Gün Batımına Ne Kadar Zaman Kaldığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?.

Gün Batımına Ne Kadar Zaman Kaldığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Doğada olduğunuzda havanın ne zaman kararacağını bilmek önemli bir hayatta kalma becerisi olabilir. Saatinizi kaybetmiş olsanız da ya da sadece arkadaşlarınıza harika bir numara göstermek istiyorsanız, ellerinizi kullanarak ufuk ile güneş arasındaki mesafeyi ölçebilir ve gün batımına ne kadar zaman kaldığını tahmin edebilirsiniz. Ufuk ile güneş arasındaki her el genişliği ölçümü bir saate, her parmak genişliği ölçümü ise ilave on beş dakikaya eşittir.

Adımlar

Bölüm 1

İyi Bir Pozisyon Bulmak

1. Adım 1 Güneşin yerini bulun.
    Google görseller 1. Adım Güneşin yerini bulun.
    Güneşin yerini bulun. Bu yöntem, gökyüzü açıksa ve bulut yoksa en iyi sonucu verir. Ancak hava bulutluysa veya güneş ağaçlar tarafından engelleniyorsa yaklaşık bir değer belirlemeniz gerekebilir.
    • Hava bulutluysa ve güneşin belli belirsiz bir taslağını görebiliyorsanız, yine de ufuk ile güneş arasındaki ölçümü yapabilirsiniz. Bulutlarda güneşin etrafında bir pus olacak: bu pusu güneşin konumu olarak kullanın. Hesaplamanız biraz yanlış olabilir, çünkü güneşin etrafındaki pus güneşin kendisinden daha büyüktür, ancak bu yalnızca birkaç dakikalık bir faktör olacaktır.
    • Hava bulutluysa ve güneşi hiç göremiyorsanız bu tekniği kullanamazsınız. Ancak gökyüzünün açılacağı hissine kapılıyorsanız, güneşi görüp görmediğinizi görmek için on veya on beş dakika bekleyin.
  2. Adım 2 Net bir görünüm elde edin.
    Google görselleri 2. Adım Net bir görünüm elde edin.
    Net bir görünüm elde edin. Görüşünüz ağaçlar veya manzaradaki diğer nesneler tarafından engelleniyorsa, manzaranın daha iyi olduğu daha yüksek bir yer bulmanız gerekecektir. Güneş gökyüzünde engellenmeyene ve güneş ile ufuk arasındaki boşluğu görene kadar biraz yukarı çıkın veya tırmanın.
    • Arazi çok engebeliyse ve daha yükseğe tırmanma imkanı yoksa, güneşin yerini tespit etmek için mümkün olduğu kadar yürüyün. Nerede olduğuna dair biraz ipucu alabiliyorsanız, güneşin yaklaşık konumu yöntemini kullanabilirsiniz.
    • Ağaçlar görüşünüzü engelliyorsa yaklaşık bir tahminde bulunun. Hala güneşin belirsiz bir taslağını görebileceksiniz, bu da bir ölçüm için yeterince iyi olacaktır.
  3. Adım 3 Pozisyon alın.
    Google görselleri 3. Adım Pozisyon alın.
    Pozisyona girin. Avucunuz size bakacak şekilde bileğiniz bükülmüş halde bir kolunuzu kaldırın. Hangi eli seçtiğiniz önemli değil, sol veya sağ: hangisi daha rahat hissettiriyorsa. Elinizi parmaklarınız bitişik ve avucunuz düz olacak şekilde konumlandırın. Elinizin alt kenarını (serçe parmağınızın yanı) yere paralel tutun.
    • Bu numara için rahat bir duruş sergilemeniz gerekecek çünkü ellerinizi ve vücudunuzu bir süre hareketsiz tutmanız gerekecek.
    • Altınızdaki zeminin sağlam olduğundan emin olun: hareket eden kayalar, şeyller veya rahatsız edici temeller olmamalıdır. Bu, ölçümünüzün doğruluğunu etkileyebilir.
Bölüm 2

Elinizle Ölçmek

1. Adım 1 Elinizi ufuk çizgisiyle aynı hizaya getirin.
    Google görselleri 1. Adım Elinizi ufuk çizgisiyle aynı hizaya getirin.
    Elinizi ufukla aynı hizaya getirin. Elinizin alt kenarı ufukta "dinlenecek" şekilde tutun. Elinizin alt kenarı, yer ile gökyüzü arasındaki çizgiyle doğrudan aynı hizada olacaktır. Mümkün olan en doğru ölçümü elde etmek için onu hareketsiz ve paralele olabildiğince yakın tutmak isteyeceksiniz.
    • Konumunuz ne olursa olsun ufuk, gökyüzü ile yer arasında düz bir çizgi olmalıdır.
    • Dağlar, ağaçlar veya diğer engeller nedeniyle ufku iyi göremiyorsanız yaklaşık bir tahminde bulunmanız gerekir. Ölçümünüz mükemmel olmayacak ama en azından kaç saatiniz olduğu konusunda genel bir fikriniz olacak.
  2. Adım 2 İkinci elinizi birinci elinizin üstüne koyun.
    Google görselleri 2. Adım İkinci elinizi birinci elinizin üzerine koyun.
    İkinci elinizi birinci elinizin üstüne koyun. Eğer elinizin üst kenarı ile güneş arasındaki mesafeyi hala görebiliyorsanız, ikinci el ölçümü yapmanız gerekecektir. Pozisyonunu kaybetmemek için ilk elinizi sabit tutarak, diğer elinizi birinci elinizle aynı düz, paralel şekilde doğrudan onun üzerine yerleştirin. Elinizi sabit tutun ve başka bir harekete hazırlanın.
    • Bunu doğru yaparsanız, ilk elinizin üst kenarı (işaret parmağı), ikinci elinizin alt kenarı (serçe parmağınız) ile aynı hizada olacaktır.
    • Baş parmağınızı yoldan uzak tutun; ölçümlere yalnızca dört parmağınız dahil edilmelidir.
  3. Adım 3 İlk elinizi tekrar üst üste koyun.
    Google görselleri 3. Adım İlk elinizi tekrar istifleyin.
    İlk elinizi tekrar istifleyin. Eğer elinizin üst kenarı ile güneş arasındaki mesafeyi hala görebiliyorsanız ilk elinizle tekrar ölçüm yapmanız gerekecektir. İkinci elinizi hareket ettirmeden sabit tutarak, birinci elinizi altından çıkarın ve ikinci elinizin üstüne yerleştirin. Yerinizi kaybetmemek için ikinci elinizi sabit tutun.
  4. Adım 4 Sayımı sürdürün.
    Google görselleri 4. Adım Sayımı koruyun.
    Sayımı sürdürün. Ellerinizi üst üste koyarak hareket ettirirken, kaç el genişliği ölçtüğünüzü hatırlayın. Sayım, ufuk ile güneş arasında kaç el genişliği olduğunun ölçümüdür.
    • Sayımların sayısı fazlaysa veya hatırlamıyorsanız bir arkadaşınıza grupta olup olmadığınızı sorun. Arkadaşınız saymaya devam ederken siz ellerinizi istifleyebilirsiniz.
    • Yalnızsanız, kendi başınıza dikkatlice saymanız gerekir. Ellerinizi üst üste koyarken yüksek sesle konuşun; her bir yığını kafanızın içinde değil sesli olarak ekleyin. Bu hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
  5. Gün Batımına Ne Kadar Zaman Kaldığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?
    Google görselleri Gün Batımına Ne Kadar Zaman Kaldığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?
    Güneşe "dokun". Ellerinizden biri güneşe ulaşana kadar aynı yöntemi izleyerek ellerinizi üst üste koymaya devam edin. Güneşin bir veya daha fazla parmağınız tarafından kısmen engellenmesinde sorun yoktur. Parmaklarınızın tam konumu, gün batımına ne kadar süre kaldığını hesaplamanızda etkili olacaktır; bu nedenle elinizi yerinde tuttuğunuzdan emin olun.
  6. Adım 6 Günün ilerleyen saatlerinde ölçüm yapmak için yalnızca parmaklarınızı kullanın.
    Google görselleri 6. Adım Günün ilerleyen saatlerinde ölçüm yapmak için yalnızca parmaklarınızı kullanın.
    Günün ilerleyen saatlerinde ölçüm yapmak için yalnızca parmaklarınızı kullanın. Günün ilerleyen saatlerindeyse ve güneş çok alçaktaysa ve elinizi ufukla güneş arasına sığdıramıyorsanız, ufukla güneş arasındaki mesafeyi ölçmek için yalnızca parmaklarınızı kullanın. Yine de her biri 15 dakika değerinde olacak.
Bölüm 3

Saatlerin Hesaplanması

1. Adım 1 Elinizin son konumuna dikkat edin.
    Google görselleri 1. Adım Elinizin son konumuna dikkat edin.
    Elinizin son konumuna dikkat edin. Güneşin ne kadarının parmaklarınıza "dokunduğunu" görün. Elinizdeki her parmak 15 dakikaya eşit olduğundan, bir parmakla diğer parmak arasındaki fark havanın kararmasına önemli miktarda süre kalacaktır. Baş parmağınızı hesaplamanın dışında bırakın.
    • Güneş elinizin üst kenarında duruyor gibi görünüyorsa ek süre eklenmemelidir.
    • Eğer işaret parmağınız güneşi kapatıyorsa toplam sayınıza 15 dakika ekleyeceksiniz.
    • Güneş işaret parmağınız ve orta parmağınız tarafından engelleniyorsa 30 dakika ekleyeceksiniz.
    • Güneşi engelleyen her ilave parmak için 15 dakika daha eklemeye devam edin.
  2. Adım 2 Sayımları toplayın.
    Google görselleri 2. Adım Sayıları toplayın.
    Sayıları toplayın. Her el bir saat değerindedir, dolayısıyla tam olarak kaç el üst üste koyduğunuzu bilmek isteyeceksiniz. Yığındaki herhangi bir noktada sayınızı unutursanız devam edin ve baştan başlayın.
    • Ellerinizi kaç kez üst üste koyduğunuzu toplayın: 1, 3, 5 vb.
    • Eğer elinizin üst kısmı güneşle mükemmel bir şekilde hizalanmışsa, toplam işleminiz tamamlanmıştır. Üst üste konulan ellerin sayısı, havanın kararmasına kalan saatlerin sayısına eşittir. Dört el üst üste dizildiğinde dört saatlik güneş ışığına eşit olur. Ancak güneş parmaklarınızdan birinin üzerinde konumlandığı için daha fazla ekleme yapmanız gerekecektir.
  3. Adım 3 El genişliklerini ve parmak genişliklerini toplayın.
    Google görseller 3. Adım El genişliklerini ve parmak genişliklerini toplayın.
    El genişliklerini ve parmak genişliklerini toplayın. Her el genişliği ölçümünün gün batımından bir saat öncesine eşit olduğunu unutmayın. Her parmak genişliği ölçümü ilave on beş dakikaya eşittir.
    • Örneğin: Güneşe "dokunmak" için elinizin 3 genişliğini kullanmanız gerekiyorsa ve güneş işaret parmağınız, orta parmağınız ve yüzük parmağınızın üzerinde konumlanmış olsaydı, güneş ile ufuk arasındaki mesafe üç el genişliği ve üç parmak genişliği olurdu. . Üç ibre genişliği üç saate eşittir. Üç parmak genişliği 45 dakikaya (her biri 15 dakika) eşittir. Bu nedenle gün batımına 3 saat 45 dakikanız var.

Video

Uyarılar

• Asla doğrudan güneşe bakmayın. Bu kadar parlak bir ışığa çok uzun süre bakmak gözlerinize zarar verebilir. Teşekkürler Faydalı 13 Faydalı Değil 8
  • Bu yöntem yalnızca Amerika ve Avrupa'nın çoğunu içeren dünyanın merkezi enlemlerinde işe yarar. Ancak 50 derecenin üzerindeki enlemlerde, Kanada ve İskandinavya gibi kutuplara yakın bölgelerde güneş ufka yakın bölgelerde daha uzun süre görünecek ve bu yöntem işe yaramayacaktır. Teşekkürler Faydalı 7 Faydalı Değil 5
  • Bu yöntem yalnızca yaklaşıktır. Eğer bunu hayatta kalma yöntemleri için kullanıyorsanız, tahmin ettiğiniz her anın sadece bir tahmin olduğunu unutmayın. Teşekkürler Faydalı 5 Faydalı Değil 3