Bir Şarkı Nasıl Tanımlanır?.

Bir Şarkı Nasıl Tanımlanır?

Frank Zappa bir keresinde "müzik hakkında yazmak, mimari hakkında dans etmek gibidir" demişti. Bir bakıma haklı olabilir ama müziği aktif bir şekilde tanımlayabilmek, müziği daha çok takdir etmenizi sağlar. Müziği analiz etme ve kelimelere dökmeye çalışma alışkanlığı edinirseniz, kendinizi müzikte normalde gözden kaçırabileceğiniz şeyleri duyarken bulacaksınız. Bir şarkıyı anlatmak, birisiyle konuşurken ve ona dinleyecek yeni bir şey önermeye çalışırken de kullanışlı olur.

Adımlar

Yöntem 1

Müziği Objektif Olarak Tanımlamak

1. Adım 1 Türü belirleyin.
    Google görselleri 1. Adım Türü belirleyin.
    Türü belirleyin. Türler müziği genel şemsiyeler altında sınıflandırır; büyük miktarlarda müzik, ortak bir ton veya yapısal yaklaşımla, ancak genellikle her ikisiyle de birbirine bağlanır. Birine müziği tanımlamanın en kolay yolu türe atıfta bulunmaktır. Türler öncelikle sese atıfta bulunabilir, ancak lirik içerik ve sanatsal niyet de dahil olmak üzere pek çok önyargıyla birlikte gelirler. Tanımlamaya çalıştığınız şarkı tür hakkında bildiklerinize uyuyorsa tür etiketi sizin için çok daha yararlı olacaktır.
    • Modern müzikte, müzik gruplarının iki veya daha fazla türden yararlanarak kendilerine özgü bir karakter geliştirmeleri yaygındır. Bir grubu 'eklektik' olarak adlandırmak, eğer grup birçok farklı türde çalıyorsa iyi bir başlangıçtır. Ancak tür etiketlerinizi bir veya iki taneyle sınırlı tutmaya çalışın; daha fazlasını yaparsanız, kiminle konuştuğunuzun kafasını karıştırırsınız.
    • Örneğin Beatles birçok tarzı bünyesinde barındırıyor ama en çok pop olarak görülüyorlar. Led Zeppelin, progresiften blues veya metale kadar her şey olarak düşünülebilir, ancak tartışmasız en iyi şekilde blues'lu hard rock olarak tespit edilirler.
    • Örneğin şöyle diyebilirsiniz: "Deathspell Omega'nın "Obombration" şarkısı grup için ilginç bir şarkı. Ortodoks black metal atmosferine sahip, ancak kullanılan enstrümanlar büyük ölçüde orkestral olduğundan kulağa çok karanlık bir klasik müzik gibi geliyor."
  2. Adım 2 Şarkı sözlerine bakın.
    Google görseller 2. Adım Şarkı sözlerine bakın.
    Şarkı sözlerine bakın. Duyacağınız şarkıların çoğunluğunun konuları oldukça net. Örneğin pek çok pop şarkısı, şarkıcının yaşadığı romantik karşılaşmalarla ilgilidir. Şarkının anlamını henüz anlayamıyorsanız şarkının neyle ilgili olduğunu öğrenmek için internette biraz araştırma yapın. Pek çok şarkı, özellikle de klasikler, arkalarındaki hikayeye dair bazı bilgiler içerir. Açıklamanızın yanında bu hikayeyi kullanmak şarkının karakterini belirlemenize yardımcı olacaktır.
    • Örneğin şöyle diyebilirsiniz: "Pink Floyd'un "Köpekler"i, doğaları gereği saldırgan olan köpeklerin öyküsünü anlatıyor ama aynı zamanda modern toplumdaki 'köpeği köpeği yer' zihniyetine ilişkin alaycı bir yorum. şarkının atmosferi."
  3. Adım 3 Kendinizi resmi notasyon konusunda eğitin.
    Google görseller 3. Adım Kendinizi resmi notasyon konusunda eğitin.
    Kendinizi resmi notasyon konusunda eğitin. Resmi notasyon, müzisyenlerin müziğin nesnel ayrıntılarını diğer müzisyenlere doğru bir şekilde tanımlama yoludur. Ustaca bir nota anlayışı geliştirmek yıllar alır, ancak müzisyenlerin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları araçlar hakkında genel bir fikre sahip olmak çok yardımcı olacaktır.
    • Bir şarkının 'anahtarı', ağırlıklı olarak kullandığı akorları ve notaları ifade eder. Örneğin, bir 'küçük ton' kulağa doğası gereği hüzünlü gelme eğilimindeyken, 'majör bir ton' çoğu zaman moral vericidir.
    • Tempo, müziğin hızını veya ritmin hızını ifade eder.
  4. Adım 4 İlgili müzisyenleri listeleyin.
    Google görselleri 4. Adım İlgili müzisyenleri listeleyin.
    İlgili müzisyenleri listeleyin. Müziğin yapımında yer alan belirli kişilerin ana hatlarını vermek, caz gibi performansa dayalı müzik tarzlarında çok önemlidir. Popüler müzik türleri için, birine hangi şarkıcının/şarkıcıların dahil olduğunu söylemek, onlara şarkının soundu hakkında en iyi fikri verecektir. En tanınmış şarkıcıların birçoğunun çok farklı vokal nitelikleri vardır ve yalnızca isim vermek, konuştuğunuz kişiye bir şarkıdan ne beklenmesi gerektiği konusunda daha net bir fikir verebilir.
    • Örneğin: "Miles Davis' In A Silent Way harika bir albüm ve bence bunun büyük bir kısmı Chick Corea ve John McLaughlin'in (diğerlerinin yanı sıra) bu albümde yer almasına borçlu. Yakından dinlerseniz, anlarsınız kişiliklerinin Davis'inkine karıştığını duyabiliyorum."
Yöntem 2

Müziği Öznel Olarak Tanımlamak

1. Adım 1 Müziği dikkatle dinleyin.
    Google görselleri 1. Adım Müziği dikkatle dinleyin.
    Müziği dikkatle dinleyin. Tam bir duygusal tepki almak için resmi bir müzik analizinden daha fazlası, kendinizi gerçekten dinlemeye adamayı gerektirir. Dikkatinizin dağılmayacağı bir zaman ve yer bulun ve şarkıyı açın. Kendinizi şarkının havasına odaklayın. Varsa sözleri dikkatlice dinleyin. Müziği dinlerken sanatçının şarkıyı yazarken nasıl hissettiğini anlamaya çalışın. Kalbinizi ve zihninizi müziğe vermek, materyale karşı kişisel tepkinizi iletmeyi çok daha kolay hale getirecektir.
    • Kulaklıkla dinlemek genellikle tercih edilen dikkatle dinleme şeklidir; tüm harici seslerin engellenmesine yardımcı olur ve miksteki ayrıntıları daha net bir şekilde seçebileceksiniz.
  2. Adım 2 Müzik incelemelerini okuyun.
    Google görselleri 2. Adım Müzik incelemelerini okuyun.
    Müzik incelemelerini okuyun. Müzik gazetecileri ve eleştirmenleri, müziği son derece açıklayıcı ve çekici ya da çekici olmayan şekillerde tanımlamayı iş haline getiriyorlar. Müzik incelemeleri internet çağında çok yararlı bir çıkış noktası haline geldi ve genellikle en belirsiz albümler hakkında birçok inceleme okuyabilirsiniz. Bunlardan bazılarını okumak, müziği kendiniz nasıl tanımlayacağınızı daha iyi anlamanızı sağlayabilir. Webzine Pitchfork bu açıdan sıklıkla tavsiye edilir, ancak gösterişli yazım tarzı herkese göre değildir. Heathen Harvest Periodical veya Prog Sphere Magazine gibi daha uzmanlaşmış ve yeraltı yayınları, betimleyici yazının daha iyi örneklerini sunabilir.
    • Müzik incelemeleri aynı zamanda basılı biçimde de bulunur. Gazeteler genellikle film eleştirilerinin yanında bunlara da yer verir. Ayrıca özellikle bir gruba, sahneye veya türe odaklanan müzik kitapları da satın alabilirsiniz.
  3. Adım 3 Müziği görselleştirmeye çalışın.
    Google görselleri 3. Adım Müziği görselleştirmeye çalışın.
    Müziği görselleştirmeye çalışın. Dinlediğiniz müziği aktif bir şekilde görselleştirmek niyet odaklılıkla bağlantılıdır. Müziği tanımlamanın ilginç yollarını arıyorsanız, meditasyon yapmak ve müziğin kafanızda hayal edilen bir filmin bir sahnesini oluşturduğunu hayal etmek iyi bir fikirdir. Müziği aktif olarak görselleştirme süreci, eğer alışkın değilseniz, ilk başta karmaşık görünebilir, ancak aksi takdirde, dikkatiniz dağılmadan müziği takdir etmenin harika bir yolu olabilir.
    • Örneğin: Müzik hüzünlüyse, yağmuru veya ölüm ve kayıp görüntülerini gözünüzde canlandırabilirsiniz. Müzik iyimserse otoyolda yarışan bir arabayı düşünebilirsiniz. Müzik yumuşaksa, akla el örgüsü battaniyeye sarılan kedi yavrularının görüntüsü gelebilir. Hiçbir yorum yanlış değildir; Müzik yüzünden gerçekten kafanızda bir görüntü oluşuyorsa bunun iyi bir nedeni olmalı.
  4. Adım 4 Metaforları ve şiirsel dili kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Metaforları ve şiirsel dili kullanın.
    Metaforlar ve şiirsel bir dil kullanın. Müziğin kendisi, doğası gereği şiirsel olan son derece kişisel, yaratıcı bir girişimdir. Müzik tanımlarının da şiirsel olabileceği ve olması gerektiği mantıklıdır. Birisi bir müzik parçasından dolayı duygusal olarak kendinden geçmişse, genellikle duygularını bir metaforla açıklar. Metaforlar ve diğer tanımlayıcı şiirsel araçlar (teşbihler gibi) müziğin duygusal deneyimini tanımlamanıza olanak sağlayacaktır.
    • Bir metafor olarak şöyle diyebilirsiniz: Deathspell Omega'nın Paracletus'u hesaplanmış çılgınlığın mutlak bir kasırgasıdır.
    • Bir benzetme için şöyle diyebilirsiniz: Anton Bruckner'ın ilk senfonisi, 19. yüzyıl Prusya'sının zirvesinde bir akşam galasına gitmeye benziyor.
  5. Adım 5 Şarkıyı duyduğunuz diğer şarkılarla karşılaştırın.
    Google görselleri 5. Adım Şarkıyı duyduğunuz diğer şarkılarla karşılaştırın.
    Şarkıyı duyduğunuz diğer şarkılarla karşılaştırın. Üzerinizde belirli bir etki bırakan bir şarkı duyuyorsanız, muhtemelen müziği deneyimlemeyi geçmişte duyduğunuz başka bir şeyle karşılaştırabilirsiniz. Müziği diğer müziklerle karşılaştırmak, diğer kişinin zihninde güçlü çağrışımlar ve beklentiler geliştirmenin sağlam bir yoludur. Müzik karşılaştırması nesnel (tür, tempo, müzisyenler vb.) veya öznel (ruh hali, ton vb.) açısından yapılabilir.
    • Örneğin: "Dream Theatre'ın "A Change of Seasons"ı, geniş tasarımı açısından bana biraz Yes'in "Close to the Edge" filmini anımsatıyor, ama açıkçası onunla karşılaştırıldığında biraz daha koyu ve ağır."

Uyarılar

• Müzikle ilgili, yalnızca kelimelerle sizi tatmin edecek şekilde asla aktaramayacağınız bazı şeyler olduğunu anlayın. Bazı şeylerin tam olarak anlaşılabilmesi için doğrudan hissedilmesi gerekir. Müzik bir istisna değildir. Teşekkürler Faydalı 1 Faydalı Değil 0
  • Müziği tanımlama konusunda kendinizi fazla strese sokmayın. Bir şarkıyı tanımlamanın doğru yolu aklınıza gelmiyorsa, bunun muhtemelen bir nedeni vardır. Çok stresli olmak materyalle doğru şekilde etkileşime girmenizi engelleyecektir. Durumun böyle olduğuna inanıyorsanız bir adım geri atın, bir süre bekleyin ve kendinizi daha aklı başında hissettiğinizde şarkıya tekrar dönün. Teşekkürler Faydalı 2 Faydalı Değil 2