Bir Hikayede Duygu Nasıl Tanımlanır ve İfade Edilir?.

Bir Hikayede Duygu Nasıl Tanımlanır ve İfade Edilir?

Kurgu yazarken duyguyu ifade etmek zor olabilir. Empati, iyi bir kelime dağarcığı ve çok çeşitli senaryolarda duyguları ikna edici bir şekilde tanımlama becerisi gerektirir. Yazınıza duygusal derinlik katmak, daha ilgi çekici ve anlamlı bir yazı ortaya çıkarır.

Adımlar

Bölüm 1

Karakterinizin Motivasyonunu ve Duygularını Belirlemek

1. Adım 1 Kendinizi karakterinizin yerine koyun.
    Google görselleri 1. Adım Kendinizi karakterinizin yerine koyun.
    Kendinizi karakterinizin yerine koyun. Bu basit düşünce egzersizi, karakterinizin ne hissettiğini, bu duyguların nasıl ortaya çıkabileceğini ve bunları çalışmanızdaki diğer karakterlere ve okuyucuya nasıl aktarabileceğinizi belirlemek açısından kritik öneme sahiptir.
    • Empati (bir başkasının duygularını anlama yeteneği), duyguları kelimelere dökmede çok önemli bir unsurdur. Onları canlı bir şekilde tanımlayabilmek için karakterlerinizin ne yaptığına ve neden yaptığına dair bir fikre ihtiyacınız var.
  2. Adım 2 Karakterlerinizi neyin harekete geçirdiğine karar verin.
    Google görselleri 2. Adım Karakterlerinizi neyin harekete geçirdiğine karar verin.
    Karakterlerinizi neyin harekete geçirdiğine karar verin. Karakterlerinizin kişiliğini ve hikayesini bilmek (ya da yaratmak), onların duygularını ifade etmenize yardımcı olur.
    • İntikam mı arıyorlar, yoksa bağışlanma mı istiyorlar? Acımasızca iyimserler mi? Bu, hikayenizin anlatımı için kelime seçimlerinizi bilgilendirir.
    • Bu amaçla bir arka plan hikayesi veya karakter kişilik notları geliştirebilirsiniz. Bunları ayrı bir sayfada veya not kartında el altında bulundurun. Ayrıntı düzeyi karakterin hikayeniz için ne kadar önemli olduğuna bağlıdır. Kahraman, küçük bir karakterden daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyacaktır. Ancak karakter ne kadar küçük olursa olsun her karakterin motivasyonunu ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini bilmelisiniz.
    • Örneğin sert bir dedektif için karakter notları, "Genç yaşta öksüz kalmış ve çocuklara karşı zaafı var" gibi bilgileri içerebilir. “Duygusal yakınlığa direnir.” "Sessizce TSSB'den acı çekiyor." “İş sırasında korkusunu gizleme becerisine sahip.”
  3. Adım 3 Planınızın ana hatlarını çizin.
    Google görselleri 3. Adım Planınızın ana hatlarını çizin.
    Planınızın ana hatlarını çizin. Hikayenizin nasıl ilerleyeceği ve biteceği hakkında en azından bir fikre sahip olmak, karakterlerinize doğru duyguları, doğru zamanlarda atfetmenizi sağlar.
    • Yazmadan önce her ayrıntıyı tanımlamanıza gerek yok, ancak karakterinizin fiziksel yolculuğunun yanı sıra duygusal yolculuğunu da planlayabilirseniz olay örgüsünde değişimler ve önemli olaylar duygusal yankı uyandırabilir.
  4. Adım 4 Bakış açısına karar verin.
    Google görselleri 4. Adım Bakış açısına karar verin.
    Bakış açısına karar verin. Hikayenizi genellikle birinci veya üçüncü şahıs olarak nasıl sunmayı seçtiğiniz, okuyucunun ne tür bir bakış açısına sahip olacağını ve dolayısıyla hangi duyguların makul bir şekilde farkında olabileceğini önemli ölçüde etkileyecektir.
    • Ana karakter tarafından anlatılan birinci şahıs anlatıları, anlatıcının iç gözlemi için büyük fırsatlar sunar, ancak okuyucunun diğer karakterlerin düşünceleri ve duyguları hakkındaki bilgisini zorunlu olarak ana karakterin algıladıklarıyla sınırlar.
    • "Şüpheliye baktım, bir zayıflık belirtisi arıyordum. Çaresizdim: Bir itirafa ihtiyacım vardı, hem de eğer kayıp kızı çok geç olmadan bulacaksam." Bu durumda anlatıcı yalnızca diğer karakterlerin ne düşündüğünü ve hissettiğini tahmin edebilir.
    • Üçüncü şahıs anlatımları daha fazla esneklik sunar ve okuyucunun bilmesini istediğiniz kadar çok veya az şeyden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Okuyucunun yalnızca ana karakterin ne yaptığını bilmesini seçebilir veya konuyu istediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Sadece tutarlı olun.
    • "Dedektif Slade şüpheliyi dikkatle izliyordu, itiraf elde etmek için kullanabileceği bir şey arıyordu. Şüpheli, ifadesiz bir ifadeyle oturdu ve kendisine karşı kullanılabilecek hiçbir şeyi polise vermemeye de aynı derecede kararlıydı.” Bu üçüncü şahıs anlatımı örneğinde okuyucunun "sınırlı her şeyi bilmesi" vardır; yani, okuyucu sadece kahramanın ötesindekilerin düşünce ve duygularının da bir dereceye kadar farkındadır.
    • Bir bakış açısı seçtikten sonra, okuyucunun nelerden haberdar olacağına odaklanarak karakterlerin duygularını ve duygusal durumlarını geliştirin.
Bölüm 2

Duyguları ve Duyguları Tanımlayacak Kelimeleri Bulmak

1. Adım 1 Bir eş anlamlılar sözlüğüne başvurun.
    Google görselleri 1. Adım Bir eş anlamlılar sözlüğüne başvurun.
    Bir eş anlamlılar sözlüğüne başvurun. Bu, tekrardan kaçınmak için eşanlamlıları ve kontrast sağlamak için zıt anlamlıları tanımlamanıza yardımcı olur.
    • Aynı birkaç kelimeyi tekrarlamak okuyucularınız için itici olabilir ve daha da önemlisi iletmek istediğiniz duyguları tam olarak ifade edemeyebilir. Çok çeşitli kelime dağarcığı seçeneklerine erişim, size hikayenizi stil sahibi bir şekilde anlatma esnekliği sağlar. Karakteriniz "mutlu", "neşeli", "iyimser", "şakacı", "coşkulu" veya herhangi bir sayıda eşanlamlı olabilir.
    • Zıt anlamlılar (yani bir kelimenin tam tersi) duyguyu tanımlamak için de faydalıdır. Kelime dağarcığınızı genişletmek için dolaylı zıt anlamlıları kullanmanın yollarını arayın. Örneğin, "mutlu"nun zıt anlamlısı "üzgün" iken dolaylı bir zıt anlamlısı "depresif", "mavi" veya hatta "aşağıdaki çöplükler" gibi bir konuşma dili olabilir.
    • Eş anlamlılar sözlüğüyle birlikte bir sözlük kullandığınızdan emin olun. Kelimenin verilen anlam ve bağlama uyduğundan emin olmanız gerekir. Mümkün olan en ayrıntılı kelimeyi kullanmaktan kaçınmak genellikle en iyisidir. Bunun yerine uygun ve okuyucunuzla eşleşen birini seçin.
  2. Adım 2 Sıfatların yanı sıra zarfları da kullanın.
    Google görselleri 2. Adım Sıfatların yanı sıra zarfları da kullanın.
    Sıfatların yanı sıra zarfları da kullanın. Karakterinizin yaptığı, söylediği veya düşündüğü şey için önemli bir bağlam ve değişiklik sağlarlar.
    • Zarflar - Fiilleri değiştiren, genellikle "-ly" ile biten tanımlayıcılar, karakterinizin bir eylemi nasıl yaptığına ilişkin yararlı bağlam sağlar. "Jane kapıyı çarptı" ifadesi onun motivasyonunu belirsiz bırakır. Bir zarf eklemek, olayları etkili bir şekilde açıklığa kavuşturur. “Jane yanlışlıkla kapıyı çarptı.”
  3. Adım 3 Bir kelime listesi deneyin.
    Google görselleri 3. Adım Bir kelime listesi deneyin.
    Bir kelime listesi deneyin. Nereden başlayacağınız konusunda zorlanıyorsanız, istediğiniz kelimeye yakın bir kelime bulmanıza yardımcı olabilir ve oradan genişletmek için eş anlamlılar sözlüğü kullanabilirsiniz.
Bölüm 3

Duyguyu Göstermek İçin Eylem ve Ayrıntıyı Kullanmak

1. Adım 1 Göster, söyleme.
    Google görselleri 1. Adım Göster, söyleme.
    Göster, söyleme. Aksiyonu, karakter açıklamalarını ve diğer bağlamları kullanarak anlatınıza hayat verin.
    • Duyguların ve hislerin aynı şey olmadığını unutmayın. Duygular o anda ortaya çıkar ve geçicidir, duygular ise zamanla gelişir ve tutarlıdır. Örneğin öfke çoğu zaman bir duygudur, umutsuzluk ise genellikle bir duygudur.
    • Karakterinizin hisleri ve hisleri beceriksizce belirtilmek yerine bağlam tarafından vurgulanacaktır. Okuyucuya "Sam gergindi" demeyin. Onlara şunu gösterin: “Sam bekleme odasında ileri geri yürüdü, sadece kaşını silmek için durdu. Kapılar her açıldığında hızla yukarıya baktı ve her seferinde haber verenin doktor olup olmadığını merak ediyordu."
  2. Adım 2 Duygularını aydınlatmak için karakterlerinizin eylemlerini kullanın.
    Google görselleri 2. Adım Duygularını aydınlatmak için karakterlerinizin eylemlerini kullanın.
    Duygularını aydınlatmak için karakterlerinizin eylemlerini kullanın. Bu, özellikle anlatıcının onun düşüncelerinin farkında olmadığı birinci şahıs ağzından yazarken, bir karakterin nasıl hissettiğini göstermenin özellikle etkili bir yolu olabilir.
    • "Tom kızgındı" ifadesi, "Tom yumruklarını ve çenesini sıktı ve birine yumruk atma dürtüsünü bastırmaya çalışıyor gibi görünüyordu" ifadesinden çok daha az ikna edicidir.
  3. Adım 3 Şunu kullanmaktan kaçının:
    Google görselleri 3. Adım Şunu kullanmaktan kaçının...
    Pasif sesi kullanmaktan kaçının . Aktif dil hem eylemleri hem de duyguları daha iyi ifade eder.
    • "Olmak" fiilleri etrafında oluşturulan pasif ses yapıları çoğu zaman bir eylemin kaynağını netleştirmez. Bazen bu yararlı olabilir, ancak genellikle aktif dil daha iyi okumayı sağlar. "Topa vuruldu." Topa kim tekme attı? Eylemi ve duyguyu iletmek için zarflarla birlikte aktif sesi kullanın. "Sam vahşice topa tekme attı."
    • "Susan vazosu kırıldığında üzüldü" ifadesi çok fazla belirsizlik bırakıyor. Bunun yerine aktif fiiller kullanın. Megan sinir krizi geçirerek vazoyu kasıtlı olarak mantodan itti ve aşağıdaki zemine çarptı. Susan'ın kalbi de bununla birlikte kırıldı.
  4. Adım 4 Beden dilini entegre edin.
    Google görselleri 4. Adım Beden dilini entegre edin.
    Beden dilini entegre edin. İnsanlar duygularını ifadeyle, duruşla ve diğer birçok fiziksel formla gösterirler; bu nedenle bunu sayfaya eklediğinizden emin olun.
    • Yüz ifadeleri, terleme, titreme veya seğirme ve duruş gibi şeyleri açıklayın. Bunlar genellikle görsel medyada bariz olan ancak yazılı olarak iletilmesi dikkat gerektiren duygulara fiziksel bir biçim verir.
    • Duyguların ve duyguların bir listesini oluşturarak kendi kullanışlı yazma aracınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu duygu ve duygularla ilişkili davranışları, jestleri ve duruşları listeleyin. Daha sonra bunu kopya kağıdı olarak kullanabilirsiniz.
    • Örneğin, "şaka", "ürkme", "yüzünü buruşturma" gibi terimlerle tiksindiğinizi ya da "dürtme", "göz kırpma" veya "kaşlarını sallama" gibi terimlerle şakacılığı gösterebilirsiniz.