Ağır Bir Raf Nasıl Asılır.

Ağır Bir Raf Nasıl Asılır

Ağır hizmet tipi rafları alçıpan gibi malzemelere monte etmek için bir kılavuz

Sağlam bir asılı veya yüzer raf, bağımsız bir kitap rafına ihtiyaç duymadan evinizdeki kitapları, bitkileri ve diğer süs eşyalarını sergilemenin harika bir yoludur. Peki ya standart bir duvara ağır bir raf asıyorsanız? Ağır rafları alçıpan ve diğer standart duvar malzemelerine asmanın en iyi yolunu size göstereceğiz, böylece istediğiniz eşyaları güvenle sergileyebilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Saplamaları Bulma

1. Adım 1 Raflarınızdaki vida yuvaları arasındaki mesafeyi ölçün.
    Google görseller 1. Adım Raflarınızdaki vida yuvaları arasındaki mesafeyi ölçün.
    Raflarınızdaki vida yuvaları arasındaki mesafeyi ölçün. Rafınız bir kutudaysa paketini açın ve rafın alt kısmında braketlerin gittiği vida delikleri olup olmadığını kontrol edin. Aralarındaki boşluğu bulmak için bu braketler arasındaki mesafeyi hesaplamak için bir ölçüm bandı kullanın. Birden fazla braket varsa her parça arasındaki uzunluğu takip etmek için basit bir diyagram çizin.
    • Yüzen raflar takıyorsanız vida yuvaları arka taraftaki ince uzunluk boyunca uzanır.
    • Bunu, rafı saplamalara yerleştirmenin en uygun yolunu bulmak için yapıyorsunuz. Duvarda delik açıyorsanız bunu yapmanıza gerek yoktur. Tuğla duvarlar için yapmanız gereken tek şey, içine delik açacağınız harç miktarını seçmektir. Duvarınız beton ise rafları istediğiniz yere kurabilirsiniz.
  2. Adım 2 Bir saplama kullanın...
    Google görseller Adım 2 Bir saplama kullanın...
    Braketleri takabileceğiniz saplamaları bulmak için saplama bulucuyu kullanın . Ağır raflar için rafları saplamalara monte etmek çok daha güvenlidir. Raflarınızı kurmak istediğiniz duvara gidin. Saplama bulucuyu duvara doğru tutun ve açın. Bip sesi çıkardığında veya yandığında, bir saplama buldunuz demektir. Bu saplamayı kurşun kalemle işaretleyin. Duvarın rafınızı asmak istediğiniz kısmındaki tüm saplamaları bulana kadar duvar boyunca saplamaları işaretlemeye devam edin.

Varyasyon: Saplama bulucunuz yoksa, parmak ekleminizle duvara vurabilirsiniz. Eğer bir saplama varsa, düz ve sert bir ses çıkaracaktır. Eğer bir saplama yoksa duvarın arkasında içi boş ve boş bir ses çıkaracaktır. Saplama bulucuyu kullanmak çok daha verimlidir ancak başka seçeneğiniz yoksa bunu yapabilirsiniz.

3. Adım 3 Rafınızı asacağınız duvardaki çivileri işaretleyin.
    Google görseller 3. Adım Rafınızı asacağınız duvardaki çivileri işaretleyin.
    Rafınızı asacağınız duvardaki çivileri işaretleyin. Raflarınızdaki braketler arasındaki mesafeyi eşleştirmek için ölçüm bandınızı dışarı çekin. Bandı duvara tutun ve her bir braketi saplamalarla hizalamanın bir yolu olup olmadığına bakın. Rafları saplamalara takmanın bir yolunu bulduğunuzda, her bir desteğin gideceği belirli saplamalar üzerinde daha büyük karma işaretleri yapın.
    • Raf tam olarak istediğiniz yere oturmasa bile, saplamaların üzerine braketler takmak her zaman daha iyidir. Mükemmel monte edilmiş bir raf için birkaç inç veya santimetre küçük bir fedakarlıktır.
  4. Adım 4 Mükemmel şekilde eşleşmiyorlarsa, braketleri mümkün olduğu kadar çok saplamayla hizalayın.
    Google görselleri 4. Adım Mükemmel şekilde eşleşmiyorlarsa, braketleri mümkün olduğu kadar çok saplamayla hizalayın.
    Mükemmel şekilde eşleşmezlerse braketleri mümkün olduğu kadar çok saplamayla hizalayın. Raflarınızda 2'den fazla braket varsa, ölçüm bandını en fazla sayıda braket saplamaların üzerine oturacak şekilde hizalamaya çalışın. Çivilerin aralıkları neredeyse her zaman 16 inç (41 cm) veya 24 inç (61 cm) aralıklarla olduğundan braketler çivilerle mükemmel şekilde eşleşmeyebilir. Braketleriniz arasındaki mesafe saplama düzeninizle aynı hizada değilse, braketlerinizden en az birini bir saplamanın üzerine takın.
    • Rafın ucuna bir saplamaya bir braket asmak ile bir saplamanın ortasına bir braket asmak arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, braketi ortadaki şekilde kullanın. Rafın ortasında daha güçlü bir çapanın bulunması her zaman tercih edilir.
Bölüm 2

Duvar Dübellerinizi Vidalamak

1. Adım 1 Braketlerinize karma işaretleri yerleştirmek için bir seviye ve ölçüm bandı kullanın.
    Google görselleri 1. Adım Parantezlerinize karma işaretleri yerleştirmek için bir seviye ve ölçüm bandı kullanın.
    Braketlerinize karma işaretleri yerleştirmek için bir seviye ve ölçüm bandı kullanın. Bir su terazisi alın ve raflarınızın alt kısmının dinlenmesini istediğiniz duvara yaslayın. Daha büyük karma işaretini yaptığınız saplamadan başlayarak seviyenin üstüne bir kalem koyun. Tamamen düz bir kılavuz oluşturmak için seviye boyunca diğer karma işaretine sürükleyin. Bu, raflarınızı mükemmel bir seviyede kurmanızı sağlayacaktır.
    • Bu kılavuzun altına saplamaların oturduğu yerde küçük bir dikey işaret yapın, böylece braketleriniz kılavuzla mükemmel bir şekilde hizalanır.
    • Çizginizi işaretlemeyi tamamladıktan sonra saplamalarınızı takip etmek için yaptığınız diğer karma işaretlerini silebilirsiniz.
  2. Adım 2 Duvarı kaldırın...
    Google görseller Adım 2 Duvarı kaldırın...
    Raf destekleriniz için vidalara uyan duvar dübellerini alın . Raf ünitenizle birlikte gelen vidaları bir inşaat malzemesi mağazasına götürün. Rafların ağırlığına ve saplama, içi boş alçıpan veya duvar delme işleminize göre bir duvar ankrajı seçin. Duvar dübeliniz vidanın boyutuna uygun olmalıdır, bu nedenle duvar dübeli satın almadan önce ambalajın üzerindeki kabul edilebilir vida boyutlarını kontrol edin.

Duvar Ankrajı Seçimi:

Dişli alçıpan ankrajları, dıştan diş açılmış vida şeklindeki plastik parçalara benzer. Genellikle 25-75 pound (11-34 kg) tutarlar ve çiviler için mükemmeldirler.

Genişleme ankrajları tipik olarak 25-55 pound (11-25 kg) tutacaktır. Bunlar kurşun şeklindeki çıkıntılı plastik parçalara benziyor ve içi boş alçıpan ve duvar işleri için idealdir.

Mafsallı ankrajlar 100 poundun (45 kg) üzerinde ağırlığı taşıyabilir. Ucunda ayarlanabilir bir çubuk bulunan metal çubuklara benziyorlar. Bunlar gerçekten yalnızca raflarınız çok ağırsa ve içi boş alçıpan veya betona delik açıyorsanız gereklidir.

3. Adım 3 Duvar sabitlemeleriniz için karma işaretlerin üzerinden duvara pilot delikler açın.
    Google görseller 3. Adım Duvar sabitlemeleriniz için karma işaretlerin üzerinden duvara pilot delikler açın.
    Duvar ankrajlarınız için karma işaretlerin üzerinden duvara pilot delikler açın. Duvar dübelinizden biraz daha küçük bir pilot delik ucu alın ve matkabınıza yerleştirin. Ucu, çizdiğiniz çizgi boyunca daha büyük karma işaretlerinizden birinin üzerinde dik tutun. İlk braketinizin gideceği yerde bir pilot delik açın. Bu işlemi kılavuzunuzun ikinci braketin bulunduğu diğer ucunda tekrarlayın.
    • 2'den fazla braketiniz varsa, taktığınız her braket için bu işlemi tekrarlayın.
  4. Adım 4 Açtığınız her pilot deliğe bir duvar dübeli vidalayın.
    Google görseller 4. Adım Açtığınız her pilot deliğe bir duvar dübeli vidalayın.
    Açtığınız her pilot deliğe bir duvar dübeli vidalayın. Pilot deliklerini tekrar kontrol etmek için seviyenizi kullanın ve ankrajlarınızın birbiriyle aynı hizada olduğundan emin olun. Ardından duvar dübellerinizi pilot delik ucuyla oluşturduğunuz yuvalara vidalamak için bir tornavida kullanın. Ankrajın açıklığı, kurduğunuz duvarla aynı hizada oluncaya kadar duvar ankrajını duvara vidalamaya devam edin.
    • Ankrajları betona veya duvarlara takıyorsanız, ankrajı yerleştirmek için bir matkap kullanmanız gerekebilir. Bunu yaparsanız matkabı en düşük güç ayarında tutun.
    • Mafsallı ankrajların ucundaki dik parçanın yerleştirilecek vidaya göre düz olması gerekir. Tipik olarak bu parçayı vida dişlerine doğru sıkıştırıp bu şekilde yerleştirebilirsiniz.
Bölüm 3

Rafınızın Kurulumu

1. Adım 1 Talimatlarda ilk önce bunu yapmanız gerektiği belirtiliyorsa braketleri rafınıza takın.
    Google görselleri 1. Adım Talimatlarda önce bunu yapmanız gerektiği belirtiliyorsa rafınıza braketleri takın.
    Talimatlar önce bunu yapmanız gerektiğini söylüyorsa braketleri rafınıza takın. Bazı raflar, raftaki braketlerle birlikte monte edilecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanım kılavuzunuz ilk önce braketleri rafa takmanız gerektiğini söylüyorsa bunu yapın. Her braketi rafın arkasındaki vida yuvalarıyla hizalayın. Destekleri, L şeklindeki desteğin dışarı çıkan parçası rafın arkasıyla aynı hizada olacak şekilde yönlendirin. Her braketi yerine delin veya vidalayın.
    • Siz duvara takarken rafı sizin için tutması için bir arkadaşınızı görevlendirin.
  2. Adım 2 Braketlerinizi vidalarınızla duvar tespit elemanlarına vidalayın.
    Google görseller Adım 2 Braketlerinizi vidalarınızla duvar tespit elemanlarına vidalayın.
    Braketlerinizi vidalarınızla duvar dübellerine vidalayın. Bir vidayı braketteki yuvadan kaydırın ve L şeklindeki platform braketin üst kısmından dışarı çıkacak şekilde duvara delin veya vidalayın. Platformların duvarınızda hizalanması için her braketi aynı şekilde delin veya vidalayın.
    • Yüzer raflar için braketler L şeklindeki metal parçalar yerine mandallara benzeyecektir. Bazı yüzer rafların duvara asılması yalnızca vidalarla sağlanır, ancak bu versiyonlar nadiren 2,3 kg'dan (5 pound) daha ağırdır.

İpucu: Vidaları sonuna kadar sıkmanıza gerek yoktur; sıkmadan önce braketlerinizin mükemmel şekilde hizalandığından emin olmanız gerekir.

3. Adım 3 Rafınızı braketlerin üzerine yerleştirin ve bunları sıkın.
    Google görseller 3. Adım Rafınızı braketlerin üzerine yerleştirin ve bunları sıkın.
    Rafınızı braketlerin üzerine yerleştirin ve bunları sıkın. Rafınızı alın ve desteklerin üzerine yerleştirin. Birbirleriyle aynı hizada olduklarından emin olmak için her braketin rafınızla buluştuğu yeri kontrol edin. Braketlerin mükemmel şekilde oturduğundan emin olduğunuzda, gelecekte gevşememelerini sağlamak için bunları duvarınıza sıkıştırın. Bu özellikle ağırlığı 30 poundun (14 kg) üzerindeki raflar için önemlidir.
  4. Adım 4 Rafınızı kalan vidalarınızla braketlere takın.
    Google görseller 4. Adım Rafınızı kalan vidalarınızla braketlere takın.
    Rafınızı kalan vidalarınızla braketlere takın. Rafınızı braketlerin üzerinde tutun ve raftaki vida yuvalarını braketlerinizdeki vida yuvalarıyla hizalayın. Vidaları braketteki yuvadan rafa doğru delin. Rafın kurulumunu tamamlamak için kullandığınız her braket için bu işlemi tekrarlayın.
    • Duvarınıza sıkıca takıldığından emin olmak için rafı yavaşça aşağı çekmeyi deneyin.
    • Rafınızın kullanım kılavuzunda işlemin bu kısmı için matkap kullanılmaması gerektiği belirtiliyorsa bir tornavida kullanın.
    • Yüzen raflar genellikle duvardan dışarı çıkan braketin içine doğru kayar. Rafın arkasındaki açıklıkları mandalların üzerine kaydırın ve rafı yerine itin.

Uyarılar

• İçi boş alçıpanı delerseniz ve duvarınızın arkasındaki bir şeye çarparsanız hemen durun. Vidalarınız gerçekten uzunsa, duvarınızdaki bir hava kanalına veya armatüre delik açıyor olabilirsiniz. Teşekkürler Faydalı 0 Faydalı Değil 0

İhtiyacınız Olan Şeyler

• Mezura
  • Damızlık bulucu
  • Su terazisi
  • Vidalar
  • Duvar ankrajları
  • Delmek
  • Tornavida