Hindistan Haritası Nasıl Çizilir.

Hindistan Haritası Nasıl Çizilir

Hindistan'ın genel şekli uçurtmanınkine çok benziyor; kenarları birçok farklı kavisli çizgiden oluşuyor. Genel taslağı çizmek için ilk işaretleri yapmak üzere bir cetvele ve kurşun kaleme ihtiyacınız olacak. Sınırın kavisli kenarlarını ekleyerek, ana şehirleri işaretleyerek ve önemli yerleri çizerek haritanıza gerekli bazı ayrıntıları verin. Biraz pratik yaparak Hindistan haritasını kısa sürede çizebileceksiniz!

Adımlar

Bölüm 1

Örnek Harita

1. Adım 1 Bu haritanın nasıl çizileceğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzu okuyun!
    Google görselleri 1. Adım Bu haritanın nasıl çizileceğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzu okuyun!
    Bu haritanın nasıl çizileceğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzu okuyun!
Bölüm 2

Taslağı Oluşturmak

1. Adım 1 Bir cetvel kullanın...
    Google görseller Adım 1 Bir cetvel kullanın...
    Kağıdınızdan aşağıya doğru uzanan dikey bir çizgi çizmek için bir cetvel kullanın . Boş bir kağıt parçası, cetvel ve kalemle başlayın. Sayfanın ortasının hafifçe soluna, yaklaşık 14,5 cm (5,7 inç) uzunluğunda dikey bir çizgi çizin.
    • Çizginizin biraz merkezden kaçması için, onu sayfanın üst kısmının kabaca beşte ikisini çizmeye başlayın.
    • Daha sonra silebilmek için çizgiyi hafifçe çizin.
  2. Adım 2 Çizginizin üzerine 4,5 cm (1,8 inç) işaretinde bir nokta koyun.
    Google görseller Adım 2 Çizginizin üzerine 4,5 cm (1,8 inç) işaretinde bir nokta koyun.
    Çizginizde 4,5 cm (1,8 inç) işaretine bir nokta koyun. Çizginin üst kısmından 4,5 cm (1,8 inç) uzağa hafif bir nokta veya onay işareti çizin. Bu nokta, bir sonraki yatay işaret için cetvelinizi nereye yerleştireceğinize ilişkin bir referans noktasıdır; bu nedenle onu hafifçe ama görünür şekilde işaretleyin.
  3. Adım 3 Nokta boyunca yatay bir çizgi çizin.
    Google görselleri 3. Adım Nokta boyunca yatay bir çizgi çizin.
    Nokta boyunca yatay bir çizgi çizin. İşaretin soluna 4 cm (1,6 inç) ve sağına 8 cm (3,1 inç) uzanan düz bir yatay çizgi çizmek için kaleminizi ve cetvelinizi kullanın.
    • Çizgileriniz kaba bir çapraz şekil oluşturacaktır.
  4. Adım 4 Cetveli çapraz olarak sol üstten sağ alta doğru yönlendirin.
    Google görselleri 4. Adım Cetveli çapraz olarak sol üstten sağ alta doğru yönlendirin.
    Cetveli çapraz olarak sol üstten sağ alta doğru yönlendirin. Çiziminizde her iki çizginin birleştiği orta noktayı bulun ve cetvelinizi bu noktanın üzerine yerleştirin. Cetvelinizi sayfa boyunca çapraz olarak ilerleyecek şekilde çevirin.
  5. Adım 5 Bir çizgi çizin
    Google görselleri 5. Adım Bir çizgi çizin
    8 cm (3,1 inç) uzunluğunda bir çizgi çizin . Cetveli çapraz olarak orta noktanın solunda 3 cm (1,2 inç) ve orta noktanın sağında 5 cm (2,0 inç) olacak şekilde hizalayın. Çizgiyi oluşturmak için kaleminizi kullanın.
    • İşiniz bittiğinde yeni hattınız düz bir şekilde aşağı doğru eğim yapacaktır.
  6. Adım 6 Ters yöne giden çapraz bir çizgi yapın.
    Google görseller 6. Adım Ters yöne giden çapraz bir çizgi yapın.
    Ters yönde çapraz bir çizgi çizin. Cetvelinizi yeniden konumlandırın ve merkez işaretinin sağında 2 cm (0,79 inç) ve solunda 3–4 cm (1,2–1,6 inç) uzanan yeni bir çapraz çizgi oluşturun.
    • Bu çizgi, ilk çapraz çizgiden itibaren "X" şeklinin diğer yarısını oluşturmalıdır.
  7. Adım 7 Kenarların nereye çizileceğini belirlemek için çizilen çizgileri kılavuz olarak kullanın.
    Google görselleri 7. Adım Kenarların nereye çizileceğini belirlemek için çizilen çizgileri kılavuz olarak kullanın.
    Kenarların nereye çizileceğini belirlemek için çizilen çizgileri kılavuz olarak kullanın. Artık toplamda 4 çizginiz olmalıdır: dikey olarak uzun bir çizgi, yatay olarak uzun bir çizgi ve kısa bir X oluşturan 2 çapraz çizgi. Bu çizgilerin uçları size Hindistan'ın sınırını veya çiziminizin taslağının nereye uzanacağını gösterir.
    • Hindistan'ı ayrıntılı olarak çizdiğinizde çok sayıda karmaşık eğri bulunsa da, bu onun basitleştirilmiş şeklidir.
  8. Adım 8 Hindistan'ın sınırını oluşturmak için kavisli çizgiler kullanın.
    Google görselleri 8. Adım Hindistan'ın sınırını oluşturmak için kavisli çizgiler kullanın.
    Hindistan'ın sınırını oluşturmak için kavisli çizgiler kullanın. Hindistan'ın ana hatları neredeyse tamamen büyük ve küçük ayrıntılı eğrilerden oluşuyor. Haritanızı doğru bir şekilde çizmek için, eğrilerin tam olarak nereye doğru içeri ve dışarı doğru kaydığını ve ayrıca birbirlerine ne kadar yakın veya uzak olmaları gerektiğini görmek için Hindistan haritasına bakın.
    • Örneğin Hindistan'ın alt kısmı V şeklinde, Hindistan'ın en soldaki kısmı ise geriye doğru 3 şeklinde görünüyor. Bunlar her bölümün basitleştirilmiş şekilleri olsa da hepsinde küçük eğriler var.
Bölüm 3

Ayrıntıları Ekleme

1. Adım 1 Sınır çizgilerini göstermek için Hindistan'ın eyaletlerini ve birlik bölgelerini çizin.
    Google görselleri 1. Adım Sınır çizgilerini göstermek için Hindistan'ın eyaletlerini ve birlik bölgelerini çizin.
    Sınır çizgilerini göstermek için Hindistan'ın eyaletlerini ve birlik bölgelerini çizin. Hindistan'da 28 eyalet ve 8 birlik bölgesi bulunmaktadır. Tüm eyaletler ve birlik bölgeleri, farklı şekil ve boyutlarda ayrıntılı kavisli çizgilerden oluşuyor ve bu da Hindistan'ın halihazırda çizilmiş eyaletlerinin bir resmine başvurmadan çizim yapmayı zorlaştırıyor. Tüm eyaletlerin açıkça resmedildiği Hindistan'ın bir resmini bulun ve bunları kendi haritanızda çizmeye çalışın.
    • Her bir durumu ne kadar büyük veya küçük çizeceğinizi hesaplarken, kaleminizin üzerindeki silgiyi veya parmağınızın ucunu ölçüm aracı olarak kullanın. Örneğin, Hindistan'ın uzunluğunun 27 kurşun kalem silgisi olduğunu ve bu uzunluk boyunca uzanan ilk eyaletin 3 kurşun kalem silgisi uzunluğunda olduğunu ölçebilir ve öğrenebilirsiniz.
    • İstenirse, hepsini çizdikten sonra her eyaleti, her eyaletin adını yazarak etiketleyin. Örneğin, güneydoğuda Hindistan kıyısında bulunan Andhra Pradesh'i veya Hindistan'ın en kuzey ucuna doğru olan Pencap'ı etiketleyebilirsiniz.
  2. Adım 2 Hindistan'daki ana şehirleri işaretlemek için noktalar veya yıldızlar oluşturun.
    Google görselleri 2. Adım Hindistan'daki ana şehirleri işaretlemek için noktalar veya yıldızlar oluşturun.
    Hindistan'daki ana şehirleri işaretlemek için noktalar veya yıldızlar oluşturun. Hindistan'daki büyük şehirlerden bazıları, Hindistan'ın batı kıyısında, uzunluğunun yarısından biraz daha fazla olan Mumbai ve Hindistan'ın üst orta kısmına doğru yer alan Yeni Delhi'dir. Nerede olduklarını göstermek için bir yıldız, nokta veya başka bir sembol çizerek haritanıza hangi şehirleri dahil etmek istediğinize karar verin.
    • Kalküta, Hindistan'ın doğu ucunun yakınında yer alır ve Bangalore, Hindistan'ın alt ucunun ortasındadır.
    • Haydarabad, Hindistan'ın ortasından dikey olarak geçen yolun kabaca dörtte üçü kadardır.
  3. Adım 3 Arazi hatlarını göstermek için Hindistan'ın topografyasını gösterin.
    Google görselleri 3. Adım Arazi hatlarını göstermek için Hindistan'ın topografyasını gösterin.
    Arazi hatlarını göstermek için Hindistan'ın topografyasını gösterin. Hindistan'ın farklı yüksekliklerini göstermek için farklı renkler kullanın. Çok yüksek rakımlı alanlar mor, ortalama rakımlı alanlar sarı, alçak rakımlı alanlar ise yeşil olabilir.
    • Örneğin Hindistan'ın en kuzey noktası olan Himalaya Dağları bölgesinde renk, çok yüksek bir rakımı göstermek için koyu mordur.
    • Himalaya dağları hariç Hindistan'ın tüm kıyıları çok alçak bir rakımdır.
    • Hindistan'ın ortası ve Hindistan'ın en güney bölgesi, ortalama yükseklikte dağ sıralarına sahiptir.
  4. Adım 4 Önemli yerleri göstermek için küçük resimler çizin.
    Google görselleri 4. Adım Önemli yerleri göstermek için küçük resimler çizin.
    Önemli yerleri göstermek için küçük resimler çizin. Haritanıza biraz yaratıcılık katmak istiyorsanız Tac Mahal, Altın Tapınak veya Amber Kalesi gibi Hindistan'ın önemli simge yapılarını seçin ve bulundukları yerde küçük bir resim çizin. Basit resmi çizdikten sonra isterseniz yer işaretini de etiketleyebilirsiniz.
    • Yer işaretlerinin resimlerini haritanızın yan tarafındaki bir anahtara yerleştirmeyi düşünün, böylece her yer işaretinin adını doğrudan haritaya yazmanıza gerek kalmaz.
    • Örneğin, Tac Mahal'in basit bir taslağını çizebilir ve onu Hindistan'ın merkezinin 1-2 cm (0,39-0,79 inç) yukarısına yerleştirebilirsiniz.
  5. Adım 5 Su kütlelerini göstermek için nehirleri veya okyanusları etiketleyin.
    Google görselleri 5. Adım Su kütlelerini göstermek için nehirleri veya okyanusları etiketleyin.
    Su kütlelerini göstermek için nehirleri veya okyanusları etiketleyin. Hindistan'da nerede olduklarını göstermek için nehir şeklinde çizgiler çizin ve Hindistan'ı çevreleyen okyanusların adlarını yazın. Suyu tasvir ettiğinizi daha net belirtmek için mavi kalem veya tükenmez kalem bile kullanabilirsiniz.
    • Hindistan'ın solunda Umman Denizi'ni, Hindistan'ın sağında Bengal Körfezi'ni ve Hindistan'ın dibinde Hint Okyanusu'nu etiketleyebilirsiniz.
    • Ganj nehri Hindistan'ın sağ üst kısmı boyunca çapraz olarak akar.
    • Narmada, Tapti, Krishna ve Kaveri nehirlerinin tümü Hindistan boyunca yatay olarak akar.
  6. Adım 6 İnsanların kolayca okuyabilmesi için haritanız için bir anahtar oluşturun.
    Google görselleri 6. Adım Haritanız için, insanların kolayca okuyabilmesi için bir anahtar oluşturun.
    İnsanların kolayca okuyabilmesi için haritanız için bir anahtar yapın. Anahtarınız haritayı görüntüleyenlere herhangi bir sembolün ne anlama geldiğini söyleyecektir; örneğin bir nehri tasvir eden dalgalı mavi bir çizgi veya bir şehri simgeleyen bir yıldız. Haritanızın sağına bir kutu çizin ve haritanızda gösterdiğiniz kutuya herhangi bir sembolü yerleştirin ve her birinin sağına sembolün ne anlama geldiğini yazın.
    • Anahtarınızda Tac Mahal'in resmini çizip yanına "Tac Mahal" yazabilir veya noktalı çizgiler çizip yanına "devlet sınırı" yazabilirsiniz.
  7. Adım 7 Eyaletleri, önemli noktaları veya su kütlelerini öne çıkarmak için haritanızı renklendirin.
    Google görselleri 7. Adım Eyaletleri, önemli noktaları veya su kütlelerini öne çıkarmak için haritanızı renklendirin.
    Eyaletleri, önemli noktaları veya su kütlelerini öne çıkarmak için haritanızı renklendirin. Haritanızı geliştirmek için boya kalemleri, renkli kalemler veya işaretleyiciler kullanın. Her eyaleti farklı bir renge boyayın veya nehirlerde ve okyanuslarda suyu temsil etmek için mavi bir renk kullanın. Haritanıza yer işaretleri eklediyseniz ayrıntıları farklı renkler kullanarak ekleyin.
    • Örneğin durumları kırmızı, sarı, mor ve yeşil gibi renkleri kullanarak renklendirin.

Video