Dizüstü Bilgisayar Pili İlk Defa Nasıl Şarj Edilir?.

Dizüstü Bilgisayar Pili İlk Defa Nasıl Şarj Edilir?

Dizüstü bilgisayar pilini ilk kez şarj ederken, önerilen şarj süresi üreticilere (Dell veya HP gibi) göre değişir; bu nedenle bu bilgi için kullanım kılavuzunuza başvurmalısınız. Pilinizin içinde kaç adet güç hücresi bulunduğu, ne kadar büyük olduğu veya gönderildiğinde şarjının ne kadar olduğu gibi faktörler, onu nasıl şarj ettiğinizi etkileyecektir. Bu wikiHow makalesi sana bir dizüstü bilgisayar pilini ilk kez nasıl şarj edeceğini, pilinden nasıl tasarruf edeceğini veya ömrünü nasıl uzatacağını gösterecek.

Adımlar

Dizüstü bilgisayarın pilini ilk kez nasıl şarj edebilirim?

1. Kullanım kılavuzunuza bakın.
    Google görselleri Kullanım kılavuzunuza bakın.
    Kullanım kılavuzunuza bakın. Farklı üreticilerin şarjın ne kadar süreceği konusunda farklı önerileri vardır (HP 24 saat diyor, Dell ise bir saatten az tavsiye ediyor), ancak hepsi dizüstü bilgisayarınızı %100'e kadar şarj etmeniz gerektiği konusunda hemfikir.
    • Dizüstü bilgisayarınız duvar prizine bağlı olduğundan şarj olurken kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Pil gücümden nasıl tasarruf edebilirim?

1. Adım 1 Sesi ve parlaklığı kapatın.
    Google görseller 1. Adım Sesi ve parlaklığı kapatın.
    Sesi ve parlaklığı kapatın. Daha parlak bir görüntü veya yüksek ses, dizüstü bilgisayarınızdan daha fazla güç çekilmesine neden olur. Bu ayarlar işletim sisteminize bağlı olarak değişir.
    • Windows'ta, görev çubuğunda bulunan hoparlör simgesine tıklayarak sesi ayarlayın ve sesi tamamen kapatmak için sesi aşağı kaydırın veya sessiz simgesine tıklayın. Parlaklığı ayarlamak için Ayarlar > Sistem > Ekran'a gidin ve parlaklık ayarını değiştirmek için kaydırıcıyı ayarlayın (dizüstü bilgisayarınızın üreticisine bağlı olarak bunun için klavye kısayollarınız olabilir. Tuşlarınızdaki güneş simgelerini arayın; bunlara basmak ekranı değiştirecektir). parlaklık ve ekranınızda bir parlaklık göstergesi görüntüleme).
    • MacOS'ta Sistem Tercihleri ​​altında çıkış ses yüksekliğini ve ekran parlaklığını ayarlayın. Sesi ayarlamak için Ses simgesine tıklayın ve ses seviyesini değiştirmek için Çıkış ses düzeyi kaydırıcısını ayarlayın veya tüm sesleri kapatmak için Sessiz'e tıklayın. Ekran parlaklığını değiştirmek için klavyenizdeki parlaklık fonksiyon tuşlarına basın (üzerlerinde güneş simgeleri bulunur).
  2. Adım 2 Kullanılmadığı zaman dizüstü bilgisayarınızda uyku modunu etkinleştirin.
    Google görselleri 2. Adım Dizüstü bilgisayarınızı kullanmadığınızda uyku modunu etkinleştirin.
    Kullanılmadığı zaman dizüstü bilgisayarınızda uyku modunu etkinleştirin. Şarj cihazına takılı değilken ve kullanmayacaksanız, işletim sisteminizi mevcut durumunda bırakmak için dizüstü bilgisayarınızı uyku moduna alın; uyandığında bu noktadan devam edecektir. Dizüstü bilgisayarı tamamen kapatmak, ek güç tüketebilecek önyükleme sırasından geçmenizi gerektireceğinden uyku modu tercih edilir. Sisteminizi uyku moduna geçirmek için kapağı kapatabilir veya dizüstü bilgisayarınızın uyku düğmesine basabilirsiniz veya dizüstü bilgisayarınızın kapatma sırasını geçmesine izin vermek için güç düğmesine basabilirsiniz.
  3. Adım 3 İşletim Sisteminizde Güç Tasarrufu Seçeneklerini etkinleştirin.
    Google görselleri 3. Adım İşletim Sisteminizde Güç Tasarrufu Seçeneklerini etkinleştirin.
    İşletim Sisteminizde Güç Tasarrufu Seçeneklerini etkinleştirin. İşletim sisteminiz, donanım ve yazılım davranışlarını değiştirerek bunların faaliyetlerini azaltacak ve dizüstü bilgisayarınızdan daha az güç tüketecektir. Güç seçenekleri, dizüstü bilgisayarınızın CPU veya sabit sürücü gibi donanımının davranışını, yalnızca belirli eylemler için gerektiğinde etkin olacak şekilde değiştirebilir. Aksi takdirde donanımınız enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kısa bir süre sonra devre dışı kalır.
    • Windows dizüstü bilgisayarlar için, görev çubuğunuzdaki pil simgesine sağ tıklayıp Güç Seçenekleri'ni seçerek güç planlarını değiştirin . Mevcut planlar arasında geçiş yapabilir veya güç tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanmış gelişmiş ayarları özelleştirebilirsiniz.
    • MacOS dizüstü bilgisayarlar için Apple logosuna tıklayın ve ardından Sistem Tercihleri ​​> Enerji Tasarrufu seçeneğine tıklayarak “Enerji Tasarrufu” penceresini açın. Ekran parlaklık ayarlarını ayarlayabilir ve dizüstü bilgisayarın ne zaman uyku moduna geçeceğini veya kapanacağını belirtebilirsiniz.
  4. Adım 4 Kablosuz ve Bluetooth ayarlarını devre dışı bırakın.
    Google görselleri 4. Adım Kablosuz ve Bluetooth ayarlarını devre dışı bırakın.
    Kablosuz ve Bluetooth ayarlarını devre dışı bırakın. Dizüstü bilgisayarınız kablosuz ve Bluetooth işlevleri etkinken her zaman bir bağlantı arar. Bluetooth aygıtlarından veya ağ bağlantısı olan alanlardan uzakta çalışırken, bu özelliklerin devre dışı bırakılması dizüstü bilgisayarın bağlanacak aygıt aramasını durduracaktır. Bu ayarların devre dışı bırakılması işletim sisteminize bağlı olarak değişecektir.
    • Windows'ta görev çubuğunuzdaki Bildirim Merkezi'ne gidin, ardından Bluetooth kutucuğuna tıklayarak griye çevirin. Döşeme gri olduğunda özellik devre dışı bırakılır.
    • MacOS'ta menü çubuğunu bulun, Bluetooth durum simgesine tıklayın ve "Bluetooth'u Kapat"ı seçin.
  5. Adım 5 Cihazları dizüstü bilgisayardan çıkarın.
    Google görselleri 5. Adım Cihazların dizüstü bilgisayarla bağlantısını kesin.
    Cihazları dizüstü bilgisayardan çıkarın. USB aygıtı veya VGA aracılığıyla ikinci bir monitör gibi dizüstü bilgisayara takılan herhangi bir aygıtın, bu aygıtlara erişebilmesi için CPU etkinliği gerekir. Bazı USB aygıtları yüksek miktarda güç gerektirecek ve bu da pilin daha hızlı tükenmesine neden olacaktır. Çevre birimleri, kullanmak için bir güç kaynağı gerektiren hareketli donanıma sahip fanları içerir. Kullanmanıza gerek olmayan tüm cihazların fişini çekin.

Pilimin ömrünü nasıl uzatırım?

1. Adım 1 Yüksek sıcaklıklara neden olan faaliyetlerden kaçının.
    Google görselleri 1. Adım Yüksek sıcaklıklara neden olan faaliyetlerden kaçının.
    Yüksek sıcaklıklara neden olan faaliyetlerden kaçının. CPU'nuzda, grafik kartınızda veya sabit disk etkinliğinizde sürekli yüksek etkinlik varsa dizüstü bilgisayarınızın pili daha yüksek düzeyde ısıyla karşı karşıya kalabilir. Mac veya Windows için indirebileceğiniz ve dizüstü bilgisayarınızın sıcaklığını izleyen birkaç ücretli uygulama vardır. HWInfo, Windows dizüstü bilgisayarlar için kullanılabilen ücretsiz bir yazılımdır.
    • Grafik açısından yoğun bir video oyunu oynamak veya hatta DVD veya Blu-Ray'den film izlemek CPU'nuzdan, grafik donanımınızdan ve sabit diskinizden daha fazla güç talep edecek ve daha fazla ısı üretecektir.
  2. Adım 2 Dizüstü bilgisayarınızın ve dizüstü bilgisayarınızın pilini serin ve kuru sıcaklıklarda tutun.
    Google görseller 2. Adım Dizüstü bilgisayarınızın ve dizüstü bilgisayarınızın pilini serin ve kuru sıcaklıklarda saklayın.
    Dizüstü bilgisayarınızı ve dizüstü bilgisayar pilinizi serin ve kuru sıcaklıklarda tutun. CPU'nuzu soğutan fanlara giden hava akışını artırmak için dizüstü bilgisayarınızı sert bir yüzeye yaslayarak iyi havalandırılan bir alanda tutun. Dizüstü bilgisayarınızda bir yatakta veya halı kaplı bir zeminde çalışıyorsanız, yumuşak liflerin fanları tıkamasını önlemek için bir dizüstü bilgisayar masası veya soğutma pedi kullanın.
    • Isı havalandırma deliklerinden kaçamayacağı için cihazınızı yatak örtüsü, battaniye veya yastık gibi yumuşak yüzeylerde şarj etmeyin.
  3. Adım 3 İhtiyaç duyulmadığında pili yarıya kadar şarjlı bırakın.
    Google görseller 3. Adım Gerekmediğinde pili yarıya kadar şarjlı bırakın.
    Gerekmediğinde pili yarıya kadar şarjlı bırakın. Altı aydan daha uzun süre kullanmamayı planlıyorsanız veya dizüstü bilgisayarınız uzun süre güç sağlamak için AC Adaptöre bağlı kalacaksa pili %20-80 arasında şarjlı bırakın. Pilin dizüstü bilgisayarda tamamen şarj olmasını bekleyin, ardından pil kapasitesi yarıya kadar boşalana kadar AC adaptörünü çıkarın. Son olarak dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve pili çıkarın.
    • Yarıya kadar şarj edilen bir pil daha az enerji kullanır ve bu da pilin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
    • Pilinizi kullanmaya ihtiyacınız varsa, AC Adaptörü takılıyken dizüstü bilgisayarınızda değiştirin ve %100'e kadar şarj olmasını sağlayın. Tamamen şarj olduğunda, dizüstü bilgisayarın pil gücüyle çalışmasını sağlamak için AC Adaptörünü çıkarabilirsiniz.