Anlamlı Bir Konuşma Nasıl Yapılır?.

Anlamlı Bir Konuşma Nasıl Yapılır?

Küçük sohbetlerde harika olabilirsiniz, ancak konuşmalarınızı daha anlamlı olacak şekilde nasıl geliştirebilirsiniz? Düşünceli bir sohbet nadiren birdenbire gerçekleşir; öncelikle derin sorular sorarak ve ilginç etkileşim fırsatlarından yararlanarak anlamlı bir sohbetin nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir. Konuşmak için sessiz bir yer bulun ve sohbetin ilerlemesi için kendinize bolca zaman verin. Soru sormaya ve kişinin söylediklerini takip etmeye istekli olun. Her şeyden önce, etkileşimlerinizde açılmaya ve samimi olmaya istekli olun.

Adımlar

Yöntem 1

Anlamlı Sorular Sormak

1. Adım 1 Kişisel sorular sorun.
    Google görselleri 1. Adım Kişisel sorular sorun.
    Kişisel sorular sorun. Kişisel sorular sormak, bir veya iki arkadaşınızla rahat bir ortamda en iyi sonucu verir ve her ortam için uygun olmayabilir. Ancak kişisel sorular sormak, birini daha iyi ve daha derinlemesine tanımanın bir yoludur. Kişisel sorular ilgilendiğinizi ve kişinin söyleyeceklerini duymak istediğinizi gösterir. Yaşamları ve deneyimleri hakkında sorular sorun.
    • Örneğin, "Başka bir ülkede büyüyüp buraya gelmek senin için nasıldı?" diye sorun. Ayrıca “Ekvador'da gönüllü olduğunuzda nasıldı?” diyebilirsiniz. veya "Kaya tırmanıcısı olmak istediğinizi nasıl anladınız?"
    • Ayrıca şunu da sorabilirsiniz: "Üstesinden geldiğiniz en zor engel nedir?"
  2. Adım 2 Hedeflerini ve hayallerini keşfedin.
    Google görselleri 2. Adım Hedeflerini ve hayallerini keşfedin.
    Hedeflerini ve hayallerini keşfedin. Birine hedeflerini ve arayışlarını sorun. Bu, kişinin neye değer verdiğini ve nasıl ilerlemek istediğini öğrenmenin bir yoludur. Birinin hedeflerini ve hayallerini öğrenmek, onu size açılmaya ve kendisi için önemli olan şeyler hakkında konuşmaya teşvik edebilir. Sorulması gereken bazı alanlar arasında kariyer, fitness, yaşam tarzı ve hobiler yer alabilir.
    • Örneğin, "Hayatınız boyunca neyi başarmak istersiniz?" diye sorun. veya "Önümüzdeki beş yıl içinde hangi dönüm noktalarına ulaşmak istiyorsunuz?"
  3. Adım 3 Aileleri hakkında bilgi edinin.
    Google görseller 3. Adım Aileleri hakkında bilgi edinin.
    Aileleri hakkında bilgi edinin. Aileler, insanları genellikle önemli ve anlamlı şekillerde şekillendirir ve bu onları tüm yaşamları boyunca etkiler. Birinin ailesi hakkında bilgi edinmek size onun hakkında çok şey anlatabilir. Basit bir şekilde başlayabilir ve daha sonra daha anlamlı sorular sorabilirsiniz.
    • Örneğin, “Kaç kardeşin var?” diye sor. ve “Ailenle iyi geçiniyor musun?”
    • Ancak herkesin ailesi hakkında konuşmaktan hoşlanmadığını unutmayın. Eğer kişi rahatsız görünüyorsa veya konuyu değiştirmek istiyorsa saygılı olun ve bunu yapın.
  4. Adım 4 Kariyerleriyle ilgili sorular sorun.
    Google görseller 4. Adım Kariyerleriyle ilgili sorular sorun.
    Kariyerleri hakkında sorular sorun. Profesyonel bir ortamda kariyer soruları sormak en iyisi olabilir. Örneğin, bir iş arkadaşınızla anlamlı bir konuşma yapmak istiyorsanız, ona onu işe neyin getirdiğini veya bundan ne keyif aldığını sorun. Ayrıca kendilerini nerede görmek istediklerini veya kariyer hedeflerinin ne olduğunu da sorabilirsiniz.
    • İşinde sıkışıp kalan biri için kariyerler ve ne istedikleri hakkında konuşmak, ileriye doğru bir adım atmak ve seçenekleri olduğunu fark etmek açısından anlamlı olabilir.
    • Ancak kişi işini özellikle sevmiyorsa hobilerini sormayı da deneyebilirsiniz. Çoğu zaman bir kişi hakkında işini sormaktan ziyade hobilerini sorarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  5. Adım 5 Geçmiş tartışmalarınızı hatırlayın.
    Google görselleri 5. Adım Geçmiş tartışmalarınızı hatırlayın.
    Geçmiş tartışmalarınızı hatırlayın. Önemsediğinizi göstermenin bir yolu, diğer kişi için önemli olan şeyleri hatırlamaktır. Eğer kişinin yakın zamanda taşındığını, bir köpek sahiplendiğini veya sebze bahçesi kurduğunu biliyorsanız, ona bu konuyu sorun. Bu onların hayatlarını dinlediğinizi ve ilgilendiğinizi gösterecektir. Ayrıca onları daha iyi anlamanıza ve daha fazla sohbete kapı açmanıza da yardımcı olabilir.
    • Örneğin şöyle deyin: “İlk maratonunuz nasıldı? Çok sıkı çalıştığını biliyorum."
Yöntem 2

Daha Derin Bir Düzeyde Bağlantı Kurmak

1. Adım 1 Açık uçlu sorular sorun.
    Google görselleri 1. Adım Açık uçlu sorular sorun.
    Açık uçlu sorular sorun. Konuşma birisiyle konuşmak değil, birisiyle konuşmaktır. Soru sorarak kişinin bakış açıları ve deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Karşınızdaki kişi size bir şey söylerse, onu konuşmaya devam etmeye teşvik edecek bir soru sorun.
    • Sorularınızı açık uçlu tutun ki kişi istediği gibi detaylandırabilsin. "Evet" ve "hayır" sorularından anlamlı bir konuşma geliştirmek zordur.
    • Örneğin, "Evlendiğinde nasıldı?" diye sorun. veya “En gurur duyduğunuz anın neydi?”
  2. Adım 2 Daha derin sorularla devam edin.
    Google görselleri 2. Adım Daha derin sorularla devam edin.
    Daha derin sorularla devam edin. Bir soruyla başlarsanız, daha fazla bilgi almak ve kişinin açılmasına yardımcı olmak için başka bir soru sorun. Örneğin, genel bir soru sorarsanız, bunu daha spesifik bir soruyla takip edin. Sorularınız kişiyi meşgul etmeli ve konuşmada derinlik yaratmaya yardımcı olmalıdır.
    • Örneğin birisi bir anıdan bahsediyorsa şu soruyu sorun: "Bu hayatınızı nasıl etkiledi?" veya “Bu deneyimden ne kazandınız?”
  3. Adım 3 Ortak ilgi alanlarını ve deneyimleri bulun.
    Google görselleri 3. Adım Ortak ilgi alanlarını ve deneyimleri bulun.
    Ortak ilgi alanları ve deneyimler bulun. Biriyle ilişki kurmanın basit ve kolay bir yolu, konuştuğunuz kişiyle ortak ilgi alanları, hobiler, deneyimler ve geçmişler bulmaktır. Birbirinizin yanında büyümüş olabilirsiniz, aynı üniversiteye gitmiş ya da aynı televizyon programlarını izliyor olabilirsiniz. Onlara geçmişlerini sorun ve sizinki benzerse ikisini karşılaştırın!
    • Örneğin, arkadaşınız işini kaybettiği için üzgünse ve siz de benzer bir deneyim yaşadıysanız, bunun ne kadar zor olduğunu anlatabilirsiniz. Zor durumlarla ilgili ilişki kurmak çoğu zaman birine anlam ve rahatlık getirebilir.
    • Bazen bağ kurulabilir olmak, 'orada bulunmamış olsanız' bile anladığınızı ve dinlediğinizi göstermek anlamına gelir. Örneğin, "Fizik konusunda kesinlikle hiçbir yeteneğim yok ama bunu anlayan insanlardan etkileniyorum" gibi bir şey söylemeyi deneyebilirsiniz.
  4. Adım 4 Savunmasız olmaya istekli olun.
    Google görselleri 4. Adım Savunmasız olmaya istekli olun.
    Savunmasız olmaya istekli olun. İlgili kişiler savunmasız olmaya isteksizse, anlamlı bir sohbetin kurulması ve sürdürülmesi zordur. Savunmasız olmak, bir kişiye her zaman haklı, güçlü veya mükemmel olmadığınızı bildirmek anlamına gelir. Kusurlarınızı, acımaya davet etmeyecek şekilde paylaşın, ancak bu, diğer kişiye zorluğu anladığınızı gösterir. Savunmasız olmanın diğer yolları arasında başka bir kişiyle paylaşılan bir deneyim veya anı hakkında bağlantı kurmak yer alabilir. Özellikle bir konuda kendinizi yalnız hissediyorsanız, açılmaya istekli olun.
    • Birisi size karşı savunmasız davranıyorsa, onu yargılamadığınızdan veya deneyimleri nedeniyle eleştirmediğinizden emin olun. "Bu engeli aşmak için büyük bir güç gösterdin" gibi bir şey söylemeyi deneyin.
    • Örneğin, birisi depresyonla mücadele ediyorsa, konuşun ve şöyle deyin: "Bunun nasıl bir his olduğunu biliyorum. Ben de depresyonla mücadele ediyorum.” Bu, bağlantı kurmanıza ve kendinizi yalnız hissetmemenize yardımcı olabilir.
  5. Adım 5 Önemsediğinizi gösterin.
    Google görselleri 5. Adım Önemsediğinizi gösterin.
    Önemsediğinizi gösterin. Anlamlı bir konuşmanın mutlaka uzun veya derinlemesine bir konuşma olması gerekmez. Birine desteğinizi veya yardımınızı sunarak onu önemsediğinizi gösterin. Küçük jestler çok şey ifade edebilir; bu nedenle kişinin dönüm noktalarını kutlayın ve kötü bir noktaya geldiklerinde onun yanında olduğunuzu gösterin.
    • Örneğin, bir doğum duyurusunda veya iş terfisinde heyecanınızı paylaşın. Kişi acı çektiğinde taziyelerinizi iletin. Desteğinizi ve yardımınızı, ister kısa mesajla, ister e-postayla ya da yüz yüze görüşme olsun, onlar için anlamlı olacak şekilde sunun.
Yöntem 3

İyi Dinlemek

1. Adım 1 Aktif dinleme alıştırması yapın.
    Google görselleri 1. Adım Aktif dinleme alıştırması yapın....
    Aktif dinleme alıştırması yapın . Nasıl tepki vereceğinizi düşünmek yerine, dinlemeye zaman ayırın ve diğer kişi konuşurken sözlerini anlamaya çalışın. Söylediklerine, ifade ettikleri duygulara, vücut dilleriyle ne ifade ettiklerine dikkat edin. Söyledikleri bir şeyi anlamadıysanız veya bir noktasına doğrudan yanıt verecekseniz, önce söylediklerini düşündüğünüz şeyi tekrarlayın ve bunları doğru anlayıp anlamadığınızı sorun.
    • Bazen aktif bir dinleyici olmak aynı zamanda sessiz olmanızı da gerektirebilir. Biraz rahatsızlık verici olsa da sessizliğe razı olduğunuzu göstermek, kişiye paylaşma cesareti kazanması için zaman verebilir.
  2. Adım 2 Açık beden dilini koruyun.
    Google görseller 2. Adım Açık vücut dilini koruyun.
    Açık vücut dilini koruyun. Vücudunuz dinlediğiniz ve ilgilendiğiniz diğer kişiyle iletişim kurabilir. Ara sıra başınızı sallayın, gülümseyin ve diğer yüz ifadelerini kullanın. Duruşunuzu inceleyin ve açık ve davetkar olduğundan emin olun. Bu, kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamanız ve konuşurken karşınızdaki kişiye bakmanız anlamına gelir.
    • Göz teması kurun ve vücudunuzu o kişiye doğrultun, ancak vücudunuzu rahat bir pozisyonda tutun. Açık vücut dilini zorlamak doğal görünmeyebilir.
  3. Adım 3 Konuşmaya açık bir şekilde yaklaşın.
    Google görselleri 3. Adım Konuşmaya açık bir şekilde yaklaşın.
    Konuşmaya açıkça yaklaşın. Kendinizle ilgili bilgileri açıklamaya açık olun ve aynı zamanda diğer kişiyi dinleme konusunda da açık olun. Bir konuda aynı fikirde değilseniz, kişiyi dinlemeye ve bakış açısını dikkate almaya istekli olun. Hedefinizi sohbeti “kazanmak” veya haklı olmak yerine, başka birini daha iyi anlamak ve farklı bir bakış açısı duymak olarak belirleyin.
    • Örneğin, amcanızla siyaset hakkında tartışma eğilimindeyseniz, birbirinizi dinleyerek ve onların bakış açılarını dikkate almaya istekli olarak konuşmayı daha anlamlı hale getirmeyi hedefleyin.
  4. Adım 4 Deneyimlerini doğrulayın.
    Google görselleri 4. Adım Deneyimlerini doğrulayın.
    Deneyimlerini doğrulayın. Dinlediğinizi gösterdiğinizde insanlar dinlendiklerini ve anlaşıldıklarını hissederler. Birini onayladığınızda, ona onu kabul ettiğinizi ve söylediklerinin önemli olduğunu göstermiş olursunuz. Onaylama, "Bu çok zor görünüyor" veya "Mücadele etmene şaşmamalı, çok fazla stres altındasın gibi görünüyor" demek kadar basit olabilir. Doğrulama, anlamlı bir konuşmada önemli olan bağlantı ve güvenliği sağlar.
    • Anladığınızdan emin olmak ve dinlediğinizi göstermek için söylediklerini tekrar düşünün. Örneğin şöyle deyin: "Yaşlanan ebeveynlerinizle baş etmenin zor olduğunu söylediğinizi duydum."
Yöntem 4

Güvenli ve Konforlu Bir Alan Yaratmak

1. Adım 1 Kiminle konuşmak istediğinizi seçin.
    Google görseller Adım 1 Kiminle konuşmak istediğinizi seçin.
    Kiminle konuşmak istediğinizi seçin. Bağlı hissettiğiniz ve güçlü bir bağ hissettiğiniz birini bulun. Bir yabancıyla veya tanıdıkla anlamlı bir sohbet başlatmak zordur (imkansız olmasa da). Bir süredir tanıdığınız veya zaten yakınlığınız olan biriyle anlamlı bir sohbete başlamak daha rahat gelebilir.
    • Çoğunlukla tartışmacı olan veya her zaman 'haklı' olmaya odaklanan biriyle anlamlı bir sohbet başlatmak istemeyebilirsiniz. Etkileşim kurabileceğiniz ve hem konuşmayı hem de dinlemeyi paylaşabileceğiniz birini düşünün.
  2. Adım 2 Konuşmak için uygun bir zaman seçin.
    Google görselleri 2. Adım Konuşmak için uygun bir zaman seçin.
    Konuşmak için uygun bir zaman seçin. Anlamlı bir konuşma genellikle onu anlamlı kılan bir bağlamda gerçekleşir. Bazı anlamlı konuşmalar kendiliğinden gerçekleşebilirken, diğerleri biraz planlama gerektirebilir. Özellikle buluşmak için zaman bulmak zorsa, hem sizin hem de diğer kişinin orada bulunabileceği ve tam anlamıyla meşgul olabileceği bir tarih ve saat seçin.
    • Örneğin, birinizin veya her ikinizin de zaman kısıtlaması varsa konuşmayı yapmayın. Yoğun veya stresli günlerden kaçının ki her bir kişi kendini rahat hissetsin, meşgul veya stresli olmasın.
  3. Adım 3 Sessiz bir yer bulun.
    Google görselleri 3. Adım Sessiz bir yer bulun.
    Sessiz bir yer bulun. Konuşurken çevredeki gürültünün bölünmesini istemezsiniz. Muhtemelen meraklı kulakların konuşmanıza kulak misafiri olmasını da istemezsiniz. Rahatsız edilmeyeceğiniz veya rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yer bulun. Bu, birisinin evini veya özel bir toplantı odasını içerebilir.
    • Örneğin, bir restoran, rahatsız edilebileceğiniz veya kulak misafiri olabileceğiniz için ideal olmayabilir.
    • Dikkatinizin dağılmadığı bir yer arayın. Konuşmanızı bölmemek için telefonunuzu veya televizyonunuzu kapatmayı düşünün.
  4. Adım 4 Konuşmadan önce düşüncelerinizi toplayın.
    Google görselleri 4. Adım Konuşmadan önce düşüncelerinizi toplayın.
    Konuşmadan önce düşüncelerinizi toplayın. Konuşmalarınız sıklıkla dağınık, düzensiz veya yüzeysel ise, düşüncelerinizi düzenlemek için bir süre durup konuşabilirsiniz. Bu, sohbetin yolunda gitmesine yardımcı olur ve aynı zamanda size güven artışı da sağlayabilir! Zor bir konuşma yapacağınızı biliyorsanız ve önceden iyi hazırlanmak istiyorsanız, düşüncelerinizi düzenlemek için söylemek istediklerinizi yazmayı da deneyebilirsiniz!
    • Özellikle zor bir konuysa, sohbeti başlatmak için biraz çaba gösterin. Konuşmaya nasıl başlayacağınıza ve hangi kelimeleri söyleyeceğinize karar verin.
  5. Adım 5 Küçük bir konuşmayla başlayın.
    Google görselleri 5. Adım Küçük bir sohbetle başlayın.
    Küçük bir konuşmayla başlayın. Hoşunuza gitse de gitmese de, havadan sudan konuşmak bir sohbet başlatmanıza ve insanların kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Derin bir konuyla sohbet başlatmak sarsıcı veya beklenmedik olabilir, o yüzden önce küçük bir sohbetle ısın. Siz ve karşınızdaki kişi rahat göründüğünde daha önemli bir konuyu gündeme getirin.
    • Örneğin, kişinin gününün nasıl geçtiğini sorun veya kısaca hava durumu hakkında konuşun.