Nasıl Daha İyi Bir Adam Olunur?.

Nasıl Daha İyi Bir Adam Olunur?

İyi bir adam olabilirsin ama daha iyi olabilir misin? Elbette! Çok da fazla bir şey gerektirmez; Bir erkek olarak gelişmek için yapabileceğiniz pek çok küçük değişiklik var. İster kendinizle ilgili duygularınızı değiştirmek, ister bir hedefe ulaşma yolunda ilk adımları atmak olsun, daha iyi bir insan olmak için şu anda yapabileceğiniz değişiklikleri ele alacağız. Bugün kendinizin mümkün olan en iyi versiyonu olmak için atabileceğiniz adımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Adımlar

Bölüm 1

Kendinizi Dahili Olarak Geliştirmek

1. Adım 1 Değerlerinize sadık kalın.
    Google görselleri 1. Adım Değerlerinize sadık kalın.
    Değerlerinize sadık kalın. Temel değerlerinizi (doğru ve değişmez olarak kabul ettiğiniz ilkeleri) tanımlamak için bilinçli bir çaba gösterin ve bunun sonucunda doğabilecek rahatsızlıklara bakılmaksızın bu değerleri takip etmeye kararlı olun.
    • Güçlü bir ahlaki temele sahip olmak, işler zorlaştığında bile kim olduğunuza sadık kalmanızı kolaylaştıracaktır. Değerlerinize bağlı kalmak zaman zaman cesaret gerektirebilir ancak çabaya değecektir.
    • Değerlerinizi sağlam bir şekilde yerine oturtmak için onları gerçekten yazmaya zaman ayırın. Listeyi güvenli bir yerde saklayın ve ara sıra, özellikle de mevcut koşullarınız bu değerleri test etmeye başladığında listeye geri dönün.
  2. Adım 2 Kendinizi gerçekçi bir şekilde pozitif olmak için eğitin.
    Google görselleri 2. Adım Kendinizi gerçekçi bir şekilde pozitif olmak için eğitin.
    Kendinizi gerçekçi bir şekilde pozitif olmak için eğitin. Makul olmayan derecede idealist olmak, hayatınızın gerçekliğiyle etkili bir şekilde başa çıkmanızı engelleyebilir, ancak iyimser olmak, en iyi sonucu umut ederken bu gerçeği kabul etmenize olanak tanır.
    • Olumsuz düşüncelerinize meydan okuyun. İşlerin kötü gideceğini varsaymak yerine, bu olasılığı kabul edin ancak başarısızlığın gerçekleşmesini önlemek için ne yapmanız gerektiğine dair zihninizi odaklayın.
  3. Adım 3 Hedeflerinizin peşinden gidin.
    Google görselleri 3. Adım Hedeflerinizin peşinden gidin.
    Hedeflerinizi takip edin. İleriyi düşünün ve geleceği planlayın. Kendinize neyi başarmak istediğinizi sorun ve buna yanıt olarak uygun hedefleri belirleyin. Bu hedefleri belirledikten sonra onlara ulaşmayı taahhüt edin.
    • Bir dereceye kadar, anı yaşamanız ve hayatınızdan olduğu gibi keyif almanız gerekiyor. Şu ana dikkat edemeyecek kadar geleceğe odaklandığınız için hayatınızdaki nimetlerin kaybolmasına izin vermeyin.
    • Öte yandan, kendinize hedefler koymamak kolaylıkla durgunluğa yol açabilir ve bu da hayatınızın olabileceğinden daha az tatmin edici olmasına neden olabilir.
  4. Adım 4 Baskı altında sabit durun.
    Google görseller 4. Adım Baskı altında sabit durun.
    Baskı altında sabit durun. Stres kaçınılmazdır. Çıldırtıcı veya kaygı uyandıran bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, kendinizi sakin kalmak ve bu duyguları kontrol altına almak için eğitin, onların çılgına dönmesine izin vermek yerine.
    • Ani bir tepkiyle devam etmek yerine, sakinleşmek ve olayları mantıklı bir şekilde düşünmek için ihtiyacınız olan zamanı ayırın. Duygudan ziyade mantığa göre tepki verin.
    • Bu elbette duygulara sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Aksine, hislerinizin olduğu gerçeğini kabul etmek bazı erkekler için zor bir şey olabilir, ancak bunu ne kadar erken kabul ederseniz, o duyguların sizi kontrol etmesine izin vermek yerine onları kontrol etmek o kadar kolay olacaktır.
  5. Adım 5 Kendi davranışınızın sorumluluğunu alın.
    Google görselleri 5. Adım Kendi davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenin.
    Kendi davranışınızın sorumluluğunu alın. İşler ters gittiğinde ve eylemleriniz suçlandığında, sorumluluğunuzu kabul edin ve yolunuza devam edin. Benzer şekilde, işler iyi gittiğinde ve eylemleriniz ana nedenlerden biri olduğunda, başarınız için hak ettiğiniz övgüyü nezaketle kabul edin.
    • Başarısızlığınız için başkalarını suçlamayın ve işlerin neden ters gittiğini değerlendirirken başkalarının yaptığı olumsuz davranışlara odaklanmayın. Başkalarının size yapacağı şeyler üzerinde hiçbir kontrolünüz yok; yalnızca kendi eylemlerinizi kontrol edebilirsiniz, bu nedenle geçmişi değerlendirip ileriye doğru ilerlerken eylemlerinize odaklanmak mantıklıdır.
  6. Adım 6 Zihninizi keskinleştirin.
    Google görselleri 6. Adım Zihninizi keskinleştirin.
    Zihninizi keskinleştirin. Bilgiyi aktif olarak takip edin ve beyninizi en iyi çalışma koşulunda tutun. Okumak bunu yapmanın harika bir yoludur, ancak bulmacaları çözerek veya yeni zorluklarla mücadele ederek zihinsel yeteneklerinizi de keskin tutabilirsiniz.
  7. Adım 7 Zihninizin dinlenmesine izin verin.
    Google görseller 7. Adım Zihninizin dinlenmesine izin verin.
    Zihninizin dinlenmesine izin verin. Zihninizi keskin tutmak önemli olsa da, kendinize arada bir dünyadan kaçma ve rahatlama şansı vermezseniz, onu fazla çalıştırmanız kolay olacaktır.
    • Arkadaşlarınızla takılmak dinlenmenin önemli bir parçası olabilir, ancak bu karışıma biraz yalnız zaman da ayırmalısınız. Yalnız vakit geçirdiğinizde, mümkün olduğunca dünyadan uzaklaşın. Bilgisayardan çıkın ve telefonunuzu kapatın. Yalnızlık içinde zaman geçirin ve kendinize yeniden şarj olma şansı verin.
Bölüm 2

Kendinizi Dışarıdan Geliştirmek

1. Adım 1 Vücudunuza iyi bakın.
    Google görseller 1. Adım Vücudunuza iyi bakın.
    Vücuduna önem ver. Bir vücut geliştirmeci gibi görünmenize gerek yok - yine de öyle görünüyorsanız tebrikler - ancak bazı temel kişisel bakım çok işe yarayabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzının üç temel taşını aklınızda bulundurun: sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku.
    • Sağlıklı beslenmek için salata ve proteinli smoothielerle yaşamak zorunda değilsiniz. Tam tersine en sağlıklı beslenme aynı zamanda en dengeli olanıdır. Bununla birlikte, abur cubur yemenin cazibesine direnmeniz gerekebilir. İnsan yalnızca pastırma ve yağda kızartılmış şekerlemelerle yaşayamaz.
    • Sabah uyanır uyanmaz egzersiz yapmaya çalışın. Eğer hoşunuza gidiyorsa spor salonuna gidebilirsiniz, ama eğer hoşunuza gitmiyorsa yine de tempolu bir yürüyüşe çıkabilir veya birkaç zıplama hareketi ile kanınızın pompalanmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Adım 2 Bakımlı bir görünüm sağlayın.
    Google görselleri 2. Adım Bakımlı bir görünüm sağlayın.
    Bakımlı bir görünüm sağlayın. Görünüşünüz birinin sizin hakkınızdaki ilk izleniminde önemli bir rol oynar. Bir kadının güzellik ritüelleri ve rutinleri biraz karmaşık olsa da, bir erkek olarak aslında yapmanız gereken tek şey, bazı temel hijyen kurallarına uymak ve duruma uygun, temiz, düzenli kıyafetler giymektir.
    • Düzenli olarak banyo yapın. Kolonyanızla yüzmenize gerek yok, ancak önemli bir tarih gibi özel bir durum için biraz sürmeyi düşünebilirsiniz.
    • Yüzünüzde kıl varsa, kesilmiş halde tutun. Yalnızca kirli sakalınız varsa, onu tıraş edin.
    • İyi görünen temiz kıyafetler giyin ve bunların duruma uygun olduğundan emin olun. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz bir gece için kot pantolon ve eski bir tişört uygundur ancak bir iş görüşmesi veya ilk buluşma için biraz daha şık görünmelisiniz.
  3. Adım 3 Haberdar olun.
    Google görselleri 3. Adım Haberdar olun.
    Haberdar olun. Çevrenizdeki dünya hakkında kendinizi güncel tutun. Zihninizi nispeten anlamsız bilgilerle doldurmak yerine, gerçekten önemli olan insanlara ve olaylara odaklanın. Bu, dış ilişkilerin mevcut durumu veya son doğal afetin ekonomik etkisi gibi şeyleri öğrenmek için spora veya oyun oynamaya ayırdığınız zamanın bir kısmını feda etmeniz anlamına gelebilir.
    • İçinde mümkün olan en iyi şekilde işlev görmek istiyorsanız, yaşadığınız dünyayı anlamalısınız.
    • Bu elbette hobilerinize ve ilgi alanlarınıza vakit ayıramayacağınız anlamına gelmiyor. Bunlar önemlidir çünkü dinlenmenize ve yeniden şarj olmanıza yardımcı olurlar. Sadece dikkatinize öncelik vermeyi öğrenin ve hayatınızı kontrol etmelerine izin vermeden hobilerinizden keyif almayı öğrenin.
  4. Adım 4 Yaşam ve çalışma alanlarınızı temizleyin.
    Google görseller 4. Adım Yaşam ve çalışma alanlarınızı temizleyin.
    Yaşam ve çalışma alanlarınızı temizleyin. Bekarların pasaklı olmakla meşhur olmalarının bir nedeni var. Basmakalıp düşünceye meydan okuyun ve kişisel alanınızı nispeten temiz durumda tutun. Tamamen bozulmamış koşulları korumanıza gerek yok, ancak muhtemelen kirli çamaşır yığınlarını ve boş paket servis kaplarını görmek yerine en azından aşağı bakıp zemini görebildiğinizden emin olmalısınız.
  5. Adım 5 Paranızdan sorumlu olun.
    Google görseller 5. Adım Paranızın sorumluluğunu üstlenin.
    Paranızdan sorumlu olun. Borç büyük bir yük olabilir ve çok fazla borç almak, finansal kurumların eğitim, yeni arabalar ve daha iyi yaşam alanları gibi şeyler için size borç verme olasılığını azaltacaktır. Kısacası finansal açıdan sorumsuz olmak hayatta ilerlemenizi engelleyecektir.
    • Sahip olmadığınız parayı harcamayın, sahip olduğunuz paranın bir kısmını biriktirin. Maaşınızın bir kısmını banka hesabınıza ayırmak veya bir kısmını akıllıca yatırım yapmak, zor zamanlarda size daha fazla finansal güvenlik sağlayabilir.
  6. Adım 6 Yeni bir şeyi deneyimleyin.
    Google görselleri 6. Adım Yeni bir şeyi deneyimleyin.
    Yeni bir şey deneyimleyin. İlginç bir hayat yaşamanın anahtarı ilginç şeyler yapmaktır. Yeni bir şeyler öğrenmek veya daha önce hiç görmediğiniz bir yere seyahat etmek için kendinize meydan okuyun.
    • İlginizi çeken bir şey bulun ve öğrenin. Bu, yeni bir dil öğrenmek gibi zihinsel bir şey yapmak veya karate öğrenmek gibi fiziksel bir şey yapmak anlamına gelebilir.
Bölüm 3

Kendinizin Ötesinde Düşünmek

1. Adım 1 Harekete geçmeden önce düşünün.
    Google görselleri 1. Adım Harekete geçmeden önce düşünün.
    Harekete geçmeden önce düşün. Ayak-ağız sendromu hem erkekleri hem de kadınları eşit derecede etkileyebilse de, genellikle erkeklerin bu konuda başlarının belaya girmesi daha olasıdır. Bunun adil olup olmadığına bakılmaksızın, söylemeyi veya yapmayı planladığınız şeyleri fiilen yerine getirmeden önce birkaç saniye düşünmek için bilinçli bir çaba göstermelisiniz.
    • "Sıcakkanlı" olmak genellikle erkeksi bir özellik olarak görülür, ancak genellikle akıllıca değildir. Harekete geçmekten korkmamanız gerekirken, bazı dürtülerin mutlaka iyi olmadığını da kabul edin. Devam etmenin güvenli olup olmadığını belirlemek için hızlı bir değerlendirme yeterli olacaktır.
    • Örneğin, ilk tepkiniz küçük bir hata nedeniyle iş arkadaşınıza veya astınıza hakaret etmekse, duraklarsanız, dürtülerinizi sorgularsanız ve sorunla başa çıkmanın daha iyi bir yolunu seçerseniz, bu herkesin yararına olacaktır.
  2. Adım 2 Fedakar bir tutum benimseyin.
    Google görselleri 2. Adım Fedakar bir tutum benimseyin.
    Fedakar bir tutum benimseyin. Yol boyunca biraz fedakarlık yapmanız gerekse bile, ilgili tüm taraflar için en iyi eylem planını arayın. Başkalarını kendinizin önüne koyma isteğinizi göstererek, güvenmeye değer biri olduğunuz mesajını gönderirsiniz.
    • Empati pek çok erkeğin kolayca elde edebileceği bir şey değildir ve baykuş hedeflerinize odaklandığınızda diğer insanları gözden kaçırmak kolaydır. Yine de, diğer insanların sözlü ve sözlü olmayan ihtiyaçlarını karşılama çabalarınızı sürdürmeniz önemlidir.
    • Bu elbette kendinize olan saygınızdan ödün vermek anlamına gelmiyor. Başkaları için fedakarlık yapmak ile başkalarının sizi ezmesine izin vermek arasında ince bir çizgi vardır. Birincisi sizin seçiminizdir, ikincisi ise körü körüne kabul ettiğiniz, size dayatılan bir seçimdir.
  3. Adım 3 Samimi davranın.
    Google görselleri 3. Adım Samimi davranın.
    Samimi davranın. Karşılığında göstermelerini istediğiniz samimi tavrı diğer insanlara da gösterin. Kendinize karşı dürüst olun ve bu dürüstlüğün günlük etkileşimlerinizin ortasında yayılmasına izin verin.
    • Birinin duygularını korumaya veya çirkin bir durumu etkisiz hale getirmeye çalışsanız bile, kastetmediğiniz şeyleri söylememeye veya yapmamaya çalışın. Samimiyetsizliğinize kapılmak, insanların size olan güvenini kaybetmesine neden olur ve bu da o kişiyle başarılı bir kişisel veya mesleki ilişki kurmayı zorlaştırır.
    • Burada iki önemli eylem adımını atın: Beyaz yalanlar söylemeyi bırakın ve verdiğiniz sözleri yerine getirin (gerçek ve kaçınılmaz bir acil durum bunu yapmanıza engel olmadığı sürece).
  4. Adım 4 Ailevi yükümlülüklerinizi yerine getirin.
    Google görseller 4. Adım Ailevi yükümlülüklerinizi yerine getirin.
    Ailevi yükümlülüklerinizi yerine getirin. Yaşamınız boyunca oynayabileceğiniz birçok aile rolü vardır. Bir oğul, bir erkek kardeş, bir koca veya bir baba olabilirsiniz. Geniş ailenizle önemli bağlantılarınız olabilir veya arkadaşlarınız, akraba olmasalar bile aileniz olabilir. Nerede olursanız olun, o rolün gerektirdiği sorumlulukları yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekir.
    • Hem erkeklerin hem de kadınların ailelerine eşit derecede dahil olmaları gerekir, ancak bu zaten sosyal olarak kadınlardan beklenirken, toplum erkeklerden genellikle aynı derecede beklenti duymuyor. Örneğin, çalışan bir anne, kariyerini ailesiyle nasıl dengeleyeceğine ilişkin sorular alabilir, ancak çalışan bir baba muhtemelen almayacaktır.
    • Aileniz içindeki yükümlülüklerinizi yerine getirmeye çalışarak, kişisel ahlaki karakterinizi geliştirirken aynı zamanda ilişkilerinizi de geliştirebilirsiniz. Aileler yaşam boyu süren sınav alanlarıdır ve ailenize iyi davranmak, size aile dışındaki diğer kişilere de benzer şekilde davranmayı öğretir.
  5. Adım 5 Kadınlara saygılı davranın.
    Google görseller 5. Adım Kadınlara saygılı davranın.
    Kadınlara saygılı davranın. Popüler inanışın aksine, gerizekalılar bir kızı anlamazlar; en azından kızın kendine saygısı varsa. Henüz bunu yapmıyorsanız, kadınlara nesne muamelesi yapmayı bırakıp, onlara insan olarak bakmaya başlamalısınız.
  6. Adım 6 İlk hamleyi yapın.
    Google görseller Adım 6 İlk hamleyi yapın.
    Ilk hareketi yap. Herhangi bir sosyal durumda “git” diyen kişi mutlaka bir kişi olmalıdır. O kişi olmaktan korkmayın. Seçimler yapmaya ve planlar yapmaya başlayın ve itirazlar hakkında önceden endişelenmek yerine, itirazlar geldikçe bunların üstesinden gelin.
    • Romantik alan bunun en bariz örneğini sunuyor. Bir kıza çıkma teklif etmek istiyorsan ona çıkma teklif et. Reddedilebilirsiniz, ancak reddedilseniz bile, onun reddedilmesi en azından dikkatinizi serbest bırakır ve başka bir yere bakmaya başlamanıza olanak tanır.
    • Romantik olmayan bir örnek olarak, arkadaşlarınızla aranızdaki dinamiği düşünün. Bir şeylere davet edilen kişi olmak yerine, kendinize ulaşıp daveti genişletmeye başlayın.
  7. Adım 7 Başkalarını oldukları gibi kabul edin.
    Google görselleri 7. Adım Başkalarını oldukları gibi kabul edin.
    Başkalarını oldukları gibi kabul edin. Hiç kimse herkesle iyi geçinemez, ancak onlara objektif bir mercekten bakabilirseniz muhtemelen çoğu insanı hoşgörüyle karşılayabilirsiniz.
    • Hiç kimse tam olarak geçmişinizi ve mevcut koşullarınızı paylaşmaz, dolayısıyla hiç kimse tam olarak sizin düşündüğünüz gibi düşünemez. Üstelik her insan kişisel gelişimin farklı bir aşamasındadır; Muhtemelen geriye dönüp hayatınızda özellikle gurur duymadığınız bir zamana bakabilirsiniz.
    • Başkalarının güçlü ve zayıf yönlerini kabul etmeyi öğrendikten sonra, onları sert eleştiriler yerine içtenlikle ilgilenerek etkilemeye başlayabilirsiniz.
  8. Adım 8 Minnettarlığınızı gösterin.
    Google görselleri 8. Adım Minnettarlığınızı gösterin.
    Minnettarlığınızı gösterin. Daha iyi bir adam olmak çok çalışmayı gerektirir ve kendi başarılarınızla gurur duymalısınız. Bununla birlikte, başkalarından aldığınız yardımı da kabul etmeniz gerekir. Bu yardım için dahili olarak minnettar olun ve harici olarak minnettarlığınızı uygun taraflarla paylaşmaya istekli olun.