüğünüzde kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Aynı durumla karşı karşıya olsaydınız nasıl hissedeceğinizi veya davranacağınızı düşünün. Umarım bunu yaparak, acı çeken kişiye yardım etmeye çalışarak veya anlayış göstererek harekete geçmeye teşvik edilirsiniz.
    • Bu aynı zamanda kendinizle ilgili tutumunuz için de geçerlidir. Bazen hatalar yapacaksınız ve bu sorun değil. Kendinize karşı, gerçekten değer verdiğiniz birine karşı şefkatli olmaya çalışın.
    • Şefkatli eylemler beyninizin zevk merkezini harekete geçirir, böylece başka birine yardım ettiğinizde kendinizi harika hissedersiniz. Şefkatli insanlar aynı zamanda daha iyi arkadaşlar, ebeveynler ve eşler de edinir; dolayısıyla şefkat göstermek ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
  4. Adım 4 Bağış yapın.
    Google görselleri 4. Adım Bağış yapın.
    Bağış yapın. Bu ilk başta minnettar olmanın bir yolu gibi görünmese de, bir kuruluşu desteklemek için zaman, para bağışlamak veya mal bağışlamak (bir aşevine konserve yiyecek vermek gibi) sahip olduklarınızı takdir ettiğinizi göstermenin bir yoludur. Birçok yönden hayırsever olabilirsiniz. Zamanınızı, paranızı, yeteneklerinizi ya da sadece birkaç dakikanızı ihtiyacı olan bir arkadaşınıza bağışlayabilirsiniz. Ancak yılda bir kez zamanınızın bir saatini bağışlayamayacağınızı anlayın. Araştırmalar, bunun olumlu faydalarından yararlanmak için düzenli olarak hayırsever olmanız gerektiğini gösteriyor.
    • Sevdiğiniz bir şeyi gönüllü bir aktivite olarak yapmayı deneyin. Bir kez daha, bu, özellikle insanlarla, hayvanlarla veya şimdiye kadar olduğunuzdan çok daha kötü durumda olan durumlarla gönüllü olarak çalışıyorsanız, kendi hayatınıza bir perspektiften bakmanıza yardımcı olur.
    • Örneğin, hayvanları seviyorsanız yerel barınakta mümkün olduğunca sık gönüllü olun. Çocukları seviyorsanız, yerel bir koruyucu ailede veya toplum merkezinde gönüllü olup olamayacağınıza bakın.
  5. Adım 5 Yeni bir kariyer arayın.
    Google görselleri 5. Adım Yeni bir kariyer arayın.
    Yeni bir kariyer arayın. Belki de mevcut işinizle ilgili tutumunuzu sonuç almadan değiştirmeyi zaten denediniz. Başka iş seçenekleri aramanın zamanı gelmiş olabilir.
    • Size anlamsız gelen başka bir işe girmeden önce, hayatta değer verdiğiniz şeyleri yazmaya zaman ayırın. Örneğin, nezakete değer veriyor olabilirsiniz ya da cömertliğe değer veriyor olabilirsiniz. İnsanlara yardım etmeye veya insanları güldürmeye değer verebilirsiniz. Aklınıza gelen her şeyi yazın. Bunu yapmak, yapmaktan keyif alabileceğiniz şeyleri belirlemenize yardımcı olabilir.
    • Ücretsiz olarak yapmaktan çekinmeyeceğiniz aktiviteleri düşünün. Örneğin, aşevlerinde gönüllü olarak çalışmayı seviyorsanız neden bunu evsizlere yardım eden bir kariyere dönüştürmüyorsunuz? İnsanların barınma düzenlemelerini, savunuculuk programları geliştirmelerini ve/veya danışmanlık sağlamalarını talep eden birçok kar amacı gütmeyen kuruluş vardır.
    • İlginizi çekebileceğini düşündüğünüz bir pozisyonda staj yapmanız da mümkün olabilir. Bu, hayatınızda çok büyük değişiklikler yapmadan işin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.
  6. Adım 6 Cesur olun...
    Google görselleri Adım 6 Cesur olun....
    Cesur ol . Günlük alışkanlıklarınızı düşünmek korkutucudur. Hayatınızı nasıl yaşayacağınız konusunda kendinize karşı gerçekten dürüst olmanızı gerektirir. Bu amaç duygusuna ulaşmak için büyük değişiklikler yapmanız gerekebilir ve bu, tüm hayatınızı geçireceğiniz bir yolculuktur.
    • Hayatınızda gerçekten yapmak istediğiniz şeyin büyük yaşam değişiklikleri gerektiren bir şey olduğuna karar verirseniz (örneğin dünyayı dolaşmak, birikimlerinizin büyük bir kısmını yatırım yapmak veya günlük rutininizi değiştirmek), o zaman gerçekten denemelisiniz ve Korkunuzun ötesine bakın. Korku çoğu zaman bizi gerçekten yapmak istediğimiz şeyi yapmaktan alıkoyar.
    • Güven oluşturmak ve korkularınızı kabul etmek cesaret geliştirmenize yardımcı olabilir.

Uyarılar

• Hayatınızda anlam bulmak muhtemelen çok fazla kişisel düşünmeyi içerir ve bu bazen korkutucu ve/veya duygusal açıdan acı verici olabilir. Bunun sürecin bir parçası olduğunu bilin. Çok fazla geliyorsa, bir günlüğe yazın ya da güvendiğiniz bir arkadaşınızla, aile üyenizle ya da bir akıl sağlığı uzmanıyla duygularınız hakkında konuşun. Teşekkürler Faydalı 11 Faydalı Değil 5