Bir Kişinin Fiziksel Görünümü Nasıl Tanımlanır?.

Bir Kişinin Fiziksel Görünümü Nasıl Tanımlanır?

Birinin fiziksel görünüşünü anlatmak, siz bunu gerçekten yapmayı deneyene kadar kolay gibi görünür. İster yeni tanıştığınız birini bir arkadaşınıza anlatmak ister bir suç şüphelisi hakkında polisi uyarmak isteyin, temel fiziksel ayrıntıları ve benzersiz özellikleri sistematik bir şekilde ele almak önemlidir. Ancak yazdığınız hikayede bir karakteri detaylandırmaya çalışıyorsanız, ayrıntıları doğrudan okuyucuya sunmak kadar hayal gücüne bırakmak da aynı derecede önemlidir.

Adımlar

Yöntem 1

Temel özellikler

1. Adım 1 Uygun olduğunda onları erkek veya kadın olarak tanımlayın.
    Google görselleri 1. Adım Uygun olduğunda onları erkek veya kadın olarak tanımlayın.
    Uygun olduğunda onları erkek veya kadın olarak tanımlayın. Çoğu durumda bu hemen belli olacak ve muhtemelen dikkate alacağınız ilk şey olacaktır. Ancak herkes bu kategorilere uymayabilir ve gerekmedikçe varsayımlarda bulunmamak genellikle en iyisidir.
    • Örneğin polise bir şüpheliyi tarif etmeye çalışıyorsanız, "Bana erkek gibi göründüler ama emin olamıyorum" gibi bir şey söylemek zorunda kalabilirsiniz.
    • Diğer durumlarda, diğer açıklayıcı öğelere kolayca geçebilirsiniz.
  2. Adım 2 Ten rengini not edin ve gerekiyorsa ırkını veya etnik kökenini tahmin edin.
    Google görselleri 2. Adım Ten rengini not edin ve gerekiyorsa ırkını veya etnik kökenini tahmin edin.
    Ten rengini not edin ve gerekirse ırkını veya etnik kökenini tahmin edin. Burada yine polise birisini tarif etmek ile bunu başka nedenlerle yapmak arasında bir fark var. İlk durumda, "İrlandalı görünüyordu" veya "Koreliydi sanırım" gibi varsayımlarda bulunmanız gerekebilir; bu diğer durumlarda duyarsız veya saldırgan olabilir.
    • "Zeytinyağı", "soluk", "koyu kahverengi" gibi terimleri kullanarak yalnızca tenlerinin rengini tanımlamaya devam edebilirsiniz. İsterlerse varsayımlarda bulunmayı başkalarına bırakın.
    • "Zeytin" ve "şeftali" dışında birinin ten rengini yiyecekle karşılaştırmamalısınız. Bu genellikle farklı ırklardan insanları nesneleştirmek için kullanılır.
  3. Adım 3 Yaş aralıklarını 5 veya 10 yıllık artışlarla tahmin edin.
    Google görselleri 3. Adım Yaş aralıklarını 5 veya 10 yıllık artışlarla tahmin edin.
    Yaş aralıklarını 5 veya 10 yıllık artışlarla tahmin edin. Çoğu durumda, birini "25 civarında" veya "muhtemelen 60 yaşında" olarak seçebileceksiniz. Rahatça verebildiğiniz kadar dar bir yaş aralığı sağlamayı düşünün; bu, başkalarının tanımladığınız kişiyi gözünde canlandırmasını kolaylaştıracaktır.
    • Örneğin, bir kişiyi 30-40 yerine 30-35 yaşında olarak tanımlamak, diğerlerine daha net bir resim verir.
    • Bu özellikle gençler için önemlidir; sonuçta 10 yaşındaki bir çocuk 20 yaşındaki birinden çok farklı görünür!
  4. Adım 4 Boylarını tanımlayıcı olarak veya tahmin ederek belirtin.
    Google görselleri 4. Adım Yüksekliklerini açıklayıcı olarak veya tahmin ederek belirtin.
    Boylarını tanımlayıcı olarak veya tahmin ederek belirtiniz. Birine kısa bir göz atarsanız muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey, onu "çok uzun", "uzun", "ortalama", "kısa" veya "çok kısa" gibi genel boy kategorisine koymaktır. ” Bu muğlak terimler, kişi erkek, kadın veya çocuk olarak kategorize edilebildiğinde biraz daha kullanışlı hale gelir.
    • Gerçek boyları hakkında daha spesifik bir tahminde bulunabiliyorsanız, bunu 2 inç veya 5 santimetrelik artışlarla yapmayı deneyin; örneğin, "boyu 5'4 ile 5'6 arasında" veya "o, 180-185 cm boyunda.”
  5. Adım 5 Ağırlıklarını
    Google görselleri 5. Adım Ağırlıklarını "zayıf", "ortalama" ve "büyük yapılı" gibi terimlerle tanımlayın.
    Ağırlıklarını "zayıf", "ortalama" ve "büyük yapılı" gibi terimlerle tanımlayın. Genellikle ağırlığını doğru bir şekilde tahmin etmek, birinin boyunu tahmin etmekten çok daha zordur. Bu nedenle, bir kişinin genel "yapısı" hakkında oldukça belirsiz sınıflandırmalar yapmaya devam edin; "çok zayıftı" veya "çok iri bir yapıya sahip" gibi şeyler söyleyin.
    • Bir kişinin boyunu ve/veya kilosunu tanımlamak sizi duyarsız gösterebilir; bu nedenle, bunu mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde yapmanız gerekmediği sürece (örneğin, kayıp bir kişiyi tanımlamak), onun "yapısını" - "zayıf yapıyı", "ortalama yapıyı," "ortalama yapıyı, " vesaire.
    • Bazı tanımlayıcı terimler, bir dilin bazı varyasyonlarında diğerlerine göre daha duyarsız olabilir. Örneğin, bir kadına "tombul" demek İngiliz İngilizcesinde Amerikan İngilizcesine göre biraz daha kibardır; burada "büyük" veya belki "kıvrımlı" ifadesini kullanmak daha iyidir.
    • Belirli bir ağırlığı tahmin ediyorsanız, mümkünse bunu 20 pound veya 10 kilogramlık artışlarla yapmaya çalışın.
  6. Adım 6 Genel görünümlerinden mümkün olduğunca nazik bir şekilde bahsedin.
    Google görselleri 6. Adım Genel görünümlerinden mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde bahsedin.
    Genel görünümlerinden mümkün olduğunca nazik bir şekilde bahsedin. Sonuçta güzellik bakanın gözündedir, dolayısıyla sizin "muhteşem" insan fikriniz bir başkasınınkiyle örtüşmeyebilir. Fikrinizi belirtin ancak bunu nezaketle yapın; örneğin:
    • Çekici bulduğunuz kişiye "çirkin" değil, "sıradan" veya "sade" deyin.
    • "Dağınık" yerine "dağınık" veya "dağınık" kullanın.
    • "Güzel", "muhteşem" ve hatta muhtemelen "yakışıklı" yerine, iyi görünümlü olanı belirtmek için "çekici" kelimesini kullanın.
    • "Gevşek" ideal değildir, ancak "fit", "formlu" veya "iyi yapılı" kelimelerinin tam tersi olan birini tanımlamanın en iyi yolu olabilir.
Yöntem 2

Yüz Özellikleri ve Benzersiz Detaylar

1. Adım 1 Saç rengini, uzunluğunu, stilini ve görünümünü not edin.
    Google görseller 1. Adım Saç rengini, uzunluğunu, stilini ve görünümünü not edin.
    Saç rengine, uzunluğuna, stiline ve görünümüne dikkat edin. Çoğu insanın gözünde canlandırması oldukça kolay olan genel terimleri kullanın. Örneğin:
    • Renk: kahverengi, siyah, sarışın, kumlu, kırmızı, gri
    • Uzunluk: traşlı, kısa, orta, uzun, omuz boyu vb.
    • Stil: düz, kıvırcık, dalgalı, afro, at kuyruğu, rastalar, topuz, mohawk vb.
    • Görünüm: dağınık, inceltilmiş, kıvırcık, parlak, temiz, kaygan vb.
  2. Adım 2 Göz renginden, göz şeklinden, kaşlarından ve gözlüklerinden bahsedin.
    Google görseller 2. Adım Göz renginden, göz şeklinden, kaşlarından ve gözlüklerinden bahsedin.
    Göz renginden, göz şeklinden, kaşlarından ve gözlüklerinden bahsedin. Saç özelliklerinde olduğu gibi, çoğu insanın kafasında canlandırabileceği basit terimlere sadık kalın. Örneğin:
    • Renk: siyah, kahverengi, gri, mavi, yeşil, ela
    • Şekil: geniş, dar, şişkin, derin set, şaşı vb.
    • Kaşlar: renk artı gür, ince, bağlantılı vb. özellikler
    • Gözlükler: rengine, şekline, malzemesine, kalınlığına ve renk tonuna dikkat edin
  3. Adım 3 Burnu, kulakları ve dudakları gibi diğer yüz özelliklerine dikkat edin.
    Google görselleri 3. Adım Burun, kulaklar ve dudaklar gibi diğer yüz özelliklerine dikkat edin.
    Burun, kulaklar ve dudaklar gibi diğer yüz özelliklerine dikkat edin. Kulaklar için "büyük", "ortalama" veya "küçük" genellikle işe yarayacaktır; dudaklar için ise "ince", "ortalama" ve "dolgun" muhtemelen işe yarayacaktır. Bir kişinin burnu "kısa", "uzun", "geniş", "ince", "sivri", "yuvarlak", "kancalı", "bükülmüş" vb. olabilir. Yüzleri genel olarak "uzun", "yuvarlak" veya "düz" olarak tanımlanabilir.
    • Polise şikayette bulunuyorsanız, "yanakları pembe", "gözlerinin altında torbalar" veya "gıdı" olup olmadığını belirtmek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde kibar olun ve bu ayrıntıları atlayın!
  4. Adım 4 Yara izleri ve dövmeler gibi ayırt edici özellikleri belirleyin.
    Google görseller 4. Adım Yara izleri ve dövmeler gibi ayırt edici özellikleri tanımlayın.
    Yara izleri ve dövmeler gibi ayırt edici özellikleri tanımlayın. Bunlar özellikle yetkililere birisini, örneğin kayıp bir kişiyi veya bir suç şüphelisini tarif ediyorsanız önemlidir. Bunun gibi kalıcı özellikleri kontrol edin ve bunları ayrıntılı olarak açıklayın.
    • "Kolunda bir dövme var" demek yerine, "sağ pazısında siyah-kırmızı, kalp şeklinde, el yazısı ile "Anne" yazan bir dövmesi var" deyin.
    • Daha genel bir tanım yapmak istiyorsanız, birine "dövmeli" demek muhtemelen onun yaygın vücut sanatına sahip olduğu fikrini ortaya çıkaracaktır.
  5. Step 5 Look for unique characteristics like their posture and nervous tics.
    Google görselleri 5. Adım Duruşları ve sinirsel tikleri gibi benzersiz özelliklerini arayın.
    Duruşları ve sinir tikleri gibi benzersiz özellikleri arayın. “Hımbıl” bir duruşları mı var, yoksa “kamburları mı?” Konuşurken başlarını bir tarafa mı eğiyorlar ya da çok fazla göz kırpıyorlar mı? Otururken dizlerini sürekli olarak yukarı aşağı mı sallıyorlar? Bunun gibi küçük ayrıntılar, tanımladığınız kişiyi gözünüzde canlandırmayı kolaylaştırabilir.
    • Bu özelliklerden bazıları fiziksel görünüm ile kişilik özellikleri arasındaki boşluğu doldurur, ancak fiziksel olarak tanımladığınız kişinin daha kapsamlı bir resmini sağlamaya yardımcı olabilirler.
  6. Step 6 Describe their clothing, or at least their overall “look” or style.
    Google görselleri 6. Adım Kıyafetlerini veya en azından genel "görünümlerini" veya tarzlarını açıklayın.
    Giysilerini veya en azından genel "görünümlerini" veya tarzlarını açıklayın. Birisini yetkililere tarif ediyorsanız, o kişinin üzerindeki her kıyafet (pantolon, gömlek, ceket, ayakkabı, şapka vb.) hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi vermeye çalışın. Bir kişinin daha genel bir tanımı için, onun özelliklerini belirtin. genel stil veya moda anlayışı.
    • İngiliz İngilizcesinde (Amerikan İngilizcesinden daha fazlası), birine "akıllı" demek o kişinin iyi giyimli ve bakımlı olduğunu gösterir.
Yöntem 3

Yaratıcı Açıklamalar

1. Step 1 Use figurative language alongside descriptive details.
    Google görselleri 1. Adım Açıklayıcı ayrıntıların yanı sıra mecazi bir dil kullanın.
    Açıklayıcı ayrıntıların yanı sıra mecazi bir dil kullanın. Kesin tanımlayıcı ifadeler kadar, kişinin fiziksel görünümünü çağrıştıran dile de güvenin. Bu, yaratıcı yazmanın yaratıcı kısmıdır!
    • "Uzun, kızıl saçları vardı" yazmak yerine, "saçları çatırdayan bir ateş gibi yaladı ve esintiyle dalgalanıyordu" yazabilirsiniz.
    • Bir insanın “muhteşem bir meşe gibi durduğunu” ifade etmek, sadece birkaç kelimeyle onun fiziksel görünümü ve nasıl bir tavır sergilediği hakkında çok şey anlatır.
  2. Step 2 Describe the person in a way that matches the tone of the writing.
    Google görseller 2. Adım Kişiyi yazının tonuna uygun bir şekilde tanımlayın.
    Kişiyi yazının tonuna uygun bir şekilde tanımlayın. Örneğin mizahi bir tonda yazıyorsanız, kişiyi tanımlamak için mizahi bir dil kullanın. Ancak sahne gergin ve dramatikse açıklamalarınızda saçma metaforları atlayın.
    • Örneğin, "gözler için bıçak şeklinde yarıklar" ile "Temel Reis'in ilk kuzeni gibi şaşı gözler" tanımlamak arasındaki farkı düşünün.
  3. Step 3 Mention actions that reveal physical characteristics.
    Google görselleri 3. Adım Fiziksel özellikleri ortaya çıkaran eylemlerden bahsedin.
    Fiziksel özellikleri ortaya çıkaran eylemlerden bahsedin. Bir karakterin, görünüşüyle ​​​​ilgili ayrıntıları çıkarmak için yaptığı şeyleri kullanarak, doğrudan açıklamaları azaltabilirsiniz. Okuyucunun bireyi gözünde canlandırmasına yardımcı olmak için bunu mecazi dille birleştirin.
    • Örneğin: "Sular çekildiğinde inşa edilmiş bir kumdan kalenin içinden geçen bir dalga gibi insan kalabalığının arasından hızla geçti."
    • Veya: "Kaldırımdaki çatlaklardan süzülen su gibi, fark edilmeden kalabalığın arasından geçerek ilerledi."
  4. Step 4 Leave something to the reader’s imagination.
    Google görselleri 4. Adım Okuyucunun hayal gücüne bir şeyler bırakın.
    Bir şeyleri okuyucunun hayal gücüne bırakın. Karakterleri en ince ayrıntısına kadar anlatma ihtiyacı hissetmeyin! Bazı temel fiziksel özelliklerin gevşek bir taslağını oluşturun ve okuyucunun boşlukları kendi hayal gücüyle doldurmasına izin verin.
    • Bir karakter için fiziksel bir özellik ne kadar az hayati ise, bundan bahsetmeniz de o kadar az hayatidir. Karakterinizin uzun ya da kısa olması, kahverengi ya da siyah saçlı olması gerçekten önemli değilse, kararı okuyucuya bırakın!