Hayvan Hücresi Nasıl Çizilir.

Hayvan Hücresi Nasıl Çizilir

Hücreler yaşamın en temel yapı taşlarından biridir. İster tek hücreli ister çok hücreli olsun, tüm organizmalarda bunlara sahiptir. Hayvan hücreleri, kofulların, kloroplastların ve hücre duvarlarının bulunmaması da dahil olmak üzere çeşitli açılardan bitki hücrelerinden farklıdır. Hayvan hücrelerinin hangi organellere sahip olduğunu ve genel şekillerini bilerek hayvan hücresini kolaylıkla çizebilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Hücre Zarı ve Çekirdeğin Çizimi

1. Adım 1 Hücre zarı için basit bir daire veya oval çizin.
    Google görselleri 1. Adım Hücre zarı için basit bir daire veya oval çizin.
    Hücre zarı için basit bir daire veya oval çizin. Hayvan hücresinin hücre zarı kusursuz bir daire değildir. Daireyi şekilsiz veya dikdörtgen yapabilirsiniz. Önemli olan keskin kenarlarının olmamasıdır. Ayrıca zarın bitki hücrelerindeki gibi sert bir hücre duvarı olmadığını da bilin. Hücre zarları moleküllerin hayvan hücrelerine girip çıkmasına izin verir.
    • Daireyi, içine çizdiğiniz tüm organelleri çözebilecek kadar büyük yapın.
  2. Adım 2 Pinositik bir kesecik çizin.
    Google görselleri 2. Adım Pinositik bir kesecik çizin.
    Pinositik bir kesecik çizin. Ayrıntılı hayvan hücresi modelleri ayrıca hücre zarı üzerinde bir pinositik vezikül içerebilir. Bu küçük soğanlı bir şekil olarak görünecektir. Hücre zarının dış çemberini kırmadan içeri doğru itmelidir.
    • Pinositozda hücre zarı hücre dışı sıvıların (hücrenin dışındakiler) etrafını sarar. Daha sonra sindirim veya emilim için sıvıyı hücrenin içine çeker. Bu nedenle keseciği, zarın etrafına sardığı soğan şeklinde çizersiniz.
  3. Adım 3 Hücre çekirdeği için iki daire çizin.
    Google görselleri 3. Adım Hücre çekirdeği için iki daire çizin.
    Hücre çekirdeği için iki daire çizin. Çekirdek hücrenin en büyük yapılarından biridir. Çekirdeği iki daire çizerek oluşturun; hücrenin yaklaşık %10'unu kaplayan daha büyük bir daire ve içinde biraz daha küçük bir daire.
    • Hayvan hücresinin çekirdeğinde nükleer gözenek adı verilen gözenekler bulunur. Bu gözenekleri temsil etmek için her dairenin üç veya dört küçük bölümünü silin. Daha sonra dış çizgileri iç çizgilere bağlayın. Bitmiş ürün, pek birbirine değmeyen kavisli silindirlere benzeyecektir.
    • Nükleer membranın bu dış kabuğuna nükleer zarf da denir. Son derece ayrıntılı bir hücre modeli oluşturmak için, nükleer zarın dışına, zara bağlanan ribozomları temsil edecek birkaç nokta koyun.
  4. Adım 4 Çekirdek için küçük, gölgeli bir daire çizin.
    Google görselleri 4. Adım Çekirdek için küçük, gölgeli bir daire çizin.
    Çekirdek için küçük gölgeli bir daire çizin. Nükleolus çekirdeğin merkezindedir ve hücrenin başka yerlerinde birleşen ribozomal alt birimleri oluşturur. Nükleolusu küçük gölgeli bir daire ile temsil edin.
  5. Adım 5 Kromatin malzemesi için bir dalgalı çizgi çizin.
    Google görselleri 5. Adım Kromatin materyali için bir dalgalı çizgi çizin.
    Kromatin malzemesi için bir dalgalı çizgi çizin. Çekirdeğin iç kısmının geri kalan kısmının çoğu, büyük bir dalgalı çizgi gibi görünmelidir. Bu dalgalı çizgi, DNA ve proteinler gibi kromatin materyalini temsil eder.
Bölüm 2

Diğer Hücre Organellerinin Çizimi

1. Adım 1 Mitokondri için çubuk şeklinde ovaller çizin.
    Google görseller 1. Adım Mitokondri için çubuk şeklinde ovaller çizin.
    Mitokondri için çubuk şeklinde ovaller çizin. Mitokondri hücrenin güç santralleridir. Hücrenin içinde fakat çekirdeğin dışında iki veya üç büyük, çubuk şeklinde oval yaparak bunları çizin. Her mitokondri (tekil), birçok çıkıntı ve geçiş çizgisi içeren kapalı bir şekil içermelidir. Bu şekil, süreçlerin gerçekleştirilmesi için daha fazla yüzey alanı sağlayan mitokondriyal kristaları veya organel zarının iç kıvrımlarını temsil eder.
    • Dış zarın ovali ile iç zar arasında bir boşluk bırakın.
  2. Adım 2 Endoplazmik retikulum için parmak benzeri şekiller çizin.
    Google görselleri 2. Adım Endoplazmik retikulum için parmak benzeri şekiller çizin.
    Endoplazmik retikulum için parmak benzeri şekiller çizin. Nükleer zarın bir kenarından başlayarak, çekirdeğe yeniden bağlanmadan önce her iki tarafı işaret eden birkaç parmak benzeri şekil ile zarın dışına uzanan büyük bir şekil çizin. Bu şeklin tamamı endoplazmik retikulumdur. Endoplazmik retikulum tüm hücre hacminin %10'unu kaplayabildiğinden şekli oldukça büyük olmalıdır.
    • Hayvan hücrelerinde hem pürüzsüz hem de pürüzlü bir endoplazmik retikulum bulunur. Pürüzlü endoplazmik retikulumu yapmak için, endoplazmik retikulumun bir tarafındaki parmak benzeri şekillerin dış kenarına noktalar yerleştirin. Bu noktalar ribozomları temsil eder.
  3. Adım 3 Golgi gövdesi için dambıl benzeri şekillerden oluşan bir set çizin.
    Google görselleri 3. Adım Golgi gövdesi için dambıl benzeri şekiller çizin.
    Golgi gövdesi için bir dizi dambıl benzeri şekil çizin. Golgi gövdesini (veya Golgi aparatını) yapmak için, merkezde silindirik ve uçlarda soğanlı olan üç dambıl tipi şekilden oluşan bir dizi çizin. Her dambılın boyutu, çekirdekten uzaklaştıkça ve hücre zarına yaklaştıkça art arda artmalıdır.
    • Golgi gövdesi karmaşık molekülleri paketler ve hücrenin çevresine ve dışına gönderir. Bunu Golgi gövdesinin etrafında birkaç küçük daireyle temsil edebileceğiniz kesecikler aracılığıyla yapar.
    • Keşfeden biyoloğun adı olduğundan Golgi'yi büyük harfle yazınız.
  4. Adım 4 Merkezcilleri temsil etmek için dik açılı iki küçük dikdörtgen çizin.
    Google görselleri 4. Adım Merkezcilleri temsil etmek için dik açılı iki küçük dikdörtgen çizin.
    Merkezcilleri temsil etmek için dik açılarda iki küçük dikdörtgen çizin. Centrioles hücre bölünmesine yardımcı olur. Çekirdeğe yakın ama ondan ayrıdırlar. Çekirdeğin yakınında birbirine dik iki küçük dikdörtgen çizerek merkezcilleri oluşturun.
    • Merkezkaçlar eşleştirilmiş organellerdir, bu nedenle dikdörtgenlerden ikisini birlikte çizersiniz.
  5. Adım 5 Lizozom için başka bir küçük daire çizin.
    Google görselleri 5. Adım Lizozom için başka bir küçük daire çizin.
    Lizozom için başka bir küçük daire çizin. Lizozom, hücrenin gereksiz maddeleri yeniden kullanmak üzere parçalayan hurdalığı gibidir. Lizozomu hücrenin kenarında küçük bir daire ile temsil edin. Hidrolitik enzim karışımı olarak adlandırılan, içindeki sindirim enzimlerini göstermek için lizozomun içine çok sayıda küçük nokta ekleyin.
    • Organeller genellikle Golgi gövdesinden tomurcuklandığından lizozomu Golgi aygıtının yakınına yerleştirebilirsiniz.
  6. Adım 6 Ribozomları göstermek için hücrenin içine ancak diğer organellerin dışına noktalar ekleyin.
    Google görselleri 6. Adım Ribozomları göstermek için hücrenin içine ancak diğer organellerin dışına noktalar ekleyin.
    Ribozomları göstermek için hücrenin içine ancak diğer organellerin dışına noktalar ekleyin. Ribozomlar ayrıca zarın içindeki ancak tüm organellerin dışındaki hücresel sıvı olan sitozolde de yüzer. Hücre içinde birkaç nokta daha yaparak sitozoldeki ekstra ribozomları gösterin.
    • Çiziminizin renk koordinasyonunu sağladıysanız, hücredeki nükleer membrana bağlı ve kaba endoplazmik retikuluma bağlı ribozomların tamamını aynı renkte yapın.
    • Sitosol ve sitoplazma genellikle hücredeki sıvı için birbirinin yerine kullanılır. Çekirdekteki sıvı nükleoplazma olmasına rağmen.