Bir Karakterin İyi Görünüşü Nasıl Tanımlanır?.

Bir Karakterin İyi Görünüşü Nasıl Tanımlanır?

Dinamik, çok yönlü karakterler okuyucuların ilgisini çeker ve hikayenizin konusunu yönlendirir. Ancak karakterinizi iyi tanımlamak zor olabilir. Biraz ekstra çalışmayla açıklamalarınızın okuyucunuzun ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz. Karakterinizi tanıyarak başlayın, ardından karakter özelliklerinin açıklamalarını nasıl etkileyebileceğini düşünün. Ardından, açıklamanızı yazmak için karakterinizle ilgili en iyi ayrıntıları çıkarın.

Adımlar

Yöntem 1

Karakterinizi Tanıma

1. Adım 1 Bir karakter oluşturun...
    Google görseller Adım 1 Bir karakter oluşturun...
    Çok yönlü bir karakter geliştirmek için bir karakter sayfası hazırlayın . Ana karakterlerinizi bilmeniz gerekir ve karakter sayfası sağlam bir karakter oluşturmanın iyi bir yoludur. Fiziksel tanımlarından geçmişlerine, ilgi alanlarına, korkularına, hobilerine ve diğer ayrıntılara kadar her şeyi ekleyin.
    • Kendi karakter sayfanızı oluşturabilir veya çevrimiçi olarak bulabileceğiniz bir şablonu kullanabilirsiniz.
    • Boy, vücut yapısı, saç rengi ve göz rengi gibi temel bilgilerle başlayın. Daha sonra nasıl durdukları veya hangi benzersiz özelliklere sahip oldukları gibi diğer fiziksel ayrıntıları belirleyin. Daha sonra, geçmişlerinin, ilgi alanlarının ve yaşam tarzlarının açıklamalarını nasıl etkilediğini düşünün.
    • Ana karakterleriniz için karakter sayfanızda mümkün olduğunca fazla ayrıntı sağlayın. Hikayenizde bu bilgilerin tümüne yer vermeseniz de karakterlerinizi iyi tanımanız önemlidir.
    UZMAN İPUCU Grant Faulkner, MA

Grant Faulkner, MA

Profesyonel Yazar Grant Faulkner, Ulusal Roman Yazma Ayı'nın (NaNoWriMo) İcra Direktörü ve bir edebiyat dergisi olan 100 Word Story'nin kurucu ortağıdır. Grant, yazma üzerine iki kitap yayınladı ve The New York Times ile Writer's Digest'te yayımlandı. Yazma ve yayınlama üzerine haftalık bir podcast olan Write-thinking'in ortak sunuculuğunu yapıyor ve San Francisco Eyalet Üniversitesi'nden Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans derecesine sahip.  Grant Faulkner, MA Grant Faulkner, MA
    Profesyonel Yazar

Daha derin motivasyonlarını düşünün. Yazar olarak karakterinizi neyin harekete geçirdiğini bilmek istersiniz. Karakteriniz gerçekte yalnızca karakter tanımlarının veya fiziksel tanımların bir derlemesi değildir; Karakteriniz dünyada hareket eden bir ruhtur. Bu karakter ne istiyor ve neden bunu elde edemiyor? Karakterinizin arzularına ulaşmasını engelleyen engelleri açıklayın.

2. Adım 2 Daha görsel bir referans için karakterinizin bir taslağını oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Daha görsel bir referans için karakterinizin bir taslağını oluşturun.
    Daha görsel bir referans için karakterinizin bir taslağını oluşturun. Karakterinizi, fiziksel özelliklerini etiketleyerek, yeteneklerinizin en iyisine göre çizin. Karakterinizin geçmişi, ilgi alanları ve dahil etmek istediğiniz diğer açıklayıcı bilgiler hakkında sayfaya notlar yazın.
    • Bu, karakterinizi geliştirmenin daha serbest biçimli bir yoludur.
    • Birden fazla tekniğin kullanılmasında bir sakınca yoktur. Karakterinizin bir taslağını çizip ardından bir karakter sayfası oluşturmanız yararlı olabilir.
  3. 3. Adım Alternatif olarak karakteriniz için bir referans fotoğraf bulun.
    Google görselleri 3. Adım Alternatif olarak karakteriniz için bir referans fotoğraf bulun.
    Alternatif olarak karakteriniz için bir referans fotoğrafı bulun. Yazılarınıza ilham veren kişilerin, yerlerin ve nesnelerin fotoğraflarını toplamanız faydalı olabilir. Belki karakterinizi tanıdığınız birinden esinlenerek oluşturmak istiyorsunuz ya da belki bir ünlü, ana karakteriniz için istediğiniz görünüme sahip. Açıklamanızı yazarken ilham aldığınız kişinin fotoğrafını referans olarak kullanın.
    • Referans fotoğrafları kullanıyorsanız, bunları dijital veya basılı kopya şeklinde bir dosyada toplayın.
  4. Adım 4 Karakterinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin.
    Google görselleri 4. Adım Karakterinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin.
    Karakterinizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu belirleyin. Her karakterin onları farklı kılan tuhaflıkları vardır. Okuyucunuzun karakterinizi daha iyi hayal etmesine yardımcı olmak için bu tuhaflıkları kullanabilirsiniz. Karakterinizin yüzündeki bir yara izinden bahsetmek gibi temel tanımlayıcılar üzerinden bu tuhaflıkları vurgulayın.
    • Örneğin, karakterinizin kalp şeklinde bir ben'i, büyük bir diş boşluğu veya gözle görülür bir topallaması olabilir.
    • Tuhaflıklar ana karakterlerinizi daha bağdaştırılabilir hale getirmenize yardımcı olur ve ayrıca yan karakterleri hızlı bir şekilde karakterize etmek için tuhaflıkları da kullanabilirsiniz.
  5. Adım 5 Karakteriniz için somut tanımlayıcıların bir listesini geliştirin.
    Google görselleri 5. Adım Karakteriniz için somut tanımlayıcıların bir listesini geliştirin.
    Karakteriniz için somut tanımlayıcılardan oluşan bir liste geliştirin. Hikâyenizde bunların hepsini kullanmak zorunda değilsiniz, ancak karakteriniz hakkında belirli tanımlayıcı ifadelerden oluşan bir listeye sahip olmak kullanışlı olacaktır. Daha sonra en iyi tanımlayıcıları hikayenize dahil edebilirsiniz. İşte birkaç örnek:
    • Kirpik çizgisinin altındaki elmas dövme, deniz mavisi gözlerinden dikkati dağıtıyordu.
    • Bacakları kazık gibi sallanıyordu.
    • Rüzgar estiğinde saçları alev gibi yüzünü kaplıyor.
  6. Adım 6 Karakterinizi veya özelliklerini tanımlamak için klişeler kullanmaktan kaçının.
    Google görselleri 6. Adım Karakterinizi veya özelliklerini tanımlamak için klişeler kullanmaktan kaçının.
    Karakterinizi veya özelliklerini tanımlamak için klişeler kullanmaktan kaçının. Bu, hem açıklamayı nasıl tanıttığınız için, ne de karakterinizi tanımlamak için kullandığınız kelimeler için geçerlidir.
    • Örneğin, bir karakterin tanımını sunarken kullanılan en yaygın klişe "ayna tekniğidir"; bu, karakterinizin kendisini aynada tanımlamasını sağlar.
    • Tanımlama klişelerine örnek olarak "gül gibi kırmızı", "buz gibi soğuk" veya "yarasa kadar kör" verilebilir.
Yöntem 2

Açıklamanıza Karakter Özelliklerini Dahil Etme

1. Adım 1 Karakterinizin nasıl hareket edebileceğini düşünün.
    Google görselleri 1. Adım Karakterinizin nasıl hareket edebileceğini düşünün.
    Karakterinizin nasıl hareket edebileceğini düşünün. Karakterinizin nasıl hareket ettiği ve ne yapmayı seçtiği okuyucunuza onlar hakkında çok şey anlatır. Ayrıca karakteriniz hakkında açıklayıcı ayrıntılar da sağlar! Okuyucunuza karakteriniz hakkında daha fazla bilgi vermek için açıklamanıza hareket ekleyin.
    • Örneğin, ayaklarını karıştıran bir karakter, aylak aylak dolaşan veya uzun adımlarla yürüyen bir karakterden farklı görünecek ve farklı davranacaktır.
    • Belki karakteriniz çok fazla kıpırdanıyor veya mesaj atıyor. Belki de insanlarla konuşurken etrafta dolaşıyorlar ya da fark edilmemek için başlarını eğerek yürüyorlar. Bu tür hareketleri dahil edin.
  2. Adım 2 Saç modellerini düşünün.
    Google görseller 2. Adım Saç modellerini düşünün.
    Saç stillerini düşünün. İnsanlar genellikle kendilerini temsil ettiğini düşündükleri bir saç modeli seçerler. Karakterinizin saç kesimi, saç rengi, saçlarını kullanış şekli okuyucuya bir mesaj iletecektir.
    • Örneğin, dikenli pembe bir mohawk, karakterinizin asi olduğunu gösterebilirken, salondaki patlama, karakterinizin kraliçe arı türü olduğunu gösterebilir.
    • Karakterinizin kişiliğinin farklı yönlerini göstermek için de saç stilini kullanabilirsiniz. Örneğin, ana karakteriniz sofistike bir bob'a sahip başarılı bir CEO olabilir, ancak saçlarına boyalı gizli mor bir çizgiye veya tarzını yönetim kurulu odasından asi bir tarza değiştirmesine olanak tanıyan bir yan alt kesime sahip olabilir.
  3. Adım 3 Karakterinizin kişiliğini kıyafetlerine yansıtın.
    Google görselleri 3. Adım Karakterinizin kişiliğini kıyafetlerine yansıtın.
    Karakterinizin kişiliğini kıyafetlerine yansıtın. İnsanlar aynı zamanda kendilerini kıyafetleriyle de ifade ederler, bu nedenle karakterinizin kıyafetlerini onun kişiliği hakkında bir şeyler göstermek için kullanın. Hikayenizi tam olarak anlamak için okuyucunun karakteriniz hakkında ne bilmesi gerektiğini düşünün. Ayrıca yan karakterleri karakterize etmenin de kolay bir yoludur. İşte bazı örnekler:
    • Ciddi bir karakter iş kıyafeti giyebilir.
    • Bir sanatçı boya sıçramış kıyafetler giyebilir.
    • Rock yıldızınız deri ceket giyebilir.
    • Sporcu olan bir yan karakter spor kıyafetler giyebilir.
Yöntem 3

Açıklamanızı Yazma

1. Adım 1 Ne kadar açıklama eklemek istediğinize karar verin.
    Google görselleri 1. Adım Ne kadar açıklama eklemek istediğinize karar verin.
    Ne kadar açıklama eklemek istediğinize karar verin. Okuyucunuzu açıklamalarla aşırı doldurmak istemezsiniz. Aynı zamanda karakterinizin neye benzediğini hayal edebilmelerini istiyorsunuz. Yazdığınız türün yanı sıra okuyucunuzun kim olduğunu da düşünün. Bu, bir karakterin tam ve ayrıntılı bir tanımını mı yoksa yalnızca bir izlenim yaratmaya yetecek kadar ayrıntıyı mı vermek istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.
    • Örneğin edebiyat yazarları genellikle karakterleri hakkında daha az açıklama yaparlar. Okuyucuya, karakterin neye benzediği hakkında fikir sahibi olmalarına yetecek kadar bilgi verebilirler. Örneğin, "Yırtık sakalın içinden bir yerden huysuz bir ses geldi."
    • Öte yandan, tür yazarları genellikle daha fazla ayrıntıya yer verirler. Örneğin, bir fantazi ya da bilim kurgu yazarı, cyborg ya da elf gibi insan olmayan bir karakterin tam bir tanımını verebilir. Şöyle yazabilirsiniz: "Metal bir plaka kafasının yarısını kaplıyor, çenesi her hareket ettiğinde altındaki teller ortaya çıkıyor. Sağ yuvadan mavi bir göz dışarı bakıyordu ama sol gözü bir kamera merceği gibi kaynıyordu ve yakınlaştırıyordu. Uzun bir burun aşağıya doğru bakıyordu. ince, robotsu dudaklarının üzerinde bir ok gibi."
  2. Adım 2 Küçük ayrıntılar yerine karakterize eden tanımlayıcılara odaklanın.
    Google görselleri 2. Adım Küçük ayrıntılar yerine, karakterize eden tanımlayıcılara odaklanın.
    Küçük ayrıntılar yerine karakterize eden tanımlayıcılara odaklanın. Bir karakter hakkında her şeyi söylemek imkansız olduğundan yalnızca okuyucularınızın bilmesi gereken bilgileri eklemek istersiniz. İyi bir açıklama okuyucuya karakterinizin nasıl göründüğünden çok karakteriniz hakkında daha fazla bilgi verir. İşte bazı iyi örnekler:
    • "Kalın siyah kökleri buklelerinin platin sarısı tonuyla tezat oluşturuyor." - Bu, okuyucuya karakterin saçını boyadığını ancak stile ayak uyduramadığını anlatır.
    • “Üç yıl önce kapanan bir pizza lokantasının reklamını yapan bir sweatshirt giyiyordu. Askıya asılan bir palto gibi ince gövdesine asılmıştı. - Bu, karakterin muhtemelen yeni kıyafet almaya gücü yetmediği için kendisine uymayan eski kıyafetler giydiğini gösteriyor.
  3. Adım 3 Açıklamalarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için mecazi bir dil kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Açıklamalarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için mecazi bir dil kullanın.
    Açıklamalarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için mecazi bir dil kullanın. Figüratif dil, okuyucunun hikayenizdeki insanları ve olayları hayal etmesine yardımcı olmak için metaforlar, benzetmeler, abartılar ve kişileştirme kullanır. Temel tanımlayıcıları listelemek yerine karakterinizi yaratıcı bir şekilde tanımlamanıza olanak tanır.
    • Örneğin, "Claire'in uzun, kahverengi saçları ve kahverengi gözleri var" demek istemezsiniz. Bunun yerine şöyle yazabilirsiniz: "Claire'in yüzüne koyu renk bukleler düştü ve kehribar rengi gözlerini maskeledi."
    • Metaforlar ve benzetmeler görünüşte birbirine benzemeyen iki şeyi karşılaştırır, ancak benzetmelerde karşılaştırmaları daha açık hale getirmek için "gibi" veya "gibi" kullanılır.
    • Kişileştirme, insan olmayan bir hayvana veya şeye insani özellikler verilmesidir. Örneğin, "gözleri onun sorularından kaçtı."
  4. Adım 4 Çok fazla açıklama vermek anlamına gelen mor düzyazıdan kaçının.
    Google görseller 4. Adım Çok fazla açıklama vermek anlamına gelen mor düzyazıdan kaçının.
    Çok fazla açıklama vermek anlamına gelen mor düzyazıdan kaçının. Mor düzyazı, çok fazla açıklama ve süslü sözler içeren ancak hikayeye çok az katkıda bulunan yazıdır. Okuyucular için oldukça sinir bozucu olduğundan, yalnızca hikayenizi anlatmanıza yardımcı olacaksa açıklama ekleyin. Yalnızca anlatılması gerekenleri anlatarak ve açıklamalarınızı kısa tutarak mor yazılardan kaçınabilirsiniz.
    • İşi tamamlamak için mümkün olduğunca az kelime kullanın.
    • Örneğin, "Saçını mürekkep rengine boyadı çünkü bu ona bir sanatçı gibi hissettirdi" yazmanızda bir sakınca yoktur. Fazla abartmaya gerek yok: "Mürekkep rengi saçları, sudaki yağ tabakası gibi soluk tenini gölgeliyordu. Aynaya her baktığında, farklı bir zamanda yakalanmış romantik bir şairi görüyordu ve ona kendini en iyi şekilde hissettiriyordu. Her zaman olmak istediği sanatçı."
  5. Adım 5 Bir özellik bir karakteri temsil ettiğinde sözdizimi kullanın.
    Google görselleri 5. Adım Bir özellik bir karakteri temsil ettiğinde sözdizimi kullanın.
    Bir özellik bir karakteri temsil ettiğinde sözdizimi kullanın. Synecdoche, yazarın bir şeyin bir bölümünü tüm kişiyi, yeri veya şeyi temsil etmek için kullandığı edebi bir araçtır. Bu, bir karakteri tam olarak tanımlamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine öne çıkan bir özelliğe odaklanırsınız. Bir karakteri anlamlı bir şekilde, ancak çok fazla kelime kullanmadan hızlı bir şekilde tanımlamanın uygun bir yoludur.
    • Synecdoche özellikle yan karakterler için kullanışlıdır!
    • Pembe mohawk, sivri bir çene, kambur bir sırt, farklı bir yürüyüş, benzersiz bir koku vb. gibi karakterinizi kolayca tanımlayan güçlü özellikleri düşünün. Bu özellik, karaktere bağlı olarak olumlu veya olumsuz olabilir. Karakterden bahsederken bu özelliği kullanın.
    • Örneğin, "Pembe mohawk'ın penceremin önünden süzüldüğünü gördüğümde, komşumun eve geleceğini biliyordum."
  6. Adım 6 Karakterlerinizi canlandırmak için duyusal ayrıntıları ekleyin.
    Google görselleri 6. Adım Karakterlerinizi canlandırmak için duyusal ayrıntıları ekleyin.
    Karakterlerinizi canlandırmak için duyusal ayrıntılar ekleyin. Sadece fiziksel özellikleri listelemeyin. Okuyucularınızın 5 duyusuna hitap edin! Her duyuyu dahil etmeyebilirsiniz, ancak makul olarak mümkün olduğunca fazlasını dahil edebilirsiniz.
    • Karakterinizin nasıl koktuğundan bahsederek koku alma duyusuna hitap edin. Örneğin, “Bayan. Hamilton her zaman taze pişmiş kurabiyeler gibi kokardı.”
    • Karakterinizin yara izinin dokusundan veya teninin ipeksi yumuşaklığından bahsederek dokunma hissini de dahil edin.
    • Karakterinizin sesini cıvıl cıvıl bir kuşla veya bir motorun homurtusuyla ilişkilendirerek ses duyusunu etkinleştirin.
    • Karakterinizin giyimini ve saç stilini anlatarak onların görme duyularına hitap edin.
    • Fırsat buldukça okuyucunun zevk duygusuna hitap edin. Örneğin iki karakter öpüştüğünde.
  7. Adım 7 Çok fazla ayrıntı yerine çifte görev yapan tanımlayıcılar verin.
    Google görselleri 7. Adım Çok fazla ayrıntı yerine çifte görev yapan tanımlayıcılar verin.
    Çok fazla ayrıntı yerine çifte görev yapan tanımlayıcılar verin. Çok fazla açıklama yapmak istemediğiniz için okuyucuya karakteriniz hakkında birden fazla şey anlatan ayrıntılara odaklanın. Bu, okuyucuyu aşırı bilgi yüklemeden karakterinizi daha iyi tanımlamanıza olanak tanır.
    • Örneğin, "Luna'yı en iyi tanımlayan kelime uzundur. Uzun bir yüzü, uzun kolları ve uzun bacaklara benzeyen uzun bacakları var."
  8. Adım 8 Bilgi dökümü yerine hikaye boyunca açıklamanızı renklendirin.
    Google görselleri 8. Adım Bilgi dökümü yerine hikaye boyunca açıklamanızı renklendirin.
    Bilgi dökümü yerine hikaye boyunca açıklamanızı karalayın. Okuyucuyu bilgi boşaltma olarak adlandırılan bilgiyle aşırı yüklemek istemezsiniz. Bunun yerine, çalışmanızın uzunluğuna bağlı olarak tanımlayıcılarınızı birkaç paragrafa veya sayfaya dağıtın.
    • Örneğin, karakterinizi tek seferde anlatmak yerine bir sahne boyunca anlatabilirsiniz.

Uyarılar

• Söylemek istediğiniz şeyi söyleyecek daha iyi bir kelime bulmak için eş anlamlılar sözlüğü kullanabilirsiniz. Ancak eş anlamlılar sözlüğünüzü dikkatli kullanın. Açıklamalarınızı normalde kullandığınız kelimeleri kullanarak vermek en iyisidir. Teşekkürler Faydalı 5 Faydalı Değil 0
  • Birinin ten rengini yiyecekle karşılaştırmaktan kaçının. Bu nesneleştirmedir ve özellikle insanlar renkli karakterleri tanımladığında yaygındır.
    • Bu kuralın iki önemli istisnası "zeytin" ve "şeftali" kelimelerinin kullanılmasıdır.
    Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0