Nasıl Yalnız Olunur ve Bu Konuda Mutlu Olunur.

Nasıl Yalnız Olunur ve Bu Konuda Mutlu Olunur

Nüfusun yarısının içe dönük insanlardan (bazen "yalnız" olarak da anılır) oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu istatistiğe rağmen toplum, yalnız vakit geçirmeyi tercih edenlerin sanki bir şekilde yanılmışız gibi hissetmesine neden oluyor gibi görünüyor. Neyse ki, işin gerçeği pek çok insanın yalnız kalmaktan hoşlandığı ve büyük bir partiye gitmek yerine kanepeye kıvrılıp film izlemeyi tercih ettiğidir. Yalnız biriyseniz, kendinizle ilgili bunu kabul etmek için adımlar atın, yalnız vakit geçirmenin yollarını bulun ve tek başınıza bir şeyler yapmak için dışarı çıkmanın tadını çıkarmayı öğrenin. Olduğun gibi iyi olduğunu ve dışarıda aynı durumda olan birçok kişinin daha olduğunu fark edeceksin.

Adımlar

Bölüm 1

Yalnız Olarak Mutlu Olmak

1. Adım 1 Yalnız kalmaktan neden hoşlandığınızı düşünün.
    Google görselleri 1. Adım Yalnız kalmaktan neden hoşlandığınızı düşünün.
    Yalnız kalmaktan neden hoşlandığınızı düşünün. Daha sosyal olmak için daha çok çabalamanız gerektiğini düşünmeye başlarsanız veya sizde bir sorun olduğundan endişeleniyorsanız, kendinize yalnız kalmaktan hoşlanmanızın nedenlerini hatırlatın. İhtiyacınız varsa yalnız vakit geçirmenin sizi mutlu etmesinin nedenlerinin bir listesini yapabilirsiniz. Kendinizi güvensiz hissetmeye başladığınızda bu listeye tekrar başvurabilirsiniz.
    • Örneğin, pek çok "yalnız" kişi için yalnız vakit geçirmek, bazı yaratıcı aktivitelere katılarak veya sadece iyi bir kitap okuyarak dinlenerek "pillerini şarj etmelerine" olanak tanır.
  2. Adım 2 Güçlü yönlerinize değer verin.
    Google görselleri 2. Adım Güçlü yönlerinize değer verin.
    Güçlü yönlerinize değer verin . Bazı insanlar dışa dönüklüğü ideal kişilik olarak görebilir. Ancak giderek daha fazla araştırma içe dönüklüğün değerine dikkat çekiyor. Örneğin, bazı araştırmalar içedönüklerin harika liderler olabileceğini, çünkü altlarındakilere yeni fikirleri denemek için biraz daha fazla alan bırakma konusunda daha iyi olduklarını ve başkalarını dinleme konusunda daha iyi olduklarını ortaya koyuyor.
    • Dışa dönük kişi, enerjisi için sosyal etkileşime ve yeni deneyimlere güvenen kişidir; içe dönük kişi ise daha içe odaklı kişidir. İçedönük birinin yalnız kalmaya ihtiyacı vardır ve çoğu zaman yoğun sosyal etkileşim nedeniyle tükenmiş hisseder.
    • İçe dönük olmakla yaratıcı olmak arasında da güçlü bir bağ vardır. JK Rowling, Emily Dickinson ve Isaac Newton gibi birçok ünlü sanatçı, yazar ve bilim insanının yalnız olduğuna inanıldığını unutmayın.
  3. Adım 3 Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.
    Google görselleri 3. Adım Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.
    Kendini olduğun gibi kabul et. Yalnız olmaktan mutlu olmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri kendinizi olduğunuz gibi kabul etmektir. İsterseniz daha sosyal olmak için kesinlikle bir şeyler yapabilirsiniz. Ancak, eğer gerçekten yalnız olduğunuzda gerçekten mutluysanız, neden farklı bir şey yapmaya çalışasınız ki?
    • Kendinizi eleştirdiğinizi fark ettiğinizde, düşünce tarzınızı olumsuzdan olumluya değiştirmeye çalışın. Örneğin, kendinizi "partilere gitmeyi sevmediğim için insanlar benim tam bir zavallı olduğumu düşünüyor" diye düşünürken bulursanız, kendinize partilere gitmenin sizin için neden zor olduğunu hatırlatın. Örneğin, "İnsanların büyük bir partinin benim için ne kadar yorucu olduğunu anlamadığını biliyorum ama evde kalmak beni mutlu ediyor, bu yüzden onların ne düşündüğü konusunda endişelenmemeliyim."
  4. Adım 4 Eleştirmenlerden neler yapabileceğinizi öğrenin ve gerisini görmezden gelin.
    Google görselleri 4. Adım Eleştirmenlerden neler yapabileceğinizi öğrenin ve gerisini görmezden gelin.
    Eleştirmenlerden öğrenebileceğinizi öğrenin ve gerisini görmezden gelin. Sizi eleştiren insanlarla uğraşmak zor olabilir. Özellikle de alışkanlıklarınızı eleştiren kişi gerçekten değer verdiğiniz biriyse. Bir noktada birisi yalnız vakit geçirmeyi tercih etme konusunda sana zorluk çıkarabilir. Onlardan öğrenebileceğiniz bir şey olup olmadığını veya sizin gibi olmadıkları için yalnız kalmaktan neden hoşlandığınızı anlayamadıklarını belirlemek için zaman ayırın.
    • Size sosyal olmak için yeterince çabalamadığınızı veya sizde bir sorun olduğunu söyleyebilirler. Sizi eleştiren kişinin gerçekten yardım etmeye çalıştığını düşünüyorsanız onu dinleyin.
    • Sizi eleştiren kişi değer verdiğiniz biriyse, o zaman bu kişinin kim olduğunuzu ve yeniden şarj olmak için kendi başınıza zamana ihtiyacınız olduğunu açıklamaya çalışabilirsiniz. Örneğin şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: "Partilere gitmek ve çok sayıda arkadaşa sahip olmak sizin işiniz. Bu halimden mutluyum ve hayatımdan keyif alıyorum."
    • İyi tanımadığınız biri veya fikirlerine değer vermediğiniz biri varsa, eleştiriyi başından savın. Söylediklerinin neyin doğru neyin yanlış olduğunun göstergesi değil, kendi düşünce ve inançlarının bir yansıması olduğunu unutmayın.
  5. Adım 5 Sizin için değerli olan ilişkileri geliştirin.
    Google görselleri 5. Adım Sizin için değerli olan ilişkileri geliştirin.
    Sizin için değerli olan ilişkileri geliştirin. Yalnız biri olsanız da, sosyal destek için güvendiğiniz bir veya iki iyi arkadaşınız veya aile üyeniz de olabilir. Bu ilişkileri geliştirmeye zaman ayırın, böylece işler zorlaştığında ihtiyacınız olan sosyal desteğe sahip olabilirsiniz.
    • Hiç arkadaşınız yoksa ve ihtiyacınız olduğunu da hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Ancak, zor bir zaman geldiğinde/geldiğinde güvenebileceğinizi düşündüğünüz en az bir kişinin (bir aile üyesi gibi) yanınızda olmasını sağlayın.
Sınav

wikiHow Testi: İçe dönük müyüm, yoksa dışa dönük müyüm?

Kişilik. Sende bir tane var; arkadaşlarınızda bir tane var; herkeste bir tane var! Peki sizin ve sosyal eğilimleriniz hakkında ne söylüyor? 1900'lerin başında Carl Jung, kişilik özelliklerini ve davranışlarını tanımlamak için "içe dönük" ve "dışa dönük" terimlerini icat etti. İçe dönükler daha çekingen olma eğilimindeyken, dışa dönükler sosyal etkileşimde başarılı olurlar. Peki nereye düşersin? İçe dönük müsünüz, dışa dönük müsünüz yoksa ikisinin arasında bir şey misiniz? Öğrenmek için herhangi bir durumda ne yapacağınızla ilgili bu soruları yanıtlayın. 1/12

Cuma gecesi, woohoo! Haftasonu planlarınız nelerdir?

Evde dinlenmek, kitap okumak ve/veya film izlemek için.

Arkadaşlarımla dışarı çıkmak için. Onlar olmadan bir hafta sonunu geçiremem!

Emin değilim. Belki ödevimi hallederim ya da ailemle vakit geçiririm.

Bayılana kadar partiye gitmek ya da ders çalışmak, programa ne uyuyorsa.

Sonraki Bölüm 2

Yalnız Zaman Bulmak ve Harcamak

1. Adım 1 Sosyal medyayla bağlantınızı kesin.
    Google görselleri 1. Adım Sosyal medyayla bağlantınızı kesin.
    Sosyal medyayla bağlantınızı kesin. Çeşitli sosyal medya kuruluşlarına bakarak çok fazla zaman harcıyorsanız kendinizi sınırlamaya çalışın. Sosyal medyanın hayatlarımızı sosyal medyada gördüklerimizle karşılaştırmamıza neden olduğuna dair pek çok kanıt var ve bu da çoğu zaman kendimizi bir şekilde yetersiz hissetmemize neden oluyor.
    • Sosyal medyaya baktığınızda insanların sadece günün en güzel anlarını paylaştığını, hatta paylaşımlarında abartıyor olabileceğini unutmayın.
  2. Adım 2 Size özel bir alan yaratın.
    Google görseller 2. Adım Size özel bir alan yaratın.
    Sadece size özel bir alan yaratın. Başkalarıyla birlikte yaşıyorsanız muhtemelen size özel bir yatak odanız vardır. Burayı kendi alanınız haline getirebilir ve içini kendinizi güvende ve mutlu hissettiren şeylerle doldurabilirsiniz. Odanızı kardeşleriniz veya oda arkadaşlarınızla paylaşmak zorundaysanız, yalnız bir yer bulmak biraz zor olabilir. Bu durumda belki biraz yalnız vakit geçirmek için kullanabileceğiniz, kimsenin gitmediği bir dolap veya küçük bir alan olabilir.
    • Ayrıca evin dışında size yalnızlık sağlayacak bir yer de bulabilirsiniz. Başka biriyle karşılaşmayacağınızın garantisi yoktur, ancak parklar çoğu zaman kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği, gidilecek iyi bir yer sunar.
    • Yalnız kalabileceğiniz kendinize ait bir odanız varsa, yalnız kalmaya ihtiyaç duyduğunuzda kapınızı kapatın. Eğer bu insanları caydırmıyorsa kapınıza rahatsız edilmemeniz gerektiğini belirten bir tabela asın.
  3. Adım 3 Erken kalkın veya daha geç yatın.
    Google görseller 3. Adım Erken kalkın veya daha geç yatın.
    Erken kalkın veya daha geç yatın. Evinizde yalnız başına sakin bir zaman bulamıyorsanız ve evin dışında yakınlarda bir yer bulamıyorsanız, herkesten bir veya iki saat daha erken kalkmayı deneyin. Bu bir seçenek değilse, biraz daha geç yatmayı deneyin. Umarız bu size ebeveynler, kardeşler ve/veya oda arkadaşları tarafından rahatsız edilmeden yalnız kalmanın tadını çıkarmanız için en az birkaç dakika verecektir.
    • Ancak bu adımda dikkatli olun. Daha erken kalkmak veya daha geç yatmak, daha az saat uyumak anlamına gelebilir. Uyku, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı kalmak için önemlidir, bu nedenle yalnızlık adına çok fazla saatten vazgeçmeyin.
    • Bu zamanı sizi mutlu eden şeyleri yapmak için kullanın. Örneğin, yaratıcı bir şey yapın, meditasyon yapın veya herkes ayaktayken yapamayacağınız bazı işleri yapın.
Bölüm 3

Tek Başına Dışarı Çıkmak

1. Adım 1 Gidip hoşunuza giden bir şey yapın.
    Google görseller 1. Adım Git hoşunuza giden bir şey yapın.
    Git keyif aldığın bir şey yap. Yalnız biri olarak evden çıkmak bazen zor olabilir çünkü kendinizi tuhaf hissetmeden kendi başınıza neler yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Ancak eğer düşünürseniz, eğlenmek için tek başınıza yapabileceğiniz birçok şey olduğunu göreceksiniz.
    • Sinemaya gitmek tek başına yapılacak harika bir şeydir. İzlemek istediğiniz filmi bulun, biraz patlamış mısır alın ve filmin keyfini çıkarın. İnsanlarla sinemaya gitmek güzel ve güzel ama düşününce zaten filmin gösterildiği süre boyunca birbirinizle konuşmadığınız için biraz saçma geliyor.
    • Farklı kahve dükkanlarını deneyin. Kahve dükkanları son birkaç yılda çok popüler hale geldi ve bu nedenle her geçen gün daha fazlası açılıyor. Bir kitap alın veya çizim yapmayı seviyorsanız bir eskiz defteri alın. Güzel bir kahve veya çay sipariş edin ve evin dışında geçireceğiniz birkaç saatin tadını çıkarın.
    • İlgilendiğiniz bir restoranı deneyin. İlginizi çeken bir restoran varsa tek başınıza gitmekten utanmanıza gerek yok. İnsanların size bakacağından endişeleniyorsanız, yoğun olmayan bir zamanda gitmeyi deneyin.
    • Yürüyüşe veya koşuya çıkın. Tek başına yapılabilecek bir diğer harika şey de dışarı çıkıp doğanın tadını çıkarmaktır. Yakındaki bir parkta yürüyüşe çıkın veya koşun; hem kendiniz hem de sağlığınız için iyi bir şey yapmış olacaksınız.
  2. Adım 2 Bir kitap taşıyın veya kulaklık takın.
    Google görseller 2. Adım Bir kitap taşıyın veya kulaklık takın.
    Bir kitap taşıyın veya kulaklık takın. Toplum içine çıkmanın yalnız bir kişiyi gergin hissettirebilecek bir kısmı da birisinin sizinle gelişigüzel sohbet etmeye çalışması olasılığıdır. Bunu önlemek istiyorsanız, beklerken veya toplu taşıma araçlarına binerken bir çift kulaklık takın veya okuyacak bir kitap bulundurun. Bu, insanları boş sohbete katılmaktan caydıracaktır.
    • Bu kimsenin sizinle konuşmayacağını garanti etmez. Özellikle dışa dönük bazı insanları caydırmak zordur. Birisi sizinle konuşuyorsa ve siz sohbetle ilgilenmiyorsanız cevaplarınızı kısa tutun ve sohbeti teşvik edecek sorular sormayın.
  3. Adım 3 Anın tadını çıkarın.
    Google görselleri 3. Adım Anın tadını çıkarın.
    Anın tadını çıkarın. Tek başınıza bir şeyler yapmaya alışkın değilseniz, sanki herkes size bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz, bu da yaptığınız işten keyif almanıza engel olur. Kimsenin ne yaptığınızla ya da bunu neden yaptığınızla gerçekten ilgilenmesinin pek mümkün olmadığını hatırlamaya çalışın. Evin dışında kendi başınıza giderek daha fazla zaman geçirdikçe, çoğu insanın sadece gününe devam etmeye çalıştığını fark edeceksiniz. Biraz pratik gerektirse de, bir şeyler yapmak için dışarı çıktığınızda etrafınızdaki herkesin ne hissettiğini düşünmek yerine, yaptığınız şeyle ilgili nasıl hissettiğinize odaklanın.
    • Kendinize odaklanamıyorsanız, tek başınıza dışarı çıkma deneyiminin diğer insanlarla çıkmak kadar yorucu olduğunu görebilirsiniz.
  4. Adım 4 Arada bir tanımadığınız biriyle sohbet etmeye çalışın.
    Google görseller 4. Adım Arada bir tanımadığınız biriyle sohbet etmeye çalışın.
    Arada bir tanımadığınız biriyle sohbet etmeye çalışın. İş veya okul ortamınıza bağlı olarak günlerce veya haftalarca kimseyle konuşmadan geçmek sizin için çok kolay olabilir. Örneğin evden çalışıyorsanız kimseyle konuşmak zorunda kalmayabilirsiniz. Bu sizin için rahat olsa da, zaman zaman sosyalleşmenin herkes için (yalnız olanlar için bile) iyi olduğuna dair kanıtlar vardır.
    • Çok büyük bir konuşma olmasına gerek yok. Sınıfınızdan biriyle veya bir kafede birkaç dakika sohbet edebilirsiniz. Örneğin, bir sınıf arkadaşınızla yaptığınız son sınavın ne kadar zorlu olduğunu anlatabilir veya baristaya yapmayı en çok sevdiği içeceği sorabilirsiniz.

Video

Uyarılar

• Her ne olursa olsun, sosyal olmanın kendi yolunu bulun. Yalnız olmak ile yalnız olmak arasında büyük bir fark vardır, ancak güvenebileceğiniz bir sosyal destek sistemine sahip olmamak çok fazla strese ve kaygıya neden olabilir. İhtiyaç anında güvenebileceğiniz birinin yanınızda olduğundan emin olun. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0