Bir Bulmaca Nasıl Yapıştırılır.

Bir Bulmaca Nasıl Yapıştırılır

Pek çok bulmaca tamamlandığında gerçekten sanat eseri haline gelir. Yapbozunuzu tamamladıktan sonra, bitmiş ürünü arkadaşlarınızla paylaşmak ve ilerleyen süreçte başarınızı izlemenin keyfini çıkarmak için onu korumak isteyebilirsiniz. Bunu, tüm parçaları birleştirmek için yapbozun ön kısmına şeffaf bir yapıştırıcı sürerek yapabilirsiniz ve arkasını da yapıştırarak yapbozunuzu daha da sabitleyebilirsiniz. Yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra yapbozunuzu sert bir yüzeye monte ederek tüm parçaların sağlam bir şekilde yerinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Yapbozunuzun Ön Tarafını Yapıştırma

1. Adım 1 Malzemelerinizi edinin.
    Google görselleri 1. Adım Materyallerinizi edinin.
    Malzemelerinizi edinin. Kullandığınız yapıştırıcının yapbozunuzun yüzeyini bulandırmamasını, pul pul dökülmemesini veya hasara yol açmamasını sağlamak için yapbozunuzu yapıştırmak için özel olarak tasarlanmış yapboz yapıştırıcısı kullanmalısınız. Bu çoğu el sanatları ve hobi mağazasından satın alınabilir. Bu proje için toplamda ihtiyacınız olacak:
    • Bulmaca yapıştırıcısı
    • Boya fırçası (veya sünger)
    • Parşömen kağıdı (veya balmumu kağıdı)
    • Bulmacanızı birbirine yapıştırmak için gomalak veya dekupaj tutkalı gibi herhangi bir şeffaf yapıştırıcı kullanılabilir, ancak bazı yapıştırıcılar bulanık bir yüzey bırakabilir veya yapboz yapıştırıcısı kadar sıkı yapıştırmayabilir.
  2. Adım 2 Çalışma alanınızın üzerine parşömen kağıdı serin.
    Google görseller 2. Adım Parşömen kağıdını çalışma alanınızın üzerine yayın.
    Parşömen kağıdını çalışma alanınızın üzerine yerleştirin. Yapbozunuzu yapıştırırken düz ve temiz bir alanda çalışmak isteyeceksiniz. Bazen tutkal yapboz parçalarının arasına sızarak parçaların çalışma yüzeyinize yapışmasına neden olabilir. Bunu önlemek için bulmacanız ile üzerinde çalıştığınız yüzey arasına bir kat parşömen kağıdı koymalısınız.
    • Bulmacanızın altına koyduğunuz parşömen kağıdı, dış kenarlarının birkaç santim ötesine uzanmalıdır.
    • Parşömen kağıdınız yoksa yapboz parçalarının çalışma yüzeyinize yapışmasını önlemek için yağlı kağıt da kullanabilirsiniz.
  3. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Google görselleri Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Bulmacanızı parşömen kağıdının üzerine yerleştirin. Eğer yapabiliyorsanız bulmacanızı parşömen kağıdınızın üzerine kaydırın. Bu mümkün değilse, bulmacayı parşömen kağıdına aktarmanıza yardımcı olması için bulmacanın altına kaydırmak üzere ince, sert bir karton parçası almanız gerekebilir.
    • Bu noktada bulmacanız, parşömen (veya balmumu) kağıdınızın üzerinde resimli tarafı yukarı bakacak şekilde olmalı ve kağıdınız bulmacanın dış kenarlarının birkaç santim ötesine uzanmalıdır.
    • Herhangi bir yapıştırıcı uygulamaya başlamadan önce yüzeyin tamamen kuru olduğundan emin olun.
  4. Adım 4 Yapbozunuzun merkezine yapıştırıcı ekleyin.
    Google görseller 4. Adım Yapbozunuzun merkezine yapıştırıcı ekleyin.
    Yapbozunuzun ortasına yapıştırıcı ekleyin. Yapbozun üzerine eşit bir tutkal tabakasının yayılmasını sağlamak için yapbozun ortasından başlamalı ve dış kenarlarına doğru ilerlemelisiniz. Önce makul miktarda yapıştırıcıyla başlayın. Gerekirse daha sonra her zaman daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
    • Yapbozun ortasından başlayarak çalışmak aynı zamanda çok fazla yapıştırıcı kullanmanızın da önlenmesine yardımcı olacaktır, bu da yapıştırıcıda eşitsizliklere neden olabilir.
    • Projeniz için ihtiyacınız olan minimum miktarda yapıştırıcı kullanmaya çalışın. Bu, tutkalın daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.
  5. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Yapıştırıcıyı yapbozun üzerine eşit şekilde yayın. Tutkalınızı azar azar ekleyin ve boya fırçanızı veya süngerinizi kullanarak yapıştırıcınızı bulmacanın ortasından dış köşelerine kadar yayın. Yapboz parçalarını bir arada tutmak için yalnızca ince bir yapıştırıcı tabakasına ihtiyacınız vardır.
    • Yapbozunuza çok fazla yapıştırıcı eklemek bazen yapıştırıcı kuruduğunda parçaların kıvrılmasına neden olabilir.
    • Bazı bulmaca yapıştırıcısı markaları, yapıştırıcınızı bulmacanın yüzeyine dağıtmak için kullanabileceğiniz plastik bir yapıştırıcı yayıcıyla birlikte gelir.
    • Yapıştırıcıyı yaymak için fırça veya süngerin işe yaramadığını fark ederseniz ve yapboz yapıştırıcınız yayıcıyla birlikte gelmediyse yapıştırıcıyı daha hızlı dağıtmak için plastik bir spatula kullanabilirsiniz. Ancak işiniz bittiğinde kurumuş tutkalı spatulanızdan çıkarmak zor olabilir.
  6. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Yapbozdaki tüm yapıştırıcı parçacıklarını çıkarın. Çoğu durumda, yapbozun kenarlarına ulaştığınızda, bir miktar fazla yapıştırıcının bulunduğunu göreceksiniz. Bunu, boya fırçanız, süngeriniz veya plastik yayıcınız ile parşömen kağıdının kenarlarından iterek çıkarın.
    • Plastik bir yayıcı/spatula kullanıyorsanız, fazla yapıştırıcıyı kepçeyle alıp bir parça kağıt havluya silerek çıkarabilirsiniz.
  7. Adım 7 Tutkalın kurumasını bekleyin.
    Google görseller 7. Adım Tutkalın kurumasını bekleyin.
    Tutkalın kurumasına müsade et. Satın aldığınız yapboz yapıştırıcısının markasına bağlı olarak bu işlem yalnızca birkaç saat sürebilir veya kuruması için bütün bir gece gerekebilir. Yapbozunuzun kurumasını beklerken dikkatli olmak en iyisidir. Yapbozunuzu çok erken hareket ettirmek, ıslak tutkalın yapboz parçalarını deforme etmesine neden olabilir.
    • Tutkalınızın kuruması için gereken süreyi belirlemek için yapıştırıcınızın etiket talimatlarını kontrol etmelisiniz.
    • Bir fan, saç kurutma makinesi veya ısı tabancası kullanmak tutkalın daha hızlı kurumasına yardımcı olabilir.
Bölüm 2

Daha Fazla Stabilite İçin Arka Tarafın Yapıştırılması

1. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Bulmacanızı çevirin. Yapıştırıcınızın yapbozun ön tarafında oluşturduğu bağ, bulmacayı elle kolayca alıp, yapbozun karton tarafı yukarı bakacak şekilde çevirmenize olanak sağlamalıdır. Daha büyük bulmacalar bazen daha dengesiz olabilir. Bu durumda, çevirirken stabiliteyi sağlamak için yapbozun altında bir parça karton veya sert karton kullanmak isteyebilirsiniz.
    • Tutkal sıklıkla yapboz parçaları arasındaki boşluklardan sızabilir. Bu olduğunda, çevirmeden önce bulmacayı yağlı kağıttan yavaşça soyun.
    • Özellikle inatçı yapıştırıcı için, yapboz ile parşömen kağıdı arasındaki bağı kırmak amacıyla spatula gibi sert bir plastik kenar kullanmanız gerekebilir. Bunu yaparken sert ama hafif bir baskı kullanın.
    • Bulmacanızı çevirdikten sonra, tutkalın çalışma yüzeyinize yapışmasını önlemek için altına parşömen kağıdını yeniden yerleştirmelisiniz.
  2. Adım 2 Yapbozunuzu ortasından dışarıya doğru yapıştırın.
    Google görseller 2. Adım Yapbozunuzu ortasından dışarı doğru yapıştırın.
    Bulmacanızı ortasından dışarıya doğru yapıştırın. Yapbozunuzun ortasına makul miktarda yapıştırıcı sürün ve boya fırçanızı veya süngerinizi kullanarak kenarlara doğru ince bir tabaka halinde yayın. Tıpkı yapbozunuzun ön tarafını yapıştırırken olduğu gibi, ince ve eşit bir tutkal tabakası hedeflemelisiniz.
    • Tutkal israfını önlemek ve parçaların üzerinde ince, eşit bir kaplama sağlamak için yapbozunuza azar azar yapıştırıcı eklemelisiniz.
    Fazla yapıştırıcıyı yapbozun kenarlarından itin. Yapbozunuzun dış kenarlarına ulaştığınızda muhtemelen fazladan yapıştırıcınız kalacaktır. Bu yapıştırıcıyı yapbozun kenarlarından parşömen kağıdına itmek için boya fırçanızı veya süngerinizi kullanın.
  4. Adım 4 Tutkalın tamamen kurumasını bekleyin.
    Google görseller 4. Adım Tutkalın tamamen kurumasını bekleyin.
    Tutkalın tamamen kurumasını bekleyin. Yapbozunuzun arkasındaki yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra yapbozunuz birbirine sıkı bir şekilde bağlanmalıdır. Çoğu durumda bu, bulmacanızı düz bir yüzeyde sergiliyorsanız çerçeveleme veya monte etme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak kadar sağlam olacaktır. Ancak bulmacanızı çerçevelemek veya monte etmek, asmayı planladığınız bulmacalara daha da fazla stabilite sağlayabilir.
Bölüm 3

Bulmacanızı Monte Etme

1. Adım 1 Bir bulmacayı monte etmeden asmaktan kaçının.
    Google görseller 1. Adım Bir bulmacayı montaj yapmadan asmaktan kaçının.
    Bir bulmacayı monte etmeden asmaktan kaçının. Zamanla bulmacanızın yapıştırıcısı doğal olarak bozulacaktır. Bu, parçaların gevşemesine ve kaybolmasına neden olabilir. Yapbozunuzun tek parça halinde kalmasını sağlamak için, asarken monte etmeli veya çerçevelemelisiniz.
  2. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Bulmacanızı dikkatli bir şekilde hareket ettirin. Yapbozunuzu farklı bir yere taşımayı planlıyorsanız, herhangi bir resim çerçevesi mağazasında bulabileceğiniz iki parça oluklu mukavvadan bir klasör yapın.
    • Bir klasör oluşturmak için parçaları birbirine bantlayın.
    • Yapıştırılmış bulmacayı stabilite için bir oluklu mukavva parçası üzerine kaydırın.
    • Bulmaca bir klasörle güvenli bir şekilde taşınabilir. Bulmaca bükülürse yapıştırıcı çatlayabilir veya bulmacanın eğrilmesine neden olabilir. Sert bir destek bunun olmasını önleyecektir.
    Bulmacanızı bir çerçeveye koymayı planlamıyorsanız basit bir karton tutucu kullanın. Yapbozunuzdan daha büyük bir düz karton parçasıyla etkili bir montaj yapabilirsiniz.
    • Yapboz yapıştırıcınızı alın ve bulmacanın arkasına makul miktarda uygulayın.
    • Yapıştırılmış bulmacanızı kartonun üzerine yerleştirin.
    • Tutkalın kurumasına müsade et. Daha sonra bir maket bıçağı alın ve fazla kartonu yapbozunuzdan kesin. Bunu maket bıçağınızla bulmacanın kenarlarından keserek yapın.
  4. Adım 4 Yapbozunuzu çerçevelemeyi planlıyorsanız daha ayrıntılı bir montaj parçası kullanın.
    Google görselleri 4. Adım Yapbozunuzu çerçevelemeyi planlıyorsanız daha ayrıntılı bir montaj parçası kullanın.
    Bulmacanızı çerçevelemeyi planlıyorsanız daha ayrıntılı bir montaj parçası kullanın. Montajdan önce çerçeveyi seçin! Sağlam, nispeten ince bir köpük tahta genellikle çerçevelemeden önce yapbozların arkasına yapıştırılır. Köpük levha diğer montaj malzemelerine göre daha esnek olacaktır. Bu, bulmacanızın çerçeveye yerleştirilmesini kolaylaştırabilir.
    • Yapbozunuzu monte etmek için kullanabileceğiniz birçok köpük tahta türü vardır. Bunlar genellikle hobi mağazalarında, el sanatları mağazalarında veya resim çerçeveleme mağazalarında mevcuttur.
    • Yapbozunuzu monte etmek için seçtiğiniz köpük panelin yeterince ince/sağlam olup olmadığından emin değilseniz, yerel hobi/el sanatları mağazanızın veya resim çerçeveleme mağazanızın servis temsilcisi size tavsiyelerde bulunabilir.
  5. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Gerekirse bulmacanızın boyutunu ayarlayın.
    • Yapbozunuzla tam olarak aynı boyutta olmayan bir resim çerçevesi bulursanız, yapboz çok büyükse keskin bir maket bıçağıyla kesilmesi gerekecektir. Bulmacanın üst katmanını hafifçe puanlayarak kesmeye başlayın. Bulmacayı kesene kadar bıçağı aynı çizgiye birkaç kez çekin.
    • Yapboz çerçeveye sığmayacak kadar küçükse çerçeveye uygun bir destek tahtası seçip bulmacayı bunun üzerine ortalayabilirsiniz.
    • Çerçevenin tam olarak uymasını istiyorsanız, bir çerçeve oluşturmanız veya size yardımcı olacak bir resim çerçeveleme mağazası bulmanız gerekebilir.
  6. Filigran wikiYapboz Nasıl Yapıştırılır
    Bulmacanızı çerçeveleyin. Bir çerçeve, bitmiş, yapıştırılmış bulmacanıza bir sanat eseri görünümü verebilir. Öncelikle yapbozunuzun boyutlarını ölçmeniz ve ona uyacak bir çerçeve satın almanız gerekir. Yapbozunuzu çerçevenin içine yerleştirin ve yapbozunuzu korumak ve sergilemek için çerçevenin arkasını kapatın.
    • Çoğu çerçevenin arkasında bulmacayı yerinde tutmak veya bulmacayı çerçevenin camı ile bir karton parçası arasına sıkıştırmak için kullanılabilecek mandallar veya tırnaklar bulunur.
    • Paradan tasarruf etmeye çalışıyorsanız, ikinci el bir mağazada uygun, ucuz bir çerçeve bulabilir ve çerçeveyi yapbozunuz için yeniden kullanabilirsiniz. Bu nedenle çerçeveyi seçtikten sonra yapbozu monte etmeniz gerekir, böylece destek panelini çerçeveye uyacak doğru boyutta yapabilirsiniz. Bir resim çerçeveleme mağazası, bir çerçeveyi tam olarak ihtiyacınız olan boyuta göre kesebilir.

Video

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Bulmaca yapıştırıcısı
  • Sünger veya fırça
  • Parşömen kağıdı (veya balmumu kağıdı)