Partide Kapınıza Gelen Polisle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?.

Pek çok başarılı parti sunucusu için bu tanıdık bir senaryodur: Doğru atmosferi yakalamak için müziği açarsınız ve ışıkları kapatırsınız, partinin enerjisi yükselir ve sonra kapı güçlü bir şekilde çalınır. Polis geldi. Bu durumu etkili bir şekilde ele almak, keyifli bir akşama devam etmek veya partiyi kapatmak ya da daha kötüsü tutuklanmak zorunda kalmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Durumu etkili bir şekilde nasıl etkisiz hale getireceğinize dair bazı rehberlik için aşağıyı okuyun.

Adımlar

1. Adım 1 Partiyi kontrol altına alın.
    Google görselleri 1. Adım Partiyi kontrol altına alın.
    Partiyi kontrol altına alın. Muhtemelen komşularınızın gürültü şikayetinden kaynaklanan o vuruş sesini duyduğunuzda ilk adımınız müziği kapatmak olmalıdır. Başka bir gürültü kaynağı varsa (örneğin, parti eğlencelerinin gülmesi ve çığlık atması) onları durum konusunda uyarın ve sessiz olmalarını söyleyin.
    • Bunu hızlı ama sakin bir şekilde yapın. Misafirlerinize bağırmayın; bu durumun şüpheli görünmesine neden olacak ve muhtemelen polis memurlarının yasa dışı bir şeyler döndüğüne dair şüphelerini uyandıracaktır.
    • Yasa dışı şeyler oluyorsa, bunları derhal ön kapının görüş alanından uzaklaştırın. Sarhoş parti misafirleri başka bir odaya gitmelidir.
  2. Adım 2 Kapıyı açın, dışarı çıkın ve kapıyı arkanızdan kapatın.
    Google görselleri 2. Adım Kapıyı açın, dışarı çıkın ve kapıyı arkanızdan kapatın.
    Kapıyı açın, dışarı çıkın ve arkanızdan kapatın. Polisle görüşme dışarıda yapılmalı. Arama veya tutuklama emirleri olmadığı, içeride acil bir durum olduğuna inanmaları için nedenleri olmadığı veya siz onları içeri davet etmediğiniz sürece eve girmelerine izin verilmiyor.
    • Dışarı çıkıp kapıyı kapatarak, evinize girmelerine izin vermediğinizi açıkça belirtmiş olursunuz.
    • Polis haklarına ilişkin yerel yasaların farklılık gösterdiğini unutmayın. Özel durumunuzdaki haklarının farkında olun.
    • Olan bitene tanık olması için yanınızda bir arkadaşınızı da yanınızda getirmek isteyebilirsiniz.
  3. Adım 3 Kibarca polise neden orada olduklarını sorun.
    Google görselleri 3. Adım Polise kibarca neden orada olduklarını sorun.
    Kibarca polise neden orada olduklarını sorun. Onlarla konuşurken ses tonunuz konuşkan olmalı, ancak aşırı derecede arkadaş canlısı veya gündelik olmamalıdır. Polisle konuşmanıza gerek yoktur, ancak ziyaretleri konusunda açık sözlü ve yumuşak davranırsanız bu, durumu yatıştırmanıza yardımcı olabilir.
  4. Adım 4 Endişelerini dile getirirken sakin ve saygılı kalın.
    Google görselleri 4. Adım Endişelerini dile getirirken sakin ve saygılı kalın.
    Endişelerini giderirken sakin ve saygılı olun. Komşularınızın grubunuzun kontrolden çıktığından şikayetçi olduklarını söylerlerse, onlara sorunun çözülmesi için gerekli önlemleri alacağınıza dair güvence verin. Eğer o akşam bu şikayeti ilk kez alıyorlarsa, alıntı yapmak gibi başka bir işlem yapmak zorunda kalmaları pek olası değildir.
    • Soruları yanıtlarken polise gereksiz ayrıntılar vermekten kaçının. Durumu tartışırken ihtiyacınız olandan fazlasını söylemeyin.
    • Polise yalan söyleme. Size cevaplamaktan çekindiğiniz bir soru sorarlarsa, özellikle de bu sizi hukuki açıdan sıkıntıya sokacaksa, kibarca cevaplamayı reddettiğinizi söyleyin.
    • Çoğu eyalette, araç kullanmadığınız veya tutuklanmadığınız sürece kimliğinizi polise göstermeniz gerekmemektedir. Ancak polis kimliğinizi isterse ve siz de bunu gösterme konusunda kendinizi rahat hissediyorsanız, kimliğinizi teslim ederek sürecin daha sorunsuz ilerlemesini sağlamanın hiçbir zararı yoktur.
    • Alkol dışında herhangi bir kontrollü maddenin kullanıldığını kabul etmeniz polislerin arama izni alması için yeterli olası neden olabilir.
  5. Adım 5 Evinize girmelerine izin vermeme hakkınızı ileri sürün.
    Google görselleri 5. Adım Evinize girmelerine izin vermeme hakkınızı savunun.
    Evinize girmelerine izin vermeme hakkınızı savunun. Bazı durumlarda polis içeri girip etrafa bakmak istediklerini söyleyebilir. Sizin izniniz olmadan bunu yapma hakları yoktur. Açık ve kibar bir şekilde şunu belirtin: "Kusura bakmayın ama evime girmenize izin vermiyorum."
    • "Neden olmasın?" daha sonra "izin olmadan sizi içeri alamam" diyerek cevap verin. Bu, kibar ama kesin bir şekilde, evinizde mahremiyet hakkınızı bildiğinizi ve kullandığınızı gösterir.
    • Polisin size bir emir mi verdiğinden yoksa bir talepte mi bulunduğundan emin değilseniz, onlara uymanız gerekip gerekmediğini sorun.
    • Eğer uyma zorunluluğunuz yoksa polisin evinize girmesine sözlü veya yazılı muvafakat vermeyin. Onlara izin verdiğinizde, mülkü iyice aramalarına izin verilir.
  6. Adım 6 Memurlar uymanız konusunda ısrar ederse onları içeri alın.
    Google görselleri 6. Adım Memurlar uymanız konusunda ısrar ederse onları içeri alın.
    Memurlar uymanız konusunda ısrar ederse onları içeri alın. Emre uymazsanız tutuklanma ve/veya zorla içeri girme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kapıyı açarak onların içeri girmelerine zımni rıza vermiş oluyorsunuz, ancak sonuçta tutuklanıp bir gece hücreye kapatılmaktansa mahremiyetinizin yarım saatliğine ihlal edilmesi daha iyidir.
    • Sizi suçlayacak hiçbir şeyi itiraf etmeyin. Sessiz kalma hakkına sahipsin; memurun isteğini yerine getirmelisiniz ancak konuşmayı ne zaman bırakacağınızı bilmelisiniz.
    • Asla sesinizi yükseltmeyin veya bir polis memuruna karşı kavgacı davranmayın. Bu kesinlikle işleri daha da kötüleştirecektir.
    • Polis yasa dışı maddeler bulursa haklarınızı bilin. Onlara bir avukatla konuşmak istediğini söyle.
  7. Adım 7 Polis gittikten sonra grubu kontrol altında tutun.
    Google görselleri 7. Adım Polis gittikten sonra partiyi kontrol altında tutun.
    Polis gittikten sonra partiyi kontrol altında tutun. Gerekirse insanları evlerine gönderin. İkinci kez geri gelmeleri istendiğinde polisin anlayışlı olma ihtimali çok daha düşüktür. Böyle bir durumda tutuklanmasanız bile ceza almayı bekleyebilirsiniz. Hatta ellerinde bir arama emri ve eve baskın yapmak için bir miktar destekle geri gelebilirler. Riske atmayın.

Uyarılar

• Polisin durumu kontrol etmek ve yasa dışı faaliyetlere ilişkin kanıt toplamak için orada olduğunu anlayın. Evden geçmelerine izin verirseniz her şeyin yoluna gireceğini, sadece rutin bir kontrol yapmaları gerektiğini vs. garanti ederler. Bunun doğru olduğunu varsaymayın. Size yasal olarak yalan söyleyebilirler. Teşekkürler Faydalı 152 Faydalı Değil 21
  • Bir parti sunucusu olarak evinizde olup bitenlerden sorumlu olduğunuz varsayılır. Misafirleriniz yasa dışı olarak uyuşturucu veya alkol tüketiyorsa, alkollü araç kullanarak partinizden ayrılmaları halinde meydana gelen kazalar da dahil olmak üzere, eylemlerinden dolayı başınız belaya girebilir. Uyuşturucu ticareti yapmaktan veya reşit olmayan birine yasa dışı olarak alkol sağlamaktan dolayı ceza alabilirsiniz. Riske atmayın. Teşekkürler Faydalı 106 Faydalı Değil 24