Black Metal Nasıl Değerlendirilir?.

Black Metal Nasıl Değerlendirilir?

Black Metal, daha karanlık, daha ilkel tarafınızın tellerini haince seçen kaotik bir müzik tarzıdır. Ancak hayvansal vokaller ve bozuk enstrümantaller, bu müzik türünün nasıl takdir edileceği konusunda sizi şaşkına çevirebilir. Black Metal'in uçurumuna bakarak geçirdiğiniz zamandan daha fazla keyif almaya çalışıyorsanız, onun özelliklerini öğrenmekten, karanlık tarafınızla bağlantı kurmaktan ve ona olan ilginizi genişletmekten yararlanacaksınız. Bunu yaptığınızda, kendinize gururla gerçek bir Black Metal yardımcısı diyebileceksiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Black Metalin Özelliklerini Tanımlamak

1. Adım 1 Vokallere dikkat edin.
    Google görselleri 1. Adım Vokallere dikkat edin.
    Vokallere dikkat edin. Black Metal müziğindeki vokaller çığlık, hırlama ve çığırışlarla dinleyicilerde ilkel bir duygu uyandırır. Bu sesler ilk başta kulağınıza sızlasa da, patlayıcı, gırtlaktan gelen seslerin nasıl vahşi ve tahrik edici bir atmosfer yarattığına dikkat edin. Vokalleri, vahşi bir ortak geçmişin ve tüm insanların içindeki hayvanın ısrarlı bir hatırlatıcısı olarak düşünebilirsiniz.
    • Şarkının içeriğiyle bağ kuramayabilirsiniz ama geçmişinizde vokalistin ifade ettiği aynı ilkel duyguyu içinizi dolduran bir olay yaşıyor olabilirsiniz. Bu ilişkiyi kurmak müziğin ardındaki duygusal mesajla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.
  2. Adım 2 Bas eksikliğini ve çığlık atan tizleri gözlemleyin.
    Google görselleri 2. Adım Bas ve tiz seslerin eksikliğini gözlemleyin.
    Bas eksikliğini ve çığlık atan tizleri gözlemleyin. Tür boyunca, üst aralık olan tiz ham ve delici iken bas eksikliğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu, bir sesi diğeriyle bulanıklaştıran çalkantılı bir tür distorsiyon yaratır. Bu çarpıtma/bulanıklaştırma efektinin amacı size zamanda asılı kalma hissi vermektir.
  3. Adım 3 Ritmi tanıyın.
    Google görselleri 3. Adım Ritmi tanıyın.
    Ritmi tanıyın. Black Metal'in hızı genel olarak çok hızlıdır ve sıklıkla tekrarlanan birçok nota hızlı bir şekilde art arda çalınır. Bu uzun süreli etki, tekrarlanan notaların distorsiyonda keskin, sürekli bir artışa neden olmasıyla belirsiz atmosfere katkıda bulunabilir.
    • İngiliz Speed ​​Metal grubu Venom, Black Metal türüne bu özelliği kattığı için büyük ölçüde itibar görüyor. Venom ve diğer Speed ​​Metal gruplarını dinleyerek Black Metal'i daha iyi anlayabilir ve takdir edebilirsiniz.
  4. Adım 4 Ortak temaları tespit edin.
    Google görselleri 4. Adım Ortak temaları tespit edin.
    Ortak temaları tespit edin. Black Metal, diğer pek çok metal türünden farklı olarak çağdaş yerleşik dinlere, özellikle de Hıristiyanlığa karşı güçlü duruşuyla dikkat çekiyor. Bu karşı-kültür, Satanizm, ortaçağ paganizmi veya diğer Hıristiyanlık öncesi din türleri biçiminde lirik olarak yansıtılabilir.
    • Pek çok Black Metal grubu, Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı JRR Tolkien gibi yazarların efsanevi hayallerinden de yararlanıyor. En sevdiğiniz Black Metal şarkılarında kullanılan bazı isimlerin Tolkien'in kitaplarındaki karakterlere veya yerlere gönderme yaptığını muhtemelen göreceksiniz.
    • Şeytan Kilisesi'nin kurucusu Anton LaVey'in yazıları da Black Metal'de öne çıkıyor. Satanizmin temel ilkelerinin Black Metal kültürü aracılığıyla yaygınlaştığını göreceksiniz.
    • Dikkat etmek isteyeceğiniz bir diğer tema ise, geçmişteki zamanlara geri dönmeyi arzulayan dilin kullanımıdır. Bu, ortaçağ kıyafetleri, uygulamaları veya hayvanların kurban edilmesi gibi anakronik eylemler şeklinde ortaya çıkabilir.
  5. Adım 5 Türü kendiniz tanımlayın.
    Google görselleri 5. Adım Kendiniz için türü tanımlayın.
    Türü kendiniz tanımlayın. Tür genelinde pek çok benzerlik olmasına rağmen, Black Metal'in çeşitliliği kesin özellikleri belirlemeyi oldukça zorlaştırıyor. Sadece Black Metal'in pek çok farklı türünün olduğu değil, aynı zamanda Black Metal'in ne olduğuna dair de birçok farklı görüşün olduğu gerçeğini kabul etmeniz gerekecek. Tür içinde iki ana kamp vardır:
    • Püristler. Bu hayranların türe orijinal yeraltı biçimiyle saygı duyduğunu göreceksiniz. Kendinizi ana akım olmayan Black Metal'in ham, basit tarzına daha çok kaptırıyorsanız, bu grubun bir üyesi olabilirsiniz.
    • Dahil olanlar. Bu tür hayranlar Black Metal için çok daha geniş bir tanım kullanıyor. Eğer yeraltından hoşlanıyorsanız ama bunun ana akım grupların ürettiği daha teknik çalışmalar kadar Black Metal olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen kapsayıcısınız demektir.
Bölüm 2

Black Metal Ruhunuza Dokunmak

1. Adım 1 Karakterinize, black metal stiline bürünün.
    Google görselleri 1. Adım Karakterinize, black metal tarzına girin.
    Black metal tarzında karaktere bürünün. Birçok Black Metal sanatçısı, Karanlık Çağların köylü veya asil kıyafetlerini andıran kıyafetler giyer; ancak siz aynı zamanda çivili yakaları, deri kıyafetleri veya askeri temalı kıyafetleri de denemek isteyebilirsiniz. Aksesuar olarak ise ters bir haç kolye ya da pagan ya da Satanist kültürü yansıtan pentagram ya da triskelion gibi takılar eklemeyi düşünebilirsiniz.
    • Normal, sıkıcı kıyafetlerinizi çıkarmak, zihniyetinizi günlük zihniyetten daha karanlık ve daha keskin bir zihniyete dönüştürmenize yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda Black Metal etkinliklerine katılırken kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.
  2. Adım 2 Kültürle bağlantı kurun.
    Google görselleri 2. Adım Kültürle bağlantı kurun.
    Kültürle bağlantı kurun. Etrafınızda benzer düşüncelere sahip hayranlarla buluşabileceğiniz Black Metal temalı barlar veya mekanlar olabilir. Yaşadığınız yerde bu bir seçenek değilse, topluluğun ve kültürün daha aktif bir parçası olmak için Black Metal mesaj panolarına veya çevrimiçi topluluklara katılabilirsiniz.
    • Black Metal topluluğunda yer almak, genel olarak kültürün birçok duygusunu daha iyi anlamanıza ve içselleştirmenize yardımcı olabilir. Ancak bireycilik Black Metal'in belirgin bir özelliği olduğundan, kültürü de sizin için ne anlama geldiği açısından düşünmek isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Canlı bir performansa katılın.
    Google görselleri 3. Adım Canlı bir performansa katılın.
    Canlı bir performansa katılın. Bir Black Metal şovunda sıklıkla yer alan korkunç tiyatro oyunlarına hazırlıklı olmalısınız. Bazı durumlarda bu, koyun veya domuz gibi hayvanların sahnede öldürülmesini de içerebilir. Bazen gruplar kesilmiş bir hayvanın parçalarını bile seyircilere fırlatır.
    • Hayvanlara uygulanan şiddet ya da kan ve vahşetin temsili sizi üzüyorsa canlı bir Black Metal performansından kaçınmak isteyebilirsiniz. Ancak yine de CD'de veya favori albümlerinizi indirerek Black Metal sesinin keyfini çıkarabilirsiniz.
    • Canlı performanslarda ses oldukça yüksek olabilir, bu nedenle işitme duyunuzu korumak için gerekli adımları atmak isteyeceksiniz. Çoğu durumda, bu amaçla yerel eczanenizden bir çift uygun kulak tıkacı satın alabilirsiniz.
  4. Adım 4 Popüler Black Metal etkilerini okuyun.
    Google görselleri 4. Adım Popüler Black Metal etkilerini okuyun.
    Popüler Black Metal etkilerini okuyun. Black Metal'i ve bunun sizinle ilişkisini daha iyi anlamak için bu türde yaygın olarak atıfta bulunulan materyallerden bazılarını okumanız faydalı olabilir. Bunu yaparken, normalde anlaşılmaz olan şarkı sözlerinin yeni, kişisel olarak erişilebilen bir anlam kazandığını görebilirsiniz.
    • Ağır Şeytani etkilerden dolayı Anton LaVey'in yazılarına dalmak isteyebilirsiniz. Ancak Black Metal'in Hıristiyanlık karşıtı unsurları da Nietzsche'nin ünlü eseri Deccal'i bilmeyi faydalı kılıyor.
    • Black Metal'deki ortaçağ imalarını daha iyi anlamak için Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi, Beowulf, Dante'nin İlahi Komedya'sı, Elder Edda ve daha fazlasını okumak isteyebilirsiniz. Bu kitaplar size birçok Black Metal sanatçısının geri dönmek istediği eski günlere dair daha iyi bir bakış açısı sunuyor.
Bölüm 3

Black Metal Zevklerinizi Genişletmek

1. Adım 1 İlk dalga bantlarını keşfedin.
    Google görselleri 1. Adım İlk dalga bantlarını keşfedin.
    İlk dalga bantlarını keşfedin. Black Metal'in ilk dalgası 1980'lerde gerçekleşti ve türün ses özelliklerinin çoğunu oluşturdu. Bu grupların ham, cilalanmamış sesi, Black Metal'in yıllar içinde nasıl değiştiğine ve sadelik yanlıları tarafından çok takdir edilen düşük üretim değerini mi, yoksa kapsayıcılar tarafından takdir edilen daha teknik sesi mi tercih ettiğinize dair fikir verecektir.
    • Black Metal'in ilk dalgasını araştırırken dinlemeyi tercih edebileceğiniz pek çok grup var. Dikkate alınması gereken bazı gruplar Bathory, Hellhammer ve Celtic Frost'tur.
  2. Adım 2 İkinci dalgayı araştırın.
    Google görselleri 2. Adım İkinci dalgayı inceleyin.
    İkinci dalgaya girin. Black Metal'deki bu dönemin kökleri 90'ların başında bulunuyor ve o zamanlar önde gelen birçok Norveçli grup tarafından yönetiliyordu. Bu dönemde tür kendisini daha dar bir şekilde tanımlamaya başladı, ancak "gerçek" Black Metal'in ne olduğu konusunda birçok ayrım devam etti.
    • Bazı önemli ikinci dalga Black Metal grupları arasında Karpat Ormanı, Darkthrone, Emperor, Gorgoroth, Immortal, Mayhem ve Satyricon bulunmaktadır. Black Metal zevkinize en uygun ikinci dalgayı bulabilirsiniz.
  3. Adım 3 En sevdiğiniz alt türü bulun.
    Google görselleri 3. Adım En sevdiğiniz alt türü bulun.
    En sevdiğiniz alt türü bulun. Black Metal'de pek çok alt tür bulacaksınız ve bunlardan bazıları size daha uygun gelebilir. Her alt tür, Black Metal'in farklı bir özelliğini öne çıkardığından bunlara odaklanmak, türü bir bütün olarak anlamanızı derinleştirmenize de yardımcı olabilir. İncelemek isteyebileceğiniz bazı alt türler şunları içerir:
    • Ortam Siyah Metal. Bu alt tür diğer türlere göre daha az aşındırıcı olabilir. Çoğu durumda, müziğine rüya gibi bir his vermek için güçlü atmosferik sesleri birleştirir. Bu alt türde öne çıkan iki sanatçı Agalloch ve Taht Odasındaki Kurtlardır.
    • Black'n Roll. Black Metal'in bu versiyonu hard rock ve glam rock tarzlarını birleştiriyor ve bir miktar rock'n roll katıyor. Black 'n Roll'un bazı örnekleri arasında Kvelertak, Vreid ve Khold bulunur.
    • Senfonik Black Metal. Bu tarzın yapımında daha çok senfonik ve enstrümantal seslerin kullanıldığını göreceksiniz. Kullanılabilecek bazı enstrüman örnekleri arasında piyano, keman ve çello sayılabilir.

Uyarılar

• Her ne kadar Black metal şarkı sözlerinin çoğu geniş bir konu yelpazesini kapsasa da, türde Neo-Faşist olan bazı gruplar da vardır. Eğer bu sizin için hassas bir konu ise dinlediğiniz Black Metal konusunda seçici olmak isteyebilirsiniz. Teşekkürler Faydalı 15 Faydalı Değil 1
  • Canlı Black Metal performansları çok kanlı olabiliyor. Watain gibi bazı gruplar gerçek hayvan vücut parçalarını sahne malzemesi olarak kullanıyor ve kalabalığa kan saçıyor. Diğer grupların kendine zarar vermesi ve ateş yakmasıyla biliniyor. Teşekkürler Faydalı 12 Faydalı Değil 2
  • Bazı aşırılık yanlısı Black Metal sanatçılarının kiliseleri yakması ve insanları öldürmesiyle biliniyordu ve buna göre cezalandırıldılar. Kişisel güvenliğinizi ve geleceğinizi asla tehlikeye atmamalısınız. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0