Kurt Örümceklerinden Nasıl Kurtulunur?.

Kurt Örümceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Kurt örümcekleri, vücut boyutları 0,04 ila 1,18 inç (1 ila 30 mm) arasında değişen sağlam, kahverengi örümceklerdir. Bu örümcekler, sıklıkla karanlık köşelerde ve gölgelerde saklanan, yerde yaşayan avcılardır. Isırıkları acı verici olabilir ancak ölümcül değildir ve daha ciddi örümcek ısırıklarıyla karşılaştırıldığında genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, evinizde veya bahçenizde aniden bir istila meydana gelirse kurt örümcekleri yine de büyük zararlılar haline gelebilir. Evinizde veya iş yerinizde kurt örümceklerinden kurtulmak istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler.

Adımlar

Yöntem 1

Tamamen Doğal Çözümler

1. Adım 1 Evin etrafına yapışkan tuzaklar yerleştirin.
    Google görseller 1. Adım Evin etrafına yapışkan tuzaklar yerleştirin.
    Evin etrafına yapışkan tuzaklar yerleştirin. Kurt örümceklerinin gizlendiğinden şüphelendiğiniz herhangi bir alana, karanlık, gizli köşelere çok dikkat ederek yapışkan bir tuzak yerleştirin.
    • Bu tuzaklar, üzerine son derece yapışkan yapıştırıcı yapıştırılmış ağır kartondan biraz daha fazlasıdır. Kurt örümcekleri ve diğer zararlılar tuzağa adım attıklarında tutkalın üzerine yapışırlar. Hareket edemez hale gelirler ve açlıktan ölürler.
    • Bodrumların ve garajların köşelerine tutkal tuzakları yerleştirin. Tuzaklar ayrıca mobilyaların altına ve arkasına ve ayrıca dışarıya açılan herhangi bir kapının her iki tarafına da yerleştirilmelidir.
    • Bu tuzakları küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Çocuklar ve evcil hayvanlar bu tuzaklara sıkışıp kalabilir ve bu tuzakları kaldırmak zor bir süreç olabilir.
  2. Adım 2 Organik bir pestisit kullanın.
    Google görselleri 2. Adım Organik bir pestisit kullanın.
    Organik bir pestisit kullanın. Heksa-hidroksil ile yapılan bitki bazlı pestisitler kurt örümceklerini öldürmez ancak örümceklerin yediği böcekleri öldürür, böylece bölgedeki örümcek sayısının azaltılmasına yardımcı olabilirler.
    • Bu böcek öldürücüler, mobilyaların altına, karanlık bodrum köşelerine ve diğer loş alanlara serpilebilecek toz veya toz halinde bulunur.
    • Heksa-hidroksil aynı zamanda evcil hayvanlar ve insanlar için de güvenlidir.
  3. Adım 3 Kurt örümceklerini avlayın.
    Google görselleri 3. Adım Kurt örümceklerini avlayın.
    Kurt örümceklerini avlayın. Örümcekleri tek tek öldürmeyi planlıyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu, geceleri evinizin en karanlık köşelerine bir el feneri tutarak onları takip etmektir.
    • Ayrıca bir el fenerini aşırı bitkilere, orman parçalarına ve yoğun çalılıklara doğru tutarak dışarıdaki örümcekleri takip edebilirsiniz.
    • Kurt örümceklerinin gözlerinin arkasında diskler bulunur. Bu diskler yansıtıcıdır ve gece görmelerini sağlar. Ayrıca el fenerinizin ışığını da yansıtarak bu örümceklerin karanlıkta takip edilmesini kolaylaştıracaktır.
  4. Adım 4 Kurt örümceklerini bir kapta yakalayın.
    Google görseller 4. Adım Kurt örümceklerini bir kapta yakalayın.
    Kurt örümceklerini bir kapta tuzağa düşürün. Görüldüğünde, örümceğin üzerine plastik bir kap veya kap yerleştirin ve ağır, sağlam bir tahta parçasını kabın altına kaydırın, örümceğin dışarı çıkmasını önlemek için dikkatli hareket edin.
    • Örümceği mümkün olan en kısa sürede dışarıya bırakın. Serbest kaldığında tekrar içeri girmemesi için onu evinizin çevresinden uzağa bıraktığınızdan emin olun.
    • Isırılma riskini azaltmak için kurt örümceklerini yakalayıp yakalarken eldiven kullanın. Kurt örümceğinin zehiri genellikle insanlar için toksik olmasa da, ısırılmak yine de oldukça acı verici olabilir. Zehre karşı alerjik reaksiyon oluşması da mümkündür ve eldiven giymek olası bir reaksiyonun oluşmasını engelleyecektir.
  5. Adım 5 Örümceği bir süpürgeyle öldürün.
    Google görseller Adım 5 Örümceği bir süpürgeyle öldürün.
    Örümceği bir süpürgeyle öldürün. Bir kurt örümceği gördüğünüzde onu öldürmek için standart bir süpürgeyle vurun.
    • Örümceği ezmek için bir ayakkabı veya başka bir katı nesne de kullanabilirsiniz. Benzer şekilde kurt örümceğini emmek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.
    • Kurt örümcekleri oldukça büyük olduğundan yetişkinlerini genellikle bir süpürgeyle öldürebilirsiniz. Daha küçük örümceklerin süpürgenin kıllarından kayma olasılığı daha yüksektir, bu da süpürgelerin silah olarak daha az etkili olmasına neden olur.
  6. Adım 6 Örümcekleri yıkayın.
    Google görselleri 6. Adım Örümcekleri yıkayın.
    Örümcekleri yıkayın. Dışarıdaki kurt örümceklerini korkutup kaçırmak için bahçe hortumundan gelen güçlü jet akışını kullanın.
    • Su bir kurt örümceğini öldürmez, ancak güçlü bir su patlaması onu korkutup kaçırmak için yeterli olacaktır ve örümceğin geri dönmesini engelleyebilir.
    • Gördüğünüz kurt örümceğini suyla püskürtmenin yanı sıra, çatı saçaklarının, pencere çıkıntılarının, veranda ve sundurma çatılarının ve terasların altına da su sıkmalısınız.
Yöntem 2

Açık Havada Kurt Örümceklerinden Kurtulmak

1. Adım 1 Bahçenizdeki dağınıklığı ve döküntüleri temizleyin.
    Google görselleri 1. Adım Bahçenizdeki dağınıklıktan ve döküntülerden kurtulun.
    Bahçenizi dağınıklıktan ve döküntülerden arındırın. Çim kırpıntıları, yapraklar, yakacak odun, malç veya kompost yığınlarını temizleyin.
    • Karanlık yerler, gündüzleri bu bölgelerde saklanan kurt örümceklerini çeker. Bahçenizin mümkün olduğu kadar çoğunu güneş ışığına maruz bırakarak, bölgeyi kurt örümceklerine karşı nispeten çekici hale getirmiş olursunuz.
    • Bahçenizdeki kalıntıları ve dağınıklığı mümkün olduğunca temizleyin. Boş saksılar, taşlar ve ızgaralar gibi nesneler bile kurt örümceklerini çekecek karanlık bir saklanma yeri sağlayabilir.
  2. Adım 2 Evin çevresindeki bitki örtüsünü kaldırın.
    Google görselleri 2. Adım Evin çevresindeki bitki örtüsünü kaldırın.
    Evin çevresindeki bitki örtüsünü kaldırın. Çalıları ve diğer ağır, yer kaplayan bitkileri binadan uzaklaştırın.
    • Kurt örümcekleri karanlık yerlerde saklanmayı severler ve alçak bitki örtüsü kurt örümceğinin en sevdiği saklanma noktaları arasındadır.
    • Mümkünse, tüm ağır yer örtücü bitkileri bahçeden çıkarın. Bu mümkün değilse, örümcekleri evinizden uzaklaştırmak için en azından bu bitkileri bahçenizin çevresinden uzaklaştırıp dış çevresine taşımalısınız.
  3. Adım 3 Dış duvardaki çatlakları ve delikleri kapatın.
    Google görselleri 3. Adım Dış duvardaki çatlakları ve delikleri kapatın.
    Dış duvardaki çatlakları ve delikleri kapatın. Dışarıdan içeriye giren tüm çatlak ve boşlukların yamandığından emin olun, böylece kurt örümceklerinin gizlice içeri girmesi önlenir.
    • Temelin yan tarafındaki veya dış duvardaki boşlukları, delikleri ve çatlakları doldurmak için kalafat kullanın.
    • Bir kurt örümceğinin altlarına gizlice girmesine izin verme riskini en aza indirmek için kapı ve pencerelere hava izolasyonu ekleyin.
    • Kırık pencere ekranlarını onarın veya ekranları tamamen değiştirin.
  4. Adım 4 Böcek ekranlarını takın.
    Google görseller 4. Adım Böcek ekranlarını yükleyin.
    Böcek ekranlarını takın. Dışarıya çıkan tüm havalandırma deliklerinin üzerine ince gözenekli bir ekranı sıkıca sabitleyin.
    • Temel havalandırma deliklerine özellikle dikkat edin. Kurt örümcekleri evinize tavan arasındaki havalandırma deliklerinden ve bacalardan girebilse de, bunlar öncelikle yerde yaşayan avcılardır ve büyük olasılıkla havalandırma deliklerinden ve binanın temeli boyunca uzanan gezinme alanlarından girerler.
  5. Adım 5 Dış mekan aydınlatmanızı kaldırın veya değiştirin.
    Google görseller 5. Adım Dış mekan aydınlatmanızı kaldırın veya değiştirin.
    Dış aydınlatmanızı kaldırın veya değiştirin. Evinizin dışındaki ışıklar geceleri sinekleri, güveleri ve diğer böcekleri çekerek kurt örümcekleri için çekici bir besin kaynağı sağlar.
    • Evinize gelen böcek sayısını sınırlamak için ışıklarınızı mümkün olduğunca kapalı tutun.
    • İç mekan aydınlatmasının dışarı taşmasını önlemek için panjurlarınızı veya panjurlarınızı kapalı tutun.
    • Standart dış mekan ışıkları yerine sodyum buharlı ışıklara geçin. Bu ışıklar, böcekleri çekme olasılığı daha düşük olan yumuşak sarı bir renk tonuna sahiptir.
    • Bu özellikle kurt örümceklerine karşı etkili bir mücadele yöntemidir. Kurt örümcekleri geceleri avlanır, bu nedenle geceleri ne kadar az yiyecek bulunursa, etrafta dolanma olasılıkları da o kadar az olur.
Yöntem 3

Kurt Örümceklerini İç Mekanda Önlemek

1. Adım 1 Evinizi düzenli olarak süpürün.
    Google görseller 1. Adım Evinizi düzenli olarak süpürün.
    Evinizi düzenli olarak süpürün. İçini düzenli olarak temizlemek için bir süpürge veya elektrikli süpürge kullanın.
    • Zemini süpürmek ve süpürmek, böcekleri çekebilecek kırıntıları ortadan kaldırır. Böcekler, kurt örümcekleri için bir besin kaynağı olduğundan, daha az böceğe sahip olmak, kurt örümcekleri için daha az yiyecek anlamına gelecektir ve bu da örümceklerin bölgede oyalanmasını engelleyecektir.
    • Örümcek ağlarını gördüğünüz her alana çok dikkat edin. Ağların kaldırılması örümceklerin aynı bölgeye yeniden yerleşmesini engeller.
  2. Adım 2 Karton kutulardan kurtulun.
    Google görseller 2. Adım Karton kutulardan kurtulun.
    Karton kutulardan kurtulun. Plastikten yapılmış hava geçirmez kaplar yerine kartondan yapılmış hendek kutuları.
    • Bodrumlardan, çatı katlarından, dolaplardan, gezinme alanlarından ve diğer karanlık alanlardan karton kutulardan kurtulmak özellikle önemlidir. Kurt örümcekleri karanlık alanlara çekilir, bu da onların karanlıkta bırakılan bir karton kutuya ulaşma olasılıklarını artırır.
    • Kurt örümceklerinin hava geçirmez plastik kaplara gizlice girmesi zordur, ancak bir kurt örümceğinin karton kutuyu içeriye sıkıştırması çok daha kolaydır.
  3. Adım 3 Boşlukları doldurun.
    Google görselleri 3. Adım Boşlukları doldurun.
    Boşlukları doldurun. Dışarıya çıkan küçük çatlakların ve kabloların etrafına kalafat uygulayın.
    • Dışarıdaki boşlukları doldursanız bile içeride de bunu yapmak akıllıca olacaktır. Dışarıdan görülemeyen, içeride daha kolay fark edebileceğiniz bazı boşluklar vardır.
    • Evinizin alt kısmından başlayın ve yukarı doğru ilerleyin. Kurt örümcekleri çoğunlukla bodrum katlarında ve gezinme alanlarında asılı kalırlar, bu nedenle bu alanların örümceklere karşı korunması çok önemlidir. Tavan arasını bitirerek yavaş yavaş yukarı çıkın.
  4. Adım 4 Dağınıklığı azaltın.
    Google görselleri 4. Adım Dağınıklığı azaltın.
    Dağınıklığı azaltın. Kurt örümcekleri karanlık alanlara çekilir, bu nedenle dergi yığınlarını, kirli kıyafetleri, kitapları ve kutuları temizlemek, daha sonra bir kurt örümceği tarafından şaşırmamak için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.
Yöntem 4

Kimyasal İşlemler

1. Adım 1 Örümcek kontrolü için özel olarak etiketlenmiş kimyasallar kullanın.
    Google görseller 1. Adım Örümcek kontrolü için özel olarak etiketlenmiş kimyasallar kullanın.
    Örümcek kontrolü için özel olarak etiketlenmiş kimyasallar kullanın. Örümcekler böcek olmadığından pek çok jenerik böcek ilacı kurt örümceklerine karşı güçlü bir etkiye sahip olmayabilir.
    • Kurt örümcekleri için özel olarak etiketlenmiş bir pestisit daha da iyidir, ancak örümceklere karşı çalışmak üzere tasarlanan çoğu kimyasal ürün etkili bir şekilde işe yarayacaktır.
    • Örümcekleri anında öldürmek için tasarlanan kimyasallar, yalnızca halihazırda evde bulunan örümcekleri yok edecektir. Maksimum etkinlik için bu önlemler, kurt örümceklerinin gizlice içeri girmesini önlemek üzere tasarlanmış önlemlerle birlikte kullanılmalıdır.
    • Artık kimyasallar daha uzun vadeli etkinlik sağlar ve örümceklerin binaya girmesini önlemede zorluk yaşıyorsanız daha yararlı olabilir.
    • Yere serpilen böcek ilacı kalıntıları, kurt örümceklerine karşı diğer birçok örümcek çeşidinden daha iyi etki gösterir. Birçok örümcek ağlar ve duvarlar boyunca hareket eder ve sonuç olarak pestisit kalıntılarından oluşan bariyerleri nadiren aşarlar. Ancak kurt örümcekleri yerde avlanırlar, dolayısıyla pestisit kalıntısına rastlama olasılıkları daha yüksektir.
  2. Adım 2 Piretroid içeren bir böcek ilacı arayın.
    Google görselleri 2. Adım Piretroid içeren bir böcek ilacı arayın.
    Piretroid içeren bir böcek ilacı arayın. Bunlar genellikle püskürtülen veya serpilen böcek ilaçlarının kalıntılarını içerir.
    • Piretroidler, piretrum çiçeklerinden yapılan bir kimyasal ailesidir. Piretroidlerle yapılan böcek öldürücüler yaygındır ve genellikle tüm örümcek türlerine karşı en etkili olanıdır.
    • Ev tipi böcek öldürücülerde kullanılan yaygın piretroidler arasında bifentrin, siflutrin, permetrin ve tetrametrin bulunur.
    • Piretroid insektisitlerin yanı sıra deltametrin, sipermetrin, lambda-cyhalothrin veya bifenthrin içeren insektisitler de genel olarak kurt örümceklerine karşı etkilidir.
  3. Adım 3 Borik asidi dağıtın.
    Google görselleri 3. Adım Borik asidi dağıtın.
    Borik asidi dağıtın. Karanlık köşelere, çatlaklara, döşeme tahtalarının ve mobilyaların altına az miktarda borik asit serpin.
    • Hidrojen borat olarak da adlandırılan borik asit, böcek ilacı, endüstriyel ve diğer amaçlar için kullanılan beyaz bir tozdur. Yetişkin insanlar için nispeten toksik değildir ancak çocuklar ve evcil hayvanlar için tehdit oluşturabilir.
    • Kimyasal aşındırıcıdır, kurt örümceğinin dış yüzeyini keser ve vücut sıvılarının sızmasına neden olur. Aynı zamanda mide zehiri görevi de görür. Örümcek onu bacaklarının üzerine alır ve kendini temizlerken zehri de yutar.
  4. Adım 4 Evin çevresine dış mekan pestisitlerini püskürtün.
    Google görselleri 4. Adım Evin çevresine dış mekan pestisitlerini püskürtün.
    Evin çevresine dış mekan pestisitlerini püskürtün. Temel çevresinde pestisit kullanmak bir bariyer oluşturarak kurt örümceklerinin geçmesini engelleyecektir.
    • Yakacak odun yığınlarına püskürtmeyin. Bunu yaparsanız, daha sonra yakacak odunu atın. Pestisitlerle işlenmiş odunları yakmak güvenli değildir.

Video

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Kalafat
  • Böcek ekranları
  • Hava sıyırma
  • Sodyum buharlı ışıklar
  • Süpürge
  • Elektrikli süpürge
  • Plastik saklama kapları
  • Örümceklere özgü pestisitler
  • Borik asit
  • Yapışkan tuzaklar