Nasıl Bekar ve Mutlu Olunur?.

Nasıl Bekar ve Mutlu Olunur?

Bekar bir hayat yaşamanın faydalarını keşfedin

Filmlerdeki sürekli aşk tasvirlerinden, mutlu çiftlerin sosyal medyadaki çok sayıda gönderisine kadar, mutlu olmanın tek yolunun bir ilişki içinde olmak olduğu yanılgısına düşmek kolaydır. Neyse ki buradaki tüm bekarlar için bu gerçeklerden bu kadar uzak olamazdı. Bekarken mutlu olmak, tatmin olmak ve başarılı olmak tamamen mümkündür ve hatta bunun tonlarca faydası vardır. Nasıl bekar ve mutlu olunacağını merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Lisanslı psikoterapist Kelli Miller, LCSW, MSW ile bekar hayatınızı en iyi şekilde nasıl yaşayacağınız konusunda röportaj yaptık ve yararlı tavsiyelerin bir listesini derledik, o yüzden okumaya devam edin!

Bilmeniz Gerekenler

• Bekarken başarılı olmak için kendinizi daha iyi tanımaya ve benzersiz hobilerinizin ve ilgi alanlarınızın peşinden koşmaya zaman ayırın.
  • Destek sisteminize güvenmek, kişisel bakımınıza odaklanmak ve çift temalı medyadan kaçınmak, tek bir kişi olarak kendinizi mutlu ve tatmin olmuş hissetmenize de yardımcı olabilir.
  • Bekar olmanın daha iyi uyku, belirli sağlık sorunlarına yakalanma riskinin azalması ve zamanınızı istediğiniz gibi geçirme özgürlüğü gibi birçok faydası vardır.

Adımlar

Tek Bir Kişi Olarak Nasıl Başarılı Olunur?

1. Adım 1 Bu zamanı kendinizi daha iyi tanımak için kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Kendinizi daha iyi tanımak için bu zamanı ayırın.
    Kendinizi daha iyi tanımak için bu zamanı değerlendirin. Kim olduğunuza dair daha güçlü bir duygu geliştirmek, ilişki durumunuz ne olursa olsun hayatta mutlu ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca daha sonra tekrar bir ilişkiye girmeyi seçerseniz gerçekten uyumlu olacağınız kişileri daha iyi belirlemenizi sağlayacaktır. Lisanslı psikoterapist Kelli Miller'ın açıkladığı gibi, kendinizi gelecekte sağlıklı bir ilişkiye hazırlamak için "her şeyden önce gerçekten kendinizi sevmelisiniz".
    • Düşüncelerinizi, duygularınızı ve arzularınızı keşfetmek için bir günlük başlatmayı deneyin. Bu rahatlatıcı deneyim, kendinizi daha iyi anlamanıza ve hayattan ne istediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir!
    UZMAN İPUCU Allison Broennimann, Doktora

Allison Broennimann, Doktora

Klinik Psikolog Dr. Allison Broennimann, San Francisco Körfez Bölgesi'nde psikoterapi ve nöropsikoloji hizmetleri sağlayan özel muayenehanesi olan lisanslı bir Klinik Psikologdur. On yıldan fazla deneyime sahip olan Dr. Broennimann, anksiyete, depresyon, ilişki sorunları, keder, uyum sorunları, travmatik stres ve yaşam evresi geçişleri için çözüm odaklı tedaviler sağlamak üzere derinlemesine psikoterapi konusunda uzmanlaşmıştır. Nöropsikoloji pratiğinin bir parçası olarak, travmatik beyin hasarından sonra iyileşenlere yönelik derinlemesine psikoterapi ve bilişsel rehabilitasyonu birleştiriyor. Dr. Broennimann, Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz'dan Psikoloji alanında lisans derecesine ve yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Palo Alto Üniversitesi'nden Klinik Psikoloji alanında. Kaliforniya Psikoloji Kurulu tarafından lisanslanmıştır ve Amerikan Psikoloji Derneği'nin üyesidir. Allison Broennimann, Doktora Allison Broennimann, Doktora
    Klinik Psikolog

Bekar olmak kendinizle olan ilişkinizi derinleştirmenin zamanıdır. Size neşe getiren şeyleri bulun ve size sınırsız bir kişisel inziva hakkı verildiğini hayal edin! Bu süre zarfında kendinizle arkadaş olmak yalnızca aşk potansiyelinizi artıracaktır.

2. Adım 2 Kendinizin en iyi versiyonu olmaya odaklanın.
    Google görseller 2. Adım Kendinizin en iyi versiyonu olmaya odaklanın.
    Kendinizin en iyi versiyonu olmaya odaklanın. Bekar olmak, kendinizi en iyi şekilde hissedebilmeniz için zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde çalışmak için mükemmel bir zamandır. Egzersiz yapın, bahçenizi büyütün, terapiye gidin; kalbiniz ne istiyorsa! Bu süre vücudunuz ve zihniniz için inanılmaz derecede dinlendirici, onarıcı ve besleyici olabilir.
    • Farkındalık uygulamak, bekarken stressiz, huzurlu bir yaşam tarzını teşvik etmenin harika bir yoludur. Aynı zamanda daha düşük stres ve kaygı düzeyleriyle de ilişkilidir.
    • Düzenli egzersiz yapmak aynı zamanda en sağlıklı bekar hayatınızı yaşamanıza da yardımcı olabilir. Sağlık risklerini azaltır, daha iyi uykuyu teşvik eder ve ruh halinizi artırır.
    • Terapiye gitmek, kendinizi daha iyi tanımanın ve zihinsel sağlığınıza dikkat etmenin harika bir yoludur, özellikle de bekar olmanın getirdiği kaygı veya utanç duygularıyla uğraşıyorsanız.
  3. Adım 3 Kendinizi cesaretlendirin.
    Google görselleri 3. Adım Kendinizi cesaretlendirin.
    Kendinizi teşvik edin. Olumlu günlük onaylamaları tekrarlamak, öz saygınızı artırmanıza ve her geçen gün daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Her gün birkaç dakikanızı aynada kendinize bakıp nazik ve cesaret verici bir şeyler söylemek için ayırın. Kendiniz hakkında inandığınız bir şeyi ya da kendiniz hakkında inanmak istediğiniz bir şeyi söyleyebilirsiniz. Olumlu onaylamaların bazı örnekleri şunlardır:
    • "Ben zekiyim."
    • "Ben şefkatli bir arkadaşım."
    • “İnsanlar benimle vakit geçirmekten hoşlanıyor.”
  4. Adım 4 Olumlu düşünmeye çalışın.
    Google görselleri 4. Adım Olumlu düşünmeye çalışın.
    Olumlu düşünmeye çalışın. Psikoterapist Kelli Miller'a göre bekar yaşamın "tüm olumlu yönlerine bakmak" kendinizi çok daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. İyimserliği uygulamak, durumunuzun iyi yönlerine odaklanmanıza ve mutlu olmadığınız şeyler üzerinde durmayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.
    • Yeniden çerçevelemeyi deneyin. Bu, zor duyguları yönetmenize yardımcı olabilecek bir durumda olumsuz yerine olumluya odaklanmak için bakış açınızı değiştirmeyi içerir.
      • Örneğin, bekar olmanın olumsuz yönlerine odaklanmak yerine, boş zamanınızı nasıl geçireceğinizi seçme özgürlüğüne sahip olmak gibi faydalarını kendinize hatırlatmaya çalışın.
    • Bir şükran günlüğü tutmayı düşünün. Her gece minnettar olduğunuz üç şeyi düşünün ve bunları yazın.
      • Bunu her gün yapmak zamanla daha olumlu bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacak ve hatta daha iyi uyumanıza ve daha sağlıklı olmanın keyfini çıkarmanıza bile yardımcı olabilir.
  5. Adım 5 Hobilerinize daha fazla zaman ayırın veya yenilerini deneyin.
    Google görselleri 5. Adım Hobilerinize daha fazla zaman ayırın veya yenilerini deneyin.
    Hobilerinize daha fazla zaman ayırın veya yenilerini deneyin. Belki şarkı yazmayı her zaman sevdiniz ama bir süredir gitarınızı ve kaleminizi elinize almadınız. Ya da belki her zaman bir maratona hazırlanmak istemişsinizdir ama hiç vaktiniz olmamıştır. Şimdi şansın! Eğlenceli bir şeyler yapmak ve ilgi alanlarınızı takip etmek için bu şansı değerlendirin. Zamanınızı istediğiniz her şeyi yaparak geçirme özgürlüğüne sahipsiniz!
    • Bir enstrüman öğrenin, step dersine katılın, bahçe büyütün, roman yazın, gurme yemekler pişirin; ne yapmak istiyorsanız hemen yapın.
    • Yeni bir şey denemek aynı zamanda yeni becerilere, yeni arkadaşlıklara ve artan özgüvene yol açabilir ve bu da tek bir kişi olarak yaşam kalitenizi daha da artıracaktır.
  6. Adım 6 Kişisel bakım uygulayın ve kendinizi şımartın.
    Google görselleri 6. Adım Kişisel bakım uygulayın ve kendinizi şımartın.
    Kişisel bakım uygulayın ve kendinizi tedavi edin. Bekarken olumlu bir kişisel imajı korumak önemlidir. Kendinize yeni bir kıyafet alın, tırnaklarınızı yaptırın, kendinize bir spa günü hediye edin veya masaj yaptırın. Sen en iyisini hak eden güçlü, bağımsız bir insansın. O halde onu kendine ver!
    • Kendinizi bir randevuya çıkarmayı deneyin. Eğer şehirde denemek için can attığınız muhteşem yeni bir restoran varsa, kendinize rezervasyon yaptırın. İzlemek için sabırsızlanacağınız yeni bir film vizyona giriyorsa kendinize bir bilet alın.
    • Yapmayı umduğunuz eğlenceli şeyleri bir partnerin yapmasını beklemenize gerek yok. Kendinize eğlenceli bir randevu gecesi ısmarlayın; bunu hak ediyorsunuz!
  7. Adım 7 Etrafınızı destekleyici insanlarla çevreleyin.
    Google görselleri 7. Adım Etrafınızı destekleyici insanlarla çevreleyin.
    Kendinizi destekleyici insanlarla çevreleyin. Kendinizi bir flört soğukluğunun ortasında bulmuş ya da yakın zamanda ciddi bir ilişkiden çıkmış olsanız da, yalnız başına çok fazla zaman harcamak ruh haliniz ve duygularınız üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Kendinize hayatınızdaki tüm sevgiyi hatırlatmak için arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle planlar yapmaya çalışın. Unutmayın, bekar olmak yalnız olmak anlamına gelmez. Geniş bir destek ağınız var ve onlara güvenmenizde bir sakınca yok!
    • Başkalarına yaslanmanın zayıflık olmadığını kendinize hatırlatın. Güçlü sosyal ilişkiler aslında duygusal refah ve fiziksel sağlık için gereklidir.
    • Bu sosyal bağlantı, yalnızca önemli bir kişiden değil, hayatınızdaki herhangi bir sayıda insandan gelebilir. Bir arkadaş, takım arkadaşı, ebeveyn, iş arkadaşı veya kardeş olabilir.
  8. Adım 8 Medyanın mutlu çiftlerle ilgili tasvirlerini dikkate almayın.
    Google görselleri 8. Adım Medyada mutlu çiftlerin tasvirlerini dikkate almayın.
    Mutlu çiftlerin medyadaki tasvirlerini dikkate almayın. Bazı bekar insanların kendilerini mutsuz hissedebilmelerinin bir nedeni de, mutlu olmak için bir ilişki içinde olmamız gerektiği fikrini güçlendiren sürekli medya tasvirleridir. Bunun doğru olmadığını kendinize hatırlatmak için elinizden geleni yapın. Tek bir kişi olarak tatmin olmuş hissetmek kesinlikle mümkündür. Bir ilişki içinde olup olmama kararı son derece kişisel bir karardır ve bazı insanlar bekar olduklarında kendilerini daha mutlu hissederler.
    • Bekar olmanın kasvetli ve bir ilişki içinde olmanın mutluluk olduğu fikrini güçlendiren sosyal medya paylaşımlarından, romantik komedilerden veya dergilerden kaçının.
      • Bunun yerine gerçekte nasıl hissettiğinize odaklanın. Bekar yaşamın özgürlüğünün tadını çıkarıyor musunuz? Kendi ilgi alanlarınızı takip etmek için fazladan zamanınız olduğu için mutlu musunuz?
    • Bekarlığa ilişkin medya tasvirlerinin de her zaman ilişkilendirilebilir veya doğru olmadığını kendinize hatırlatın.
      • Örneğin, bekar kadınların tasvirleri rahatsız edici olabilir çünkü bunlar genellikle idealize edilir (her şeye sahip bir süper kadın) veya kötü niyetlidir (hiçbir şeyi olmayan üzgün, yalnız bir kadın).
      • Bu tasvirlerin hiçbiri gerçekçi değil, bu yüzden bunların bekar olmanın nasıl bir şey olduğuna dair yanlış temsiller olduğunu anlamak için elinizden geleni yapın.

Bekar Yaşamın Faydaları

1. Adım 1 Bekar yaşam aslında sağlığınız için iyi olabilir.
    Google görselleri 1. Adım Bekar yaşam aslında sağlığınız için iyi olabilir.
    Bekar yaşam aslında sağlığınız için iyi olabilir. Bekar olmak, işlevsiz evliliklerden ve toksik ilişkilerden kaynaklanan olumsuz sağlık etkileri riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Bazı araştırmalara göre kötü ilişkiler kaygı, depresyon, stres ve hatta kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Bekarlar ise spor salonuna daha çok gidiyor, daha iyi yemek yiyor ve daha az stres yaşıyor.
    • Bekar insanlar, ilişkisi olan insanlara göre daha az kiloya sahip olma eğilimindedir. Araştırmalar kilo almayı evlilikle, kilo vermeyi ise ayrılıklar ve boşanmayla ilişkilendiriyor.
    • Bekar kişiler aynı yatağı partneriyle paylaşan kişilere göre daha fazla ve daha kaliteli uyku alma eğilimindedir.
    • Bekar kadınların ruh sağlığı evli kadınlara, özellikle de evli ve çocuk sahibi kadınlara göre daha iyi olabilir.
  2. Adım 2 Bekar olmak size zamanınızı istediğiniz gibi geçirme özgürlüğünü tanır.
    Google görseller 2. Adım Bekar olmak, zamanınızı istediğiniz gibi geçirme özgürlüğünü sağlar.
    Bekar olmak size zamanınızı istediğiniz gibi geçirme özgürlüğünü tanır. Bir ilişki içindeyken partnerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini hesaba katmanız gerekir. Bazen partnerinizi mutlu etmek için pek hoşlanmadığınız şeyleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bekar olduğunuzda ise zamanınızı istediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Kendinizden başka kimseyi memnun etme konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu, hobilerinize, kişisel ilgi alanlarınıza, kariyerinize, arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve genel refahınıza daha fazla zaman ayıracağınız anlamına gelir. Bu özgürlük değerli bir şeydir, bu yüzden tadını çıkarmaktan çekinmeyin!
    • Örneğin, yürüyüş yapmayı kesinlikle seven ve her pazar gününü süper uzun yürüyüşlerle geçirmek isteyen biriyle ilişki içinde olduğunuzu varsayalım.
    • Aslında Pazar gününüzü bisiklete binerek, kitap okuyarak veya kişisel bakım yaparak geçirmeyi tercih ederken, partnerinizi mutlu etmek için bunu yapmayı kabul edebilirsiniz.
    • Bekar olduğunuzda, günleriniz dilediğiniz şekilde doldurmakta tamamen özgürdür. Bunu bir nimet ve lüks olarak görmeye çalışın!
  3. Adım 3 Bekar olmanın maddi faydaları olabilir.
    Google görseller 3. Adım Bekar olmanın maddi faydaları olabilir.
    Bekar olmanın maddi faydaları olabilir. Bir ilişki içinde olduğunuzda para konusunda sorumsuz bir eşle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz, bu da sizin için maddi sıkıntılara neden olur. Randevulara çıkmak ve yıldönümü hediyeleri satın almak gibi ortak ilişki masrafları da cüzdanınız için zorlayıcı olabilir. Ancak bekar olduğunuzda başkalarının harcama ve tasarruf alışkanlıkları hakkında endişelenmenize gerek yok. Ayrıca randevu gecelerine veya hediyelere çok fazla harcamanıza gerek yok. Bunun yerine kazandığınız parayı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz!
    • Kendi mali durumunuzdan sorumlu olmanın faydalarını kendinize hatırlatmak için kendinize özel bir şey hediye edin.
    • Dairenizi yeniden dekore etmek mi istiyorsunuz? Yeni bir giyim eşyasına para harcamak mı istiyorsunuz? Ya da belki yeni ve harika bir teknolojik cihaz? Seçim senin!
  4. 4. Adım Bekar olmak, arkadaşlıklarınızı geliştirmek için bolca zaman sağlar.
    Google görseller 4. Adım Bekar olmak, arkadaşlıklarınızı geliştirmek için bolca zaman sağlar.
    Bekar olmak, arkadaşlıklarınızı geliştirmek için bolca zaman sağlar. Bir ilişki içindeyken sosyal olmak çok daha zor olabilir çünkü partneriniz zamanınızın ve sevginizin çoğunu tüketir. Ancak bekar olduğunuzda arkadaşlarınıza ayıracak, dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışacak daha fazla zamanınız olur. Bekar olduğunuz için kendinizi kötü hissediyorsanız, kendinize bu özgürlüğü hatırlatmaya çalışın!
    • En çok önemsediğiniz ilişkiler üzerinde çalışın ve kendinize güçlü bir destek ağı oluşturun.
    • Sevdiklerinizle zaman geçirin ve onlarla bağlantı kurmak için bu zamanın olduğu gerçeğini takdir etmeye çalışın.
  5. Adım 5 Seks daha az sıklıkta olsa da daha keyifli de olabilir.
    Google görseller 5. Adım Seks daha az sıklıkta olsa da daha keyifli de olabilir.
    Seks daha az sıklıkta olsa da daha keyifli de olabilir. Bir ilişki içindeyken her gün veya haftada birkaç kez seks yapabilirsiniz. Her ne kadar cinsel hayatınız tek bir kişi olarak olduğundan daha az aktif olsa da, bazı araştırmalar bekarların, ciddi ilişkiler içinde olan insanlara göre yaşadıkları seksten daha fazla keyif aldıklarını öne sürüyor.

Uyarılar

• Yeni bir ilişkiye girerken dikkatli olun. Kendinizi yeni bir ilişkinin içinde bulursanız son ilişkinizi atlattığınızdan emin olun. Bu yeni kişi için adil değil ve kesinlikle sizin için de adil değil. Teşekkürler Faydalı 218 Faydalı Değil 27
  • Başkalarıyla flört ederken aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Başkalarına liderlik etmek o kadar da çekici değil. Teşekkürler Faydalı 295 Faydalı Değil 63
  • Bekar olduğunuz için ciddi şekilde depresyondaysanız bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmayı düşünün. Depresyonunuz veya tedavi gerektiren başka bir tıbbi durumunuz olabilir. Teşekkürler Faydalı 159 Faydalı Değil 36