Gökyüzünde C/2023 E3 Kuyruklu Yıldızı Nasıl Bulunur?.

Gökyüzünde C/2023 E3 Kuyruklu Yıldızı Nasıl Bulunur?

Kuyruklu yıldız C/2022 E3'ü (ZTF) teleskopla görüntüleme kılavuzu

C/2022 E3 (ZTF) Kuyruklu Yıldızı, 2023'ün "büyük yeşil kuyruklu yıldızı" olarak adlandırıldı. Bu yeşil renkli tuhaf cisim artık çıplak gözle görülemese de, onu gece gökyüzünde doğru araçlarla ve doğru yöntemlerle bulabilirsiniz. biraz hazırlık. Bu kılavuz, ücretsiz astronomi veritabanları ve basit bir amatör teleskop kullanarak C/2022 E3'ün (ZTF) yerinin nasıl belirleneceğini açıklamaktadır. Ayrıca iyi bir görüntüleme konumu seçme ve yıldızlarla dolu bir gökyüzünde kuyruklu yıldızı bulma konusunda tavsiyelere de yer verdik. Bu gezegenler arası ziyaretçiyi tamamen kaybolmadan önce nasıl tespit edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler

• Kuyruklu yıldızın mevcut konumunu in-the-sky.org adresinde bulabilirsiniz. Görüntüleme zamanını seçmek için görünürlük grafiğini kullanın, ardından teleskopunuzu yönlendirirken yıldız haritasına bakın.
  • 12,5 inç (32 cm) veya daha büyük bir açıklığa sahip bir teleskop kullanın. Kuyruklu yıldız soluk bir leke gibi görünecek ve 2024'ün başlarına kadar amatör teleskoplar tarafından görülebilecek.
  • Kuyruklu yıldızı şehir ışıklarından uzakta, aysız, açık bir gecede gözlemleyin. Kuyruklu yıldızı gün batımından 2 saat sonra veya gün doğumundan 2 saat önce ufkun üzerinde yüksekteyken görüntüleyin.

Adımlar

Gece Gökyüzünde C/2022 E3 (ZTF) Kuyruklu Yıldızının Yerinin Belirlenmesi

1. Adım 1 Kuyruklu yıldızın yerini bulun...
    Google görseller Adım 1 Kuyruklu yıldızın yerini bulun...
    Kuyruklu yıldızın gökyüzündeki mevcut konumunu in-the-sky.org adresinde bulabilirsiniz . in-the-sky.org adresinde C/2022 E3 Kuyruklu Yıldızı (ZTF) için nesne izleme sayfasını ziyaret edin. Kuyruklu yıldızın diğer yıldızların yanındaki konumunu gösteren yeşil daireli yıldız haritasına dikkat edin. Kuyruklu yıldızın sizin konumunuzdan hangi saatlerde görülebileceğini ve ufkun ne kadar üzerinde olacağını gösteren görünürlük grafiğini görüntülemek için sayfanın altına doğru kaydırın.
    • Görüntüleme konumunuzu sayfanın sağ tarafında, yıldız haritasının yanına not edin. Bulunduğunuz şehri/şehri veya yakındaki bir şehri görmelisiniz. Yanlış konumu görürseniz, "konumu değiştir"e tıklayın, "Bir şehir seçin"in altına şehrinizi/şehrinizi girin ve "Konumu ayarla"ya tıklayın. Ardından, konumunuzun görüntüleme ayrıntılarını görmek için Comet C/2022 E3 (ZTF) izleme sayfasını yeniden yükleyin.
    • Kuyruklu yıldızın büyüklüğünü (yani parlaklığını) ve gökyüzünde bulunduğu takımyıldızı gösteren soldaki tabloyu inceleyin. Sonraki adımlarda bu takımyıldızı referans olarak kullanacaksınız.
    • Sayfanın alt kısmındaki görünürlük grafiğinde Yükseklik (ufuğun üzerindeki derece cinsinden) ve zaman (24 saat formatında) eksenleri bulunur. Kırmızı çizgi, kuyruklu yıldızın belirli bir zamanda ufkun üzerinde kaç derece göründüğünü gösterir. Sonraki adımlarda bu grafiği kullanacaksınız.
  2. Adım 2 Kuyruklu yıldızı görüntülemek için bir zaman seçmek üzere görünürlük grafiğini kullanın.
    Google görselleri 2. Adım Kuyruklu yıldızın görüntüleneceği zamanı seçmek için görünürlük grafiğini kullanın.
    Kuyruklu yıldızı görüntülemek için bir zaman seçmek üzere görünürlük grafiğini kullanın. Kuyruklu yıldızın ne zaman görüneceğini ve ufkun ne kadar üzerinde görüneceğini belirlemek için kırmızı çizgiyi inceleyin. Grafik, 18:00-06:00 (y ekseninde 18:00 - 06:00) saatlerine ilişkin görüntüleme verilerini ve kuyruklu yıldızın ufkun üzerindeki derece cinsinden karşılık gelen "Yüksekliğini" (x'te) sağlar. -ekseni). Kırmızı çizgi üzerinde bir nokta seçin ve gözleminiz için zamanı ve Yüksekliği not edin.
    • Örneğin, kırmızı çizgi üzerindeki bir nokta 23:30 ve 60 dereceye karşılık geliyorsa bu, kuyruklu yıldızın 23:30'da (23:30) ufuktan 60 derece yükseklikte görüleceği anlamına gelir.
    • Yükseklik ufkun üzerinde 0-90 derece arasında değişebilir. 0 derece = ufkun kendisi, 90 derece = doğrudan tepedeki nokta. 45 derece = ufuk ile doğrudan tepedeki nokta arasındaki mesafenin yarısı.
    • Grafikte kırmızı bir çizgi görmüyorsanız kuyruklu yıldız şu anda bulunduğunuz yerden görünmüyor demektir. Çizginin 0 dereceye düşmesi kuyruklu yıldızın o anda ufkun altına düştüğü ve artık görülemediği anlamına gelir.
  3. Adım 3 Kuyruklu yıldızın gökyüzündeki tam konumunu bulmak için yıldız haritasını kullanın.
    Google görselleri 3. Adım Kuyruklu yıldızın gökyüzündeki tam konumunu bulmak için yıldız haritasını kullanın.
    Kuyruklu yıldızın gökyüzündeki tam konumunu bulmak için yıldız haritasını kullanın. Görünürlük grafiğinden seçtiğiniz saatte gökyüzünü gözlemleyin. Seçtiğiniz görüntüleme süresi boyunca kuyruklu yıldızın Rakımına (ufuğun üzerindeki derece) karşılık gelen gökyüzü alanını görüntülemek için başınızı yukarı doğru eğin. Yıldız haritasından takımyıldızı bulun, ardından kuyruklu yıldızın konumuna en yakın 2-3 belirli yıldızı belirleyin.
    • Bu 2-3 yıldız, sonraki adımlarda teleskopunuzu veya dürbününüzü yönlendirmek için referans noktası görevi görecektir.
    • Takımyıldızını gökyüzünde bulamıyorsanız Stellarium-Web.org'a gidin ve mevcut konumunuzu girmek için sol alttaki "Yakın" seçeneğini seçin. Daha sonra gökyüzündeki tam konumunu bulmak için takımyıldızın adını arama çubuğuna girin.
    • Kuzey, Güney, Doğu ve Batı'yı belirlemek için manyetik bir pusula veya pusula uygulaması kullanın. Takımyıldızı bulmak için bu ana yönleri ve Stellarium-Web.org'daki bilgileri kullanın.
  4. Adım 4 Teleskobu kuyruklu yıldızın tam konumuna doğrultun.
    Google görselleri 4. Adım Teleskobu kuyruklu yıldızın tam konumuna doğrultun.
    Teleskobu kuyruklu yıldızın tam konumuna doğrultun. Kuyruklu yıldız soluk, soluk bir leke gibi görünmelidir. Bulamıyorsanız, teleskopunuzu yıldız haritasında kuyruklu yıldızın konumuna yakın bir yıldıza doğrultun, ardından kuyruklu yıldızın yerini bulana kadar alanı taramak için teleskopu yavaşça hareket ettirin. Yerini belirledikten sonra, yakınlaştırmak ve kuyruklu yıldızı daha ayrıntılı görmek için daha güçlü bir göz merceğini (varsa) değiştirin.
    • Teleskopunuzun izleme yuvası varsa, bunu Dünyanın dönüşüne uyacak şekilde ayarlayın. Bu, teleskobu hareket ettirmenize gerek kalmadan kuyruklu yıldızı teleskopunuzun görüş alanı içinde tutacaktır.
    • Dürbün kuyruklu yıldızı görecek kadar güçlü değildir.

Harika Bir İzleme Deneyimi Nasıl Yaşanır?

1. Adım 1 Açıklığı 32 cm (12,5 inç) veya daha büyük olan bir teleskop kullanın.
    Google görselleri 1. Adım 12,5 inç (32 cm) veya daha büyük bir açıklığa sahip bir teleskop kullanın.
    Açıklığı 12,5 inç (32 cm) veya daha büyük olan bir teleskop kullanın. Bu, 2023'ün büyük bölümünde C/2022 E3'ü (ZTF) görmenizi sağlayacaktır. Ancak 2023'ün ortası itibarıyla büyüklüğü zaten 13+'ye düştü ve yavaş yavaş artıyor. Büyüklük ne kadar büyük olursa kuyruklu yıldız o kadar sönük olur. Zaman geçtikçe onu görebilmek için giderek daha büyük bir teleskopa ihtiyacınız olacak.
    • Şubat 2024'e gelindiğinde kuyruklu yıldız, büyüklüğü 17,5'i aşacağından çoğu amatör teleskop için görünmez hale gelecek.
  2. Adım 2 Şehir ışıklarından uzakta, uzaktan izleme konumu seçin.
    Google görselleri 2. Adım Şehir ışıklarından uzakta, uzaktan izleme konumu seçin.
    Şehir ışıklarından uzakta, uzaktan izleme konumu seçin. Şehirlerden, sokak lambalarından, araba farlarından ve kamp ateşlerinden kaynaklanan ışık kirliliği, yıldız gözlemcileri için gerçek bir sıkıntı olabilir. Minimum ışık kirliliğine sahip yakındaki alanları bulmak için LightPollutionMap.info adresini ziyaret edin. Konumunuzu girin, ardından mavi, gri veya siyahla vurgulanan alanları bulmak için haritayı sürükleyin. Bu alanlar daha az ışık kirliliğine sahiptir ve yıldız gözlemi için idealdir.
    • Sarı, turuncu, kırmızı veya beyazla vurgulanan alanlardan kaçının. Bunlar ışık kirliliğinin yoğun olduğu kent merkezleridir.
    • Mümkünse mükemmel izleme koşulları için resmi bir karanlık gökyüzü sitesini ziyaret edin. Dünya çapındaki karanlık gökyüzü sitelerinin haritasını görüntülemek için DarkSkyFinder.com'u ziyaret edin.
  3. Adım 3 Kuyruklu yıldızı açık, aysız bir gecede gözlemleyin.
    Google görselleri 3. Adım Kuyruklu yıldızı açık, aysız bir gecede gözlemleyin.
    Kuyruklu yıldızı açık, aysız bir gecede gözlemleyin. Ay ışığı, özellikle de dolunaydan gelen, soluk nesneleri gölgede bırakabilir ve onların görülmesini zorlaştırabilir. Gökyüzünün tamamen karanlık olmasını sağlamak için kuyruklu yıldızı görüntülemeden önce ayın batmasını bekleyin. Görüşünüzü engelleyecek bulutların olmadığından emin olmak için yerel hava durumunuzu kontrol edin.
    • Ayın doğuş ve batış zamanlarını belirlemek için konumunuzu TimeAndDate.com'un ay izleyicisine girin.
    • Tamamen aysız bir geceyi tercih ediyorsanız, bir sonraki "Yeni Ay"ın ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek için TimeAndDate.com'un ay evresi izleyicisine göz atın.
  4. Adım 4 Kuyruklu yıldızı ufkun üzerinde yüksekteyken gözlemleyin.
    Google görselleri 4. Adım Kuyruklu yıldızı ufkun üzerindeyken gözlemleyin.
    Kuyruklu yıldızı ufkun üzerinde yüksekteyken gözlemleyin. Ufuk çizgisinin çok üzerindeki nesneler net ve parlak görünürken, ufka yakın nesneler daha soluk ve kırmızı görünür (gün batımlarının kırmızı görünmesinin nedeni budur). En iyi görüş için, kuyruklu yıldızı "zirveye", yani tam tepedeki noktaya yakın olduğunda gözlemleyin. Ufkun 90 derece üzerinde.
    • Örneğin, görünürlük grafiği kuyruklu yıldızın bu gece 23:00'de (23:00) 80 derecede ve tekrar 02:30'da (2:30) 30 derecede görüleceğini gösteriyorsa, onu 23 derecede görüntülemeyi deneyin. :00 (23:00) çünkü ufkun çok üzerinde olacak.
  5. Adım 5 Gün batımından 2 saat sonra veya gün doğumundan 2 saat önce bir izleme süresi seçin.
    Google görselleri 5. Adım Gün batımından 2 saat sonra veya gün doğumundan 2 saat önce bir izleme süresi seçin.
    Gün batımından 2 saat sonra veya gün doğumundan 2 saat önce bir izleme süresi seçin. Bu, gökyüzünün hiçbir güneş ışığı izi olmadan tamamen karanlık olmasını sağlar. Bulunduğunuz yerin gün doğumu ve gün batımı saatlerini belirlemek için TimeAndDate.com'a şehrinizi girin ve buna göre bir izleme zamanı seçin.
    • Kuyruklu yıldızın yalnızca görünürlük grafiğinde belirtilen zaman dilimi içinde görülebileceğini unutmayın.
  6. Adım 6 20 dakika boyunca gözlerinizin karanlığa alışmasına izin verin.
    Google görseller 6. Adım 20 dakika boyunca gözlerinizin karanlığa alışmasına izin verin.
    20 dakika boyunca gözlerinizin karanlığa alışmasını bekleyin. Telefon, el feneri, kamp ateşi veya herhangi bir yapay ışık kaynağı kullanmaktan kaçının. 20 dakika sonra gözleriniz minimum ışıkla daha net görebilecektir, bu da yıldızlara bakmayı çok daha kolay hale getirecek.
    • Karanlıkta görmenize yardımcı olması için kırmızı bir el feneri kullanın. Kırmızı ışık, normal ışıktan farklı olarak gözlerinizin düşük ışık hassasiyetini kaybetmesine neden olmaz.

Dikkat Edilecek Diğer Astronomik Olaylar

1. Adım 1 Satürn Muhalefette (Ağustos 2023)
    Google görselleri Adım 1 Satürn Muhalefette (Ağustos 2023)
    Satürn Muhalefet Durumunda (Ağustos 2023) 27 Ağustos'ta Satürn, Dünya gökyüzünde Güneş'in tam karşısında, yörüngesi boyunca "muhalefet" adı verilen özel bir konumda olacak. Bu, Satürn'ün gün batımından gün doğumuna kadar tüm gece boyunca görünür olacağı ve küçük bir teleskopla halkalarını ve uydularını kolayca görebileceğiniz anlamına gelir.
    • Satürn'ü tüm ihtişamıyla görmek için bulutsuz, aysız bir gece seçin. İdeal koşullar altında, teleskopunuz yeterince büyükse atmosferindeki bulut şeritlerini görebilirsiniz.
  2. Adım 2 Halkalı Güneş Tutulması (14 Ekim 2024)
    Google görseller Adım 2 Halkalı Güneş Tutulması (14 Ekim 2024)
    Halkalı Güneş Tutulması (14 Ekim 2024) ABD'nin batısı, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın kuzeyindeki insanlar "halkalı" bir tutulmaya tanık olacaklar: Ay'ın Güneş'i tamamen engellemek yerine onun içine yerleşerek Güneş'i oluşturduğu bir tür güneş tutulması. gündüz gökyüzünde ayın etrafında parlak bir halka. Bunun gibi tutulmalar, Ay'ın Dünya'dan en uzak olduğu zamanlarda meydana gelir, bu da Ay'ın biraz daha küçük görünmesine neden olur ve Güneş'i tamamen engellemesini engeller.
    • Tutulmanın izleneceği en iyi noktaları bulmak için TimeAndDate.com'un tutulma izleyicisini ziyaret edin.
  3. Adım 3 12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı (2024 Başı)
    Google görselleri 3. Adım Kuyruklu Yıldız 12P/Pons-Brooks (2024 Başı)
    12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı (2024 Başı) Bu kuyruklu yıldız, İç Güneş Sistemi'nin düzenli bir ziyaretçisidir ve her 71 yılda bir güneşe yaklaşmaktadır. 2024 yılının Mart ve Nisan aylarında 7,8 büyüklüğünde parlamaya başlayacak ve Temmuz ayında Dünya'ya en yakın noktadan geçecek. Her ne kadar C 2022 E3 Kuyruklu Yıldızı kadar parlak olmasa da, özellikle dürbün veya küçük bir teleskopla açık gecelerde hala görülebilecek.
    • 12P/Pons-Brooks'un mevcut konumunu In-The-Sky.org'da takip edin
  4. Adım 4 Tam Güneş Tutulması (8 Nisan 2024)
    Google görselleri 4. Adım Tam Güneş Tutulması (8 Nisan 2024)
    Tam Güneş Tutulması (8 Nisan 2024) Kuzey Meksika, Güney-orta ABD, Kuzeydoğu ABD ve Doğu Kanada'daki izleyiciler, nadir görülen bir tam güneş tutulmasına tanık olacak. Eğer Amerikalıysanız dikkat edin: Bu, Amerika Birleşik Devletleri ana karasında 2045'e kadar gerçekleşecek son tam tutulma olacak; bu yüzden kaçırmayın!
    • Tutulmanın izleneceği en iyi konumlar için TimeAndDate.com'un tutulma izleyicisine göz atın.
  5. Adım 5 Comet C/2023 A3 (Yaz-Sonbahar 2024)
    Google görseller Adım 5 Comet C/2023 A3 (Yaz-Sonbahar 2024)
    Kuyruklu Yıldız C/2023 A3 (Yaz-Sonbahar 2024) Bu kuyruklu yıldız, dolunaydan sonra gece gökyüzündeki en parlak nesne olan Venüs kadar parlak bir şekilde parlayabilir. Bilim insanları onun Haziran 2024'te teleskoplarla görünür hale gelmesini bekliyor ve Ekim ortasında Dünya'nın yakınından geçecek. Kuyruğu olup olmayacağına dair henüz bir bilgi yok.
    • Mevcut konumunu bulmak için Comet C/2023 A3'ün in-the-sky.org sayfasını ziyaret edin.