Hip Hop Müzik Yapımcısı Nasıl Olunur?.

Hip Hop Müzik Yapımcısı Nasıl Olunur?

Rapçiler sıklıkla şöhret ve itibar kazanırken, yapımcılar hip-hop'un kalbi ve ruhudur. Yapımcılar, rapçilerin duyulması için ihtiyaç duyduğu enstrümantal "ritimleri" yaparak dünyanın dinlemeyi sevdiği melodileri, melodileri ve ritimleri yaratıyor. Denenecek pek çok yapımcı türü ve sonsuz sayıda stil vardır, ancak her yapımcının paylaştığı birkaç ortak adım vardır.

Adımlar

Yöntem 1

Zanaatı Öğrenmek

1. Adım 1 Hip-hop'a aşık olun.
    Google görseller 1. Adım Hip-hop'a aşık olun.
    Hip-hop'a aşık olun. Başlamadan önce, müzik endüstrisine girmenin oldukça zor olduğunu bilin; bu nedenle hip-hop'u sevdiğiniz için takip etmelisiniz, çabuk para kazanmak için değil. Hangi sesleri sevdiğinizi ve hangi tarz müzik yapmak istediğinizi keşfederek mümkün olduğu kadar çok rapçi ve prodüktörü dinleyin. Hip-hop hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bunu yapmak için o kadar donanımlı olursunuz.
    • Hip-hop, Datpiff, LiveMixtapes ve HotNewHipHop gibi mixtape web sitelerinde bulunan çok çeşitli ücretsiz müzikler sayesinde girilmesi en kolay türlerden biridir.
  2. Adım 2 Çok çeşitli müzikler dinleyin.
    Google görselleri 2. Adım Çok çeşitli müzikler dinleyin.
    Geniş bir yelpazede müzik dinleyin. Hip-hop yapımcıları, yeni bir şey yaratmak için çeşitli müzikal etkileri ve trendleri bir araya getirmeleriyle ünlüdür; bu nedenle, bulabileceğiniz her yerde iyi müzik arayın. RZA ve eski soul albümlerini araştırarak ünlü olan Russell Simmons ve Rick Rubin, rock & roll'u rap'e taşıyarak dalga yarattı ve Kanye, birçok ritminin arkasında tam bir klasik orkestra kullanıyor. Bir hip-hop yapımcısı olarak ilham alamayacağınız hiçbir tür yoktur.
    • Müziği türü veya şöhreti için değil, kalitesi için dinleyin.
    • Beğendiğiniz müziklerin notlarını saklayın, böylece onu bulabilir ve daha sonra kullanabilirsiniz.
  3. 3. Adım Müzik teorisini ve tarihini öğrenin.
    Google görseller 3. Adım Müzik teorisini ve tarihini öğrenin.
    Müzik teorisini ve tarihini öğrenin. Prodüksiyon, enstrümantal bir parça yaratma sürecidir, ancak hip-hop söz konusu olduğunda genellikle tüm enstrümanları "çalacaksınız". Sesiniz üzerinde tam kontrole sahip olmak için zaman işaretleri, akor ilerlemesi, müzik teorisi ve enstrümantasyon dahil olmak üzere müziğin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.
    • Bir enstrüman çalmayı öğrenin. Vuruşların çoğu klavyeyle yapıldığından piyanoyla başlamayı deneyin.
  4. Adım 4 Vuruş yapma ekipmanı satın alın.
    Google görseller 4. Adım Ritim oluşturma ekipmanı satın alın.
    Vuruş yapma ekipmanı satın alın. Hip-hop'un giriş engeli düşüktür çünkü teorik olarak oldukça güçlü bir bilgisayardan başka hiçbir şeyle ritim oluşturamazsınız. Ancak bu günlerde, müziğiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlamak için bilgisayarınıza doğrudan ek araçlar takılabilir ve bunlar neredeyse paha biçilmezdir.
    • Klavyeler: Belki de bilgisayarın yanındaki en önemli ikinci araç olan klavyeler, kendi melodilerinizi yaratmanıza ve ritminizi fiziksel olarak çalmanıza olanak tanır; bu genellikle notaları bilgisayara girmekten çok daha hızlıdır.
    • Davul Makineleri: inanılmaz derecede çok yönlü ritim enstrümanları, davul makineleri, istediğiniz herhangi bir sesi küçük bir pede atamanıza ve bu sesi sanki bir davulmuş gibi çalmanıza olanak tanır. Davullar, ziller, vurmalı çalgılar, notalar ve hatta rastgele seslerle programlayabilirsiniz.
    • Mikrofon: Vokal parçalarını kaydetmek istiyorsanız çok önemlidir, mikrofonlar aynı zamanda ritimlerinize dahil etmek için diğer enstrümanları ve sesleri kaydetmenize de olanak tanır.
    • MIDI Kontrolörleri: Karmaşık ama güçlü MIDI kontrolörleri size bir düğmeye dokunarak tonu, ritmi, döngüleri, davulları ve vuruşları ayarlama yeteneği verir. Birçok üst düzey klavye ve davul makinesi MIDI Kontrolörleriyle birlikte gelir.
    • Hoparlörler: Müziğinizi mümkün olan en yüksek kalitede duyabilmeniz için iyi hoparlörlere yatırım yaptığınızdan emin olun, böylece dinleyicilerinizin duymalarını istediğiniz şeyi duyduklarından emin olabilirsiniz.
  5. Adım 5 Ses üretim yazılımını seçin.
    Google görseller 5. Adım Ses üretim yazılımını seçin.
    Ses üretim yazılımını seçin. Dijital Ses İş İstasyonu (DAW) olarak bilinen yüzlerce seçenek var. Özelliklerde, kullanılabilirlikte ve güvenilirlikte çok fazla değişkenlik olsa da çoğunun uygulanması oldukça benzerdir. Farklı enstrüman parçaları, şarkınızı oluşturmak için katmanlanabilecekleri, düzenlenebilecekleri ve tekrarlanabilecekleri bir zaman çizelgesine sürüklenir. En rahat ettiğiniz programı seçin ve bu konuda öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.
    • Pratik yapmaya başlayabileceğiniz bazı ücretsiz programlar Audacity, GarageBand (Mac), Cecilia ve Mixx'tir.
    • Daha kararlı beat yaratıcıları için Pro Tools, Logic, MuTools, MixCraft veya Cubase gibi ücretli programlara göz atın.
    • Her yazılımın çevrimiçi olarak tonlarca öğreticisi, ipucu ve püf noktası vardır ve DAW'ınız hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz.
  6. Adım 6 Sesler ve ekipmanlarla denemeler yapın.
    Google görselleri 6. Adım Sesler ve ekipmanlarla denemeler yapın.
    Sesler ve ekipmanlarla denemeler yapın. Ekipmanınızı tanımanın ve ne tür müzik yapmak istediğinizi öğrenmenin tek yolu budur. Yalnızca 30 saniye uzunluğunda olsalar bile mümkün olduğu kadar çok vuruş yapın ve erişebildiğiniz tüm enstrümanları inceleyin.
    • En sevdiğiniz ritimlerden bazılarını yeniden yaratmayı deneyin. Ünlü yapımcıların çevrimiçi olarak kullandığı ses paketlerini indirebilir ve nasıl kullanıldıklarını görmek için onlarla oynayabilirsiniz.
Yöntem 2

Ritimleri Oluşturmak

1. Adım 1 Önce davul ritmini tasarlayın.
    Google görseller 1. Adım İlk önce davul ritmini tasarlayın.
    Önce davul ritmini tasarlayın. Davullar ritminizin en önemli parçasıdır ve şarkının tamamının yapısını oluşturur. Özellikle şarkıcıların rap yapmak için sabit bir ritme ihtiyaç duyduğu hip-hop'ta melodi, vokal ve orkestrasyon için sağlam bir temel oluşturmanız gerekir.
    • Klasik davul ritmi üçlüsüyle başlayın: kick davul, trampet ve hi-hat. Klasik rap ve hip-hop şarkılarının canlı, yüksek tempolu hissini yaratmak için bu üç davulla çalın. Eski. DJ Premier'in Step in the Arena albümündeki ünlü ritimleri.
    • Şarkılarınıza dahil edilecek benzersiz perküsyon ve sesleri bulmak için çevrimiçi ücretsiz davul paketlerini indirin.
    • Perküsyon için diğer sesleri deneyin. J Dilla (Örn. "Waves") gibi yapımcılar davul yerine sesler, sirenler, patlamalar ve diğer sesleri kullanmalarıyla ünlü oldu. (Örn. 50 Cent'in "Heat" şarkısı perküsyon için silah seslerini kullanır)
  2. Adım 2 Bir bas hattı oluşturun.
    Google görseller 2. Adım Bir bas hattı oluşturun.
    Bir bas hattı oluşturun. Hip-hop'un kökleri caz, funk ve soul'a dayanır ve tıpkı onu doğuran türler gibi, tüm hip-hop parçaları iki temel enstrümana ihtiyaç duyar: davul ve bas. Bir bas çizgisi şarkınıza melodi için temel bir şablon verir
    • Bas hatları Nas'ın "Memory Lane (Sittin' in the Park)" gibi basit veya Common'un "Be (Giriş)" gibi karmaşık olabilir.
    • Her ikisi de düşük frekanslı notalar çıkardığı için bas hattını kick davulunuzla birleştirme alıştırması yapın. Yukarıdaki şarkılarda olduğu gibi her ikisini de duyabilmeniz için bunları katmanlayın.
  3. Adım 3 Orkestrasyon ve melodi enstrümanlarını ekleyin.
    Google görseller 3. Adım Orkestrasyon ve melodi enstrümanlarını ekleyin.
    Orkestrasyon ve melodi enstrümanlarını ekleyin. Şarkının bas ve davullarla "groove"unu oluşturduktan sonra, onu gerçekten parlatmanın zamanı geldi. Burası bir şarkının hissini tasarlayabileceğiniz yerdir. Örneğin, RnB'den ilham alan bir şarkı istiyorsanız, piyano, biraz korna ve belki biraz caz gitarı isteyeceksiniz (Örn. Blues Scholars "The Ave"). Destansı, sinematik bir şarkı istiyorsanız yaylı çalgılar, tubalar, gonglar vb. ekleyeceksiniz (Örn. Big Boi'nin "General Patton").
    • Sürekli olarak seslerle oynayın; hangi sesin en iyi olduğunu bulmanın tek yolu mümkün olduğunca çok sayıda farklı orkestrasyon denemektir.
  4. Adım 4 Döngü yapmayı öğrenin.
    Google görselleri 4. Adım Döngü oluşturmayı öğrenin.
    Döngü yapmayı öğrenin. Döngü, birden fazla müzik ölçüsü alıp bir şarkı boyunca tekrarlamanızdır, böylece sanki tüm süre boyunca birisi o parçayı çalıyormuş gibi ses çıkarır. MC'nin rap yapması için tutarlı bir ritim oluşturmanıza olanak tanır ve aynı bölümü sıkıcı bir şekilde tekrar tekrar yazmaktan sizi alıkoyar.
    • En iyi döngüler kesintisizdir. Yani parçanın aslında kopyalanıp yapıştırıldığını söylemek mümkün değil.
  5. Adım 5 Nasıl örnek alacağınızı öğrenin.
    Google görselleri 5. Adım Nasıl örnek alacağınızı öğrenin.
    Nasıl örnek alacağınızı öğrenin. Örnekleme, eski parçayı tamamen yeni bir şey yaratmak için kullanarak şarkınıza başka şarkıların bir kısmını eklemenizdir. Örnekleme hip-hop üretiminin yapı taşlarından biridir, ancak bunu her zaman dikkatli yapmalısınız; izinsiz örnekleme yasa dışı olabilir.
    • Örneği dikkatli kullanın, beğendiğiniz 2-3 notayı bulun ve bunları çarpıtın, tekrarlayın veya yeni bir şeye bölün.
  6. Adım 6 Vokalleri ekleyin.
    Google görseller Adım 6 Vokalleri ekleyin.
    Vokalleri ekleyin. İster kendiniz yapın, ister bir başkası rap yapsın, vokalleri şarkınıza kaydedin ve uzunluğu, koro yerleşimini ve istediğiniz giriş ve çıkışları ayarlayın.
  7. Adım 7 Şarkıları aksanlarla, ritim düşüşleriyle ve sürprizlerle tamamlayın.
    Google görseller 7. Adım Şarkıları aksanlarla, ritim düşüşleriyle ve sürprizlerle tamamlayın.
    Şarkıları aksanlarla, ritim düşüşleriyle ve sürprizlerle bitirin. Şarkı sözlerini ritimle birleştirmek için prodüksiyon becerilerinizi kullanın. Örneğin şarkı sözlerinin polise gönderme yaptığı bir anda şarkıya siren sesi konulması yaygındır. Özellikle güçlü sözler veya ritimler duyduğunuzda, dinleyicilerin rapçiyi net bir şekilde duyabilmesi için ritmi susturmayı ve ardından sürpriz olarak tekrar devreye girmeyi düşünün.
    • Ritmi oluşturun - şarkıyı yalnızca davul ve basla başlatın ve her dizeye bir enstrüman ekleyin, ardından onu outro'da parçalara ayırın (Örn. Outkast'ın "Slump")
    • İnce vurgular ekleyin; duyulması zor sesler bile şarkıya derinlik katabilir.
  8. Adım 8 Vuruşlarınızı geliştirin.
    Google görselleri 8. Adım Vuruşlarınızı iyileştirin.
    Vuruşlarınızı geliştirin. Yazılım kılavuzunuzu okuyun ve EQ, efektler ve nicemleme hakkında bilgi edinin ve bunları gerektiğinde kullanın.
    • EQ: Eşitleme olarak da bilinen bu, tüm şarkının ses düzeyini, frekansını ve seslerini, tüm parçaların birbirine düzgün bir şekilde uyması için ayarladığınız yerdir.
    • Efektler: Bir enstrümanın sesini şarkının havasına uyacak şekilde ayarlayan veya değiştiren sonsuz efekt vardır. Yankılar oluşturabilir, tonları değiştirebilir, notaları ustalıkla ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler. Hiçbir zaman kalıcı olmazlar, bu yüzden onları her enstrümanda test edin.
    • Niceleme: El yapımı notalar veya vuruşlar alma ve bunları elektronik olarak ritimle sıralama sanatı. Niceleme, bir şarkının temiz ve profesyonel ses çıkarması için çok önemlidir, ancak aşırıya kaçmak şarkının robotik ve yumuşak görünmesine neden olabilir.
  9. Adım 9 Tüm kuralları çiğneyin.
    Google görselleri 9. Adım Tüm kuralları çiğneyin.
    Tüm kuralları çiğneyin. En iyi hip-hop prodüktörleri, başka kimsenin yapmadığı şeyleri denerken ustalardan öğrenerek kendi yollarını çizdiler. Davulsuz bir şarkı yapın, bir polka melodisinden örnek alın veya parçalarınızı oluşturmak için canlı bir müzik grubu kullanın. Yaratıcı içgüdülerinizi takip edin ve bir yapımcı olarak öne çıkmak için kulaklarınızı açık tutun.
Yöntem 3

Profesyonel Yapımcı Olmak

1. Adım 1 Vuruşlarınızı insanlarla paylaşın.
    Google görselleri 1. Adım Vuruşlarınızı insanlarla paylaşın.
    Ritimlerinizi insanlarla paylaşın. Profesyonel olmak istiyorsanız şarkılarınızı arkadaşlarınızla, ailenizle ve yabancılarla paylaşmaya başlamalısınız. Bu korkutucu olabilir ancak müziğin paylaşılması gerektiğini ve diğer insanlarla daha eğlenceli olduğunu unutmayın.
    • Geri bildirim konusunda kendinizi rahat hissetmek için yakın arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle başlayın.
    • Kimsenin size "müzik yapamazsınız" demesine izin vermeyin. Eğer hayaliniz buysa, pratik yapmaya ve denemeye devam edin.
    • Anında geri bildirim ve dinleyiciler için müziğinizi çevrimiçi hale getirin. Youtube, SoundCloud, Reddit, ReverbNation; yeteneğinizi paylaşma fırsatları sonsuzdur!
  2. Adım 2 Kendinizi tanıtın.
    Google görseller Adım 2 Kendinizi tanıtın.
    Kendinizi tanıtın. Başkalarının müziğinize başlarını sallamalarını sağladığınızda, kendinizi tanıtmaya başlayın. rocbattle.com, soundclick.com, Givemebeats.net ve cdbaby.com gibi siteler genç yapımcıları tanıtmak için yapılmıştır.
    • Mümkün olan en büyük pazara girmek için sosyal medyada aktif olun.
    • Hip-hop gösterilerine katılın ve yerel müzisyenler ve yapımcılarla ağ kurun.
  3. Adım 3 Diğer rapçiler ve yapımcılarla işbirliği yapın.
    Google görselleri 3. Adım Diğer rapçiler ve yapımcılarla işbirliği yapın.
    Diğer rapçiler ve yapımcılarla işbirliği yapın. Hip-hop'un güzelliğinin bir kısmı işbirlikçi olmasıdır. Yapımcılar ve rapçiler düzenli olarak karıştırıp eşleştirerek diğer müzisyenlerden yeni ilhamlar alıyor ve birbirlerinin ün kazanmasına yardımcı oluyor.
    • Tanıdığınız rapçilere onlar için bir şarkı üretip üretemeyeceğinizi sorun.
    • Ritimlerinizi çevrimiçi olarak sunun, Reddit'ten DatPiff'e kadar hip-hop forumları, rap yapacak bir ritim arayan rapçilerle dolu.
  4. Adım 4 Bir karışık kaset hazırlayın.
    Google görselleri 4. Adım Bir karışık kaset hazırlayın.
    Bir karışık kaset hazırlayın. Mixtapes, hip-hop topluluğu için özgeçmiş görevi gören, çevrimiçi olarak yayınlanan ücretsiz albümlerdir. Size vokal verecek bir rapçi bulamasanız bile, insanların indirip paylaşabileceği bir şarkı koleksiyonu oluşturun.
  5. Adım 5 Vuruş yapmaya devam edin.
    Google görselleri 5. Adım Vuruş yapmaya devam edin.
    Beat yapmaya devam edin. Kanye West'in "üç yaz boyunca günde beş ritim" ürettiğini ünlü bir şekilde ilan etmesi, ancak sektöre girmek için gereken buydu. Yalnızca her gün pratik yapan, isteyen herkese ritim hazırlayan ve sürekli yeni numaralar öğrenenler başarılı hip-hop yapımcıları olacaklardır. Sadece eğlence için üretmek isteseniz bile, gerçekten bir hip-hop yapımcısı olmanın tek yolunun biraz hip-hop üretmek olduğunu göreceksiniz.

Uyarılar

• Hayatınızda şimdiye kadar çalıştığınız en sıkı çalışmayı kabul etmediğiniz sürece, bundan geçiminizi sağlamayı beklemeyin. Çok kararlı olmadığınız ve kolay pes etmeyeceğiniz sürece girilmesi kolay bir pazar değil. Unutmayın, başarabilirsiniz --- burası kalabalık bir pazar. Teşekkürler Faydalı 17 Faydalı Değil 0
  • Eleştirmenlerin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Teşekkürler Faydalı 12 Faydalı Değil 0
  • FL Studio'nun yazılımı yaklaşık 200 MB'tır, ancak fiyatına değer. Özellikle yaratıcı kullanıcılar için olağanüstü bir program. Bundan sağlam bir araç oluşturmak için becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Teşekkürler Faydalı 12 Faydalı Değil 0
  • Kullanma kılavuzunu okumadan veya internette araştırma yapmadan bir şeyin nasıl yapılacağına dair soru sormayın. Eğer bu kurala uyarsanız hip hop yapımcıları size çok yardımcı olacaktır. Teşekkürler Faydalı 7 Faydalı Değil 0
  • Kötü niyetli bir dil kullanmayın. Her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Teşekkürler Faydalı 10 Faydalı Değil 1
  • Devam et. Bunun geliştirmek istediğiniz bir tutku olduğundan eminseniz, o zaman istediğiniz yere ulaşacak kadar olgunlaşana kadar onu hayatınıza entegre etmenin bir yolunu bulun. Teşekkürler Faydalı 13 Faydalı Değil 2

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Herhangi bir prodüksiyon yazılımı (FL Studio, Reason, Ableton, Logic, Cubase) veya donanım (MIDI klavye, Akai MPC, Ses Arayüzü)
  • Yukarıdaki ürünün en az iki kez okuduğunuz kılavuzu
  • Müzik. Onun çoğu. Ezbere bildiğin.
  • Bir Hip Hop Prodüksiyon Kursu: [1]
  • Stüdyo monitör hoparlörleri ve kulaklıklar şarttır. Bir sesi veya enstrümanı gerçekte olduğu gibi duymanıza izin verdikleri için. Diğer hoparlörler size bozuk bir versiyon verebilir.
  • Bazı üretim kursu eğitimleri iyi olsa da gerekli değildir. İnternetteki denemelerden ve ücretsiz videolardan çok şey öğrenebilirsiniz. Her şeyden önce pratik mükemmelleştirir.