Fiziksel Olarak Bozuk Bir Sabit Disk Nasıl Onarılır.

Fiziksel Olarak Bozuk Bir Sabit Disk Nasıl Onarılır

Sisteminizin çökmesi bir rahatsızlıksa, sabit diskinizin güneye gitmesi de bir felakettir. Genellikle bu, verilerinizin yok edildiği ve bitlerinizin imha edildiği anlamına gelir; tabii yedeklemediğiniz sürece. Peki dürtünüz gerçekten ölü mü, yoksa çoğunlukla ölü mü? Size bir şeyi nasıl kurtarabileceğinizi göstereceğiz ancak sizi uyaralım: bu bilgiler, risk size ait olmak üzere kullanılmak üzere sağlanmıştır ve yalnızca sürücünüzdeki veriler, profesyonel bir onarım için yatırım yapmaya değmeyecek durumdaysa kullanılmalıdır. Veriler sizin için bir anlam ifade ediyorsa, işiniz veya yasal amaçlarınız için bunlara ihtiyacınız varsa, BU YÖNTEMİ KULLANMAYIN. Bir sonraki adımınız gerçekten ölü bir sabit sürücüyü atmak veya başka bir şekilde geri dönüştürmekse, riski size ait olmak üzere ilerleyin!

Adımlar

Bölüm 1

Hasarı Değerlendirin

1. Adım 1 Arızayı doğrulayın.
    Google görselleri Adım 1 Arızayı doğrulayın.
    Arızayı doğrulayın. Sürücünüzün tanınmamasına neden olabilecek şeyleri kontrol ederek sürücünüzün gerçekten bozuk olduğundan emin olun.
    • Sürücünüz sabit, yüksek bir tıklama sesi çıkarıyorsa durun ve ikinci bölüme geçin. Sürücünüz öldü.
  2. Adım 2 Donanım bağlantılarını kontrol edin.
    Google görselleri 2. Adım Donanım bağlantılarını kontrol edin.
    Donanım bağlantılarını kontrol edin. Başlamak için en iyi yer burasıdır ve sorunun bu olduğu tespit edilirse yapabileceğiniz en hızlı, en ucuz düzeltmedir!
    • Bilgisayara güç geldiğinden emin olun. Kedi fişi düşürürse veya kablo kırılırsa hiçbir şey işe yaramaz.
    • Bilgisayarın kasasını açın. Veriler (IDE veya SATA) ve güç kabloları sağlam bir şekilde yerinde mi? İyi oturduklarından ve hiçbir pimin bükülmediğinden, kırılmadığından veya başka bir şekilde hasar görmediğinden emin olun.
  3. Adım 3 Görsel bir kontrol yapın.
    Google görselleri 3. Adım Görsel bir kontrol yapın.
    Görsel bir kontrol yapın. Bazen ölen sürücü değil, çalışmasını kontrol eden PC kartıdır (sürücünün alt tarafında). Bu kartta bir güç dalgalanması veya bileşen arızası varsa, sürücünüz çalışmayı durduracaktır, ancak bunun nedeni daha sonra ne yapacağını bilmemesidir.
    • Yanık veya yanık izleri gibi hasar belirtileri arayın. Bunu görürseniz, rahat bir nefes alabilirsiniz, çünkü bu muhtemelen sizin suçlu olduğunuz anlamına gelir ve çoğu zaman bu, nispeten kolaylıkla çözülebilecek bir sorundur.
    • PCB'yi değiştirmek istiyorsanız sürücünüzün markasına ve modeline uygun yedek parçaları Google'da arayın.
    • Elinize ulaştığında eski kartı çıkarın (çıkarılması gereken beş küçük vida vardır; bunları kaybetmeyin!)
    • Eski sürücüyü dışarı kaydırın ve yenisiyle değiştirin. Yeni kartın üzerindeki metal uçlara dokunmayın; statik boşalma, sürücünüze yeni bir soluk getirme şansı bulamadan yeni kartınızı patlatabilir. Anti-statik bir bileklik takarak veya topraklanmış ve metal bir şeye dokunarak kendinizi topraklayabilirsiniz. Takılı bilgisayarınızın içi genellikle çalışacaktır.
    • Yeni kartı kaydırarak sürücüye sıkıca oturduğundan emin olun ve ardından vidaları yeniden takın.
    • Sürücüyü bilgisayara yeniden bağlayın ve ardından gücü yeniden açın. Eğer işe yararsa, tebrikler! Bu noktada verilerinizi yedeklemek iyi bir fikirdir, ancak artık hazırsınız.
    • İşe yaramazsa okumaya devam edin.
  4. Adım 4 Sürücünün tanınıp tanınmadığını kontrol edin.
    Google görselleri 4. Adım Sürücünün tanınıp tanınmadığını kontrol edin.
    Sürücünün tanınıp tanınmadığını kontrol edin. Her şey takılıysa ve denetleyici PCB'sinde hiçbir şey patlamamış gibi görünüyorsa sürücünüzün tanınıp tanınmadığını belirlemek için Windows Disk Yönetimi'ni veya BIOS'u veya Mac OS X Disk Yardımcı Programını kontrol edin.
Bölüm 2

Onarım Seçeneklerini Göz önünde bulundurun

1. Adım 1 Bir seçim yapın:
    Google görselleri 1. Adım Bir seçim yapın:
    Bir seçim yapın: Bu veriler kaydedilmeye değerse, profesyonel bir sabit disk kurtarma şirketi bulmaya ve verilerinizi geri almak için ne gerekiyorsa ödemeye değer. Kendi başınıza herhangi bir şeye kalkışırsanız, herhangi bir veriyi profesyonelce kurtarma şansınız sıfır olacaktır.
  2. Fiziksel Olarak Bozuk Bir Sabit Disk Nasıl Onarılır
    Google görselleri Fiziksel Olarak Bozuk Bir Sabit Disk Nasıl Onarılır
    Google'da "sabit sürücü yedek parçaları" için hızlı bir arama sizi birkaç farklı yöne yönlendirecektir. Parçaların değiştirilmesi eski sabit sürücülerde işe yarayabilir ancak yenileri için genellikle işe yaramaz.
  3. Adım 3 Kendiniz yapın.
    Google görselleri 3. Adım Kendiniz yapın.
    Kendin Yap. Cesur ruhların en sevdiği yöntem, kendin yap için parça sağlama konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından desteklenen DIY yöntemidir. Buradaki fikir şu; yalnızca yanmış denetleyici kartını değiştirirseniz sürücünüz hayata geri dönecektir.
    • Gerçek şu ki, belki de öyle olacak! Ancak büyük bir uyarı var: Denetleyicideki çipler, söz konusu sürücü için giderek daha fazla kalibre ediliyor ve yenisinin işe yarayacağının garantisi yok. Ancak bu şu ana kadar en ucuz seçenektir.
  4. Adım 4 Bir profesyonel kiralayın.
    Google görseller 4. Adım Bir profesyonel kiralayın.
    Bir profesyonel kiralayın. Bu, sürücünüzü tekrar çalışır hale getirmek veya en azından sürücüdeki dosyaları kurtarmak için YALNIZCA seçenektir (sonunda gerçekten istediğiniz şey budur).
    • Geri dönüş süreleri Kendin Yap yönteminden daha hızlı olabilir ve başarı biraz daha garantilidir, ancak bunun bir bedeli vardır ve verileriniz önemliyse buna değebilir.
    • Diskin orijinal maliyetinden iki veya üç kat daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz, bu nedenle paranın değerini sürücüdeki verilerin değeriyle tartmanız gerekecektir.
Bölüm 3

Kendiniz Onarın

1. Adım 1 Önce bunu okuyun!
    Google görselleri 1. Adım Önce bunu okuyun!
    Önce bunu oku! Sürücünüz ilk taktığınızda tıklama sesi çıkarıyorsa, tekrar taktığınızda sürücü üzerindeki manyetik katmana zarar vererek veri kaybına neden olur. Veriler iş veya yasal nedenlerden dolayı sizin için önemliyse bu kendi kendine onarım girişiminde bulunmayın . Bu tekniklerden bazıları, ya işe yarayacak ya da sürücünüzü gerçekten, sonunda gerçekten ölü hale getirecek "Selam Meryem" girişimleridir . Bu, halihazırda zarar görmemiş olan verilerin herhangi bir bölümünü tamamen ve nihai olarak yok edecektir.
  2. Adım 2 Sürücüyü fiziksel olarak test edin.
    Google görselleri 2. Adım Sürücüyü fiziksel olarak test edin.
    Sürücüyü fiziksel olarak test edin. Sürücüyü bir elinizde tutun ve ileri geri döndürerek, herhangi bir ses olup olmadığına dikkat edin. Bu "hiçbir şey yapmamak" gibi görünebilir ama aslında herhangi bir şey gevşekse kırılmasına neden olabilirsiniz!!! Herhangi bir ses duyamıyorsanız, bunun olası bir nedeni (özellikle eski bir sürücünüz varsa veya dokunulamayacak kadar sıcak çalışan bir sürücüyseniz) kafa yatağının veya milin sıkışmasıdır. Aşağıdaki adımlar göz önünde bulundurulabilir: Sürücüyü açarsanız, muhtemelen hala kurtarılabilecek olanı yok edersiniz.
    • Sürücüyü test edin ve çalışıp çalışmadığını görmek için halihazırda kendi işletim sistemini çalıştıran başka bir işlevsel bilgisayara takın.
  3. Adım 3 Isıtın.
    Google görseller 3. Adım Isıtın.
    Isıtmak. Ev tipi fırını en düşük ayarda beş dakika kadar önceden ısıtın, ardından kapatın. Sürücüyü ısınana kadar 2-5 dakika fırına yerleştirin. Lütfen, onu ısıtmanın (zaten çökmüş olsun ya da olmasın) ölmesine yol açabileceğini ve öldüreceğini unutmayın.
    • Sürücüyü çıkarın ve ilk adımı tekrarlayın. Hala herhangi bir ses duyamıyorsanız bir sonraki adıma geçin. Ancak bir fark varsa, sürücüyü bilgisayarınıza yeniden takın ve sürücünün dönmesini ve kafa aktivitesini gösteren normal tıklamayı dinleyin. Şu ana kadar her şey yolunda görünüyorsa, sürücüye erişmeyi ve verilerinizi iyi bir sürücüye taşımayı deneyin.
    • Gerekirse cihazı yeniden ısıtın ve sürücüyü bir elinizde tutarken keskin bir şekilde döndürün ve sürücüyü sert bir yüzeye vurun. Bu elbette çok sert ama kafaları her türlü bağlamadan kurtarmaya yardımcı olabilir. Eğer sabit diskinizde hala hayatta olan bir şey olsaydı, artık tamamen ölmüş olurdu.
    • İlk adımı tekrarlayın. Şimdi kafa hareketini duyabiliyor musun? Evetse, sürücüyü bilgisayarınıza yeniden takın ve sürücüye erişmeyi deneyin.
    • Hareketle birlikte ritmik bir "klik" sesi duyabiliyorsanız, büyük olasılıkla sürücü kafaları yuvalarında serbesttir ve sıkışmamıştır. Sürücüyü 90 derece boyunca yavaşça (ileri geri) döndürdüğünüzde herhangi bir takırtı sesi duyup duymadığınızı kontrol edin. Bu, sürücünün içindeki bileşenlerin gevşek ve bağlantısız olduğunu gösterir ve bu makalenin kapsamı veya amacı dışındadır.
  4. Adım 4 Sakinleştirin.
    Google görselleri 4. Adım Sakinleşin.
    Sakin ol. Tartışmalı olan başka bir seçenek de sürücüyü dondurmaktır. Bu son bir çabadır ve sürücüyü yalnızca önemli dosyaları kopyalamaya yetecek kadar geri alabilirsiniz, ancak her şey başarısız olursa denemeye değer.
    • Sürücüyü kilitli bir torbaya koyun ve mümkün olduğu kadar fazla havayı çıkarın. Sürücüyü birkaç saat dondurucuya koyun.
    • Sürücüyü tekrar bilgisayara takın ve deneyin. Hemen çalışmazsa, gücü kapatın, sürücüyü çıkarın ve ardından masa veya zemin gibi sert bir yüzeye vurun. Sürücüyü yeniden takın ve tekrar deneyin. Çalışıyorsa dosyalarınızı kaydedin ve ardından sürücüyü atın. Aksi takdirde, çabanız artık tüm profesyonel yardım yöntemlerinin ötesinde olacaktır!!
Bölüm 4

Profesyonel Onarım Arayın

1. Adım 1 Önerileri alın.
    Google görselleri 1. Adım Önerileri alın.
    Öneriler alın. Sürücünüzü (çok da küçük olmayan) bir ücret karşılığında onarmayı teklif edecek birçok şirket var. Herhangi bir parayı yatırmadan önce kimlik bilgilerini kontrol edin. Çevrimiçi kullanıcı forumlarına bakın, onlarla konuşun ve ne kadar süredir bu işte olduklarını ve iyileşme yüzdelerinin ne olduğunu öğrenin.
    • Garantilerini ve hem başarı (ki memnuniyetle ödeyeceğiniz) hem de başarısızlık için ne kadar ücret aldıklarını kontrol edin. Başarısız bir girişimde bulunmaları sizin için ne kadar değerli?
    • Gerçekleşmemiş bir kurtarma için ödeme yapmak istemeyebilirsiniz, ancak onarım girişiminde bulunmuşlarsa ve başarısız olmuşlarsa, yine de denemek için bir miktar zaman harcamışlardır ve bunun telafi edilmesi gerekir.

Video