Gıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır.

Gıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır

Gıcırdayan ayakkabılarınızı kurulayın veya sinir bozucu gıcırtılardan kurtulmak için bu Kendin Yap yöntemlerini kullanın

Gıcırdayan ayakkabılar sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Gıcırdama üretim hataları, aşınma ve yıpranma veya ayakkabının içinde sıkışan nemden kaynaklanabilir. Ayakkabı tamiri için evde yapılabilecek pek çok çözüm vardır, ancak sorun dahili bir bileşende yatıyorsa ayakkabıları bir ayakkabı tamircisine götürmeniz gerekecektir.

Adımlar

Yöntem 1

Kolay Düzeltmeleri Denemek

1. Filigran wikiGıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır
    Google görselleri Filigran wikiGıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Düzeltilir
    Sorunu bulun. Ayakkabılarınızla ileri geri yürüyün, ardından ayaklarınızı ileri geri, sonra soldan sağa sallayın. Gıcırdamaya neden olan hareketi bulduğunuzda, ayakkabının bu hareket sırasında bükülen kısımlarını arayın.
    • Bir arkadaşınızın yere yakın çömelmesini sağlayın ve yürürken dikkatlice dinleyin.
  2. Filigran wikiGıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır
    Toz serpin. Ayakkabının hangi kısmının gıcırdadığını anladıktan sonra o bölgeye bebek pudrası, mısır nişastası veya kabartma tozu serpin. Bu, gürültülü nemi emecek ve iki ayakkabı parçasının birbirine sürtünmesinden kaynaklanan gürültüyü azaltacaktır. İşte birkaç yaygın sorun alanı ve bunların nasıl düzeltileceği:
    • Ayakkabının içi gıcırdıyorsa tabanlıkları kaldırın ve iç dikiş boyunca toz serpin. Tabanlıklarınız çıkmıyorsa tozu ayakkabı tabanınızın kenarına sürün.
    • Dil gıcırdıyorsa ayakkabının dilini bağcıkların altına pudralayın.
    • Ayakkabının tabanı gıcırdıyorsa muhtemelen hava yastıkları vardır. Tozu dikiş veya hava kabarcığında tabana masaj yapın.
  3. Adım 3 WD40 veya silikon sprey ile temizleyin.
    Google görselleri 3. Adım WD40 veya silikon spreyle sürün.
    WD40 veya silikon sprey ile temizleyin. Bunlar, gıcırtıları gidermede deri bakım ürünlerine göre daha etkilidir ancak hasarı önlemek için dikkatli bir uygulama gerektirir. Bu yağlayıcılardan birini pamuklu bir çubuğa veya pamuğa püskürtün. Ayakkabının dış dikişine, gıcırdayan alan boyunca veya dış hattının tamamı boyunca sürtün.
    • Süet üzerinde yağ bazlı malzemeler kullanmayın, aksi takdirde tüylü tüyler zarar görebilir.
  4. Adım 4 Deri kremi ile ovalayın.
    Google görseller 4. Adım Deri kremi ile ovalayın.
    Deri kremi ile ovun. Deri ayakkabı kullanıyorsanız, deri bakım kremiyle ovalayıp kuru bir bezle parlatarak ayakkabılarınızı yağlanmış halde tutun. Süet ayakkabılar için genel amaçlı deri kremi değil, süet kremi satın aldığınızdan emin olun.
Yöntem 2

Sürekli Gıcırdayan Ayakkabıyı Onarmak

1. Adım 1 Bu yöntemleri denemeden önce iade politikasını öğrenin.
    Google görseller 1. Adım Bu yöntemleri denemeden önce iade politikasını öğrenin.
    Bu yöntemleri denemeden önce iade politikasını öğrenin. Yeni bir ayakkabıyı tamir etmeye çalışıyorsanız, gıcırtı sizi para iadesi veya değiştirme hakkına sahip kılan bir üretim hatası olabilir. Tutkal veya diğer ağır malzemelerin kullanılması garantinizi geçersiz kılabilir.
  2. Adım 2 Eyer sabununu deneyin.
    Google görseller 2. Adım Eyer sabununu deneyin.
    Eyer sabununu deneyin. Eyer sabunu, kaliteli deri ayakkabı sahipleri arasında tartışmalıdır. Bazıları bunun derinin kurumasına neden olduğunu iddia ederken bazıları da zararsız olduğunu düşünüyor. Bu riski almaya hazırsanız, sorunlu bölgeye küçük miktarlarda eyer sabunu uygulayın ve kuru bir bezle parlatın. Bu özellikle gıcırtılı bir dil üzerinde etkili olabilir.
    • Süet üzerinde asla eyer sabunu kullanmayın.
  3. Adım 3 Gevşek topukları yapıştırın.
    Google görseller 3. Adım Gevşek topukluları yapıştırın.
    Gevşek topukluları yapıştırın. Aşırı yapıştırıcı ayakkabılara kolayca zarar verebileceğinden veya lekeleyebileceğinden, bu yalnızca yukarıdaki "kolay düzeltmelerden" hiçbiri işe yaramazsa yapılmalıdır. Ayakkabının topuğu gevşekse, tekrar sıkıca tutturmak için küçük bir süper yapıştırıcı veya kauçuk çimento kullanın ve yapıştırıcı tutunmaya başlayana kadar birkaç saniye birbirine bastırın.
    • Bu üretan ayakkabılarda işe yaramaz.
    • Hasar riskini önlemek için pahalı topuklu ayakkabılarınızı bir ayakkabı tamirhanesine götürün.
  4. Adım 4 Hasarlı tabanları silikon kalafatla doldurun.
    Google görseller 4. Adım Hasarlı tabanları silikon kalafatla doldurun.
    Hasarlı tabanları silikon kalafatla doldurun. Sıkıştırmalı üst kısmı olan bir tüp silikon dolgu malzemesi veya ayakkabı onarımı için özel bir silikon ürünü satın alın. Borunun ucunu ayakkabı ile taban arasındaki açık alana yapıştırın ve boşluk dolana kadar yavaşça fışkırtın. Ayakkabıyı lastik bantlarla, ağırlıklarla veya donanım kelepçeleriyle birbirine tutturun ve gece boyunca kurumaya bırakın.
  5. Adım 5 Ayakkabıları bir tamirhaneye götürün.
    Google görseller 5. Adım Ayakkabıları bir tamirhaneye götürün.
    Ayakkabıları bir tamirciye götürün. Ayakkabıları bir ayakkabı tamircisine veya tamirhaneye götürün ve tavsiye isteyin ya da sizin için tamir etmesi için birini işe alın. Gıcırdayan ayakkabıların yaklaşık yarısı, ayakkabının içindeki gevşek bir saptan veya bir profesyonele bırakılması gereken başka bir sorundan dolayı gıcırdıyor.
Yöntem 3

Islak Ayakkabıların Kurutulması

1. Adım 1 Islak ayakkabılarınızdaki gıcırdama nedenini kontrol edin.
    Google görseller 1. Adım Islak ayakkabılarınızdaki gıcırdamanın nedenini kontrol edin.
    Islak ayakkabılarınızdaki gıcırdama nedenini kontrol edin. Çoğu ayakkabı yalnızca ıslandığında gıcırdar. Bazen bu sadece linolyum, sert ahşap veya diğer kaygan zemin malzemeleri üzerindeki kauçuk tabanların çıkardığı sestir. Diğer ayakkabılar ıslandığında şişer veya gıcırdamaya neden olan yapısal sorunlar geliştirir ve bunlar, bu sayfadaki diğer yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Her iki durumda da, bu bölümdeki kurutma yöntemleri size ayakkabınıza zarar vermeden ayakkabılarınızı hızlı ve etkili bir şekilde kurutmayı öğretecektir.
  2. Filigran wikiGıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır
    Tabanlıkları çıkarın. Ayakkabınızın çıkarılabilir tabanlıkları varsa, işlemi hızlandırmak için bunları çıkarın ve ayrı ayrı kurutun.
  3. Filigran wikiGıcırtılı Ayakkabılar Nasıl Onarılır
    Ayakkabıları gazeteyle doldurun. Kuru kağıdı toplayın ve ayakkabının içine yerleştirin. Maksimum emicilik için ilk parçayı ayak parmağına kadar bastırın.
  4. Adım 4 Mümkünse sedir ayakkabı ağacı kullanın.
    Google görseller 4. Adım Mümkünse sedir ayakkabı ağacı kullanın.
    Mümkünse sedir ayakkabı ağacı kullanın. "Ayakkabı ağacı", ayakkabının kururken şeklini korumayı amaçlayan, gazete yerine ayakkabının içine yerleştirilen dallanmış bir nesnedir. Sedirden yapılmış bir ayakkabı ağacı özellikle etkilidir çünkü ahşap ayakkabının içindeki nemi emer.
  5. Adım 5 Oda sıcaklığında yan bırakın.
    Google görseller 5. Adım Oda sıcaklığında yan bırakın.
    Oda sıcaklığında yan bırakın. Ayakkabıyı yan yatırın veya bir duvara dayayın, böylece ayakkabı tabanı kururken havaya maruz kalır. Sıcak bir odada kurutun, ancak herhangi bir ısı kaynağının yanında değil.

Uyarılar

• Islak ayakkabıların güçlü bir ısı kaynağıyla kurutulması eğrilmeye ve hasara neden olabilir. Teşekkürler Faydalı 14 Faydalı Değil 6