Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz.

Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz

Amerika Birleşik Devletleri'nde ciddi akıl hastalığı veya madde bağımlılığı sorunlarıyla uğraşan birine nasıl yardım edebileceğinizi öğrenin

Bir arkadaşınızın, sevdiğiniz birinin ya da bir tanıdığınızın akıl sağlığı krizinden ya da ciddi bir madde bağımlılığı mücadelesinden geçmesini izlemek yıkıcı ve çaresiz bir deneyim olabilir. Yine de tamamen seçenekleriniz yok değil; eğer bu kişinin sağlığı ve güvenliği konusunda endişeleniyorsanız, potansiyel olarak onun yasal olarak bir akıl hastanesine yatırılmasını sağlayabilirsiniz (ayrıca istemsiz bağlılık olarak da bilinir). Hayatınızda mücadele eden bireyin iyileşme ve iyileşme yolculuğuna başlayabilmesi için sürecin tüm ayrıntılarını size anlatacağız. Hatta zorlu bir dönemde ihtiyacınız olan bakım ve desteği alabilmeniz için kendinizi gönüllü olarak bir akıl hastanesine nasıl teslim edebileceğinize de değineceğiz.

Not: Siz veya bir başkası ciddi tehlike altındaysanız daima acil servisleri (ABD'de 911) arayın. Bir arkadaşınız veya sevdiğiniz biri aktif olarak intihara meyilliyse 988'den İntihar ve Kriz Yaşam Hattını arayın.

Bilmeniz Gerekenler

• Birisi kendisi veya başkaları için tehlike oluşturuyorsa acil servisleri arayın veya istemsiz taahhüt sürecini başlatmak için eyaletinizde bir dilekçe verin.
  • Bir akıl sağlığı uzmanı ve yargıç/sulh hakimi bunun kendileri için en iyisi olduğunu düşünürse bireyler istemeden de olsa bu işe karışabilirler.
  • İstemsiz bağlılık süreci üç temel bileşeni içerir: acil psikiyatrik değerlendirme, yatarak tedavi ve destekli ayakta tedavi.
  • Akıl hastalığınızı yönetmek için ekstra bakıma ve desteğe ihtiyacınız varsa, kendinizi gönüllü olarak hastaneye teslim edin.

Adımlar

Birini İstemeden Nasıl Bağlarsınız?

1. Adım 1 Durum ciddiyse acil servisleri arayın.
    Google görselleri 1. Adım Durum ciddiyse acil servisleri arayın.
    Durum ciddiyse acil servisleri arayın. Durumu sakin ve net bir şekilde, mümkün olduğunca fazla ayrıntıya girerek anlatın. Polis ya da acil müdahale ekipleri bireyi alıp bir akıl sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilebileceği acil gözetim altına alacak.
    • İmkanınız varsa o kişinin savunucusu olmaya çalışın. Acil müdahale ekiplerinin uygun yardımı sağlayabilmesi için operatöre kişinin akıl hastalığından muzdarip olduğunu bildirin.
    • Kişiyi iyi tanıyorsanız, hastaneye kadar ona eşlik edebilir ve oradayken tıp uzmanlarına yararlı bilgiler verebilirsiniz.
    • Her eyaletin acil hastaneye yatış standartları ve prosedürlerine ilişkin bir kılavuz için burayı tıklayın.
  2. Adım 2 Acil bir durum değilse, birisinin hastaneye yatırılması için bir dilekçe verin.
    Google görseller 2. Adım Acil bir durum değilse, birisinin idam edilmesi için bir dilekçe verin.
    Acil bir durum değilse birinin idam edilmesi için dilekçe verin. İlgilendiğiniz kişinin yaşadığı ilçedeki adliyeyi ziyaret edin. Oraya vardığınızda görevliden uygun dilekçe formlarını isteyin ve endişelendiğiniz kişi hakkında istenen tüm bilgileri yazın.
  3. Adım 3 Süreçle ilgili yardım almak için bir psikiyatrist veya avukatla konuşun.
    Google görseller 3. Adım Süreçle ilgili yardım almak için bir psikiyatrist veya avukatla konuşun.
    Süreçle ilgili yardım almak için bir psikiyatrist veya avukatla konuşun. Birini akıl hastanesine yatırmaya karar vermek hiçbir zaman kolay bir seçim değildir; ancak bu tek başınıza yapmanız gereken bir seçim değildir. Seçeneklerinizin neler olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bir psikiyatrist, avukat (tercihen akıl sağlığı mevzuatı konusunda deneyimli biri) veya emniyet görevlisi gibi biriyle konuşun.
    • Bu uzmanlar, eyaletinizin yasalarının tüm ayrıntılarını bilecek ve istemsiz bağlılığın, ilgilendiğiniz kişi için (reşit olmayanlar dahil) iyi bir fikir olup olmadığını size bildirebilecektir.
    hbjgvjhgjh Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz Karmaşık bir sistemde şefkatle gezinin. "Kız kardeşim krizdeydi ama istemsiz bağlılık süreci soğuk ve klinik hissettirdi. Bu makale nüansları nazik bir şekilde açıkladı. Tavsiyesine uyarak, zorlu bir dönemde ona insani muamele yapılmasını savundum." - Kim I. Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz Sevdiğiniz biri için bilinçli bir karar verin. "Kocamın sağlığı bozuldukça, bağlılığı tartışmak acı vericiydi. Standartlara, prosedürlere ve yasalara ilişkin bu genel bakış, seçenekleri akıllıca tartmama olanak tanıyor. Beni yürek burkan seçimlerle başa çıkma gücüyle güçlendiren rehberliğe minnettarım." - Mare B. Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz Opak bir süreç etrafında netlik kazanın. "Oda arkadaşımın bağımlılığı onu tehlikeye attığında, çaresizce yönlendirilmeye ihtiyacım vardı. İstemsiz bağlanmaya yönelik her adımın ana hatlarını çizmek kafa karıştırıcı bir duruma şeffaflık getirdi. Bilgiyle donanmış olarak onun iyileşmesine destek olabilirdim." - Delilah J. Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir Kılavuz Tedaviye anlayış yoluyla yaklaşın. "Bir klinisyen olarak, bu makalenin bağlılık konusundaki tarafsız bakış açısını takdir ediyorum. Hastaların gerçeklerini tasvir etmek, ailelerin ve sağlayıcıların empatisini teşvik eder. En iyi şekilde açık kalpler ve zihinler aracılığıyla hizmet edebiliriz." - Matthew I. Akıl Hastaneleri: Gönülsüz ve Gönüllü Bağlılığa İlişkin Tam Bir KılavuzWikiHow'un 2005'teki başlangıcından bu yana 365.000'den fazla okuyucu hikayesi topladığını biliyor muydunuz? Sizden haber almayı çok isteriz! Hikayenizi burada paylaşın.

Birini Ne Zaman Teslim Etmelisiniz?

1. Adım 1 Kendilerine veya bir başkasına fiziksel olarak zarar vermeleri muhtemeldir.
    Google görselleri 1. Adım Kendilerine veya bir başkasına fiziksel olarak zarar verme olasılıkları yüksektir.
    Kendilerine veya bir başkasına fiziksel olarak zarar vermeleri muhtemeldir. Söz konusu kişi yakın zamanda kendisine veya bir başkasına zarar vermekle tehdit etti mi? Şiddet içeren ideolojiler ve davranışlar sergiliyorlarsa, eyaletinizde gönülsüz bağlılığa hak kazanabilirler.
    • Örnek 1: Bir arkadaşım intihar etmekle tehdit ediyor ve geçmişte girişimlerde bulunmuş.
    • Örnek 2: Bir akraba ev arkadaşını şiddetle tehdit etmiş ve hayatından korkutmuştur.
  2. Adım 2 Ciddi şekilde sakat durumdalar.
    Google görselleri 2. Adım Ciddi şekilde devre dışı bırakıldılar.
    Ağır engelliler. Bir kişi, akıl hastalığı onun düzgün yemek yemesine, giyinmesine ve/veya güvenli bir yaşam ortamı sürdürmesine engel oluyorsa "ağır engelli" olarak kabul edilir. Bir kişi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede görünmüyorsa, istemsiz bağlılık gerekli olabilir.
    • Örnek 1: Akıl hastası bir akraba düzenli olarak yemek yemiyor ve bunun sonucunda yetersiz besleniyor.
    • Örnek 2: Akıl hastası bir komşu kıyafet giymeyi hatırlamıyor ve mahallede çıplak dolaşıyor.

Gönülsüz Taahhüt Kanunları

1. Adım 1 Bir kişiyi akıl hastanesine yatırma süreci eyalete özgüdür.
    Google görselleri 1. Adım Birini akıl hastanesine yatırma süreci eyalete özgüdür.
    Birini akıl hastanesine yatırma süreci eyalete özgüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nde eyalet ve yerel yönetim sistemleri, zihinsel sağlıkla ilgili vakaların ele alınmasından sorumludur (federal hükümetin aksine). 50 eyaletin tamamında (Washington DC'nin yanı sıra) taahhüt sürecinin başlayabilmesi için bireyin (akıl hastalığı ve/veya bağımlılığıyla ilgili olarak) yerine getirmesi gereken özel gereksinimler vardır.
    • Reşit olmayanlar da istemsiz olarak bu suçu işleyebilirler ancak kesin prosedürler eyalete özeldir.
    • Eyaletinizin özel gereksinimlerini bulmak samanlıkta iğne aramak gibi gelebilir; ancak biz yardım etmek için buradayız. Eyaletinizdeki ruh sağlığı mevzuatına ilişkin özel bilgi ve kaynaklar için de buraya tıklayabilirsiniz.
    • Madde bağımlılığından muzdarip bireyler de istemeden bu maddeyi kullanabilmektedir, ancak bu duruma bağlıdır. Şu anda 38 eyalet ve bölge (Washington DC dahil) buna izin vermektedir. Madde bağımlılığı vakalarında gönülsüz bağlılığa izin vermeyen tek eyaletler New Hampshire, New York, New Jersey, Maryland, Alabama, Illinois, Wyoming, New Mexico, Arizona, Utah, Idaho, Nevada ve Oregon'dur.
  2. Adım 2 Amerika Birleşik Devletleri'nde istem dışı muamelenin üç farklı unsuru bulunmaktadır.
    Google görselleri 2. Adım Amerika Birleşik Devletleri'nde istemsiz muamelenin üç farklı unsuru bulunmaktadır.
    Amerika Birleşik Devletleri'nde istemsiz muamelenin üç farklı unsuru vardır. Tedavi Savunuculuk Merkezi, istemsiz tedavi sürecinin üç temel yönü hakkında bilgi sağlar: acil psikiyatrik değerlendirme, yatarak tedavi ve Destekli Ayakta Tedavi (AOT).
    • Acil psikiyatrik değerlendirme: Ruh sağlığı krizi yaşayan bir kişi geçici olarak acil gözetim altına alınır. Toplam gözaltı süresi eyalete özeldir, ancak birçok eyalet acil gözaltı süresini 3 gün/72 saat olarak sınırlandırmaktadır. Acil bir psikiyatrik değerlendirme bazen yatarak tedaviye dönüşebilir.
    • Yatılı hasta bağlılığı: Belirli eyalet yasa ve prosedürlerine bağlı olarak, kişi tedavi için belirli bir süreye kadar bir akıl sağlığı tesisinde tutulabilir. Bu süreç resmi bir duruşmayı da içerebilir.
    • AOT: Bu tür ayakta tedavi tedavisi duruma göre farklılık gösterir. Tipik olarak AOT, toplum temelli, mahkeme kararıyla akıl sağlığı tedavisini zorunlu kılar.

Gönülsüz Taahhüt Süreci

1. Adım 1 Kişi acil olarak gözaltına alınır ve değerlendirilir.
    Google görseller 1. Adım Kişi acil olarak gözaltına alınır ve değerlendirilir.
    Şahıs acilen gözaltına alınarak değerlendiriliyor. Bazı eyaletlerde akrabalar ve eşler, bir kişi için acil durum izni talep edebilir; diğer yerlerde yalnızca psikiyatristler, doktorlar ve kolluk kuvvetleri talepte bulunabilir. Duruma bağlı olarak birey geçici olarak gözaltında tutulur.
    • Pek çok eyalet, acil durum gözaltı sürelerinin en az 72 saat sürmesine izin verirken, küçük bir avuç eyalet daha kısa gözaltı sürelerine izin veriyor.
  2. Adım 2 Bireyin yatarak tedavi görmesi için dilekçe verilir.
    Google görseller 2. Adım Kişinin yatarak tedavi görmesi için dilekçe verilir.
    Kişinin yatarak tedavi görmesi için dilekçe verilir. Bazı eyaletler aile üyelerinin bu dilekçeyi vermesine izin verirken, diğer yerler yalnızca ruh sağlığı uzmanlarının süreci başlatmasına izin veriyor. Bu süre zarfında bir mahkeme, bireyin devletin istemsiz bağlılık kriterlerini (ağır engelli olmak veya kendisi veya başkaları için tehlike oluşturmak gibi) karşılayıp karşılamadığına karar verecektir.
    • Bazı durumlarda mahkeme, bir kişinin yatarak tedavi yerine gözetim altında ayakta tedavi görmesini önerebilir. Bu, "adım-up AOT" olarak bilinir.
    • Kişinin tehlikeli davranışını kişisel olarak gözlemlediyseniz, bu mahkeme duruşmasında ifade vermeniz istenebilir.
  3. Adım 3 Kişi yatılı bir tedavi tesisinde kalır.
    Google görselleri 3. Adım Kişi yatılı bir tesiste kalır.
    Birey yatılı bir tesiste kalır. Yatarak tedavi süresi eyaletten eyalete değişmektedir. Örneğin Washington ve Kaliforniya yalnızca iki haftaya kadar hastanede kalmayı zorunlu kılarken, Massachusetts, Rhode Island, Batı Virginia, Wisconsin, Minnesota, Colorado, Utah, Nevada, Georgia ve Florida'nın tümü altı ay hastanede kalmayı zorunlu kılıyor. Eyaletinizin prosedürlerine daha yakından bakmak için burayı tıklayın.
    • Mahkeme genellikle kişinin hangi tesise gideceğini seçer.
  4. Adım 4 Bir ruh sağlığı uzmanının tavsiyesi halinde hastanede yatış süresi uzatılabilir.
    Google görseller 4. Adım Bir akıl sağlığı uzmanının tavsiye etmesi halinde hastaneye yatış süresi uzatılabilir.
    Bir ruh sağlığı uzmanının tavsiyesi halinde hastanede yatış süresi uzatılabilir. Çoğu eyalet bu sürecin ilerlemesi için mahkeme kararına ihtiyaç duyarken, birkaç eyalette (Pennsylvania, Maryland, Tennessee, Nebraska, Oklahoma ve Wyoming gibi) bu gerekmemektedir. Bu uzatılmış yatarak tedavinin süresi aynı zamanda eyalete de bağlıdır; Delaware ve Arizona gibi bazı yerler ekstra tedaviyi 90 günle sınırlandırırken Idaho, Wyoming, Utah, Nebraska, Mississippi, Indiana, Ohio, Güney Carolina gibi diğer yerler , New Jersey ve Connecticut'ta maksimum süre sınırı yoktur.
  5. Adım 5 Bireyin AOT alması için bir dilekçe verilebilir.
    Google görseller 5. Adım Kişinin AOT alması için dilekçe verilebilir.
    Bireyin AOT alması için dilekçe verilebilir. Yatarak tedavi gördükten sonra hakim, bireyin mahkeme gözetiminde ayakta tedavi tedavisine geçip geçemeyeceğine karar verebilir; bu aynı zamanda "kademeli AOT" olarak da bilinir.
    • Mahkemenin izin vermesi durumunda kişi daha sonra gönüllü, toplum temelli bir tedavi planına geçebilir.

Kendinizi Gönüllü Olarak Nasıl Adlandırabilirsiniz?

1. Adım 1 Önceden Psikiyatrik İleri Yönergeyi doldurun.
    Google görselleri 1. Adım Önceden bir Psikiyatrik İleri Yönergeyi doldurun.
    Önceden Psikiyatrik İleri Yönergeyi doldurun. Tedaviniz sırasında almak isteyeceğiniz (ve istemeyeceğiniz) ilaç türlerini, gelecekte ziyaretçilerin gelmesini istiyorsanız ve siz hastanedeyken eviniz, faturalarınız ve diğer yükümlülüklerinizle kimin ilgilenmesini istediğinizi listeleyin. Kendiniz için karar verecek doğru ruh halinde değilseniz, sizin adınıza karar verebilecek birinin ("temsilci") adını bile ekleyebilirsiniz. Hastaneye yatmak istediğinizde bu formu yanınızda getirin.
    • Bunu doldurmanıza gerek yok, ancak gelecekte yatarak ruh sağlığı tedavisi almayı düşünüyorsanız bu çok yardımcı olabilir.
    • Eyalete göre düzenlenen PAD formlarının ve PAD SSS'lerinin ana listesi için buraya tıklayın.
  2. Adım 2 Kalmak istediğiniz hastaneyi veya tedavi tesisini seçin.
    Google görseller 2. Adım Kalmak istediğiniz hastaneyi veya tedavi tesisini seçin.
    Kalmak istediğiniz hastaneyi veya tedavi tesisini seçin. Akıl hastalığınız için 24 saat derinlemesine bakıma mı ihtiyacınız var yoksa kısmi bakım mı arıyorsunuz? Bölgenizdeki tedavi ihtiyaçlarınızı gerçekten karşılayan hastaneleri ve tesisleri arayın.
    • Hastanelerdeki psikiyatri kanatları: Psikiyatrist ve terapistlerle 7/24 yatılı hasta bakımı
    • Kamu psikiyatri hastanesi: Maddi güçlükleri olan kişilere hem kısa hem de uzun vadeli bakım sunan ayrı bir hastane
    • Kısmi hastaneye yatış: 7/24 tedavi programlarından daha az yoğun bir seçenek
    • Yatılı bakım: Hastane dışı bir konaklama ortamında sunulan 7/24 bakım
    • Bölgenizdeki akıl hastalığı tedavi merkezlerini bulmak için burayı, madde bağımlılığı tedavi merkezlerini bulmak için burayı tıklayın.
  3. Adım 3 Tesise giriş yapın ve fiziksel muayeneden geçin.
    Google görseller 3. Adım Tesise giriş yapın ve fiziksel muayeneden geçin.
    Tesise giriş yapın ve fizik muayeneden geçin. Tedavi merkezinin nasıl çalıştığı ve orada neler bekleyebileceğiniz hakkında iyi bir fikre sahip olmak için personel ile sohbet edin. Gemiye binmeden önce bir doktor, fiziksel sağlığınızı daha yakından inceleyebilmek için size tıbbi bir muayene yapacaktır. Resmi olarak check-in yapmadan önce aşağıdaki gibi sorular sormaktan çekinmeyin:
    • Beni hastanede kim tedavi edecek? Onlarla ne sıklıkla buluşacağım?
    • Hastanedeyken beni kimler ziyaret edebilir ve ne kadar süreyle beni ziyaret edebilirler?
    • Tesisinizde oda durumu nasıl?
    • Tesisinizde tipik bir günlük program nedir?
  4. Adım 4 Ne zaman ayrılabileceğinizi öğrenmek için tesisinizle görüşün.
    Google görselleri 4. Adım Ne zaman ayrılabileceğinizi öğrenmek için tesisinizle görüşün.
    Ne zaman ayrılabileceğinizi öğrenmek için tesisinize danışın. Bazı hastanelerde kendinizi rahat ve hazır hissettiğinizde check-in yapabilirsiniz. Bazı durumlarda hastaneden izin almanız gerekebilir; tesise danışın ve politikalarının ne olduğunu öğrenin.

Uyarılar

• Kişisel sağlığınız ve güvenliğiniz konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, söz konusu kişiye karşı uzaklaştırma emri çıkarmanız faydalı olabilir. Teşekkürler Faydalı 7 Faydalı Değil 0
  • Birini istemsizce bu işe dahil etmek her zaman tedavi göreceğini garanti etmez. Birçok eyalet hastalara tedaviyi reddetme hakkı veriyor. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0