Bir Şeyin Değerinin Ne Kadar Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?.

Bir Şeyin Değerinin Ne Kadar Olduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Antika sanat eserinizin veya beyzbol kartı koleksiyonunuzun değerinin ne kadar olduğunu hiç merak ettiniz mi? İster bir ürünü satmayı planlıyor olun, ister sigortalattırın, ister sadece merak ediyor olun, eşyalarınızın değerini öğrenmenin birçok yolu vardır.

Adımlar

Yöntem 1

Çevrimiçi Arama

1. Adım 1 Ürününüzü fiyatlandırmak için eBay'i kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Ürününüzü fiyatlandırmak için eBay'i kullanın.
    Ürününüzü fiyatlandırmak için eBay'i kullanın. eBay web sitesi, kullanıcıların ürünün normal satış fiyatına veya benzer ürünlere göre ürün fiyatını araştırmasına olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Satıcı merkezine gidin, kullanıcı hesabınıza giriş yapın, ürününüzü aramak için metin alanını kullanın ve "ara"ya tıklayın.
    • Örneğin, "Örümcek Adam kıyafeti" için bir arama girerseniz, sonuçlar ortalama 20,61 ABD Doları fiyat gösterir ve Örümcek Adam giysilerinin fiyatı 0,01 ABD Doları ile 199 ABD Doları arasında değişir.
    • Farklı istenen fiyatlara bakmak istiyorsanız (ve ürünün ne için satıldığını değil), ürün için genel bir arama yapabilir ve fiyata göre sıralayabilirsiniz. Örneğin, "Yeni iPhone 6" yazarsanız en düşük satış fiyatı 380 ABD doları, en yüksek satış fiyatı ise 699 ABD dolarıdır.
  2. Adım 2 Bir arama motoru kullanın.
    Google görselleri Adım 2 Bir arama motoru kullanın.
    Bir arama motoru kullanın. Öğeniz nadir koleksiyonluk veya antika değil de daha genel bir öğeyse, Google gibi bir arama motoru kullanmayı deneyin. Öğeyi yazdığınızda, yeni ve kullanılmış seçenekler de dahil olmak üzere genellikle satılık benzer öğeler listelenir. Ürünleri ve fiyatları hızla karşılaştırmak için "alışveriş" işlevini de kullanabilirsiniz.
    • Örneğin, "Erkek Nike Shox" diye arama yaparsanız, sonuçlar sayfasında hem resimler hem de fiyatlar gösterilir; maliyetleri 80 ile 125 ABD Doları arasında değişir.
  3. Adım 3 Çevrimiçi bir veritabanını ziyaret edin.
    Google görselleri 3. Adım Çevrimiçi bir veritabanını ziyaret edin.
    Çevrimiçi bir veritabanını ziyaret edin. Öğeniz için fiyat bilgisi sunan çevrimiçi veritabanlarını arayın. Tercih ettiğiniz arama motorunu kullanın, öğenizi yazın ve ardından kelime veritabanını ekleyin.
    • Örneğin, “antika veritabanı” diye arama yaparsanız koleksiyon ürünlerinin fiyatlarını listeleyen birçok sonuç çıkar. Kovels, fiyatlandırma rehberine ücretsiz abonelik sunan çevrimiçi bir veritabanıdır.
  4. Adım 4 Çevrimiçi bir değerleme sitesinde arama yapın.
    Google görselleri 4. Adım Çevrimiçi bir değerleme sitesinde arama yapın.
    Çevrimiçi bir değerleme sitesinde arama yapın. Profesyonel değerleme uzmanlarının veya konu uzmanlarının öğeleriniz hakkında tahminler sunduğu birçok çevrimiçi site vardır. Sadece bir fotoğraf yükleyin ve açıklamalar ekleyin. Site genellikle bir hafta içinde öğenin değerlemesini içeren yanıt verecektir.
    • Bu hizmetin ücretleri değişiklik gösterir ancak fiyat minimum 10 ila 30 ABD Doları arasında başlar. Bazı sitelerde, kullanıcıya satış kayıtları veritabanına ve anında fiyat aramalarına erişim sağlayan aylık üyelikler bulunur.
    • Sizin İçin Değeri Nedir, Eşyalarıma Değer Verin ve Worth Point gibi siteleri deneyin.
    • Bağışlanan eşyaların vergiden düşülebilir değerini arıyorsanız değerleme sitelerini, vergi hazırlama şirketlerini (Turbo Tax gibi) veya Kurtuluş Ordusunu kullanabilirsiniz.
Yöntem 2

Profesyonel Görüş Almak

1. Adım 1 Sertifikalı bir değerleme uzmanını ziyaret edin.
    Google görselleri 1. Adım Sertifikalı bir değerleme uzmanını ziyaret edin.
    Sertifikalı bir değerleme uzmanını ziyaret edin. Hemen hemen her ürün için profesyonel değerleme uzmanları vardır. Bir değerleme uzmanı ararken, Amerikan Değerleme Uzmanları Derneği, Amerika Değerleme Uzmanları Birliği veya Uluslararası Değerleme Uzmanları Derneği tarafından onaylanmış bir profesyonel seçin. Değerlendirme tamamlandıktan sonra, öğeyi, değerlemede kullanılan prosedürü ve öğenin mevcut değerini tartışan yazılı bir rapor alacaksınız.
    • Maliyetler, değerlendiriciye ve öğeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bazı değerlendiriciler saat bazında (uzmanlıklarına bağlı olarak 200 ila 400 ABD Doları arasında) ücret alırken, bazıları sabit bir ücret talep etmektedir.
    • Öğenin değerinin belirli bir yüzdesini talep eden bir değerleme uzmanıyla çalışmaktan kaçının.
    • Adil bir değerleme sağlamak için, ürünü yerel bir antika mağazasına veya satıcısına götürmeden önce bir değerleme uzmanına götürün. Bireysel satıcıların aksine, değerleme uzmanı herhangi bir çıkar çatışması yaşamayacaktır çünkü bir ürünü değerlendirdikten sonra satın alma teklifinde bulunmak etik açıdan bağlı olduğu için.
    • Banka yöneticileri veya emlak avukatları genellikle saygın değerleme uzmanlarının bulunmasına yardımcı olacak iyi kaynaklardır.
  2. Adım 2 Ürünü bir antika mağazasına götürün.
    Google görseller 2. Adım Ürünü bir antika mağazasına götürün.
    Eşyayı bir antikacıya götürün. Birçok antika mağazasında profesyonel değerleme uzmanları da çalışmaktadır. Değerlendirme seçeneklerini tartışmak için yerel antika mağazanızla iletişime geçin. Değerleme uzmanlarının yine de ulusal bir değerlendirme kurulu tarafından sertifikalandırılması gerekmektedir. Genellikle sigorta yenileme değerlemeleri veya adil piyasa değerlemeleri sunarlar, ancak aynı zamanda sözlü yaklaşımlar gibi daha az pahalı hizmetler de sunarlar.
    • Hizmet fiyatları lokasyona göre değişiklik göstermektedir.
  3. Adım 3 Bir koleksiyon satıcısıyla iletişime geçin.
    Google görselleri 3. Adım Bir koleksiyon satıcısıyla iletişime geçin.
    Bir koleksiyon satıcısıyla iletişime geçin. Öğeniz, yerleşik fiyat kurallarına sahip (beyzbol kartları gibi) bir koleksiyon ürünüyse, öğenizi fiyatlandırmanıza yardımcı olacak bir koleksiyon satıcısı için çevrimiçi arama yapın. En adil değerleme kararları için ulusal değerlendirme kurulu tarafından onaylanmış birini arayın.
    • Koleksiyon satıcısının saygın olduğundan emin olun. Mümkünse onlarla ilgili çevrimiçi yorumları okuyun.
  4. Adım 4 Müzayede evlerini ziyaret edin.
    Google görselleri 4. Adım Müzayede evlerini ziyaret edin.
    Müzayede evlerini ziyaret edin. Müzayede evleri, çeşitli ücretler karşılığında (konuma bağlı olarak) özel değerleme hizmetleri sunmaktadır. Bazen müzayede evleri halka ücretsiz değerleme sunacakları bir "değerleme günü" veya "değerlendirme günü" sunar. Planlanan tarihler ve prosedürler hakkında bilgi almak için Sotheby's veya Christie's gibi yerel müzayede evlerinizle iletişime geçin.
    • PBS'nin The Antique Roadshow'u, ABD'yi gezen ve eşyaların değerlendirilmesi için biletler ve başvurular sunan bir müzayede evidir. Web siteleri ayrıca çevrimiçi değerlendirmeler de sunuyor.
Yöntem 3

Kütüphane Kaynaklarını Kullanma

1. Adım 1 Bir fiyat rehberinden yararlanın.
    Google görselleri 1. Adım Bir fiyat rehberinden yararlanın.
    Bir fiyat rehberinden yararlanın. Çeşitli koleksiyon öğeleri için çok sayıda köklü rehber kitap vardır. Öğenizin değerini belirlemek için yerel kütüphanenizde fiyat kılavuzları arayın. Örneğin, Kovels'in Antika ve Koleksiyon Fiyat Rehberi, açık artırmalarda, mağazalarda, gösterilerde, bit pazarlarında ve internette en az 700 kategorideki ürünler için ödenen son fiyatların bir koleksiyonudur. Diğer başlıklar şunları içerir:
    • Amerika Birleşik Devletleri Paraları Kılavuz Kitabı
    • Scott Standart Posta Pulu Kataloğu
    • Beyzbol Kartlarının Standart Kataloğu
    • Beckett Beyzbol Kartları ve Koleksiyon Öğeleri Almanağı
  2. Adım 2 Koleksiyoncu kitaplarını arayın.
    Google görselleri 2. Adım Koleksiyoncu kitaplarını arayın.
    Koleksiyoncu kitaplarını arayın. Koleksiyoncu kitapları, öğeler hakkında boyut, durum, üretici işaretleri vb. gibi ayrıntılı bilgiler sağlayabilir. Bu referans kitapları aynı zamanda benzer öğelere dayalı fiyatlandırma bilgileri de içerebilir.
    • İhtiyaçlarınıza özel koleksiyoncu kitapları için yerel kütüphanenize veya kitapçınıza bakın.
    • Kullanılmış kitapçılar başka bir harika kaynaktır. Dijital kitapları çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz.
  3. Adım 3 Kütüphanecinizden yardım isteyin.
    Google görselleri 3. Adım Kütüphanecinizden yardım isteyin.
    Kütüphanecinizden yardım isteyin. Bir kütüphaneci genellikle iyi bir genel bilgi kaynağıdır ve aynı zamanda sizi çevrimiçi olarak doğru kitaplara veya referans materyallerine yönlendirmede de çok yardımcı olabilir.

Uyarılar

• Her zaman değerlendirme maliyetinin yazılı bir tahminini alın. Teşekkürler Faydalı 6 Faydalı Değil 0
  • Ürününüzü değerlendirdikten sonra satın almaya çalışan değerleme uzmanlarıyla iş yapmayın. Etik olarak bunu yapmalarına izin verilmiyor. Teşekkürler Faydalı 6 Faydalı Değil 0