Hayatınıza Nasıl Başlayabilirsiniz (Mücadele Eden Gençler).

Hayatınıza Nasıl Başlayabilirsiniz (Mücadele Eden Gençler)

Daha bağımsız ve kendine ait bir hayatın olmasını mı isterdin? Hayatınıza başlamak disiplin ve kararlılık gerektirir. Bir genç olarak ailenizden ve okulunuzdan uzaklaşmak istediğinizi hissedebilirsiniz. Bağımsız olmak bazen zor olabilir ama aynı zamanda doğru yapılırsa çok ödüllendirici olabilir. Hayatınızı yoluna sokmanın yollarını düşünün.

Adımlar

Bölüm 1

Bağımsız Bir Gelecek İnşa Etmek

1. Adım 1 Okulu bir öncelik haline getirin.
    Google görseller 1. Adım Okulu bir öncelik haline getirin.
    Okulu bir öncelik haline getirin. Eğitim geleceğinizin ve daha yüksek maaşınızın anahtarıdır. İster okulda olun, ister GED istiyor olun, ister yeni mezun olun, gelecekteki bir kariyer için eğitim almanın birçok yolu olduğunu görmek önemlidir. At gözlüklerini çıkar. Okulunuzdan, bir kariyer danışmanından veya bir akıl hocasından tavsiye alın. Ayrıca ararsanız çok sayıda mali yardım seçeneği de vardır. Bu eğitim fırsatlarını göz önünde bulundurun:
    • Lise diploması veya GED
    • Özel bir eğitim almak veya önlisans derecesi almak için topluluk koleji
    • Dört yıllık üniversite veya kolej
    • Çıraklık yoluyla iş başında eğitim
    • Bilgi teknolojisi, sağlık hizmetleri, servis onarımı ve diğerleri için ticari veya teknik okullar
  2. Adım 2 Bir gerçeklik kontrolü yapın.
    Google görselleri 2. Adım Gerçeklik kontrolü yapın.
    Gerçeklik kontrolü yapın. "Büyüyünce ne olmak istediğine" dair hayaller kurmak önemlidir. Ancak bu aynı zamanda bağlılık ve bilgi birikimi gerektirir. Profesyonel bir sporcu veya şarkıcı olmayı planlıyor olsanız bile eleştirel düşünmeniz ve iyi iletişim kurmanız gerekir. Etkili iletişim kuramazsanız kimse sizi ciddiye almaz.
    • İyi konuşup yazarsanız işe alınma olasılığınız daha yüksektir. Bir ekibin parçası olarak iletişim kurmak çok önemlidir.
    • İşinizi ve hayatınızı ciddiye alın. Birisi sizi bir şey yapmaya veya "çok şey" vermeye ikna etmeye çalıştığında eleştirel düşünün. Kendinizi ve geleceğinizi idare etme şeklinizde akıllı olun.
  3. Adım 3 İş olanaklarını inceleyin.
    Google görselleri 3. Adım İş olanaklarını inceleyin.
    İş olanaklarını araştırın. Uzun vadeli geleceğinizi planlarken, bu noktaya ulaşmanın öncelikle iş piyasasında birçok küçük adım atmayı gerektireceğini unutmayın. McDonalds'ta çalışmaktan ya da pizza dağıtım elemanı olmaktan daha iyi olduğunuzu düşünebilirsiniz ama herkes bir yerden başlar. İş aramanın şu yollarını düşünün:
    • Uygun olduğunuzu düşündüğünüz yerel işletmelere gidin. Onlara işe alım yapıp yapmadıklarını sorun. Bir başvuru formu doldurun.
    • Aileniz ve arkadaşlarınızla bölgedeki işler hakkında konuşun. İş fırsatları ve nitelikler hakkında tanıdığınız kişilerle ağ kurun.
    • Bir kariyer merkezine gidin veya bir rehberlik danışmanıyla görüşün. Okulunuzda gençlere yönelik yerel işler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilecek kişiler olabilir. Çoğu şehirde, iş bulmanıza veya eğitim almanıza yardımcı olabilecek kişilerin bulunduğu iş merkezleri vardır.
    • Çevrimiçi olun ve iş arama motorları aracılığıyla mevcut işlere bakın. İşi yapmak için gereken niteliklere bakın. Henüz bu niteliklere sahip değilseniz, bu niteliklere ulaşmanın yollarını düşünün.
  4. Adım 4 Kendi ulaşımınızı sağlayın.
    Google görseller 4. Adım Kendi ulaşım aracınızı alın.
    Kendi ulaşımınızı sağlayın. Toplu taşımaya kolay erişimi olan büyük bir şehirde yaşamıyorsanız, kendi ulaşım aracınıza sahip olmak, yakın çevrenizin dışında daha fazla iş ve fırsata kapı açacaktır. Ailenizin araba alma konusunda yardımcı olup olamayacağını öğrenin. Değilse, araba için tasarruf etmeye odaklanacak bir iş bulmanın yollarını düşünün.
    • Lüks bir araba satın alarak paranızı boşa harcamayın. Başlarken, önemli olan sadece bugün iyi görünene değil, uzun vadede geleceğinize bakmaktır.
    • Arabanız borca ​​değil, özgürlüğe açılan bir kapı olmalıdır. Dikkatli olun ve akıllıca seçim yapın.
    • Toplu taşımaya sınırlı erişiminiz varsa ve henüz kendi arabanızı almaya paranız yetmiyorsa, gitmeniz gereken yere ulaşmak için bölgenizdeki araba paylaşımını veya ZipCar, Uber veya Lyft gibi bir şeyi kullanmayı düşünün.
  5. Adım 5 Konut bulun.
    Google görseller 5. Adım Konut bulun.
    Konut bulun. Tek başınıza yola çıktığınızda bu zor olabilir. Ailenizin evinden çıkmak ve kendinize ait bir yer bulmak biraz zaman, düşünce ve para gerektirir. Bir yer aramaya başlamadan önce şunu göz önünde bulundurun:
    • Bir daire almaya çalışıyorsanız ve 18 yaşın altındaysanız, kira kontratında bir ebeveynin veya yasal vasinin olması gerekebilir.
    • 18 yaşın üzerindeyseniz ve kendinize bir yer arıyorsanız, birçok dairede kiranın en az 3 katı kadar istihdam veya gelir göstermeniz gerekir. Mevcut bir işiniz yoksa, birkaç aylık kira bedelini peşin ödemeniz veya kira sözleşmenizde ortak imzacı bulundurmanız gerekebilir.
    • Maliyetleri artırabilecek birçok gereksiz avantaja sahip konutları seçmekten kaçının. Maliyetleri uygun tutun. Eyaletinizde veya bölgenizde daha uygun fiyatlı konut bulmak için çevrimiçi araçlar olabilir.
    • Bir dairenin tamamı yerine kiralık bir oda bulmayı düşünün. Kullanım maliyetlerini paylaşabilir ve kiradan tasarruf edebilirsiniz.
    • Para konusunda sorumlu olmadıklarını düşünüyorsanız arkadaşlarınızın veya ailenizin yanına taşınırken dikkatli olun. Kiranın ödenmemesi durumunda kira sözleşmesindeki herkes sorumludur.
  6. Adım 6 Paranızı biriktirmeyi öğrenin.
    Google görseller 6. Adım Paradan tasarruf etmeyi öğrenin.
    Paranızı biriktirmeyi öğrenin . Orada pek çok baştan çıkarıcı şey var. Arabalar. Kıyafetler. Takı. Teknik gadget'lar. Ancak gerçek şu ki, bu şeyler genellikle pahalı olabilecek gereksiz lükslerdir ve dikkatli olmazsanız borca ​​girersiniz. Borç, bağımsızlığın ve hayata başlamanın önündeki en büyük caydırıcılardan biridir.
    • Kazandığınız paranın %20'sinden fazlasını bir tasarruf hesabında biriktirdiğinizden emin olun. Bir banka hesabı açın. Paranızın bir kısmını tasarruflara ayırdığınızdan emin olun.
    • Harcamadan önce düşünün. Güzel şeylere sahip olmak güzel olsa da güzel şeyleri akıllıca seçmek önemlidir. Kendinize gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını ve bunun size uzun süreli bir keyif verip vermeyeceğini sorun.
    • Krediyle bir şey satın almak yerine büyük şeyler için tasarruf edin. Kötü kredi geleceğinize zarar verebilir. Araba, mobilya, elektronik ve ev gibi şeylere daha fazla para ödersiniz. Kötü kredi, bir daire ararken veya iş bulmaya çalışırken bile size zarar verebilir. Potansiyel ev sahipleri ve işverenler yasal olarak kötü krediyi kararlarında bir faktör olarak kullanabilirler.
  7. Adım 7 Beş yıllık bir plan oluşturun...
    Google görseller 7. Adım Beş yıllık bir plan oluşturun...
    Beş yıllık bir plan oluşturun . Sizi ilgilendiren şeyleri ve bu ilgi alanlarıyla ilişkili olası işleri düşünün. Kişiliğinizi ve neyin iyi bir eşleşme olabileceğini düşünün. A noktasından (şimdiki zaman) B noktasına (hedef) ulaşmak için atmanız gerekebilecek adımları yazın.
    • Düşüncelerinizi açık ve yapılabilir eylemler halinde düzenlemeyi öğrenin.
    • Beş yıllık planınızı bir dizi küçük adım ve hedef olarak görün. Her adımı tamamlamanın ne kadar sürebileceğini düşündüğünüzü kırın.
    • Örneğin, beş yıl içinde bir restoranda baş aşçı olmak istiyorsanız, bir aşçılık okuluna gitmeniz gerekip gerekmediğini veya sadece bulaşıkçı olarak başlayıp, yükseldikçe işteki becerileri öğrenip öğrenemeyeceğinizi öğrenin. Sıra aşçılığından baş aşçıya geçiş için ne gerektiğini öğrenin. Kendi işinizi kurmak isteyip istemediğinizi ve bu konuda nasıl eğitim alacağınızı düşünün.
  8. Adım 8 Esnek olun.
    Google görselleri 8. Adım Esnek olun.
    Esnek ol. Hayatınızı planlamanız gerektiğini ve bu planlardan vazgeçemeyeceğinizi düşünmeyin. İşler beklenmedik bir şekilde değişebilir; hastanede staj yaptıktan sonra doktor olmakla pek ilgilenmediğinizi fark edebilirsiniz veya kariyerden çok seyahate odaklanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Siz değişip büyüdükçe ilgi alanlarınız ve öncelikleriniz de değişecektir. Bunun sorun olmadığını anlayacak ve bu değişikliklere uyum sağlayacak kadar esnek olun.
    • Her şeyi çözemediyseniz sorun değil. Sadece bir başlangıç ​​noktası belirlemeye çalışın ve oradan devam edin.
Bölüm 2

Destek Bulma

1. Adım 1 Güvendiğiniz biriyle endişeleriniz hakkında konuşun.
    Google görselleri 1. Adım Güvendiğiniz biriyle endişeleriniz hakkında konuşun.
    Güvendiğiniz biriyle endişelerinizi konuşun. Mentor olabilecek birini bulun. Hayat kolay değildir ve bazen ebeveynleriniz en iyi akıl hocaları olmayabilir. Okulunuzdaki insanlara bir öğretmen veya rehberlik danışmanı gibi bakın. Komşularınızı, kilise üyelerini veya toplulukta size göz kulak olan diğer insanları düşünün.
    • Ne düşündüğünüz ve hissettiğiniz konusunda onlara karşı dürüst olun. Hiç kimse tek başına başarılı olamaz. Güvendiğiniz birine ulaşıp onunla konuştuğunuzda, hayatınıza başlamak çok daha az bunaltıcı olacaktır.
  2. Adım 2 Negatif insanlardan kaçının...
    Google görseller Adım 2 Negatif insanlardan kaçının...
    Negatif insanlardan kaçının . Sizi aşağılayan, baskı yapan, değersiz hissettiren insanlarla zamanınızı boşa harcamayın. Siz eşsiz bir insansınız ve biraz çaba göstererek yolunuzu bulabilirsiniz.
    • Hayatınızdaki olumlu ve şefkatli insanları belirleyin. Onlarla daha fazla zaman geçirin.
    • Kendiniz dışında kimseyi mutlu etmek zorunda olmadığınızı bilin.
    • Sizi rahatsız eden veya inciten insanlarla, size dikkatli olmanızı söyledikleri için olumsuz karşılanabilecek kişiler arasındaki farkı öğrenin. Her eleştiri kötü değildir, bu nedenle birinin görüşünü itibarsızlaştırmadan önce düşünün.
    • Bir konuşmaya olumsuzluk hakim görünüyorsa, kendi kararınıza güvenin. Bazı insanlar, kendi hayatlarını kolaylaştırdığı için ya da mücadele ettikleri ve işlerin başkaları için de zor olmasını istedikleri için başarısız olmanızı isteyebilirler. Güçlü ol ve pozitif ol.
  3. Adım 3 Toplulukla bağlantı kurun.
    Google görselleri 3. Adım Toplulukla bağlantı kurun.
    Toplulukla bağlantı kurun. Tavsiye ve yardım için topluluğunuza ulaşın. Tavsiyeleriniz olan tek kişiler arkadaşlarınız ve aileniz değildir. Asla mümkün olduğunu düşünmediğiniz farklı fırsatları veya perspektifleri görmenize yardımcı olabilecek birçok insan var. Şunlarla bağlantı kurmayı düşünün:
    • Güvendiğiniz bir rehberlik danışmanı veya diğer okul personeli
    • Yerel kütüphaneniz. Kütüphaneciler, başlangıç ​​ve nasıl bağımsız olunacağını öğrenme konusunda ilginizi çeken konuları bulmanıza yardımcı olabilir.
    • YMCA gibi bir mahalle topluluk merkezi veya sanat veya fitness merkezi
    • Okulunuz veya kâr amacı gütmeyen bir gençlik merkezi aracılığıyla gençler için liderlik grupları
    • Yerel kiliseniz veya ibadet yeriniz aracılığıyla bir grup
    • Teknik okul fırsatları veya eğitim için yerel topluluk kolejiniz
Bölüm 3

Kendine iyi bak

1. Adım 1 Kaçmak için motivasyonlarınızı düşünün.
    Google görselleri 1. Adım Kaçma motivasyonlarınızı düşünün.
    Kaçmak için motivasyonlarınızı düşünün. Anne babanıza, okulunuza ya da çevrenizdeki insanlara karşı hüsrana uğradığınızda sanki sadece kaçmak istiyormuşsunuz gibi gelir. Bir dakikanızı ayırın ve derin bir nefes alın. Şu an sahip olduğunuz hayatın ötesinde bir hayat planlamaya başlamadan önce, sizi gerçekten neyin motive ettiğini düşünün.
    • Bu kısa vadeli bir sorun mu? Yakın zamanda bir dersten kalma gibi bir aksilik ya da ailenizle bir tartışma nedeniyle ayrılmayı mı düşünüyorsunuz?
    • Bu sorunun üstesinden gelmenin yollarını düşünün, böylece çıkmak isteyecek kadar bunaltıcı olmazsınız.
  2. Adım 2 Seçenekler hakkında ailenizle konuşun.
    Google görselleri 2. Adım Ailenizle seçenekler hakkında konuşun.
    Seçenekler hakkında ailenizle konuşun. Hayatınızda birini bulun; anneniz, babanız, kardeşiniz, teyzeniz, büyükanneniz, kuzeniniz veya güvendiğiniz kişi. Hayatınıza nasıl başlamak istediğinizi ve ne gibi destek sunabileceklerini onlarla konuşun. Bu sadece parayla ilgili değil, aynı zamanda ne gibi tavsiyelerde bulunabilecekleri ile de ilgili.
    • Daha yaşlı nesiller, bağımsız olmanın iyi ve kötü yanları ve hangi yönlere gidilmesi gerektiği konusunda bazı dürüst cevaplar verebilirler. Daha yaşlı aile üyelerinin neler yaşadığını veya üstesinden geldiğini öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz ve muhtemelen onların pek çok sağlam, zorlukla kazanılmış tavsiyeleri vardır.
    • Bazı aile üyeleri hakkındaki olumsuz duygularınızı bırakın ve zamanınızı hayatınızdaki olumlu insanlara odaklayın.
  3. Adım 3 Akıl sağlığı desteği bulun.
    Google görseller 3. Adım Akıl sağlığı desteği bulun.
    Akıl sağlığı desteği bulun. Ergenlik çağında, uyum sağlama, zor ilişkiler, zorbalık, stresle başa çıkma ve aile çatışmaları gibi hissedebileceğiniz pek çok baskı vardır. Bunlar bazen depresyona ve kaygıya yol açabilir. Yardıma ulaşmak zayıflığın değil, güçlülüğün işaretidir. Destek için şu kaynakları göz önünde bulundurun:
    • Okulunuz, işiniz veya toplum merkezleriniz aracılığıyla bölgenizdeki yerel kaynakları bulun. Bir rehberlik danışmanıyla veya ruh sağlığı uzmanıyla konuşun. Topluluğunuzda düşük maliyetle veya ücretsiz olarak danışmanlık merkezleri bulunabilir.
    • Bir sorun yaşayan bir gençseniz ve yalnızca başka bir gençle konuşmak istiyorsanız, destek için akşamları Teen Line ile iletişime geçin (1-800-852-8336): https://teenlineonline.org/
    • İntihar veya yoğun kaygı düşünceleriniz varsa İntihar ve Kriz Yardım Hattını 7/24 (988) arayın veya mesaj gönderin: https://www.suicidepreventionlifeline.org/
    • Evden kaçmayı düşünüyorsanız destek için bölgenizdeki yerel kaynakları değerlendirin. Ulusal Kaçak Güvenlik Hattına 7/24 (1-800-RUNAWAY) ulaşın: https://www.1800runaway.org/
  4. Adım 4 Zihnen ve bedenen sağlıklı olun.
    Google görseller 4. Adım Zihnen ve bedenen sağlıklı olun.
    Zihniniz ve bedeniniz sağlıklı olsun. Vücudunuz sizin tapınağınızdır. Değer vermeniz gereken kutsal bir şey gibi çünkü sahip olduğunuz tek şey o. Vücudunuza zarar verecek şeylerden kaçının ve sağlıklı yaşamayı öncelik haline getirin. Uzun vadede kendinize teşekkür edeceksiniz. Zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu motive etmenin şu yollarını düşünün:
    • Sağlıklı yiyecek seçimleri yapın. Soda yerine su için. Fast food yerine sağlıklı yemekler yiyin.
    • Egzersiz yapmak. Kanepeden kalkın ve aktif olun. Yürüyüşe veya bisiklete binmeye gidin. Doğaya çıkın. Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı destekler.
    • Müzik, yazı, sanat, spor yoluyla, hatta derin bir nefes alıp 10'a kadar sayarak stresi azaltın. İyi bir gece uykusu çekin.
    • Kendine iyi davran. Kendinizi çok sık üzgün hissetmenize izin vermeyin. Kızgın, üzgün veya endişeli olduğunuzda yardım alın. Yalnız değilsin.
  5. Adım 5 İyi bir iş ahlakına sahip olun.
    Google görselleri 5. Adım İyi bir iş ahlakına sahip olun.
    İyi bir iş ahlakına sahip olun. Zor, stresli veya fiziksel olarak zorlayıcı olsa bile yardım etmeye istekli olmak, başarının başarısızlığa karşı anahtar parçalarından biridir. Hayatta, zor şeyleri yapma motivasyonu olmadan hiç kimse okulda, işte veya hayatta başarılı olamaz. Güçlü kalın ve yola devam edin.
    • Güvenilirlik, bir işi almanın ve onu sürdürmenin anahtarlarından biridir.

Uyarılar

• Sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak kişi ve şeylerden kaçının. Tamamlamanız gereken görevlere odaklanamıyorsanız, bir öğretmenle, danışmanla veya ebeveynle yeniden odaklanmanın nasıl sağlanacağı hakkında konuşun. Teşekkürler Faydalı 19 Faydalı Değil 3