Nasıl Daha Esprili Olunur?.

Nasıl Daha Esprili Olunur?

Zekanızı geliştirmenin en kolay yolu, takdire şayan bir mizah anlayışına sahip diğer insanları incelemektir. Bunu komedi podcast'lerini dinleyerek, esprili sanatçıları izleyerek veya mizahi yazılar okuyarak yapabilirsiniz. Başkalarıyla konuşurken becerilerinizi geliştirmeniz ve insanların kendinize inandığınızı bilmesi için güven göstermeniz önemlidir. Yaratıcı düşünerek ve eğlenerek kısa sürede zekanızı göstereceksiniz.

Adımlar

Yöntem 1

Esprili Olma Fırsatlarını Bulmak

1. Adım 1 Sorulara veya ifadelere esprili bir şekilde yanıt verin.
    Google görselleri 1. Adım Sorulara veya ifadelere esprili bir şekilde yanıt verin.
    Sorulara veya ifadelere esprili bir şekilde yanıt verin. Esprili olmak, komik şakaları veya alıntıları ezberlemekle ilgili değildir; anında yaratıcı yanıtlar bulmayı öğrenmekle ilgilidir. Zekanızı geliştirmeye başlamak için normal sorulara biraz mizah katmayı deneyin.
    • Örneğin “Bir milyon doları nasıl harcarsınız?” her türlü yaratıcı düşünceyi davet eder; “Oldukça mutlu” diye yanıt veren ise bunu esprili bir şekilde yanıtlıyor.
    • Yaratıcı yanıtlar bulmakta sorun yaşıyorsanız kuru ve doğrudan bir yaklaşım benimseyin. Örneğin birisi size "N'aber?" diye sorarsa "gökyüzü" diye cevap verebilirsiniz.
  2. Adım 2 Benzersiz şakalar bulmak için kalıpların dışında düşünün.
    Google görselleri 2. Adım Benzersiz şakalar bulmak için kalıpların dışında düşünün.
    Benzersiz şakalar bulmak için kalıpların dışında düşünün. Esprili insanlar dünyayı benzersiz bir perspektiften görebilirler ve bu da onların söyleyecek esprili şeyler bulmalarına olanak tanır. Kendi benzersiz bakış açılarınızı veya olaylarla ilgili farkındalıklarınızı geliştirin ve fikirlerinizi esprili konuşma konuları oluşturmak için kullanın.
    • Hakkında kendi fikrinizi oluşturabileceğiniz birçok materyal sağlayacak güncel olayları, popüler kültürü ve diğer haber ve bilgi kaynaklarını okuyun.
    • Kelimeler ve onların farklı anlamları arasındaki bağlantıları çizin. Örneğin, Örümcek Adam'dan bahsediyorsan, "web" kelimesini kullanarak bir şaka oluştur; bu, bir örümcek ağına veya internete gönderme yapıyor olabilir.
  3. Adım 3 Kelime oyunları yapma alıştırması yapın....
    Google görselleri 3. Adım Kelime oyunu yapma alıştırması yapın....
    Kelime oyunları yapma alıştırması yapın . Kelime oyunları zekadan çok basit bir şaka gibi görünse de, harika bir kelime oyunu kelimeler arasındaki bağlantılarla oynar ve dinleyiciyi düşündürür. Kelime oyunları yapmak, zihninizin olaylarla hızlı bir şekilde bağlantı kurmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.
    • Bir kelime oyunu örneği şu olabilir: "Geometri olmadan hayat anlamsızdır."
    • Kelime oyunlarınızı geliştirmek için yeni kelimeler öğrenmeye, kafiye alıştırmaları yapmaya zaman ayırın ve kitaplarda ve internette kelime oyunları okuyun.
Yöntem 2

Teslimatınızı Geliştirmek

1. Adım 1 Hedef kitlenize göre materyal seçin.
    Google görseller 1. Adım Hedef kitlenize göre materyal seçin.
    Hedef kitlenize göre materyal seçin. Kendi mizah anlayışınızı geliştirmek için çalışmanız gerekse de, etrafınızdaki insanların türlerinin ve onların komik ya da saldırgan buldukları belirli şeylerin her zaman farkında olmalısınız. Bu, hedef kitlenizin yaş grubunu, siyasi görüşlerini veya popüler kültürü beğenip beğenmediklerini içerir.
    • Örneğin din konusunda çok hassas olan bir grup insanın yanındaysanız bu konuyla ilgili şakalardan kaçınmaya çalışın.
    • Yakın arkadaşlarınızın etrafında, büyükanne ve büyükbabanızla kullandığınızdan farklı bir dil ve şakalar kullanabilirsiniz.
  2. Adım 2 Beden dilinize ve ses tonunuza güveninizi gösterin.
    Google görselleri 2. Adım Beden dilinize ve ses tonunuza güveninizi gösterin.
    Beden dilinize ve ses tonunuza güveninizi gösterin. İnsanları zekanızla etkilemeye başlamadan önce, insanlara kendinizden memnun olduğunuzu ve yaptığınız şakaları göstermek için kendinize güvenen bir hava vermelisiniz. Dik durmak, net konuşmak ve can alıcı noktayı söylerken göz teması kurmak rahat ve kendinden emin olduğunuzu gösterir.
    • Şakalarınızı mırıldanırsanız, insanlar sizden kendinizi tekrarlamanızı isteyebilir ve mizah kaybolacaktır.
    • Esprili olmanın bir parçası da keskin ve hızlı olmaktır; bu nedenle çok uzun süre tereddüt etmeyin, aksi takdirde insanlar komik yorumunuzun sohbetle nasıl bağlantılı olduğunu anlamayacaktır.
  3. Adım 3 Etrafınızdaki insanları dinleyin.
    Google görselleri 3. Adım Etrafınızdaki insanları dinleyin.
    Çevrenizdeki insanları dinleyin. Düşüncelerinizi söyleyeceğiniz bir sonraki esprili cümleye odaklamak yerine, durun ve etrafınızda olup biten konuşmayı gerçekten dinleyin. Bu, söylenenlerin ayrıntılarını anlamanıza ve konuşmaya iyi uyum sağlayan mükemmel şakayı bulmanıza yardımcı olacaktır.
    • Başkalarını dinlemek aynı zamanda çevrenizdeki insanların söylediği komik ve esprili şeyleri anlamanıza ve onlardan bir şeyler öğrenmenize de yardımcı olacaktır.
    Michael Bungay Stanier Michael Bungay Stanier, Yaşam Koçu

Mizah, bağlantı kurmak ve ilişkiler kurmak için güçlü bir araçtır. Engelleri yıkmaya ve insanları bir araya getirmeye yardımcı olabilir.

4. Adım 4 Şaka anlatırken kısa ve öz olun.
    Google görselleri 4. Adım Şaka anlatırken kısa ve öz olun.
    Espri yaparken kısa ve öz olun. En esprili yanıtlardan bazıları kısa kısa kısa cümlelerdir. Konuyu dağıtmak ya da şakayı aşırı derecede uzatmak yerine, yalnızca bir veya iki satırlık hızlı geri dönüşler bulmaya çalışın, böylece şaka etkisini kaybetmez.
    • Örneğin, "Velcro - ne soygun!" basit ama esprili bir şaka örneğidir.
  5. Adım 5 Kendinize baskı yapmaktan kaçının.
    Google görselleri 5. Adım Kendinize baskı yapmaktan kaçının.
    Kendinize baskı yapmaktan kaçının. Her seferinde mükemmel bir şaka yapmak zordur, bu nedenle bir veya iki kötü şaka söylerseniz kendinizi kötü hissetmeyin. Pratik yapmaya devam ettiğiniz sürece zekanız zamanla daha iyi hale gelecektir.
    • Eğer kimse şakalarınıza gülmezse, hemen bırakın ve "Bir dahaki sefere onları alacağım" veya "Hata, yanlış seyirci" deyin.
    • Ayrıca kendinizi fazla ciddiye almamanıza da yardımcı olur. Esprili olma sanatının anahtarı budur.
Yöntem 3

Esprili İnsanları İncelemek

1. Adım 1 Komedi podcast'lerini dinleyin.
    Google görselleri 1. Adım Komedi podcast'lerini dinleyin.
    Komedi podcast'lerini dinleyin. Ünlü komedyenlerle yapılan röportajlardan dünyada olup bitenlerle ilgili komik konuşmalara kadar her türden konuyu dinleyebileceğiniz tonlarca podcast var. Sadece hızlı bir çevrimiçi arama yaparak, size nasıl esprili olunacağına dair harika örnekler verecek ilginç podcast'ler bulmanız kaçınılmazdır.
    • Dinleyebileceğiniz bazı podcast'ler arasında Bana Başka Birini Sor, İyi Bir Ev İçin Ücretsiz veya Comedy Bang! Bang!
  2. Adım 2 Esprili insanların eserlerini okuyun.
    Google görselleri 2. Adım Esprili insanların eserlerini okuyun.
    Esprili insanların eserlerini okuyun. Bunlar Shakespeare gibi yazarların klasikleri, mizahın sohbetlere nasıl dahil edileceğine dair blog yazıları veya esprili düşünce ve açıklamalarla dolu romanlar olabilir. Okuyabildiğiniz kadar okuyun; dünya hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, etrafınızdaki olaylara karşı tarafsız ve benzersiz bir bakış açısına sahip olma olasılığınız o kadar artar.
    • Ünlü komedyenlerin anıları esprili ve ilginç hikayelerle doludur.
    • Kurt Vonnegut ve Mark Twain, yazılarında zekalarını kullanan yazarların iki örneği daha.
    • Onion gibi hiciv siteleri mizahi makaleleriyle tanınır.
  3. 3. Adım Esprili performansları izleyin.
    Google görselleri 3. Adım Esprili performansları izleyin.
    Esprili performansları izleyin. Esprili insanların performanslarını izlemek yalnızca onların şakalarını duymanıza olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücut dilleri aracılığıyla kendilerini izleyicilere nasıl sunduklarına bakmak için de harika bir fırsattır. Televizyonda, YouTube'da ve hatta şahsen esprili performansları izlemeye başlayın.
    • SNL veya başka herhangi bir gece yarısı komedi programı, aranacak harika örneklerdir.
    • İçinde esprili karakterler bulunan filmleri veya programları aramak için çevrimiçi olun.
    • Bölgenizde izleyebileceğiniz yerel komedi skeçleri olup olmadığına bakın.
  4. Adım 4 Kelime bilginizi genişletmek için yeni kelimeler öğrenin.
    Google görselleri 4. Adım Kelime bilginizi genişletmek için yeni kelimeler öğrenin.
    Kelime bilginizi genişletmek için yeni kelimeler öğrenin. Esprili insanlarla yaptığınız çalışmalarda muhtemelen yeni veya nadiren kullanılan kelimelerle karşılaşacaksınız. Kelime dağarcığınızı genişletmek sizi yalnızca daha akıllı yapmakla kalmayacak, aynı zamanda kelimeler arasında daha fazla bağlantı kurmanıza ve konuşmalarda zekanızı güçlendirmenize de olanak tanıyacaktır.
    • Size her gün yeni bir kelime gönderen ücretsiz bir çevrimiçi hizmete kaydolmayı düşünün veya boş zamanınızda bir eş anlamlılar sözlüğü alıp bir veya iki sayfaya göz atın.

Video

Video Metnini Oku