Harika Bir Doğaçlama Konuşma Nasıl Yapılır?.

Harika Bir Doğaçlama Konuşma Nasıl Yapılır?

Çoğu konuşma dikkatli planlamanın, gözden geçirmenin ve uygulamanın sonucudur. Bununla birlikte, hazırlanmak için çok az veya hiç zamanınız olmadan, hazırlıksız bir konuşma yapmanızı gerektiren bir durum olabilir. Kendinizi beklenmedik bir topluluk önünde konuşma senaryosunun içinde bulduğunuzda, söylediklerinizi doğaçlama yapacaksınız, bu da kendi ayakları üzerinde durabilmeniz gerektiği anlamına geliyor. Temel bir yapıyı takip etmek, hızınızı ayarlamak ve sakin kalmak, gurur duyacağınız bir konuşma yapmanıza veya en azından minimum utançla hayatta kalmanıza yardımcı olacaktır.

Adımlar

Bölüm 1

Beklenmedik Bir Konuşma Hazırlamak

1. Giriş, gelişme paragrafı ve sonucun bileşenlerini gösteren bir konuşma taslağı.
    Google görselleri Giriş, gelişme paragrafı ve sonucun bileşenlerini gösteren bir konuşma taslağı.
    Konuşmaya hazırlanmak için zaman ayırın. Ayağa kalkmak veya podyuma çıkmak için çok acele etmeyin. Rahat ve bilinçli bir şekilde hedefinize doğru yavaşça yürüyün. Sahip olduğunuz zamanı uzatın ve bunu kendinizi hazırlamak ve açılış cümlelerinizin ne olacağını düşünmek için kullanın.
    • Çoğu zaman doğaçlama bir konuşma yaptığınızda, orada birkaç kelime söylemeniz için seçileceksiniz. Yalnızca birkaç dakikanız olacağından, kendinizi hazırlamak, tam olarak ne söyleyeceğinizi bilmekten çok, kendinizi doğru zihinsel duruma getirmekle ilgilidir.
    • Eğer gerçekten sağmaya ihtiyacınız varsa, konuşmadan önce el sıkışarak, hoş sohbetler yaparak veya mikrofon standını ayarlayarak kendinize biraz daha zaman kazandırabilirsiniz.
  2. Adım 2 Sinirlerinizi sakinleştirin.
    Google görselleri 2. Adım Sinirlerinizi sakinleştirin.
    Sinirlerini sakinleştir. Kendinizi toplamak için birkaç yavaş, derin nefes alın. Elinizdeki göreve konsantre olabilmeniz için zihninizin sakinleşmesine izin verin. Dikkatinizi çalabilecek ve kendinizden şüphe duymanıza neden olabilecek endişeli düşünceleri bastırabilecek tüm gereksiz dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın.
    • Etrafınızdaki herkesin başarılı olduğunuzu görmek istediğini varsayalım. Bu sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Başarısız olacağınızı beklemek yalnızca soğukkanlılığınızı bozar ve izleyicilerinizden daha fazla korkmanıza neden olur.
    • Paniğe kapılmaktan kaçınmak için durumunuzun gerçekliğiyle yüzleşin. Bir konuşma yapmanız gerektiğini kabul edin ve ardından tüm kaynaklarınızı iyi bir konuşma yapmaya odaklayın.
  3. Adım 3 Kendine güvenen bir aura yansıtın.
    Google görselleri 3. Adım Kendine güvenen bir aura yansıtın.
    Kendinden emin bir aura yansıtın. İzleyicilerinizle cesurca yüzleşin ve gülümseyin. Yakınınızdakilerle göz teması kurun. Kendinden emin bir vücut dili sergileyin; kıpırdamamaya, titrememeye veya kendinizi beceriksizce düzenlememeye çalışın. Kendinizi rahatlatmak için olumlu düşünceler düşünün. İlginç, esprili ve ilgi çekici görünmeniz için öyle olduğunuza inanmalısınız.
    • Çoğu zaman, kendinizi ne kadar güvenli gösterirseniz, kendinizi o kadar güvende hissedersiniz.
    • Rahatlamak! Kalabalık önünde konuşmak o kadar da önemli değil. Hata yapsanız bile bu dünyanın sonu değil.
  4. Adım 4 Kısa bir giriş yapın.
    Google görselleri 4. Adım Kısa bir giriş yapın.
    Kısa bir giriş yapın. Birkaç kelimeyle herkesin kim olduğunuzu bilmesini sağlayın. Onlara adınızı söyleyin ve kendinizi ve etkinlikle veya konuşmacı olarak rolünüzle olan ilişkinizi anlatın. Ayrıca herkese varlıkları ve ilgileri için teşekkür edebilirsiniz. Hazırlıksız olduğunuz gerçeğini göz ardı etmeyin veya konuşmanızı kabul etmelerini engellemeye çalışmayın. Sadece kalkın ve açık ve enerjik bir şekilde konuşun.
    • Konuşmanızın ana fikrine hemen atlamayın. Önce kendiniz hakkında biraz konuşmaya ve paylaşmaya alışarak suları test edin.
Bölüm 2

Etkili Bir Konuşma Yapmak

1. Adım 1 Akıcı ve doğal bir şekilde konuşun.
    Google görselleri 1. Adım Akıcı ve doğal bir şekilde konuşun.
    Akıcı ve doğal konuşun. Aklınızda net bir konu olsun ve mesajınızı aktarmaya odaklanın. Bildikleriniz hakkında konuşun; Hakkında bilgi sahibi olmadığınız veya kararsız olduğunuz konulardan kaçının. Çok katı olmayın veya konuşmanızın yapısını aşırı karmaşıklaştırmayın. Bunun yerine, düşüncelerinizin ve sözlerinizin akmasına izin verin, başıboş dolaşmaya başladıklarında onları sarın.
    • Mantıksal bir ilerlemeyi takip eden basit cümleler kullanın ve dilinizin bağlı kalmasını önlemek için kelimelerinizi dikkatli bir şekilde telaffuz edin.
    • Kendinizi biraz yavaşlatmak, zihninize yeni fikirleri yakalamak ve formüle etmek için zaman verecektir.
  2. Adım 2 Kısa tutun.
    Google görselleri 2. Adım Kısa tutun.
    Kısa tut. Doğaçlama bir konuşma kısa ve tatlı olmalıdır. Adresinizi yaklaşık iki dakika ile sınırlamak en iyisidir, ancak 90 saniye veya bir dakika kadar kısa bir konuşma bile tamamen yeterli olacaktır. Dinleyicilerinizin dikkat aralığına dikkat edin. Konuyu çok uzun süre uzatırsanız, ilgileri azalmaya başlayacak ve konuşmanız cesaretini kaybedecektir.
    • Konuşmaya başladığınızda iki dakika uçup gidecek. Olay yerine getirilme konusundaki çekincelerinize rağmen, aslında kısa bir konuşma yapmak uzun bir konuşma yapmaktan daha zor olabilir.
  3. Adım 3 Bir hikaye anlatın.
    Google görselleri 3. Adım Bir hikaye anlatın.
    Bir hikaye anlatmak. Konuşmanıza çok yönlü bir yapı duygusu verin. Okuduğunuz her hikaye gibi iyi bir konuşmanın da kesin bir başlangıcı, ortası ve sonu olmalıdır. Deneyimden bahsetmek bir artıdır çünkü mesajınızın daha kişisel görünmesini sağlayacak ve gerçek hatalar yapmanızı önleyecektir.
    • Konuşmanıza sağlam bir başlangıç, orta ve son vermenin iyi bir yolu ayrıntıları kronolojik olarak sunmaktır. Örneğin, "John'la ilk arkadaş olduğumda o..." ile başlayın, "artık iş arkadaşı olduğumuza göre, her zamankinden daha çok eğleniyoruz..." ile devam edin ve "John'un geleceğinden hiç şüphem yok" ile bitirin. arkadaşlık da aynı derecede eğlenceli olacak.
    • Kişisel deneyimlerinizi anlatırken alakasız tartışmalı konularda görüşlerinizi paylaşmaktan kaçının.
  4. Adım 4 Dinleyicilerinizi güldürün.
    Google görselleri 4. Adım Hedef kitlenizi güldürün.
    Dinleyicilerinizi güldürün. Kalabalığı etkisiz hale getirmek için konuşmanızın başında neşeli bir şaka yapın veya bir gönderme yapın. Mizah, beklenmedik bir şekilde konuşmanın veya gergin bir konuşmacıyı tahmin etmenin yarattığı gerilimi ortadan kaldırmak için etkilidir. Zevkli bir zeka, dinleyicilerinizin size karşı ısınmasına, işlerin fazla ciddileşmesini engellemenize ve tüm deneyimi daha keyifli hale getirmenize yardımcı olacaktır.
    • Mizah harika bir buz kırıcıdır ve aynı zamanda dinleyicilerinizin dikkatini çekmeyi kolaylaştırır.
    • Yaptığınız şakaların, hedef kitlenizin yaşına, demografisine ve olayın kendisine uygun olduğundan emin olun.
Bölüm 3

Yüksek Notla Bitirmek

1. Adım 1 Aklınızda bir son nokta olsun.
    Google görselleri 1. Adım Aklınızda bir uç nokta olsun.
    Aklınızda bir son nokta olsun. Devam etmeden önce sahip olduğunuz birkaç dakika içinde konuşmanızı nasıl bitireceğinize dair bir fikir edinin. Önceden belirlenmiş bir durma noktasının yardımı olmadan başıboş dolaşmak kolay olabilir. Ana fikirlerinizi bir kenara bırakarak işleri tamamlamayı düşünmeye başlamalısınız. İdeal olarak, konuşmanın giriş kısmından konuşmanın ana kısmına, sonuca kadar çok az zaman veya kelime kaybıyla ustaca geçiş yapabileceksiniz.
    • Konuşmanızın geri kalanında olduğu gibi sonuç cümlenizi kısa tutun. Basit bir "zaman ayırdığınız için teşekkür ederim" veya "yeni evliler için bunu duyalım" gibi bir sözle bitirmek sorun değil.
  2. Adım 2 Sonucunuzu unutulmaz kılın.
    Google görselleri 2. Adım Sonucunuzu unutulmaz kılın.
    Sonucunuzu unutulmaz kılın. En ilgi çekici noktanızı, dokunaklı anılarınızı veya komik anekdotunuzu sona saklayın. Kapanış konuşmanızı güçlü bir dil ve duruşla yapın. Konuşmanızın son kısmı dinleyicileriniz üzerinde en büyük etkiyi yaratacaktır çünkü akıllarında en taze olan kısım olacaktır; bu nedenle, kalıcı bir izlenim bırakmak için onu unutulmaz bir şeyle eve getirin.
    • Bir iş konferansında olduğu gibi belirli bir talepte bulunmayı veya itirazda bulunmayı planlıyorsanız, bunu yapmak için en uygun zaman konuşmanızın sonudur.
    • Sonuç, özellikle içten gelen bir şeyi ortaya çıkarmak için mükemmel bir fırsattır. Duygular yükselecek ve kalabalık sizin duygularınız tarafından etkilenecek.
  3. Adım 3 Dinleyicilerinize teşekkür edin.
    Google görselleri 3. Adım Dinleyicilerinize teşekkür edin.
    Dinleyicilerinize teşekkür edin. Konuşmanızın sonunda dinleyicilerinize bir kez daha teşekkür ederek takdirinizi gösterin. Daha sonra bayrağı tören şefine zarif bir şekilde verin ve yerinize dönün. İşler umduğunuz gibi gitmese bile özür dileme veya mazeret gösterme dürtüsüne direnin. Bu sadece konuşmanın yarattığı etkiyi zayıflatacaktır.
    • Etkinlikteki her önemli kişiye ayrı ayrı teşekkür etmek zorunda değilsiniz. İhtiyaç duyulan tek şey genel bir minnettarlık ifadesidir.
    • Etrafınıza şaşkınlıkla bakarak konuşmanızı bitirmemek için mikrofonu veya konuşmayı kime vermeniz gerektiğini açıkça belirtin.
  4. Adım 4 Kendinize karşı dikkatli olun.
    Google görseller 4. Adım Kendinize fazla yüklenmeyin.
    Kendine iyi bak. Çok az insan anında heyecan verici, ilham verici, dünyayı değiştiren konuşmalar yapma yeteneğine sahiptir. Hedef kitleniz bunu biliyor ve dikkate alacaktır. Boş bir resim çizdiğiniz veya orada burada kekelediğiniz için kendinizi hırpalamayın. Bunun yerine, çoğu insanı dehşete düşürecek bir şeyi yaşama cesaretine sahip olduğunuz için kendinizi tebrik edin.
    • Doğaçlama konuşmalar çoğunlukla konuşmacının duruma ayak uydurma konusundaki istekliliğine göre değerlendirilir. Performansınızı çok fazla eleştirmenizin bir anlamı yok çünkü önceden üzerinde çalışacak vaktiniz olmayacak.

Video

Uyarılar

• Hakkında pek bilgi sahibi olmadığınız konulardan uzak durun. Teşekkürler Faydalı 13 Faydalı Değil 2
  • Dinleyicilerinizi rahatsız etmemeye dikkat edin. Bu sadece kötü bir biçime sahip olup konuşmanızın başarısız olarak algılanmasına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda tanıdıklarınız arasındaki konumunuza da zarar verebilir. Teşekkürler Faydalı 12 Faydalı Değil 3
  • Kendinizi tanıtmadan önce görünüşünüzü düzene sokmak için bir dakikanızı ayırın. Aynaya hızlıca bir göz atın veya güvendiğiniz bir arkadaşınızdan saçınızın dağınık olduğunu, gömleğinizin çözüldüğünü, dişlerinize yiyecek sıkıştığını vs. söylemesini isteyin. Teşekkürler Faydalı 10 Faydalı Değil 3
  • İnternetten veya konuşma rehberlerinden alınan genel, önceden yazılmış konuşmaları kullanmayın. Bunlar kolayca yapmacık ve inorganik olarak ortaya çıkabilir. İzleyicileriniz sadece hareketleri yapıp yapmadığınızı anlayabileceklerdir. Teşekkürler Faydalı 9 Faydalı Değil 4