Alkol Bağımlılığıyla Mücadele Eden İnsanlara Nasıl Yardım Edebilirsiniz (Çocuklar İçin).

Alkol Bağımlılığıyla Mücadele Eden İnsanlara Nasıl Yardım Edebilirsiniz (Çocuklar İçin)

Çevrenizdeki yetişkinlerin alkol aldığını görebilirsiniz. İnternette alkolü soğuk içecek olarak gösteren reklamlar görebilirsiniz. Yaşlandığınızda denemek isteyebilirsiniz. Ancak yine de çok fazla alkol almanın risklerini göz önünde bulundurmalısınız. Alkol bağımlılığıyla mücadele eden insanlara nasıl yardım edebileceğinizi ve kendinizi bu bağımlılığa yakalanmaktan nasıl koruyabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Adımlar

Bölüm 1

Alkol Farkındalığının Geliştirilmesi

1. Alkolün ne olduğunu anlayın. Bira, bira, şarap ve votka gibi içinde alkol bulunan birçok içecek vardır. ABD'de en az 14 gram saf alkol içeren bir içecek alkollü içecek olarak kabul ediliyor. Alkol, etanol ve su bileşiklerini içerir. Bazı alkollere şeker eklenmiş olabilir.
    • Bira genellikle en az alkol içeriğine sahiptir. Votka ve absinthe gibi alkoller genellikle en fazlasına sahiptir.
  2. İnsanları neyin sarhoş ettiğini anlayın. Etanol, çok fazla alkol içildiğinde insanların sarhoş olmasına neden olan bileşiktir. Alkol bir depresandır, yani sinir sisteminizi yavaşlatır. Birisi çok fazla alkol aldığında denge sorunu yaşayabilir. Çok uykulu olabilirler. Bazı kişilerin geveleyerek konuşması vardır, bu da anlaşılmaz konuştukları anlamına gelir. Birinin net düşünmesini engeller.
    • Birisi çok fazla içerse, bu onun kalbinin durmasına ve ölmesine bile neden olabilir. 
  3. İnsanların neden alkol içtiğini anlayın. İnsanlar genellikle rahatlamak için içerler. Birçok kişiye partilerde ve resmi toplantılarda alkol servisi yapılır. Bazı insanlar (özellikle gençler) uyum sağlamak için alkol içmeye çalışırlar. Diğerleri ise zor bir durumla başa çıkabilmek için genellikle aşırı derecede içki içerler. İçinde bulundukları zor durumu geçici olarak unutmak ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak için içerler.
    • Ancak çok fazla alkol içmek fiziksel ve duygusal açıdan sizin için kötüdür.
  4. Çok fazla alkol içmenin sağlık risklerini anlayın. Birisi çok fazla alkol içerse vücudu zarar görebilir. Aşırı içki tüketiminden vücudunuzdaki tüm organlar etkilenebilir. Bu rahatsızlıkların çoğu kronik olabilir ve tüm yaşamınız boyunca sürebilir. Bunlar şunları içerir:
    • Yüksek tansiyon
    • Kalp hastalığı
    • Kanser
    • Karaciğer hastalığı
    • Sinir sistemine zarar
    • Felç
Bölüm 2

Alkol Suistimalinin Önlenmesi

1. Çevrenizde alkol kullanan var mı öğrenin. Birinin sıklıkla alkol içip içmediğini anlamanın basit yolları vardır. Etrafınızda içki içen insanları bulmak faydalıdır çünkü onların içki içmeyi bırakmalarına yardımcı olabilirsiniz. Uzun vadede hayatlarını iyileştirecek bir ruh sağlığı uzmanına görünmelerini teşvik edebilirsiniz. Alkol içenlerde sıklıkla aşağıdaki belirtiler görülür:
    • Alkol kokusu. Alkol güçlü kokar, dolayısıyla kokusunu alabileceksiniz. Kokusunu kıyafetlerinden veya nefeslerinden alabilirsiniz.
    • Konuşma bozukluğu. Eğer yeni içmişlerse cümle kurmakta zorlandıklarını görebilirsiniz.
    • Bozulmuş motor beceriler. Etrafta tökezleyebilir veya çok yavaş yürüyebilirler. Etrafta dolaşırken ara sıra düşebilirler.
    • Tükenmişlik. Alkol beyni ve sinir sistemini yavaşlatır. Bu nedenle kendilerini çok uykulu hissedecekler ve uykuya dalabilirler.
    • Mide rahatsızlığı. Alkol sindirimi engeller. Bu nedenle içki içen kişilerin midesi bozulabilir. Bazılarında mide bulantısı, ishal veya kusma görülür.
    • Zayıf hafıza. Uzun süre alkol içtikten sonra hafıza sorunlarının ortaya çıkması yaygındır. Az önce söylediklerini hatırlamayabilirler ya da sarhoş olduklarında yaşanan olayları hatırlamayabilirler.
    • Ruh hali. Sarhoş bir insan neşeli olabilir ama birdenbire aşırı üzgün veya öfkeli olabilir. Birçok kişi öfkeyi sarhoş insanlarla ilişkilendirir ancak başka duygular da yaşayabilirler.
  2. Aşırı içki içen insanlardan kaçının. Mümkünse her gün alkol alan insanlardan uzak durun. Buna sınıf arkadaşlarınız, kardeşleriniz, akrabalarınız vb. dahildir. Bunlar sizi şimdi veya gelecekte alkol içmeye yönlendirebilir. Ayrıca etki altındayken araba kullanmak veya saldırmak gibi riskli şeyler de yapabilirler. Bazı kişilerin ruh hali değişimleri vardır ve bu da onların etki altındayken şiddete başvurmalarına neden olur.
    • Eğer birlikte yaşadığınız biriyse bu mümkün olmayabilir. İçki içtiklerinde, fiziksel şiddet belirtileri gösteriyorlarsa odanıza veya özel bir alana girmeye çalışın. Bu durum sık sık meydana geliyorsa, çevrimiçi olarak veya telefonla da yardım aramalısınız.
  3. Birisi size alkol teklif ederse onu nasıl reddedeceğinizi bilin . Küçüklerin içki içmesi yasa dışıdır. Dünya çapında yasal içki içme yaşları 16 ila 25 yaş arasında değişmektedir. Alkolün çocuklar üzerinde yetişkinlere göre daha büyük etkisi vardır. Vücutlarına daha çabuk zarar verir. Üstelik çocuklar ve gençler buna daha kolay bağlanabiliyor. Birisi size alkol teklif ederse ne derse desin hayır deyin. Aşağıdakileri söyleyebilirsiniz:
    • "Hayır, teşekkürler."
    • "Bunu denemek istemiyorum."
    • "İyiyim, teşekkürler."
    • "Hayır, teşekkür ederim, bunun vücudum üzerinde olumsuz etkileri olacak."
    • "Hayır, ailem öğrenecek!"
    • Ehliyetiniz varsa "Hayır, insanları evlerine götürmek için ayık kalıyorum" da diyebilirsiniz.
  4. Alkol bağımlılığından etkilendiğini düşündüğünüz kişilerle konuşun. Alkol bağımlılığıyla mücadele eden birini tanıyorsanız onunla konuşmalısınız. Onlarla sohbet etmek için özel bir alan ve zaman (evde veya okul sonrası gibi) bulun. "Son zamanlarda alkol kullanımından endişeleniyorum" diyerek endişelerinizi dile getirebilirsiniz. veya "Son zamanlarda senin için endişeleniyorum."
    • Daha sonra onlara yardım alabilecekleri yollar önerebilir veya onları destekleyebileceğiniz yollar bulabilirsiniz.
  5. Sağlıklı başa çıkma mekanizmaları önerin. Başa çıkma mekanizması, kişinin duygusal stresini hafifletmek için yaptığı bir eylemdir. Pek çok insan, ister fiziksel ister duygusal olsun, acılarını dindirmek için alkol içer. Bu sağlıksız bir yoldur ve bu yol boyunca daha fazla sağlık sorununa ve bağımlılıkla mücadeleye yol açacaktır. Bunun yerine, sağlıklı başa çıkma mekanizmaları hakkında bilgi edinin ve yardım istemekte zorlanan insanları teşvik edin.
    • Meditasyon yapın. Meditasyon daha az kaygı ve stresle bağlantılıdır.
    • Egzersiz yapmayı deneyin. Egzersiz yapmak ruh halinizi yükseltebilir. Aynı zamanda güveninizi de artırabilir.
    • Müzik dinlemek. En sevdiğiniz şarkıları, özellikle de mutlu olanları dinlemek ruh halinizi iyileştirebilir. Yavaş şarkılar veya enstrümantal şarkılar yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olabilir.
    • Arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin. Bu insanlar sizi destekleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda size yardım eli uzatabilirler. Ayrıca sorunlarınıza olası çözümler de sunabilirler.
    • Duygularınızı çizin veya yazın. Duygularınızı görmezden gelmek, pasif-agresif olmak veya agresif olmak yerine sağlıklı çıkış noktalarını kullanın. Duygularınızı günlük bir günlüğe çizin veya yazın. Bastırılmış duygularınızı verimli bir şekilde rahatlatır.
    • Yardım isteyin. Bazen sorunları kendi başınıza çözemeyebilirsiniz. Her zaman sana yardım edecek birini bul. Korkmayın; Yardım istemek bir zayıflık işareti değildir.