Danimarka Yağlı Ahşap Nasıl Yapılır.

Danimarka Yağlı Ahşap Nasıl Yapılır

Danimarka yağı ahşabınıza güzel bir görünüm katabilir ve kullanımı oldukça kolaydır. En iyi sonuçları elde etmek için her zaman temiz, zımparalanmış ahşaba uygulayın. Kolay bir proje için, iki kat yağ kullanarak hızlı ve bir günlük bir bitişi tercih edin. Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek istiyorsanız, üç gün boyunca üç kat uygulayın ve ıslak ahşabı kurutmadan önce zımparalayın.

Adımlar

Yöntem 1

Ahşabı Zımparalamak

1. Adım 1 Çalışma alanınızı örtün.
    Google görseller Adım 1 Çalışma alanınızı örtün.
    Çalışma alanınızı örtün. Zımparalamadan önce, ahşap nesnenizin yerleştirildiği zemini veya diğer yüzeyi tozdan ve lekelerden korumak için örtün. Plastik kaplamayı zemine veya yüzey alanına yerleştirin. Yerinde tutmak için kenarları maskeleme bandıyla bantlayın.
  2. Adım 2 Ahşabı 80'lik zımpara kağıdıyla zımparalayın.
    Google görseller 2. Adım Ahşabı 80 kumlu zımpara kağıdıyla zımparalayın.
    Ahşabı 80 kumlu zımpara kağıdıyla zımparalayın. Görünür kusurları veya işaretleri kademeli olarak gidermek için küçük, dairesel hareketler kullanın. Ahşabın tüm yüzeyini eşit şekilde kapladığınızdan emin olun.
    • İşlemi daha kolay ve hızlı hale getirmek için yerel hırdavatçınızdan bir zımpara bloğu satın alın.
    • Ahşap bir nesnenin ulaşılması zor köşelerini zımparalamak için esnek bir macun bıçağının ucuna zımpara kağıdı yapıştırın.
  3. Adım 3 Yağlı cilayı uygulamadan önce ahşaptaki zımpara tozunu temizleyin.
    Google görseller 3. Adım Yağlı cilayı uygulamadan önce ahşaptaki zımpara tozunu temizleyin.
    Yağlı cilayı uygulamadan önce ahşaptaki zımpara tozunu temizleyin. Hızlı ve kolay bir temizlik için, tozu emmek üzere elde tutulan bir elektrikli süpürge kullanın. Tozu ahşap yüzeyinden uzaklaştırmak için bir fırça veya basınçlı hava kutusu da kullanabilirsiniz.
Yöntem 2

Danimarka Yağının Islak Üzerine Islak Yöntemi ile Uygulanması

1. Adım 1 İlk kat Danimarka yağı sürün.
    Google görseller 1. Adım İlk kat Danimarka yağı sürün.
    İlk kat Danimarka yağı sürün. Ahşabı zımparaladıktan sonra temiz, tüy bırakmayan bir beze Danimarka yağını uygulayın. Yağı geniş vuruşlarla ahşaba cömertçe uygulayın ve gerektiğinde kumaşa yeniden uygulayın. Ahşabın yağı emmesi durana kadar buna devam edin.
    • Ahşap yağı emmeyi bıraktığında parlaklığını kaybedecek ve donuk görünecektir.
  2. Adım 2 Ahşabı yirmi dakika dinlendirin.
    Google görseller 2. Adım Ahşabın yirmi dakika dinlenmesine izin verin.
    Ahşabı yirmi dakika dinlendirin. Bu kırılmanın ardından ahşap daha fazla yağ emebilecektir. Zamanı takip etmek için bir alarm veya hatırlatıcı ayarlayın.
  3. Adım 3 İkinci kat yağ uygulayın.
    Google görseller 3. Adım İkinci kat yağ uygulayın.
    İkinci kat yağ uygulayın. Yirmi dakika sonra ahşabın yüzeyine daha fazla yağ uygulayın. İlk sefere göre ahşabın daha az yağ emeceği için bu sefer daha ince bir kat uygulayın. Ahşap yağı emmeyi bıraktığında yağı uygulamayı bırakın.
  4. Adım 4 Ahşabı bekletin ve ardından silin.
    Google görseller 4. Adım Ahşabı bekletin ve ardından silin.
    Ahşabı bekletin, sonra silin. Ahşabı yirmi dakika daha dinlendirin. Temiz, tüy bırakmayan bir bez kullanarak fazla yağı ahşabın yüzeyinden silin. Bir saat bekletin, ardından yüzeyi temiz bir bezle tekrar silin.
  5. Adım 5 Ahşabı havayla kurutun.
    Google görseller 5. Adım Ahşabı havayla kurutun.
    Ahşabı havayla kurutun. Ahşabınıza dokunmadan önce tam 48 saat boyunca sıcak bir odada kurumasını bekleyin. Çok erken hareket ettirmek muhtemelen izlere neden olabilir veya yağın kuruma sürecini bozabilir. Nesneyi, kaplamayı etkileyebilecek doğrudan güneş ışığından uzak tutun.
Yöntem 3

Danimarka Yağı ile Çok Pürüzsüz Bir Son Kat Yaratmak

1. Adım 1 Ahşaba yağ sürün ve ıslak tutun.
    Google görseller Adım 1 Ahşaba yağ sürün ve ıslak tutun.
    Ahşaba yağ sürün ve ıslak tutun. Zımparalamanın ardından Danimarka yağını zımparalanmış ahşap yüzeyinize fırça veya temiz bir bezle uygulayın. Ahşap yüzeyinin yağın emilmesi nedeniyle donuklaşan kısımlarını yeniden ıslatın. Gerektiğinde yağı yeniden uygulayarak yüzeyi üç ila dört dakika ıslak tutun.
  2. Adım 2 Fazla yağı silin ve ahşabın kurumasını bekleyin.
    Google görseller 2. Adım Fazla yağı silin ve ahşabın kurumasını bekleyin.
    Fazla yağı silin ve ahşabın kurumasını bekleyin. Ahşabın köşelerinde yağın birikmediğinden veya kümelenmediğinden emin olun. Sıcak bir odada gece boyunca kurumasını bekleyin.
  3. Adım 3 İkinci kat yağ uygulayın ve zımparalayın.
    Google görseller 3. Adım İkinci kat yağ uygulayın ve zımparalayın.
    İkinci kat yağ sürün ve zımparalayın. Ertesi gün temiz bir bez veya fırça ile ahşaba ikinci kat yağ sürün. Yağ hala ıslakken yüzeyi zımparalamak için çok ince zımpara kağıdı kullanın. Uzun, hafif vuruşlar kullanın ve damar yönünde hareket edin.
    • En iyi sonuçları elde etmek için hırdavatçılarda bulabileceğiniz 600 kumlu ıslak/kuru zımpara kağıdını kullanın.
  4. Adım 4 Fazla yağı alın ve ahşabı kurutun.
    Google görseller 4. Adım Fazla yağı giderin ve ahşabı kurutun.
    Fazla yağı alın ve ahşabı kurutun. Tüm zımpara kalıntılarının ahşap yüzeyden de çıkarıldığından emin olun. Bir kez daha ahşabı sıcak bir odada gece boyunca kurumaya bırakın.
  5. Adım 5 İşlemi üçüncü kez tekrarlayın.
    Google görselleri 5. Adım İşlemi üçüncü kez tekrarlayın.
    İşlemi üçüncü kez tekrarlayın. Yuva gününde, yağ uygulama ve ıslak ahşabı zımparalama işlemini tekrarlayın. Fazla yağı ve kalıntıları silin. Ahşabın kuruması için gece boyunca bekletin.
  6. Adım 6 Gerekirse işlemi tekrarlayın.
    Google görselleri 6. Adım Gerekiyorsa işlemi tekrarlayın.
    Gerekirse işlemi tekrarlayın. Genel bir kural olarak, Danimarka yağı ile pürüzsüz bir yüzey elde etmek için üç gün yeterlidir. Ahşabınızın daha pürüzsüz olabileceğini düşünüyorsanız işlemi dördüncü gün tekrarlayın. İstediğiniz sonuca ulaşmak için işleme gerektiği kadar tam gün devam edin.
  7. Adım 7 Ahşabın sıcak ve kuru bir odada 24 saat kurumasını bekleyin.
    Google görseller 7. Adım Ahşabın sıcak ve kuru bir odada 24 saat kurumasını bekleyin.
    Ahşabın sıcak ve kuru bir odada 24 saat kurumasını bekleyin. Bu yöntemle uygulanan Danimarka yağının çok sayıda, derinlemesine nüfuz eden katmanları göz önüne alındığında, ahşabınızın daha hafif uygulamalara göre daha fazla kuruma süresine ihtiyacı olacaktır. Ahşabın kuruması sırasında üzerinde herhangi bir kalıntı veya parçacık fark ederseniz, 24 saatlik kuruma süresi tamamlanana kadar bunları çıkarmayın.

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Danimarka yağı
  • Plastik kaplama
  • Maskeleme bandı
  • 80-kumlu zımpara kağıdı
  • Elde tutulan bir vakum, fırça veya basınçlı hava kutusu
  • Temiz, tüy bırakmayan bezler
  • Temiz bir boya fırçası
  • 600 kumlu ıslak/kuru zımpara kağıdı