Kayıp Bir Kişinin Ölümü Nasıl Bildirilir?.

Kayıp Bir Kişinin Ölümü Nasıl Bildirilir?

Bir kişi kaybolduğunda bazen mahkemeye kişinin öldüğünü ilan etmesi için dilekçe verebilirsiniz. Süreç yaşadığınız ülkeye göre değişecektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde süreç, kayıp kişinin yaşadığı eyalete bağlı olarak farklılık gösterecektir. Ancak genel olarak, ölüme ilişkin delilleri toplayıp bir dilekçe sunarak bir kişinin ölü ilan edilmesini sağlamaya hazırlanabilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Gereksinimlerinizi Kontrol Etme

1. Adım 1 Bir avukatla görüşün.
    Google görseller 1. Adım Bir avukatla görüşün.
    Bir avukatla görüşün. Kayıp bir kişinin öldüğünü ilan etmek için gerekli şartları bulmanın en kolay yolu bir avukatla görüşmektir. Nitelikli bir avukat, gereklilikler konusunda bilgili olacak ve aynı zamanda iddianızı/dilekçenizi sunmanıza da yardımcı olacaktır.
    • Nitelikli bir vesayet avukatı bulmak için yerel veya eyalet baro birliğiniz ile iletişime geçebilirsiniz. Yönlendirme isteyin.
    • Yönlendirme aldıktan sonra arayabilir ve yarım saatlik bir görüşme planlayabilirsiniz. Avukatların çoğu indirimli fiyatla veya ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti sunar.
  2. Adım 2 İnternette arama yapın.
    Google görselleri Adım 2 İnternette arama yapın.
    İnternette arama yapın. Hükümetinizin gereksinimleri çevrimiçi olarak yayınlanabilir. "Eyaletiniz veya ülkeniz" ve "kayıp kişinin öldüğünü bildiren prosedürler" yazarak arama yapabilirsiniz. Birçok eyalet yasal kodlarını çevrimiçi olarak yayınlamaktadır.
    • İlgili kodunuzu bulursanız okuyun ve not alın. Kod size hangi adımları uygulamanız gerektiğini söylemelidir.
  3. Adım 3 Öldüğünün varsayılması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini kontrol edin.
    Google görselleri 3. Adım Öldüğünün varsayılması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini kontrol edin.
    Öldüğünün varsayılması için ne kadar zaman geçmesi gerektiğini kontrol edin. Bir kişinin ölü sayılması için belli bir süre kayıp olması gerekmiyor. Bunun yerine hükümet, belirli bir süre sonra bir kişinin öldüğünün "varsayıldığını" belirtebilir. Bu, yeterli süre geçtikten sonra kişinin gerçekten öldüğünü gösteren herhangi bir kanıt sunmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.
    • Örneğin hükümetiniz, bir kişinin yedi yıldır kayıp olması durumunda öldüğünün varsayıldığını belirtebilir. Yedi yıldan fazla bir süredir sürekli iletişim kuramıyorsanız, o kişinin muhtemelen ölmüş olduğunu göstermenize gerek yoktur.
    • Ancak yedi yıl beklemenize gerek yok. Örneğin birisi eşinizin bir teknenin kenarından sürüklenip okyanusa sürüklendiğine tanık olmuş olabilir. Bu durumda mahkeme, kişinin muhtemelen öldüğü sonucuna varmak için yeterli delilin bulunduğunu tespit edebilir.
  4. Adım 4 Beyanname talep edip edemeyeceğinizi kontrol edin.
    Google görseller 4. Adım Beyanname isteyip isteyemeyeceğinizi kontrol edin.
    Beyanname talep edip edemeyeceğinizi kontrol edin. Yalnızca belirli kişiler ölüm ilanı için dilekçe verebilir. Mahkemeye dilekçe verme yetkisine sahip kişilerin kesin listesi ülkeye ve eyalete göre farklılık gösterecektir. Örneğin İngiltere veya Galler'de aşağıdaki kişiler hak talebinde bulunabilir:
    • eş veya sivil partner
    • ebeveyn
    • çocuk
    • kardeş
Bölüm 2

Kanıt toplamak

1. Adım 1 Tanık ifadelerini alın.
    Google görselleri 1. Adım Tanık ifadelerini alın.
    Tanık ifadelerini alın. Birisi aile üyenizin yakın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gördüyse, o zaman tanık ifadeleri almalısınız. Örneğin birisi yakınınızın okyanusa düştüğünü ya da çöken bir binaya girdiğini görmüş olabilir. Ceset bulunamazsa, kayıp kişinin karşı karşıya olduğu yakın tehlikeyi anlatan tanık ifadelerine ihtiyacınız olacak.
    • Ölüm ilanı için dilekçe verdiğinizde bu kişinin ifadesini mahkemeye sunabilmeniz için tanıkların yeminli beyan imzalamasını sağlamalısınız.
  2. Adım 2 Polis raporlarının kopyalarını alın.
    Google görselleri 2. Adım Polis raporlarının kopyalarını alın.
    Polis raporlarının kopyalarını alın. Bir kaza veya felaketle ilgili bir polis raporu sunulduysa, bir kopyasını almalısınız. Dilekçenizle birlikte gönderebilirsiniz.
    • Herhangi bir polis raporunun bir kopyasını almak için bkz. Polis Raporu Alma.
  3. Adım 3 Kayıp kişiyi bulmak için dikkatli bir arama yapın.
    Google görselleri 3. Adım Kayıp kişiyi bulmak için dikkatli bir arama yapın.
    Kayıp kişiyi bulmak için dikkatli bir arama yapın. Genellikle kayıp bir kişiyi bulmak için yoğun bir çaba harcamanız gerekir. Arkanıza yaslanıp kayıp kişinin sizinle iletişime geçmesini bekleyemezsiniz. Özenli bir arama yaptığınızı göstermek için aşağıdakileri yapmalısınız:
    • Kişinin kaybolduğunu kolluk kuvvetlerine bildirin.
    • Eğer paranız yetiyorsa, kayıp kişiyi bulması için özel bir dedektif tutun.
    • Gazete veya süreli yayınlarda kişinin kayıp olduğuna dair ilan verin ve bilgisi olan kişilerin sizinle iletişime geçebilmesi için iletişim bilgilerini sağlayın.
Bölüm 3

Veraset Mahkemesine Dilekçe Vermek

1. Adım 1 Uygun mahkemeyi bulun.
    Google görselleri 1. Adım Uygun mahkemeyi bulun.
    Uygun mahkemeyi bulun. Hükümetinizin kanunları size dilekçenizi hangi mahkemeye sunacağınızı söyleyecektir. Genel olarak kayıp kişinin en son yaşadığı ilçedeki mahkemeye dilekçe vermeniz gerekecektir. Bu ilçe bugün yaşadığınız yer olmayabilir.
    • Örneğin, siz Illinois, Cook County'de yaşarken eşiniz ortadan kaybolmuş olabilir. Yedi yıl geçtikten sonra Kuzey Carolina'ya taşındınız. Eşinizin öldüğünü ilan etmek için Cook County'de bir mahkemeye başvurmanız gerekecek.
  2. Adım 2 Bir dilekçe taslağı hazırlayın.
    Google görseller 2. Adım Bir dilekçe taslağı hazırlayın.
    Bir dilekçe taslağı hazırlayın. Mahkemeniz kullanabileceğiniz “boşluk doldurma” formlarını yazdırmış olabilir. Bu formları internetten veya mahkeme katibinden kontrol ederek bulabilirsiniz.
    • İlk önce internette arama yapmak muhtemelen en kolay yoldur. Hiçbir şey bulamazsanız yerel vesayet mahkemesine uğrayın.
  3. Adım 3 Dilekçeyi gönderin.
    Google görseller 3. Adım Dilekçeyi gönderin.
    Dilekçeyi verin. Genel olarak, mahkemeye giderek ve dosyalamayı talep ederek dilekçeyi verebilirsiniz. Bazı yerlerde dilekçeyi mahkemeye postayla göndererek de dava açabilirsiniz.
    • Kayıtlarınız için her zaman dilekçenin bir kopyasını sakladığınızdan emin olun.
    • Polis raporları veya tanık beyanları gibi destekleyici kanıtların kopyalarını dilekçeyle birlikte gönderin.
  4. Adım 4 Ücreti ödeyin.
    Google görseller 4. Adım Ücreti ödeyin.
    Ücreti öde. Dilekçeyi vermek için genellikle bir ücret ödemeniz gerekir. Ücret ülkenize ve eyaletinize bağlı olarak değişecektir. Formunuza bakın: ücret bilgilerini içermelidir.
  5. Adım 5 Dilekçenin bir kopyasını diğer aile üyelerine gönderin.
    Google görseller 5. Adım Dilekçenin bir kopyasını diğer aile üyelerine gönderin.
    Dilekçenin bir kopyasını diğer aile üyelerine gönderin. Mahkemeniz, dilekçenizin kopyalarını, kayıp kişinin yasal olarak ölü ilan edilip edilmemesi konusunda menfaati olan kişi ve kurumlara göndermenizi isteyebilir. Örneğin aşağıdakilerden herhangi birini bildirmeniz gerekebilir:
    • kayıp kişinin eşi veya birlikte yaşadığı partneri
    • kayıp kişinin kardeşleri veya çocukları gibi diğer aile üyeleri
    • Sigorta şirketi gibi kayıp kişiyle ilgilenen herhangi bir kuruluş
  6. Adım 6 Şikayetin duyurusunu yapın.
    Google görselleri 6. Adım Şikayetin reklamını yapın.
    Şikayetin reklamını yapın. Hükümetiniz muhtemelen şikayetinizi yerel bir gazetede duyurmanızı da talep ediyor. Reklamın amacı toplumdaki diğer kişilere, kayıp kişinin ölü ilan edilmesini sağlamaya çalıştığınızı bildirmektir. Topluluktan birisi itiraz ederse, itirazını duruşmada ileri sürebilir.
    • Reklamın yayınlanması gereken süre, yasalarınıza bağlı olarak farklılık gösterecektir. Hükümetinizin gerekliliklerini okuyun.
    • Örneğin İngiltere ve Galler'de kayıp kişinin bilinen son adresinin yakınında bulunan bir gazeteye ilan vermelisiniz. İlan başvurunuzdan itibaren 7 gün içerisinde yayınlanmalıdır. Birleşik Krallık hükümetinin web sitesinde kullanabileceğiniz örnek bir metin bulunmaktadır.
    • Örneğin Ohio'da, dilekçenizi verdiğiniz ilçede bulunan bir gazetede dört hafta boyunca haftada bir kez reklam vermelisiniz.
  7. Adım 7 Reklamın kanıtını saklayın.
    Google görselleri 7. Adım Reklamın kanıtını saklayın.
    Reklamın kanıtını saklayın. Muhtemelen reklamın kanıtını mahkemeye sunmak zorunda kalacaksınız. Mahkeme tek başına incelemeye gitmeyecek. Bunun yerine gazetenin birkaç kopyasını saklamalı ve ilanları mahkemeye sunmalısınız.
    • İlgili zaman çizelgeleri olabilir. Örneğin ilanı duruşmanızdan beş gün önce veya daha önce mahkemeye göndermeniz gerekebilir. Mahkemenize danışın.
  8. Adım 8 Bir mahkeme duruşmasına katılın.
    Google görselleri 8. Adım Bir mahkeme duruşmasına katılın.
    Bir mahkeme duruşmasına katılın. Dilekçenizi gönderdikten sonraki birkaç ay içinde muhtemelen mahkemede bir duruşmanız olacak. Dilekçenizin bir kopyasının yanı sıra polis raporları/tanık ifadeleri gibi destekleyici kanıtları da almalısınız.
    • Başka bir aile üyesi veya halktan biri ölüm ilanına itiraz etmek için ortaya çıkabilir. Ölüm karinesinin geçerli olması için yeterli süre geçmişse, iddiayı ortaya koyan kişinin kayıp kişinin hayatta olduğuna dair kanıt sunması gerekecektir.
    • Özellikle birisi dilekçenize itiraz ederse veya mahkeme özenli bir arama yaptığınızı düşünmezse, birkaç duruşma yapılabilir.
  9. Adım 9 Ölüm sertifikasını alın.
    Google görseller 9. Adım Ölüm sertifikasını alın.
    Ölüm belgesini alın. Ölüm belgesinin bir kopyasını ancak hakimin kişinin öldüğünü varsayması durumunda alabilirsiniz. Mahkeme katibine, bir kopyanın nasıl alınacağını ve her bir kopya için ne kadar ödemeniz gerektiğini sorabilirsiniz.
    • Birkaç kopya almalısınız. Kopyalarını bir mütevelli heyetine, sigorta şirketine veya bir bankaya göstermeniz gerekebilir.
    • Ayrıca kayıtlarınız için bir kopyasını da saklamanız gerekir.