Akıl Hastanesine Gitmekten Nasıl Kaçınılır?.

Akıl Hastanesine Gitmekten Nasıl Kaçınılır?

Yatarak tedavi veya psikiyatri koğuşu olarak da bilinen psikiyatri hastanesi, akıl hastalıkları ve sağlık sorunları olan bireylere bakım sağlayan bir hastanedir. Dünyanın birçok yerinde intiharın önlenmesi ve kendine zarar verme gibi farklı ihtiyaçlara yönelik birçok hastane bulabilirsiniz. Genellikle hastaneye yatırma, krizdeki birine yardım etmek için vardır ve ihtiyaç duyulduğunda kaçınılmamalıdır. Ancak hastaneye yatmanıza neden olabilecek semptomları azaltarak, hastaneye yatmaya yönelik risk faktörlerini azaltarak ve ruh sağlığı tedavinize odaklanarak hastaneye yatmayı önleyebilirsiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Ruh Sağlığı Tedavinize Odaklanmak

1. Adım 1 Tedavi isteyin.
    Google görseller Adım 1 Tedavi isteyin.
    Tedavi arayın. Kendinize ve durumunuza tarafsız bir bakış açısıyla bakmaya çalışın. Profesyonel yardıma başvurma fikri korkutucu veya rahatsız edici olsa bile, bu muhtemelen yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili açık fikirli olmaya çalışın ve mümkünse kararı kendiniz verin. Bir akıl sağlığı uzmanından psikoterapi almak, akıl hastanesine gitmek gibi daha sert bir önlemden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
    • Ruh sağlığı tedavisi görmüyorsanız terapiye veya bir tedavi programına başlayabilirsiniz. Onaylı klinisyenlerin bir listesi için sağlık sigorta şirketinize başvurun veya bölgenizdeki düşük maliyetli akıl sağlığı tesislerini araştırın.
  2. Adım 2 Akıl sağlığı uzmanınıza güvenin.
    Google görselleri 2. Adım Akıl sağlığı uzmanınıza güvenin.
    Akıl sağlığı uzmanınıza güvenin. Ruh sağlığı uzmanlarına duyulan güven eksikliği bireylerin, özellikle de azınlıkların yardım aramaktan kaçınmasına neden olabilir.
    • Dürüst ol. Pek çok profesyonel ne zaman yalan söylediğinizi anlayabilir ve bu durum sizin durumunuza yardımcı olmayacaktır. Birisi size doğrudan bir soru sorarsa, yanıtlayın. Yalan söylemek paranoyak ve şüpheli görünebilir, bu da aslında hastaneye kaldırılma olasılığınızı artırabilir.
    • Terapistinize endişelerinizi anlatın. Terapistlere veya genel olarak insanlara güvenme konusunda zorluk çektiğiniz konusunda açık olun. Terapistinizin güven duygusunu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilecek özel teknikleri olabilir.
    • Terapistlerin size yardım etmek için orada olduklarını bilin. Acı çekmenizi istemiyorlar, muhtemelen daha iyi hissetmenizi istiyorlar. Bazen terapistler hastalarını korumak için zor kararlar vermek zorunda kalırlar ancak bu onların kötü insanlar olduğu veya onlara hiçbir zaman güvenilmeyeceği anlamına gelmez. Geçmişte hastaneye kaldırıldıysanız, birisinin o sırada bunun sizin için en iyi şey olduğuna inandığını ve muhtemelen standart protokolü takip ettiğini bilin.
    • Şiddete başvurmanız, intihara meyilli olmanız veya kendinize veya başkalarına yönelik bir tehdit oluşturmanız durumunda hastaneye kaldırılabilirsiniz. Terapiye gitmek ve terapistinizle güvene dayalı bir ilişki kurmak, bu hastaneye yatmayı önlemeye yardımcı olabilir.
  3. Adım 3 Akıl sağlığı tedavinizde tutarlı olun.
    Google görselleri 3. Adım Akıl sağlığı tedavinizde tutarlı olun.
    Akıl sağlığı tedavinizde tutarlı olun. Araştırmalar, daha önce hastaneye yatırılmış bireylerin, ayaktan ruh sağlığı tedavilerini takip etmeleri halinde yeniden hastaneye yatma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.
    • Ruh sağlığı uzmanınızla birlikte bir tedavi planı hazırlayın ve bu plana sadık kalın. Haftalık terapi ziyaretlerini içerebilir. Bu randevulara gidiş-dönüş ulaşımınızın uygun olduğundan emin olun. Zorluk yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla evde terapi veya ulaşım konusunda yardım (otobüs jetonları vb.) gibi seçenekleri tartışın.
  4. Adım 4 Eğer işe yarıyorsa mevcut tedavinize devam edin.
    Google görseller 4. Adım Eğer işe yarıyorsa mevcut tedavinize devam edin.
    Eğer işe yarıyorsa mevcut tedavinize devam edin. Tedavileri veya akıl sağlığı sağlayıcılarını değiştirmek, tedavide belirli bir tedavi biçimine bağlı kalmaktan daha kötü sonuçlara yol açabilir. Doktor alışverişi aynı zamanda Borderline Kişilik Bozukluğu gibi bazı bozuklukların da belirtisi olabilir.
    • Tedaviniz işe yaramıyorsa, yatarak tedaviyi düşünün. Ayakta tedaviyi (terapi, ilaç tedavisi ve destek) denediyseniz ve hala hayatınızı ciddi şekilde engelleyen semptomlarınız varsa (ilişkiler, işinizi sürdürebilme yeteneği, barınma, kendinize bakım), gönüllü olarak yatarak tedavi aramanız size fayda sağlayabilir.
  5. Adım 5 Tedavi planlarınızı takip edin.
    Google görselleri 5. Adım Tedavi planlarınızı takip edin.
    Tedavi planlarınızı takip edin. Kilitli veya yataklı tedavi kurumlarına girmekten kaçınmanın en iyi yollarından biri, ayakta tedavi hizmeti vermektir. Ortaya çıkan sorunlarla ve endişeleriyle başa çıkmak için doktorunuzla, terapistlerinizle ve ailenizle birlikte çalışın. Tedavilere, plan değişikliklerine ve bunların girdilerine açık olun; zihinsel sağlığınızı işbirliğine dayalı bir çaba olarak görün.
    • Reçeteniz varsa ilaçlarınızı alın. Belirli zihinsel sağlık sorunları için (özellikle Bipolar I/II ve Şizofreni veya diğer psikotik bozukluklar), ilacınızı kullanmaya devam etmeniz hastaneye kaldırılma olasılığınızı azaltmanın anahtarıdır.
Yöntem 2

Hastaneye Yatmaya Neden Olan Semptomların Azaltılması

1. Adım 1 İşaretlerinizi tanımlayın ve onlarla başa çıkın.
    Google görselleri 1. Adım İşaretlerinizi tanımlayın ve onlarla başa çıkın.
    İşaretlerinizi tanımlayın ve onlarla başa çıkın. Hastaneye yatmanız gerekebileceğine dair kişisel belirtilerinizi bilmek, bu sorunları çok ciddileşmeden ve hastaneye yatmaya yol açmadan önce önleyebilmeniz veya çözebilmeniz için çok faydalıdır.
    • Aşağıdaki durumlarda bir akıl sağlığı hastanesine gitmeniz gerekebilir:
      • Bir şeyleri görme veya duyma (görsel veya işitsel halüsinasyonlar)
      • Tuhaf veya paranoyak fikirlere sahip olmak (sanrılar)
      • kendinize veya başkalarına zarar verme konusunda ciddi düşüncelere sahip olmak
      • kendinize veya başkalarına zarar vermeyi planlamak
      • çok hızlı düşünmek veya konuşmak
      • tutarlılık olmadan konudan konuya atlamak
      • Yataktan çıkamayacak veya kendinize veya ailenize bakamayacak kadar yorgun veya depresif hissetmek
      • yemek yememek ya da uyumamak
  2. Adım 2 Kendine zarar verme düşünceleriyle başa çık.
    Google görselleri 2. Adım Kendine zarar verme düşünceleriyle başa çıkın.
    Kendine zarar verme düşünceleriyle başa çık. Hastaneye yatırılmanızın ana nedenlerinden biri, kendinize kasıtlı olarak zarar vermeyi veya intihar etmeyi ciddi olarak düşünmeniz veya yüksek risk altında olmanızdır. Psikiyatri hastanesinden taburcu olduktan sonra kendine zarar verme eğilimleri ve intihar eğilimleri artar.
    • Kendinize zarar verme düşünceleriyle erken dönemde sağlıklı bir şekilde başa çıkın. Düşüncelerinizin intihar etmeyi düşünecek kadar kontrolden çıkmasına izin vermeyin. Kendine zarar verme düşünceleriyle nasıl başa çıkılacağı konusunda ayrıntılı ve kişiselleştirilmiş bir plan yapmak için bir profesyonelle (psikolog, terapist) konuşun.
    • Kendine zarar verme davranışlarını azaltın. Kendinizi keserseniz veya kasıtlı olarak kendinize zarar verirseniz, bu davranışları durdurmak hastaneye yatma riskinizi azaltabilir. Kendinize zarar vermek yerine olumsuz duyguları azaltmak için günlük tutma, terapi ve egzersiz gibi diğer başa çıkma yöntemlerini kullanın.
    • Kendinize ve/veya etrafınızdakilere karşı gerçek bir tehlike oluşturuyorsanız, profesyonel psikiyatrik yardıma ihtiyacınız olduğuna dair sağlam deliller olduğu sürece, itirazlarınıza rağmen genel olarak bir akıl hastanesine yatırılabileceğinizi unutmayın.
  3. Adım 3 Temel ihtiyaçlarınızı karşılayın.
    Google görseller 3. Adım Temel ihtiyaçlarınızı karşılayın.
    Temel ihtiyaçlarınızı karşılayın. Hastaneye kaldırılmanızın bir diğer nedeni de, zihinsel sağlık sorununuz nedeniyle temel ihtiyaçlarınızı (giyim, yemek, barınma) karşılayamıyor olmanızdır. Kendinize bakamıyormuş gibi görünür ve davranırsanız hastaneye kaldırılma olasılığınız artar.
    • Günlük yaşam aktivitelerinizin (ADL'ler) kontrol altında olduğundan emin olun. Bazı örnekler şunlardır: Her gün duş almak, saçınızı yıkamak ve fırçalamak, dişlerinizi fırçalamak ve temiz kıyafetler giymek.
    • Giyim veya yiyecek gibi bu temel ihtiyaçları kendiniz karşılamakta zorluk çekiyorsanız, yardım için yerel hükümetinizle veya sosyal hizmetler kurumunuzla iletişime geçin. Barınak, konut ve yerel gıda bankaları bulmanıza yardımcı olabilirler. Hatta bazı devlet kurumları size her ay ekstra para ya da yemek kartı bile veriyor.
Yöntem 3

Hastaneye Yatış Risk Faktörlerinin Azaltılması

1. Adım 1 Barınak veya konutun bakımını yapın.
    Google görselleri 1. Adım Barınağın veya barınmanın bakımını yapın.
    Barınak veya konutun bakımını yapın. Bir kişinin hastaneye kaldırılma olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır; Yeterli barınağa sahip olmamak büyük bir risk faktörüdür. Evsiz bireylerin hastaneye kaldırılma riski, evde yaşayan kişilere göre çok daha yüksektir. Bu, temel ihtiyaçlarınızı karşılama yeteneğinizle ilgilidir. Barınma, kendinizi güvende ve sağlıklı (kar, yağmur veya yüksek sıcaklık gibi unsurlardan uzak) tutmak için temel bir ihtiyaç olarak görülmektedir.
    • Yaşam durumunuzu sürdürmekte sorun yaşıyorsanız yardım için ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşabilirsiniz. Tekrar ayaklarınızın üzerinde durabilene kadar bir süre kanepelerinde kalıp kalamayacağınızı sorun.
    • Ailenizin veya arkadaşlarınızın yanında kalamıyorsanız, yerel hükümetinizle veya sosyal hizmetler kurumunuzla iletişime geçmeyi deneyin. Ayrıca, barınaklistings.org adresinde bulabileceğiniz ulusal bir barınak listesi de bulunmaktadır.
  2. Adım 2 Kendini damgalamayı azaltın.
    Google görselleri 2. Adım Kendini damgalamayı azaltın.
    Kendini damgalamayı azaltın. Kendini damgalamak hastaneye yatış için büyük bir risk faktörüdür. Bunun nedeni, zihinsel sağlık sorunlarının kendileri için kabul edilebilir olmadığına inanan veya deli olduklarına inanan kişilerin yardım arama olasılıklarının daha düşük olmasıdır. Kendini damgalama, kendinizle ilgili olumsuz inançlar veya stereotiplerle ilişkilidir.
    • Terapi almanın, ilaç almanın ya da akıl hastanesine gitmenin utanılacak şeyler olmadığını anlayın. Olumlu olumlamalarla bugün kendinizi damgalamanızı azaltmaya başlayabilirsiniz. Diyelim ki size bir akıl sağlığı bozukluğu tanısı konuldu. Kendinize şöyle diyebilirsiniz: "Teşhisimi kabul ediyorum ama bu beni ya da kim olduğumu tanımlamıyor. Bu tanıyı almamda sorun yok ve bununla sağlıklı bir şekilde baş edebileceğime inanıyorum. Bana bir teşhis konmuş olabilir ama bu benim deli olduğum anlamına gelmez.”
  3. Adım 3 Yardım için akranlarınıza başvurun.
    Google görselleri 3. Adım Yardım için meslektaşlarınıza başvurun.
    Yardım için akranlarınıza başvurun. Hastaneye yatışla ilgili bir diğer büyük risk faktörü de sosyal destek eksikliğidir. Ancak grup içi güçlü özdeşleşme (benzer sorunları olan başkalarıyla özdeşleşme) hastaneye kaldırılmaya karşı koruyucu bir faktör olabilir. Yani güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmak hastaneye yatma riskinizi azaltabilir.
    • Bir destek grubuna katılın. Akıl Hastalıkları Ulusal İttifakı (NAMI), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir kuruluştur ve başlamak için harika bir yerdir.
  4. Adım 4 Madde kullanımını sınırlayın veya ortadan kaldırın.
    Google görselleri 4. Adım Madde kullanımını sınırlayın veya ortadan kaldırın.
    Madde kullanımını sınırlayın veya ortadan kaldırın. Maddeler önceden var olan zihinsel sağlık koşullarını kötüleştirebilir. Bazı maddeler halüsinasyonlar (sesler duymak ve olmayan şeyleri görmek) gibi ciddi zihinsel sağlık belirtilerine de neden olabilir. Bu belirtiler ciddi bir akıl hastalığınız varmış gibi görünmenize neden olabilir ve değerlendirme için hastaneye kaldırılma olasılığınızı artırabilir.
  5. Adım 5 Kriz durumunda bir plan yapın.
    Google görseller 5. Adım Kriz durumunda bir plan yapın.
    Kriz durumunda bir planınız olsun. Düşünceleriniz (kendinize/başkalarına zarar verme düşüncesi veya psikoz – halüsinasyonlar, sanrılar), duygularınız (depresyon, mani, paranoya) veya davranışlarınız (kendine zarar verme, başkalarına zarar verme, temel ihtiyaçlarınızı karşılamama) ortaya çıktığında plan yapmamak Şiddetli olması hastaneye kaldırılma olasılığını artırabilir. Plan olmadan bir kriz durumuyla başa çıkmakta zorluk çekebilirsiniz.
    • Yardımcı olabilecek arkadaşlarınız için doktorlarınız, terapistleriniz ve aile üyeleriniz de dahil olmak üzere irtibat kişilerinin bir listesini yazın. Bu bağlantılardan hiçbiri mevcut değilse, 988'deki İntihar ve Kriz Yaşam Hattı gibi arayabileceğiniz acil yardım hatlarının bir listesini bulundurun.
    • Nereye gideceğinizi bilin; yerel hastanelerin, barınakların ve ayrıca arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerinin adreslerinin bir listesini bulundurun.
  6. Adım 6 Ailenizi dahil edin.
    Google görselleri 6. Adım Ailenizi dahil edin.
    Ailenizi dahil edin. Sizi seven ve önemseyen insanların, uğraştığınız herhangi bir sorun hakkında ne hissettiğini bilmek çok yardımcı olabilir. Geçmişte onlarla yaşadığınız sorunlar ve oraya tekrar gitme konusunda ne hissettiğiniz hakkında konuşmak size yardımcı olabilir.
    • Örneğin aileniz herhangi bir şekilde psikiyatrik yardıma ihtiyacınız olduğunu önerdiyse onlarla anlamlı bir konuşma yapmanız faydalı olabilir. Neden bu şekilde hissettiklerini öğrenin, bahsettiği davranış örneklerini isteyin ve potansiyel çözümler sunun.