İyi Geri Dönüşler Nasıl Sağlanır?.

İyi Geri Dönüşler Nasıl Sağlanır?

Bir noktada herkes başkalarının aşağılamalarıyla uğraşmak zorunda kalır. İster okuldaki bir zorba, ister kötü bir iş arkadaşı olsun, hepimiz bir noktada hakarete uğramışızdır. Bazı insanlar dikkat çekmek için kötü şeyler söyler ve bazı durumlarda en iyi yanıt onları görmezden gelmektir. Ancak bu işe yaramazsa, bir noktada yanıt vermeniz gerekecektir. İster esprili ister ciddi olsun, iyi bir geri dönüş bazen zorbanın hakaretlerine son verebilir.

Adımlar

Yöntem 1

Komik Geri Dönüşler Yapmak

1. Adım 1 Durumu değerlendirin.
    Google görselleri 1. Adım Durumu değerlendirin.
    Durumu düşünün. Herhangi bir hakarete en iyi nasıl tepki verileceğini belirlemenin ilk adımı, durumu ve hakaretin kaynağını düşünmektir. En iyi nasıl yanıt verileceği, olup bitenlere bağlı olacaktır.
    • Size hakaret eden kişi arkadaşınızsa ve şakalaşıyorsa, şaka yapmaktan çekinmeyin! Eğer gerçekten duygularını incitmişse bunu tartışmak isteyebilirsin. Eğer bu kişi gerçekten arkadaşınızsa sizi incitmek istemeyecektir.
  2. Adım 2 Bir yaklaşıma karar verin.
    Google görselleri 2. Adım Bir yaklaşıma karar verin.
    Bir yaklaşıma karar verin. Eğer kişi zorbaysa ya da duygularınızı incitmek isteyen biriyse, onu görmezden mi geleceğinize yoksa yanıt mı vereceğinize karar verin. Yanıt vermek istiyorsanız birkaç seçeneğiniz vardır:
    • Kendisini aptal gibi hissetmesini sağlamak için komik bir geri dönüş yapın.
    • Davranışı durdurmayı amaçlayan ciddi bir geri dönüş yapın.
    • Sorunun kökenine inmek için onunla konuşmaya çalışın.
  3. Adım 3 Yakından dinleyin ve diğer kişiyi aptal durumuna düşürmenin bir yolunu düşünün.
    Google görselleri 3. Adım Yakından dinleyin ve diğer kişiyi aptal durumuna düşürmenin bir yolunu düşünün.
    Yakından dinleyin ve diğer kişiyi aptal gibi göstermenin bir yolunu düşünün. İyi bir mizahi geri dönüş yapmak için, diğer kişinin size söylediklerine doğrudan yanıt vermeniz gerekir. Konu dışı bir geri dönüş etkili veya eğlenceli olmayacaktır. İnsanlar bunu anlamayacak ve sonunda aptal gibi görünen kişi sen olacaksın.
    • Bir sonraki adımda ne söyleyeceğinizi düşünürken diğer kişinin söylediklerine pek dikkat etmemek kolaydır, özellikle de zorbanın söylediği şey pek hoş değilse. Senin hakkında söylediklerine çok dikkat etmeye çalış. Hakaretleri geri dönüşünüzün temelini oluşturmalı.
    • İyi bir karşılık, diğer kişinin size hakaret ettiği için aptal gibi görünmesine neden olan karşılıktır. Karşınızdakinin sözlerini ona geri çevirecek bir şey düşünün.
    • Örneğin, biri size çirkin derse şöyle yanıt verebilirsiniz: "Çirkin kişiliğinizin Photoshop'unu oluşturamamanız çok kötü."
    • Birisi sizin aleyhinize bir şaka yaparsa, şöyle yanıt verebilirsiniz: "Bahse girerim bütün gece bunu düşünerek uyanık kalmışsındır."
    • Birisi bir konuda yeteneğinize veya becerinize hakaret ederse şöyle diyebilirsiniz: "Eh, seni izleyerek öğrendim."
  4. Adım 4 Küçümsediğinizi veya eğlendiğinizi gösterin.
    Google görselleri 4. Adım Küçümsediğinizi veya eğlendiğinizi gösterin.
    Küçümseme veya eğlence gösterin. Geri dönüşünüzü yapmadan önce, hakaretin size zarar vermediğini göstermelisiniz; tam tersine, zorbanın size söylediği şeyin aptalca olduğunu düşündüğünüzü açıkça belirtmelisiniz. Görünüşünüz sözlerinizle eşleşmelidir.
    • Beden dilinizi kullanın. Kaşınızı kaldırın, gülün, gözlerinizi devirin. Diğer kişinin sözlerinin ne kadar saçma olduğunu düşündüğünüzü gösteren herhangi bir şey.
  5. Adım 5 Hızlı yanıt verin.
    Google görselleri 5. Adım Hızlı yanıt verin.
    Hızlı cevap ver. İşe komik bir geri dönüş için onu hemen çıkarmalısın. Düşünmeden koridorun yarısına kadar giderseniz etkili olmayacaktır.
    • Hemen komik bir geri dönüş yapmazsanız, bunu başka bir zamana saklamak daha iyi olur. Bu devam eden bir sorunsa, bir şansınız daha olması ihtimali yüksektir.
  6. Adım 6 Profesyonelliğinizi sürdürün.
    Google görseller Adım 6 Profesyonel kalın.
    Profesyonel kalın. Cevap verdiğiniz zorba birlikte çalıştığınız biriyse kendinizi savunun. Ancak profesyonel olmama çizgisini aşmayın.
    • Örneğin bir iş yerinde iyi bir geri dönüş, zorbanın davranışının üretkenliğe nasıl zarar verdiğine işaret eden bir geri dönüş olabilir. Görünüşüyle ​​veya zekasıyla dalga geçecek bir şey yapmayın. Şöyle diyebilirsiniz: "Benimle dalga geçmek için harcadığınız kadar çabayı işinize de verirseniz, projenizden geri kalmayabilirsiniz."
Yöntem 2

Ciddi Geri Dönüşleri Kullanmak

1. Adım 1 Nefes alın.
    Google görseller Adım 1 Bir nefes alın.
    Nefes al. Bazen daha ciddi bir yanıt daha iyidir; aşağılayıcı bir geri dönüş aynı şeyin daha fazlasını (veya daha kötüsünü) kışkırtabilir. Ancak yine de zorbaya, sözlerinden incinmediğinizi, incinmiş olsanız bile göstermeniz gerekir.
    • Derin bir nefes al. Eğer kızgınsanız, bu duygunun gitmesine izin vermeye çalışın. Öfke, zorbanın görmek istediği şeydir, bu yüzden pes etmeyin ve bunu göstermeyin.
    • Herhangi bir duyguyu öyle ya da böyle açığa vurmayan bir "poker surat" takmaya çalışın. Bunu kolaylaştırmak için evde ayna karşısında pratik yapabilirsiniz.
  2. Adım 2 Kendinden emin davran.
    Google görselleri 2. Adım Kendinize güvenin.
    Kendinden emin davran. Zorbaya yanıt verirken kendinize güvendiğinizi gösterin. Sorun yalnızca kızgın olmamanız ya da incinmemeniz değil; kendinizi iyi hissetmeniz ve tepkinizden emin olmanızdır.
    • Dik durun ve zorbanın gözlerinin içine bakın. Sakin ve net bir sesle konuşun.
    • Size hakaret eden kişiye şöyle diyebilirsiniz: "Sözlerin beni etkilemiyor" veya "Senin gibi insanların bana ulaşmasına izin vermiyorum."
  3. Adım 3 Yaralı olmadığınızı gösterin.
    Google görselleri 3. Adım Yaralanmadığınızı gösterin.
    Yaralı olmadığını göster. Hakaretin sizi incitmediğini veya zorbanın sözlerinin sizin için önemsiz olduğunu gösteren bir yorumla sözlü olarak yanıt verin. İşte bazı iyi örnekler:
    • Seni duydum ama umurumda değil.
    • Nefesini boşa harcıyorsun.
    • Gerçekten olgun.
    • Tamam mısın?
    • Vay, senden farklı göründüğümü keşfettin.
  4. Adım 4 Diğer kişiyi utandırmayı düşünün.
    Google görselleri 4. Adım Diğer kişiyi utandırmayı düşünün.
    Diğer kişiyi utandırmayı düşünün. Zorbaya yönelik utanç duygularını teşvik eden bir yanıt düşünebilirsiniz. İdeal olarak, size hakaret ettiği için kendisini kötü hissetmesini sağlayabilirsiniz. İşte bazı örnekler:
    • Senin için üzgün hissediyorum.
    • Benlik saygınızı başka bir şekilde geliştirin.
    • Ailen seninle gerçekten gurur duyuyor olmalı.
    • Bunu yapma ihtiyacı hissetmeniz üzücü.
  5. Adım 5 Bir sohbet başlatmak için sorular sorun.
    Google görseller 5. Adım Bir konuşma başlatmak için sorular sorun.
    Konuşma başlatmak için sorular sorun. Bazı insanlar, hakaretlere, diğer kişinin gerçek sorun hakkında bilgi vermesini amaçlayan sorularla yanıt vermenin etkili olduğunu düşünüyor. Size hakaret eden kişinin kendisini üzen gerçek konular hakkında konuşmaya açık olabileceğini düşünüyorsanız, bu denemeye değer olabilir.
    • Örneğin, birisi size aptal derse, şu soruyu sorarak yanıt verebilirsiniz: "Benim zeki olmadığımı düşünmene neden olan şey tam olarak nedir?" Bu, zorbanın kendi yetersizlik veya kıskançlık duyguları hakkında samimi bir konuşma başlatmasa bile, sırf beklenmedik olması onu etkisiz hale getirebilir.
Yöntem 3

İleriyi düşünmek

1. Adım 1 Geri dönüşlerinizin alıştırmasını yapın.
    Google görselleri 1. Adım Geri dönüşlerinizi uygulayın.
    Geri dönüşlerinizi uygulayın. Geri dönüşler tamamen zamanlama ve özgüvenle ilgilidir. Çoğu insan geri dönüşlerin spontane olması gerektiğini düşünür, ancak pratik yaparak geri dönüşünüzü geliştirebilirsiniz.
    • Bir arkadaş ya da anlayışlı bir yetişkin bulun ve hakaretleri onun yapmasını sağlayın, böylece tepkilerinizi pratik edebilirsiniz. Eğer bu konuda kendinizi rahat hissetmiyorsanız ayna karşısında kendi başınıza deneyebilirsiniz.
    • Hangi geri dönüş tarzının size en doğal geldiğine dikkat edin. Şu anda komik bir tek satırlık cümle bulmakta zorlanıyorsanız, bu taktiği kullanmak sizin için pek başarılı olmayacaktır. Farklı bir yanıt kullanın; poker yüzü gibi ve "Bitirdin mi?" demek gibi. eğer bu daha doğal gelirse. Diğer yöntemleri etkili bir şekilde uygulayıp kullanana kadar sizin için en iyi olanı kullanın.
  2. Adım 2 Zorbanız hakkında biraz bilgi edinin.
    Google görselleri 2. Adım Zorbanız hakkında biraz bilgi edinin.
    Zorbanız hakkında biraz bilgi edinin. Zorbalar genellikle sosyal açıdan çok zekidirler ve insanları iyi okurlar. Hangi yorumların insanların dikkatini çektiğini kolaylıkla görebilirler. Aynı beceriyi geliştirmekten de yararlanabilirsiniz, ancak bunu saldırganlık (zorba gibi) yerine savunma için kullanın. Geri dönüş yaptığınızda zorbanın tepkisini ve etrafındaki diğer kişilerin tepkisini izleyin. Şaşırarak mı karşılık verdi? Kızmak, susmak, çekip gitmek mi? Daha sonra kullanılan geri dönüş tarzı başarılı oldu.
    • Kalıpları izleyin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını not edin. Örneğin mizahın onu tahrik edip etmediğine dikkat edin. Eğer durum buysa, kayıtsızlığa veya ciddiyete geçin.
    • Durumu kontrol altına almak için grup dinamiğini kullanın. İzleyen diğer kişilerin tepkileri size bir etki yarattığınızı mı söyledi? O zaman söyledikleriniz işe yarıyor. Sana gülüp zorbayı desteklemeye devam mı ettiler? Daha sonra yeni bir taktik deneyin.
  3. Adım 3 Zorba olmayın.
    Google görselleri 3. Adım Zorba olmayın.
    Zorba olmayın. Geri dönüşleri düşünürken, zorbanın değiştiremeyeceği özelliklerini değil, davranışlarını aşağılayan fikirler bulmaya çalışın. Amacınız zorba kadar kaba olmak değil; Amacınız düşüşleri durdurmaktır.
    • Basmakalıp yargılar kullanmayın veya bir kişiye cinsiyeti, etnik kökeni, cinselliği, dini veya bunlar gibi diğer özelliklerine göre saldırmayın. Bu, zorbanın sana yaptığı kadar kötü ve muhtemelen daha da kötüsü. Bu tür hakaretleri kullandığınız için de başınız büyük belaya girebilir.
  4. Adım 4 Şiddeti kışkırtmamaya dikkat edin.
    Google görselleri 4. Adım Şiddeti kışkırtmamaya dikkat edin.
    Şiddeti kışkırtmamaya dikkat edin. Bazen geri dönüşler daha fazla hakarete yol açabilir. Ancak daha endişe verici olan, bazı zorbaların özellikle aşağılayıcı geri dönüşlere şiddetle karşılık vermesidir. Kişinin saldırganlaştığını gösteren işaretlere dikkat edin.
    • Kullandığınız geri dönüşleri dikkatlice düşünün ve şiddetli bir tepki olasılığı gibi görünüyorsa kendinizi durumdan uzaklaştırın. Bu kişinin daha önce şiddet nedeniyle başının belaya girip girmediğini biliyor musunuz? Başkalarına vurduğunu veya kavga ettiğini duydunuz mu? Yoksa sadece kelimeleri kullanan bir sosyal zorba mı? Bu kişinin geçmişte şiddete maruz kaldığını biliyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir.
    • Şiddetin fiziksel işaretlerine dikkat edin. Kişi başına veya yüzüne dokunabilir (yüzünü veya kafa derisini ovuşturarak veya neredeyse yüzüne dokunacak şekilde) ve yumruklarını sıkabilir, ellerini ovuşturabilir veya eklemlerini çıtlatabilir. Zorba, şapka veya ceket gibi bir giysiyi çıkarabilir ve hafifçe çömelebilir. Ayrıca kişi baskın olmayan tarafını size çevirebilir; yani solak bir kişi sağ tarafını size doğru çevirebilir. Bu davranışlardan herhangi birini fark ederseniz, o kişiden geri dönüp uzaklaşmaya çalışmayın.
    • Şiddet tehditlerine geri dönüş yapmayın. Zorba sizi vurmak veya dövmekle tehdit edebilir, bu nedenle kendinize güvenin. Korkmuş gibi görünme. Bunun yerine zorbadan uzaklaşın ve tehdidi güvendiğiniz bir yetişkine bildirin.
  5. Adım 5 Yardım alın.
    Google görselleri 5. Adım Yardım alın.
    Yardım almak. Birisi size zorbalık yapıyorsa düzenli olarak bir öğretmeninizden, yöneticinizden veya iş arkadaşınızdan yardım alın. Eğer izole değilseniz, zorbaların size saldırma olasılığı daha düşüktür.
    • Sorunu resmi olmayan bir şekilde çözemiyorsanız, yetkili konumda olan birini olaya dahil edin. Hiçbir durumda bir zorbanın sürekli hakaretleriyle uğraşmak zorunda kalmamalısınız.

Uyarılar

• Eğer kaçınabiliyorsanız, olumsuz bir tepki (ağlamak, söylemekle tehdit etmek) göstermemeye çalışın. Zorbalar üzgün olduğunuzu gördüklerinde bir güç duygusu hissederler. Eğer bunu onlara vermezseniz genellikle sizi hedef almayı bırakırlar. Teşekkürler Faydalı 35 Faydalı Değil 2
  • Zorbalarınıza utanç verici şakalar yapmayın. Hiç bitmeyen bir şaka savaşı başlatabilir veya daha kötüsü, zorbanın şiddete başvurmasına yol açabilirsiniz. Teşekkürler Faydalı 10 Faydalı Değil 0