Ense Saçı Nasıl Uzatılır?.

Ense Saçı Nasıl Uzatılır?

Ense kılları en kırılgan saçlardan bazıları olabilir ve sıklıkla kırılmaya eğilimlidir. Ense saçlarınızı uzatmak istiyorsanız ne kadar gerginlik uyguladığınıza dikkat ederek, nazikçe fırçalayarak ve geceleri koruyarak saçlarınıza zarar vermemeniz gerekir. Ayrıca nemli kalması için düzenli olarak temizlemeniz ve bakım yapmanız gerekir. Ense saçlarınızın güçlü kalmasına yardımcı olmak için haftada bir yağlarla masaj yapın.

Adımlar

Bölüm 1

Kırılmayı Önlemek

1. Adım 1 Aşındırıcı kumaşlardan kaçının.
    Google görseller 1. Adım Aşındırıcı kumaşlardan kaçının.
    Aşındırıcı kumaşlardan kaçının. Ensenizdeki saçlarınıza ağır, kaba malzemeler giyerseniz bu durum saçlarınızın zarar görmesine ve kırılmasına neden olabilir. Saçlarınızı yukarıda ve ense saçlarınıza zarar verebilecek herhangi bir şeyden uzak tutmaya çalışın. Aşındırıcı kumaşlarla doğrudan temas, zamanla hasara neden olabilir, bu nedenle bunu tüm yıl boyunca akılda tutmak önemlidir.
    • Bu özellikle yılın soğuk aylarında, ense saçlarınızın yakınında ağır paltolar, kazaklar ve eşarplar gibi ağır kumaşlar giyme olasılığınızın daha yüksek olduğu zamanlarda önemlidir.
    • Buna dar kasketler veya şapkalar, saç bantları ve türbanlar da dahildir.
  2. Adım 2 Gerginlik uygularken dikkatli olun.
    Google görseller 2. Adım Gerginlik uygularken dikkatli olun.
    Gerginlik uygularken dikkatli olun. Saçınızı sıkı çekmenin veya belli şekillerde hareket ettirmenin hasara ve kırılmaya neden olabileceğini unutmayın. Hangi stili seçerseniz seçin, sağlıklı ve güçlü kalmasını istiyorsanız ense saçlarınıza uyguladığınız baskının miktarına dikkat etmelisiniz.
    • Örgünüz varsa, sıkı örgüleriniz veya at kuyruğunuz varsa veya düzenli olarak peruk takıyorsanız bu faktöre özellikle dikkat edin; çünkü bu tür stiller ense saçınıza en fazla gerilimi katabilir.
  3. Adım 3 Ensedeki saçları yatay olarak örün.
    Google görseller 3. Adım Ensedeki saçı yatay olarak örün.
    Ensedeki saçları yatay olarak örün. Saçınızın geri kalanı farklı şekilde örülmüş olsa bile, ensedeki saçlarınızı ensenizin arkasına doğru yatay olarak örmeyi düşünün. Bu, ensedeki hassas saçları gevşek bir şekilde örmenize izin vererek gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
    • Örgüyü çok sıkı çekmeyin veya saç tokası veya lastik bantla çok sıkı bir şekilde bitirmeyin. Bunlar daha fazla gerilim yaratabilir ve kırılmaya neden olabilir.
  4. Adım 4 Saçınızı korumak için örtün.
    Google görseller 4. Adım Saçınızı korumak için örtün.
    Korumak için saçınızı örtün. Kırılmayı önlemek için geceleri üzerini örterek korumayı düşünmelisiniz. Uyumak için saten veya ipek bir yastık kılıfı kullanabilir veya saçlarınızı bone/başörtüsü ile kapatabilirsiniz. Ense saçlarınızın da kapalı olduğundan emin olmayı unutmayın.
    • Bu, saçınızın tamamını, özellikle de kenarlarını ve ense saçlarınızı uyurken olası kırılmalardan korumanıza yardımcı olacaktır.
  5. Adım 5 Ensenizdeki saçlarınızı nazikçe fırçalayın.
    Google görseller 5. Adım Ensenizdeki saçlarınızı nazikçe fırçalayın.
    Ense saçlarınızı nazikçe fırçalayın. Ensedeki saçlarınızı fırçalamak, bu tüylerin sinir bozucu düğümlere dönüşmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Kırılmaya katkıda bulunmamak için bunu nazikçe yaptığınızdan emin olun.
    • Ensenizdeki tüyleri düzenli olarak fırçalamak, onların daha az sıklıkta çözülmesi gerekeceği anlamına gelir.
    • Saçlarınızı sık sık gevşek veya açık bırakıyorsanız ensedeki saçlarınızı her gün tarayın.
    • Saçlarınız ıslakken fırçalamayın.
  6. Adım 6 Ensedeki tüyleri kesilmiş halde tutun.
    Google görseller 6. Adım Ensedeki kılları kesilmiş halde tutun.
    Ense saçlarınızı kesilmiş halde tutun. Kırılmayı önlemek için ense saçlarınızı düzenli olarak kestirmelisiniz. Ensenizdeki kılları uzatmaya çalışsanız bile, onları oldukça sık kesmek, olası hasar görmüş uçların giderilmesine ve yeni, sağlıklı saçların çıkmasının desteklenmesine yardımcı olacaktır.
    • Her seferinde çok kısa kesmek istemediğinizi unutmayın, çünkü bu, uzamasının daha uzun sürmesine neden olur.
    • Ense saçlarınızı normal saç kesimiyle aynı anda kesebilirsiniz. Ense saçınızı ne sıklıkta keseceğiniz, saçınızı genellikle ne sıklıkla kestirdiğinize bağlıdır.
Bölüm 2

Ense Saçlarınızın Bakımı

1. Adım 1 Nemli tutun.
    Google görseller 1. Adım Nemli tutun.
    Nemli tutun. Özellikle kıvırcık veya sıkı bukleli saçlarınız varsa, saçınızın bu hassas kısmı için nem çok önemlidir. Ense saçlarınızı nemli tutmak, doğal elastikiyetini korumasına yardımcı olacak ve kırılmaya yol açabilecek aşırı kuruluğun önüne geçecektir.
    • Daha fazla nem için ense saçınıza buhar makinesi kullanmayı düşünün.
  2. Adım 2 Ensenizdeki saçlarınızı düzenli olarak temizleyin.
    Google görseller 2. Adım Ensenizdeki saçlarınızı düzenli olarak temizleyin.
    Ense saçlarınızı düzenli olarak temizleyin. Saçınızı yıkarken ensedeki saçların gözden kaçması oldukça kolaydır. Ense saçlarınızı her yıkadığınızda iyice temizlediğinizden emin olun, böylece her seferinde tüm ürünler ve kirler durulanır. Kirli veya kirli saçlar kırılmaya daha yatkındır.
    • Dolaşmayı, düğümlenmeyi ve gerginliği önlemek için temizlik yaparken ensedeki saçlarınıza nazikçe masaj yapmayı unutmayın.
    • Saçınıza daha az zarar veren bitkisel şampuanları kullanmayı düşünün.
  3. Adım 3 Ense saçlarınızı sık sık bakım yapın.
    Google görseller 3. Adım Ense saçlarınızı sık sık bakım yapın.
    Ense saçlarınızı sık sık bakım yapın. Ense saçlarınızı normal bakım rutininize dahil ettiğinizden emin olun. Bu bölgeye bakım yapmayı unutmak, kuruluğa yol açarak kırılmaya karşı duyarlı hale getirebilir.
    • Mümkün olan en fazla yumuşatma süresini elde etmek için saç kremini önce ense bölgenize uygulamayı düşünün.
  4. Adım 4 Yağlarla masaj yapın.
    Google görseller 4. Adım Yağlarla masaj yapın.
    Yağlarla masaj yapın. Ense saçınıza masaj yapmak, bölgedeki kanın uyarılmasına ve yeni saç büyümesinin teşvik edilmesine yardımcı olacaktır. En sevdiğiniz yağdan birkaç yemek kaşığı kadar ısıtın ve parmaklarınızı içine batırın. Yağı ense saçlarınıza 2-5 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Bu masaj tekniğini haftada bir kez kullanmaya çalışmalısınız.
    • Çay ağacı yağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı veya nane yağı kullanmayı deneyin.
  5. Adım 5 Saç büyüme serumu uygulayın.
    Google görseller 5. Adım Saç büyüme serumu uygulayın.
    Saç büyüme serumu uygulayın. Saçınızın uzamasına yardımcı olduğunu iddia eden çeşitli serumlar, yağlar, köpükler ve diğer ürünler vardır. Ürünü ensenize uygulamadan önce paket üzerindeki talimatlara uyunuz. Ürünü günlük olarak kullanın.
  6. Adım 6 Isı ile şekillendirmeden önce ısıya karşı koruyucu ürünler kullanın.
    Google görseller 6. Adım Isı ile şekillendirmeden önce ısıya karşı koruyucu ürünler kullanın.
    Isı ile şekillendirmeden önce ısıya karşı koruyucu ürünler kullanın. Isıyla şekillendirme ürünleri (düzleştirici ve bukle maşası gibi) kullanmak, belirli türdeki stilleri elde etmenin harika bir yoludur, ancak aynı zamanda saçınıza çok zarar verebilirler. Bu özellikle ense kılları gibi daha kırılgan saçlar için geçerlidir. Herhangi bir ısıtmalı şekillendirme aletini kullanmadan önce ense saçlarınıza ısıya karşı koruyucu bir ürün uyguladığınızdan emin olun.
    • Bazı iyi ısı koruyucu ürünler arasında GHD Isı Koruma Spreyi, Lee Stafford Orijinal Isı Koruma Parlatıcı Mist veya Bumble ve Bumble Görünmez Yağ Astarı bulunur.
  7. Adım 7 En sonunda saçlarınızı gevşetin.
    Google görseller 7. Adım Ensedeki saçlarınızı uç kısımda gevşetin.
    Ense saçlarınızı uç kısımda gevşetin. Ense kılları saçınızın en hassas ve kırılgan bölgelerinden biri olduğundan son adım olarak rahatlatıcıyı bu bölgeye uygulamalısınız. Çok uzun süre açık bırakırsanız aşırı işlenebilir ve hasar görebilir.
    • Aşırı işlem görmüş saçlar genellikle oldukça kuru hale gelir ve bu da daha sık kırılmaya neden olur.